ក្នុងរយៈពេល ៣ថ្ងៃ គឺនៅថ្ងៃទី ២១-២២ និង២៣ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨ នេះ កាកបាទក្រហមកម្ពុជា ដែលមាន សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន ជាប្រធាន បានផ្តល់អំណោយមនុស្សធម៌ជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋរងគ្រោះដោយគ្រោះរាំងស្ងួត និងគ្រោះទឹកជំនន់ហើយដែលប្រឈមទៅនឹងជំងឺគ្រុនចាញ់-គ្រុនឈាម សរុបចំនួន ១,៨៧២គ្រួសារ រស់នៅក្នុងស្រុកបាកាន ស្រុកក្រវាញ និងស្រុកវាលវែង ខេត្តពោធិ៍សាត់។ ពិធីប្រគល់អំណោយនៅថ្ងៃទី២១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨ រៀបចំឡើង នៅវិទ្យាល័យបាកាន ស្រុកបាកាន មានប្រជាពលរដ្ឋរងគ្រោះដោយគ្រោះរាំងស្ងួតចំនួន ៤៧១គ្រួសារ ។ សម្រាប់ថ្ងៃទី២២ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨ រៀបចំនៅវិទ្យាល័យ ហ៊ុនសែន បាក់ចិញ្ចៀន ស្រុកក្រវាញ មានប្រជាពលរដ្ឋរងគ្រោះដោយគ្រោះរាំងស្ងួតចំនួន ៤៧១គ្រួសារ ។ ដោយឡែកសម្រាប់ថ្ងៃទី២៣ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨នេះ រៀបចំនៅវិទ្យាល័យប្រមោយ ស្រុកវាលវែង មានប្រជាពលរដ្ឋរងគ្រោះដោយគ្រោះទឹកជំនន់ហើយដែលត្រូវប្រឈមនឹងជំងឺគ្រុនចាញ់-គ្រុនឈាមសរុបចំនួន ៩៣០គ្រួសារ ។ នៅក្នុងកម្មវិធីចែកអំណោយមនុស្សធម៌ទាំងបីថ្ងៃខាងលើនេះ លោកស្រី ម៉ែន នារីសោភ័គ អគ្គលេខាធិការរងទី ១ បានពាំនាំនូវប្រសាសន៍ សម្ដេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ដែលបានផ្ដាំផ្ញើសួរសុខទុក្ខ ក្ដីនឹករលឹក និងការថ្លែងអំណរគុណចំពោះសាខាកាកបាទក្រហមកម្ពុជា ខេត្តពោធិ៍សាត់ និងអាជ្ញាធរខេត្ត ដែលតែងតែចុះដោះស្រាយជួយដល់ប្រជាពលរដ្ឋជួបការលំបាកបានទាន់ពេលវេលា ។ ជាមួយគ្នានេះ លោកស្រី អគ្គលេខាធិការរងទី ១ បានពាំនាំនូវសារអំពាវនាវរបស់ សម្ដេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ជម្រាបជូនបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ ដែលមានខ្លឹមសារផ្តោតលើសារៈសំខាន់នៃការថែទាំសុខភាពរបស់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ស្ត្រីមានផ្ទៃពោះ និងការឆ្លងជំងឺគ្រុនចាញ់-គ្រុនឈាម និងជំងឺនានា ការកសាងភាពធន់ក្នុងសហគមន៍ ដើម្បីភូមិឃុំមានសុវត្ថិភាព គ្មានគ្រឿងញៀន គ្មានអំពើចោរកម្ម គ្មានអំពើហិង្សា ការប្រុងប្រយ័ត្នពីគ្រាប់មីននិងគ្រាប់មិនទាន់ផ្ទុះ និងការគិតគូរពីសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ជាដើម។ ល។ ទន្ទឹមនឹងនេះ សូមប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ រស់នៅដោយភាពសុខដុមរមនាជាមួយគ្នាទាំងអ្នក ចំណាកស្រុកនិងអ្នកចំណូលស្រុក ហើយនៅពេលដែលអាកាសធាតុល្អប្រសើរឡើងវិញ សូមបន្តការបង្កបង្កើនផលប្រកបរបរចិញ្ចឹមជីវិតដើម្បីស្តារសេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារឲ្យរុងរឿង និងរួមចំណែកពន្លឿនកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។ លោកបណ្ឌិត ម៉ៅ ធនិន ប្រធានកិត្តិយសសាខាកក្រកខេត្តពោធិ៍សាត់ តំណាងឱ្យប្រជាពលរដ្ឋរងគ្រោះទាំងអស់ បានថ្លែងអំណរគុណនូវទឹកចិត្តដ៏ប្រពៃថ្លៃថ្លាបំផុតរបស់ សម្ដេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុនសែន ដែលតែងតែគិតគូរ និងផ្សារភ្ជាប់ជានិច្ចជាមួយសុខទុក្ខរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ព្រមទាំងសូមជូនពរដល់ សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត និងសម្តេចតេជោ នាយករដ្ឋមន្ត្រី មានសុខភាពល្អ រឹងមាំ អាយុយឺនយូរ ដើម្បីបន្តដឹកនាំប្រទេសជាតិឱ្យរក្សាបានសុខសន្តិភាព ស្ថិរភាព និងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។ អំណោយដែលបានចែកជូនក្នុងគ្រួសារនីមួយៗទទួលបាន៖ អង្ករ ៣០គីឡូក្រាម មី១កេស ត្រីខ ១០កំប៉ុង មុង១ ភួយ១ សារុង ១ ក្រមា១ និងអាវយឺត ១ ។ ដោយឡែក ចំពោះប្រជាពលរដ្ឋចំនួន ៩៣០គ្រួសារ នៅស្រុកវាលវែង ដែលទទួលរងគ្រោះថ្នាក់ដោយសារមីន និងរងគ្រោះដោយទឹកជំនន់ដែលប្រឈមនឹងជំងឺគ្រុនចាញ់-គ្រុនឈាម ទទួលបានបន្ថែមនូវ មុងសុវត្ថិភាពចំនួន ១ និងថវិកា ១០,០០០រៀល សម្រាប់ថ្លៃធ្វើដំណើរ៕
2018-10-23T22:10:00+07:00
24d75dda-cefd-46a3-986d-7488030d8061
ទីបំផុត! ចៅក្រមសំរេចផ្តន្ទាទោសស្ត្រីឈ្មោះ នួន ច័ន្ទមករា ដាក់ពន្ធនាគារ២ឆ្នាំ៦ខែ និងសងជំងឺចិត្ត១៨ម៉ឺនដុល្លារ ពីបទលួចលក់ដីរបស់ក្រុមហ៊ុនអាល្លឺម៉ង់នៅស្រុកភ្នំស្រួច
ចៅក្រមជំនុំជំរះសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញបានប្រកាសសាលក្រមធ្វើការផ្តន្ទាទោសជនជាប់ចោទឈ្មោះនួន ច័ន្ទមករា ដាក់ពន្ធនាគាររយៈពេល២ឆ្នាំ ៦ខែ និងបង្គាប់អោយសងជំងឺចិត្តលើការខូចខាត និងខាតបង់ផ្សេងៗដល់ជនរងគ្រោះចំនួន ១៨ម៉ឺនដុល្លារ សហរដ្ឋអាមេរិកក្នុងបទល្មើសក្លែងឯកសារលួចលក់ដីរបស់ក្រុមហ៊ុនជនជាតិអាល្លឺម៉ង់ចំនួនជាង១០០០ហិកតា នៅឃុំដំបូករូង ស្រុកភ្នំស្រួច ខេត្តកំពង់ស្ពឺ។ លោកចៅក្រម សេង លាង បានប្រកាសសាលក្រមខាងលើនេះ កាលពីរសៀលថ្ងៃទី១៩ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨ កន្លងទៅ បន្ទាប់ពីបើកសវនាការជំនុំជំរះជាច្រើនលើកច្រើនសាររួចមក តែថ្ងៃប្រកាសសាលក្រម គេឃើញមានវត្តមានតែភាគីជនរងគ្រោះ និងមេធាវីតែប៉ុណ្ណោះ គេមិនបានឃើញមានវត្តមានភាគីជនជាប់ចោទ និងមេធាវីការពារក្ដីចូលរួមដូចថ្ងៃបើកសវនាការកន្លងមកនោះឡើយ។ សូមបញ្ជាក់ថា ជនជាប់ចោទ នួន ច័ន្ទមករា ត្រូវបានតុលាការសំរេចធ្វើការចោទប្រកាន់ពីបទក្លែងឯកសារ ប្រើប្រាស់ឯកសារក្លែង និងលួចលក់អចលនទ្រព្យដែលមិនមែនជារបស់ខ្លួន(ដីរបស់ក្រុមហ៊ុនអាល្លឺម៉ង់ចំនួនជាង១១០០ហិកតា)នៅភូមិទឹកល្អក់ ឃុំដំបូករូង ស្រុកភ្នំស្រួច ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ដែលប្ដឹងដោយឈ្មោះរ៉ៃន័រ ម៉ារាវ៉ូលនី ប្រធានក្រុមហ៊ុនដែលតា ដាប់បែលយូ ត្រេឌីង។ជនជាប់ចោទ ឈ្មោះ នួន ច័ន្ទមករា ភេទ ស្រី អាយុ ៣៥ឆ្នាំ សញ្ជាតិខែ្មរ មានទីកំណើតនៅភូមិរកាធំ ឃុំអង្គសេរី ក្រុងច្បារមន ខេត្តកំពង់ស្ពឺ បច្ចុប្បន្នរស់នៅផ្ទះលេខ ៩៨សេ ផ្លូវលេខ ៦០៨ សង្កាត់បឹងកក់២ ខណ្ឌទួលគោក រាជធានីភ្នំពេញ ដែលនគរបាលព្រហ្មណ្ឌក្រសួងមហាផ្ទៃធ្លាប់បានចាប់ខ្លួនកាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែធ្នូ ឆ្នាំ១០៦ ហើយលោកស្រី ស៊ឺ វណ្ណី ព្រះរាជអាជ្ញារង នៃអយ្យការអមសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ បានធ្វើការចោទប្រកាន់ជាផ្លូវការ ហើយបន្ទាប់មកក៏មានការសម្រេចដាក់ឲ្យឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្ននៅពន្ធធនាគារព្រៃសដោយលោក តុប ឈុនហេង ចៅក្រមស៊ើបសួរ នៃសាលាដំបូងរាជាធានីភ្នំពេញ អស់រយៈពេលប្រហែល១០ខែ ចាប់តាំងពីថ្ងៃទី៣១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៦ រហូតដល់ថ្ងៃទី៣១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៧ ទើបជនជាប់ចោទរូបនេះ ត្រូវបានដោះលែងឲ្យនៅក្រៅឃុំបណ្តោះអាសន្នដោយសាលាឧទ្ធណ៍បន្ទាប់ពីមានការបដិសេធទៅលើសំណើសុំដោះលែងនៅក្រៅឃុំបណ្តោះអាសន្នរបស់ជនជាប់ចោទម្តងជាពីរដងរួចមកហើយដោយសាលាដំបូងរាជធានី និងសាលាឧទ្ទរណ៏នោះ។ នៅ ថ្ងៃទី៣១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៧ សាលាឧទ្ទរណ៏បានដោះលែងជនជាប់ចោទរូបនេះឲ្យនៅក្រៅឃុំបណ្តោះអាសន្ន តែត្រូវបានដាក់ឲ្យស្ថិតក្រោមការត្រួតពិនិត្យរបស់តុលាការ និងហាមឃាត់មិនឲ្យជនជាប់ចោទចេញក្រៅព្រំដែននៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាឡើយ ហើយជនជាប់ចោទត្រូវតែមកបង្ហាញខ្លួននៅចំពោះមុខតុលាការនៅពេលដែលមានដីកាកោះហៅ។ មេធាវីតំណាងដោយអាណត្តិឲ្យលោក រ៉ៃន័រ ម៉ារាវ៉ូលនី បានលើកឡើងកាលពីពេលសវនាការចុងក្រោយថា លោកចៅក្រម គួរតែចេញដីកាចាប់ខ្លួនជនជាប់ចោទវិញភ្លាម ពីព្រោះជនជាប់ចោទរូបនេះ បានបន្តប្រព្រឹត្តបទលើ្មសជាថ្មីទៀតមកលើដីកូនក្តីរបស់ខ្ញុំដែលជាកម្មសិទិ្ធរបស់ក្រុមហ៊ុន ដែលតា ដាប់បែលយូ ត្រេឌីងដោយមិនខ្លាចញញើតអ្វីឡើយ ទោះជនជាប់ចោទរូបនេះត្រូវបានដោះលែងឲ្យក្រៅឃុំបណ្តោះអាសន្នដោយភ្ជាប់លក្ខខ័ណ្ឌមួយចំនួនក៏ដោយ...។ បទល្មើសថ្មីៗទាំងនោះ មានដូចជា ជនជាប់ចោទបានមកជួបជាមួយនឹង លោក ខៀវ វណ្ណា មេឃុំដំបូករូង ស្រុកភ្នំស្រួច ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ហើយបានដាក់ពាក្យស្នើសុំឲ្យលោកមេឃុំធ្វើការមោឃភាពចោលទៅលើលិខិតប្រគល់សិទិ្ធកាន់កាប់ដីដែលបានចេញឲ្យទៅភាគីអ្នកទិញដីពីក្រុមហ៊ុនដោយសារការបោកប្រាស់របស់នាង ដែលភាគីអ្នកទិញដីទាំងនោះ មិនបានបង់លុយបង្គ្រប់ឲ្យនាងនៅពេលដែលបានដឹងតាមបណ្តាញសារព័ត៌មានថា នាងត្រូវបានចាប់ខ្លួនដោយនគរបាលព្រហ្មទណ្ឌរួចមក។ តាមរយៈកូនក្តីរបស់ខ្ញុំ ក៏បានឲ្យដឹងដែរថា ក្រោយពីបានចេញពីការឃុំខ្លួនបណ្តោះអាសន្នមកភ្លាម ជនជាប់ចោទ និងមេធាវីរបស់ខ្លួន ក៏បានទៅទំនាក់ទំនងស្នើសុំឲ្យលោក ពេជ្រ ចិន្តា ចៅក្រមសាលាដំបូងខេត្តកំពង់ស្ពឺចេញដីកាលុបចោលដីការក្សាការពារទៅលើដីរបស់ក្រុមហ៊ុនដែលជនជាប់ចោទរូបនេះបានលួចលក់ទៅឲ្យភាគីទីបីផ្សេងៗ តាមរយៈការលួចយកប្លង់ដី(ឯកសារដើម) និងការប្រើលិខិតប្រគល់សិទិ្ធក្លែងក្លាយដែលនាងបានក្លែងនោះ ដោយសំអាងហេតុថា ប្រជាពលរដ្ឋស្លូតត្រង់ បានទិញដីនេះដោយស្របច្បាប់ និងដោយ នួន ច័ន្ទមករា មានលិខិតប្រគល់សិទ្ធិត្រឹមត្រូវ។ តែជាការពិត គឺដោយសារតែ នួន ចន្ទ័មករា បានលួចយកប្លង់ដីដើម និងឯកសារ ក្រុមហ៊ុនទាំងអស់នៅក្នុងដៃ ហើយបានក្លែងឯកសារធ្វើជាលិខិតប្រគល់សិទិ្ធ ហើយបានលួចលក់ដីរបស់ក្រុមហ៊ុនដោយមានការឃុបឃិតពីអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាននោះហើយ ទើបឈានដល់ការដាក់ពាក្យបណ្តឹងនៅក្រសួងមហាផ្ទៃធ្វើការស៊ើបអង្កេត និងមានការចាប់ខ្លួនដោយមន្រ្តីនគរបាលព្រហ្មទណ្ឌ ហើយបានបន្តនីតិវិធីតុលាការរហូតដល់ការកាត់ទោស និងការប្រកាសសាលក្រមនៅថ្ងៃទី១៩ ខែតុលា ឆ្នា២០១៨ នេះ។ ក្រៅពីនេះ ជនជាប់ចោទក៏បានព្យាយាមទៅទាក់ទងជាមួយនឹងអាជ្ញាធរដែនដីមួយចំនួននៅខេត្តផ្សេងៗទៀតផងដែរ ក្នុងគោលបំណងទប់ស្កាត់កុំឲ្យអាជ្ញាធរចេញទុតិយតាមកឲ្យក្រុមហ៊ុនវិញ... តែការប៉ុនប៉ងនោះមិនបានសម្រេចឡើយ។ សូមបញ្ជាក់ផងដែរថា កាលពីនៅក្នុងសវនាការកន្លងមក នៅចំពោះមុខលោកចៅក្រម និងតំណាងអយ្យការក៏ដូចជាសាធារណជនដែលនៅក្នុងអង្គសវនាការទាំងមូល ជនជាប់ចោទបានថ្លែងថា នាងបានលក់ដីត្រឹមតែប្រហែល ៦០ហិកតាតែប៉ុណ្ណោះ ដើម្បីយកលុយទៅដោះស្រាយបំណុលរបស់លោក រ៉ៃន័រ ដែលជំពាក់គេកន្លងមក និងដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាជីវភាព។ តែតាមការពិត នាងបានឃុបឃិតជាមួយអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ហើយបានធ្វើកិច្ចសន្យាលក់ដីរបស់ក្រុមហ៊ុនស្ទើរតែទាំងមូល គឺចំនួន ១១០០ហិកតា ទៅឲ្យបុគ្គលឈ្មោះ សុង ហេង តាំងពីថ្ងៃទី៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៦ ហើយបានចុះហត្ថលេខាដឹងឮដោយលោកមេឃុំដំបូករូងតាំងពីថ្ងៃទី១១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៦មកម្ល៉េះ ដោយថែមទាំងបានបង្កើតប្លង់ឌឺម៉ាស់ថ្មីដែលជាន់នៅលើទីតាំងប្លង់ដីចាស់របស់ក្រុមហ៊ុនដែលមានការទទួលស្គាល់ជាផ្លូវការរួចមកហើយកាលពីឆ្នាំ២០១៣ ដោយមន្ត្រីសុរិយាដីស្រុក និងមេភូមិ ព្រមទាំងលោកមេឃុំខ្លួនឯងតែម្តង...