2018-05-08T17:21:23+07:00
5b1c01c1-7322-4e10-aabf-e0b7e85635de
អ្នក​ស្រុក​ចិត្របូរី ខេត្ត​ក្រចេះ ចេញ​ពី​ភូមិ​កំណើត ក្រោយ​ពេល​អ្នក​ភូមិ​ជាង ១០​នាក់​ស្លាប់ និង​ជាង ២​រយ​នាក់​ឈឺ
ពលរដ្ឋ​រស់​នៅ​ក្នុង​ភូមិ​ចំនួន​៤ ក្នុង​ឃុំ​កន្ទួត ​ស្រុក​ចិត្របូរី ខេត្ត​ក្រចេះ បាន​បង្ខំ​ចិត្ត​ចាក​ចេញ​ពី​ផ្ទះ​សម្បែង​ដោយ​សារ​បារម្ភ​ពី​សុខភាព ក្រោយ​ពី​អ្នក​ភូមិ​ជាង ១៣​នាក់ ស្លាប់ និង​ជាង ២​រយ​នាក់ ត្រូវ​បញ្ជូន​ទៅ​សង្គ្រោះ​បន្ទាន់​ដោយ​សង្ស័យ​ពុល​ទឹក​ព្រែក។ អ្នក​ភូមិ​ថា តំបន់​ពួក​គាត់​រស់នៅ​នោះ ខ្វះ​ទឹក​ស្អាត​ប្រើ​ប្រាស់ និង​ខ្វះ​អណ្ដូង​ទឹក ដែល​នាំ​ឲ្យ​ពួក​គាត់​បង្ខំ​ចិត្ត​ប្រើ​ប្រាស់​ទឹក​ព្រែក​ក្នុង​ភូមិ​នោះ។​ ពលរដ្ឋរស់​នៅ​ភូមិ​ស្រែ​នន ឃុំ​កន្ទួត ឲ្យ​ដឹង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៧ ឧសភា​ថា អ្នក​ភូមិ​ដែល​ស្លាប់​ដោយ​សង្ស័យ​ពុល​ទឹក​ព្រែក​នោះ ភាគ​ច្រើន​មិន​បាន​ធ្វើ​បុណ្យ​សព​នោះ​ទេ ដោយសារ​ក្រុម​គ្រួសារ​ពួក​គាត់​រវល់​​រត់​ចោល​ផ្ទះ​សម្បែង​ទៅ​ជ្រក​នៅ​កន្លែង​ផ្សេង​បណ្ដោះអាសន្ន​សិន ព្រោះ​បារម្ភ​ពី​បញ្ហា​សុខភាព។ ពលរដ្ឋរស់នៅ​ភូមិ​ស្រែ​នន លោក ណាំ យ៉ាន់ បារម្ភ​ថា បើ​បញ្ហា​នេះ​ពុំ​មាន​ដំណោះ​ស្រាយ​នោះ​ទេ ពលរដ្ឋ​នៅ​តែ​រង​គ្រោះ​ដល់​អាយុ​ជីវិត ខណៈ​ដែល​ទឹក​ព្រែក​ដែល​គាត់​ប្រើ​ប្រាស់​បម្រើ​ជីវភាព​ប្រចាំ​ថ្ងៃ ប្រែ​ជា​ល្អក់​ខុស​ប្រក្រតី នៅ​គ្រា​ដែល​មាន​ភ្លៀង​ធ្លាក់។ លោក​សង្ស័យ​ថា នៅ​ខ្សែ​ទឹក​ខាង​លើ​ អាច​មាន​អាជីវកម្ម​រ៉ែ បង្ហូរ​កាក​សំណល់​ចូល​ទឹក​ព្រែក​ទេរ ហើយ​ក៏​មាន​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន​ខ្លះ​ប្រើប្រាស់​ថ្នាំ​គីមី​បាញ់​ដំណាំ បង្ក​ទឹក​ប្រែប្រួល​ខុស​ប្រក្រតី។ លោក​អំពាវនាវ​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ​ស្វែងរក​មូលហេតុ​ឲ្យ​បាន​ច្បាស់​លាស់ ដើម្បី​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​វិល​មក​រស់​នៅ​ក្នុង​ភូមិ​ដោយ​ស្ងប់​អារម្មណ៍​វិញ។ បុរស​ដដែល​បន្ថែម​ថា ពលរដ្ឋ​ដែល​រងគ្រោះ​ករណី​នេះ សុទ្ធសឹង​ជា​ពលរដ្ឋ​ក្រីក្រ ហេតុ​នេះ​ពួក​គាត់​អំពាវនាវ​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​ផ្តល់​អណ្តួង​ទឹក និង​ជីក​ស្រះ​ដែល​ធានា​ថា ផ្គត់ផ្គង់​ទឹក​ដល់​អ្នក​ភូមិ​ប្រើប្រាស់​គ្រប់គ្រាន់។ លោក​ថា ពលរដ្ឋ​ដែល​ស្លាប់​ដោយ​សង្ស័យ​ពុល​ទឹក​នោះ មាន​អាយុ​ចាប់​ពី ១៤​ឆ្នាំ ដល់ ៧៣​ឆ្នាំ ភាគ​ច្រើន​ជា​ស្ត្រី។ អធិការ​ស្រុក​ចិត្របូរី លោក យ៉ាន់ ហ៊ាង មាន​ប្រសាសន៍​ថា សមត្ថកិច្ច​ជំនាញ​កំពុង​ស្រាវជ្រាវ ស្វែងរក​មូលហេតុ បង្ក​ឲ្យ​ទឹក​ព្រែក​ទេរ​មាន​ភាព​មិន​ប្រក្រតី។ លើស​ពី​នេះ ស្នងការ​នគរបាល​ខេត្ត​ក្រចេះ កំពុង​ចែក​ទឹក​ជូន​ពលរដ្ឋ​នៅ​តំបន់​នោះ​ប្រើប្រាស់​ជា​បណ្ដោះអាសន្ន។ ចំណែក​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត និង​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ កំពុង​ចុះ​អន្តរាគមន៍​ជួយ​ពលរដ្ឋ​រងគ្រោះ​ដោយ​ផ្ដល់​ជំនួយ​មនុស្សធម៌ បញ្ចុះ​សព និង​ព្យាបាល​ជំងឺ។ លោក យ៉ាន់ ហ៊ាង បន្ថែម​ថា គិត​ត្រឹម​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី៧ ឧសភា អ្នក​ស្លាប់​កើន​ឡើង ១៣​នាក់ និង​បញ្ជូន​ទៅ​ព្យាបាល​នៅ​មន្ទីរពេទ្យ​ខេត្ត និង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ជិត ២​រយ​នាក់។ មន្ត្រី​សង្គម​ស៊ីវិល​សង្កេត​ឃើញ​ថា ពលរដ្ឋ​បាន​ស្លាប់​ដោយ​សារ​បរិភោគ​ទឹក​ព្រែក មាន​ប្រភព​មិន​ច្បាស់លាស់។ មាន​ន័យ​ថា អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​ក្រចេះ មិន​បាន​អនុវត្ត​វិធានការ​រក្សា​ទឹក​ទុក សម្រាប់​ពលរដ្ឋ​ប្រើប្រាស់​ឲ្យ​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​នោះ​ទេ។ កាល​ពី​ឆ្នាំ​២០១៥ របប​លោក ហ៊ុន សែន បាន​ចេញ​វិធានការ​ជំរុញ​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត និង​ស្ថាប័ន​ពាក់ព័ន្ធ រក​មធ្យោបាយ​រក្សា​ទឹក​ទុក​សម្រាប់​ពលរដ្ឋ​ប្រើប្រាស់​នៅ​គ្រប់​តំបន់។ នាយក​ប្រតិបត្តិ​អង្គការ​សម្ព័ន្ធ​គណនេយ្យ​ភាព​សង្គម​កម្ពុជា (ANSA) លោក សន ជ័យ យល់​ថា ពលរដ្ឋ​ស្លាប់​ដោយសារ​ប្រើ​ទឹក​មិន​បាន​ត្រឹមត្រូវ អាច​បណ្ដាល​មក​ពី​ការ​ធ្វេស​ប្រហែស​ណា​មួយ ក្នុង​ការ​គ្រប់គ្រង​ធនធាន​ទឹក​នៅ​មូលដ្ឋាន។ លោក​ថា អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​ត្រូវ​ពិនិត្យ វិធានការ​របស់​ខ្លួន​ក្នុង​ការ​គ្រប់គ្រង​ទឹក និង​អភិបាល​កិច្ច​នៅ​មូលដ្ឋាន ដោយ​ត្រូវ​ជីក​អណ្ដូង ឬ​ស្រះ​ទឹក​ផ្ដល់​ជូន​ពលរដ្ឋ​ប្រើ​ប្រាស់​ចៀសវាង​ទុក​ពលរដ្ឋ​ប្រើ​ទឹកអូរ និង​ព្រែក​គ្មាន​ប្រភព​ច្បាស់​លាស់ បង្ក​គ្រោះថ្នាក់​ដល់​អាយុ​ជីវិត និង​ជីវភាព។ លោក សន ជ័យ បន្ថែម​ថា ប្រទេស​កម្ពុជា​មាន​ការ​អភិវឌ្ឍ​ច្រើន ហើយ​ការ​អភិវឌ្ឍ​នោះ​ទៀត​សោត ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន​ខ្លះ មិន​បាន​គិត​ពី​ផល​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន​នោះ​ទេ និង​បាន​បង្ហូរ​កាក​សំណល់ និង​សារធាតុ​គីមី​ចូល​ទន្លេ និង​ព្រែក ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន និង​ជីវចម្រុះ។ ហេតុនេះ​លោក​ទទូច​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​រក​ប្រភព​នៃ​ការ​បំពុល​ទឹក​នោះ​ឲ្យ​បាន​ច្បាស់លាស់។ ក្រសួង​សុខាភិបាល​នៅ​ថ្ងៃ​ច័ន្ទ ទី​៧ ឧសភា បាន​ចេញ​សេចក្ដី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​បង្ហាញ​ថា មាន​សារធាតុ​គីមី​ក្នុង​ស្រា​ស និង​ក្នុង​ទឹក​ព្រែក​ទេរ នៅ​ខេត្ត​ក្រចេះ ដែល​បង្ក​ឲ្យ​មនុស្ស​ស្លាប់ និង​ធ្លាក់​ខ្លួន​ឈឺ​ជា​ច្រើន​នាក់។ លើស​ពី​នេះ សំណាក​ស្រា​ស​នោះ មាន​សារធាតុ​មេតាណុល​ខ្ពស់ រីឯ​សំណាក​ទឹក​ព្រែក​ទេរ មាន​ធាតុ​ក្រូម (Chromium) រហូត​ដល់ ១៧៣ មីក្រូក្រាម​ក្នុង​ទឹក​មួយ​លីត្រ ដែល​បង្ក​គ្រោះថ្នាក់​ខ្លាំង​ដល់​អាយុ​ជីវិត។ ជុំវិញ​លទ្ធផល​នៃ របាយការណ៍​របស់​អន្តរក្រសួង​នេះ អ្នក​ជំនាញ​បរិស្ថាន លោក មៀច មាន បាន​សរសេរ​បង្ហោះ​តាម​បណ្ដាញ​សង្គម​ហ្វេសប៊ុក​ថា របាយការណ៍​របស់​ក្រសួង មិន​ស្រប​គ្នា​នឹង​ស្ថានភាព​ជាក់​ស្ដែង។ លោក​ថា តើ​ស្រា​ស មាន​ពាក់ព័ន្ធ​អ្វី​ជាមួយ​នឹង​ទឹក​ព្រែក ដែល​មាន​ចំណុះ​រាប់​លាន​លីត្រ? តើ​អ្នក​ភូមិ​ទាំង​នោះ​ទទួល​ទាន​ស្រា​ស​នោះ​ក្នុង​កម្មវិធី​អី បាន​ជា​ពុល​ក្នុង​ពេល​តែ​មួយ? បាន​ជា​ដាក់​បន្ទុក​ទៅ​លើ​ទឹក​ព្រែក ដែល​ប្រជាជន​ប្រើប្រាស់​ច្រើន​ឆ្នាំ​មក​ហើយ ឬ​ក៏​មាន​រោងចក្រ ឬ​សិប្បកម្ម ឬ​ក៏​មាន​ចម្ការ​ដែល​ប្រើ​ថ្នាំ​គីមី​អី ហើយ​ភ្លៀង​ធ្លាក់​មក​ហូរ​ច្រោះ​ចូល​ទឹក​ព្រែក​នោះ ទើប​បណ្ដាល​ឲ្យ​អ្នក​ប្រើ​ទឹក​ព្រែក​ពុល។ លោក​សង្ស័យ​ថា អាច​មាន​ការ​បញ្ចេញ​ចោល​កាក​សំណល់ ឬ​សារជាតិ​អ្វី​មួយ​ចេញ​ពី​ទីតាំង​ណា​មួយ នៅ​តាម​បណ្ដោយ ឬ​ក៏​ចេញ​ពី​ផ្ទៃ​រង​នៃ​ព្រែក​នោះ​ក៏​ថា​បាន។ ពលរដ្ឋ​ដែល​រងគ្រោះ​បាតុភាព​នេះ ប្រតិកម្ម​ថា អ្នក​ភូមិ​បាន​ស្លាប់​ជាង ១០​នាក់ និង​បញ្ជូន​ទៅ​ព្យាបាល​ជាង ២​រយ​នាក់ មិន​បាន​បរិភោគ​ស្រា​ស​នោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​ពួក​គាត់​បាន​បរិភោគ​ទឹក ដែល​ដង​ពី​ព្រែក​ទេរ​នោះ ដោយ​ខ្លះ​យក​មក​ដាំ​ផឹក ហើយ​ពលរដ្ឋ​ខ្លះ​ទៀត​បរិភោគ​ឆៅ​តែ​ម្តង។ ពលរដ្ឋ​រស់​នៅ​ស្រុក​ឆ្លូង ខេត្ត​ក្រចេះ ៤៣​នាក់ រួម​ទាំង​សិស្សានុសិស្ស​ផង ត្រូវ​បាន​បញ្ជូន​ទៅ​សង្គ្រោះ​នៅ​មន្ទីរពេទ្យ​ស្រុក កាល​ពី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី៦ ឧសភា ដោយសារ​តែ​កើត​មាន​អាការៈ​ខុស​ប្