។ បន្ទាប់មក នាងក៏បានធ្វើលិខិតប្រគល់សិទ្ធិបន្តទៅឲ្យឈ្មោះ សុង ហេង ក្នុងការមានសិទិ្ធលក់ដីរបស់ក្រុមហ៊ុនទៅឲ្យភាគីទីបីផ្សេងៗទៀត។ ហេតុដូច្នេះហើយ ទើបគេដឹងថា សូម្បីតែនាងត្រូវបាននគរបាលព្រហ្មទណ្ឌបានកោះហៅឲ្យចូលខ្លួនមកបំភ្លឺចំនួនបីលើករួចហើយក៏ដោយ តែនាងមិនព្រមចូលខ្លួនមកបំភ្លឺនោះទេ តែបែរជានៅតែបន្តលក់ដីរបស់ក្រុមហ៊ុនយ៉ាងគឃ្លើនទៅវិញ.... (ឯកសាលិខិតផ្ទេរសិទិ្ធដែលមានជាភស្តុតាងខ្លះ បានបង្ហាញថា លិខិតផ្ទេរសិទិ្ធកាន់កាប់ដីនោះ បានធ្វើឡើងនៅក្នុងរយៈមួយថ្ងៃមុនពេលដែលជនជាប់ចោទរូបនេះ ត្រូវបានចាប់ខ្លួន)....។អ្វីដែលគួរឲ្យចម្លែកនោះ គឺក្រោយពេលដែល នួន ច័ន្ទមករា ត្រូវបានចាប់ខ្លួនហើយ បានឃុំខ្លួននៅពន្ធធនាគារព្រៃសបណ្តោះ អាសន្នហើយ និងបានឆ្លងកាត់សវនាការជាច្រើនលើកច្រើនគ្រាហើយ ព្រមទាំងត្រូវបានដោះលែងឲ្យនៅក្រៅឃុំបណ្តោះអាសន្នរួចហើយនោះក៏ដោយ ក៏សកម្មភាពលក់ដូរដីរបស់ក្រុមហ៊ុន គឺនៅតែបន្តដដែល ព្រមទាំងមានការបន្តចុះហត្ថលេខា និងប្រថាប់ត្រាដោយលោកមេឃុំដំបូករូង ក៏ដូចជាអតីតអភិបាលស្រុកភ្នំស្រួចផងដែរ។ លោក រ៉ៃន័រ បានបញ្ជាក់ថា ដោសារមូលហេតុទាំងអស់នេះហើយ បានជានៅក្នុងសវនាការចុងក្រោយ ទាំងមេធាវីរបស់លោក និងទាំងខ្លួនលោកផ្ទាល់ បានស្នើសុំឲ្យតុលាការចាត់វិធានការច្បាប់ និងធ្វើការស៊ើបអង្កេតដើម្បីយកជនទាំងឡាយដែលមានការពាក់ព័ន្ធក្នុងការប្រព្រឹត្តខុសច្បាប់ទាំងនោះ មកធ្វើការផ្តន្ទាទោសផងដែរ ហើយបើជនល្មើស នួន ច័ន្ទមករា នៅតែបន្តរស់នៅក្រៅឃុំដដែល យើងមិនដឹងថា តើជននេះ នៅតែបន្តប្រព្រឹត្តអំពើល្មើសអ្វីផ្សេងៗទៀតនោះទេ។ ទាំងលោកមេធាវីការពារក្ដី ទាំងជនជាប់ចោទផ្ទាល់ នៅរសៀលថ្ងៃទី២២ ខែតុលា ឆ្នាំ២០១៨នេះ អង្គភាពព័ត៌មានFresh News មិនអាចធ្វើការទាក់ទងដើម្បីសាកសួរព័ត៌មានបានឡើយ ថាតើការប្រកាសសាលក្រមផ្តន្ទាទោសរបស់លោកចៅក្រមសេង លាង ដោយសំរេចដាក់ពន្ធនាគារ២ឆ្នាំ៦ខែ និងសងជំងឺចិត្ត១៨មុឺនដុល្លារនេះ នាង និងមេធាវីសំរេចធ្វើការប្ដឹងឧទ្ទរណ៏បន្តឬយ៉ាងណា?។ប៉ុន្តែកន្លងមក ឈ្មោះនួន ច័ន្ទមករា ធ្លាប់ប្រតិកម្មទៅនឹងការចុះផ្សាយរបស់Fresh News រួចមកហើយ ដោយនាងអះអាងថាវាមិនមែនជាករណីបទល្មើស លួចលក់ដីអ្វីនោះទេ តាមពិតវាជារឿងជំលោះផ្ទៃក្នុងគ្រួសាររបស់នាងតែប៉ុណ្ណោះ ដោយរូបនាង និងជនជាតិអាល្លឺម៉ង់នោះ ជាប្ដីប្រពន្ធ និងគ្នាមានកូនជាមួយគ្នាទៀតផង៕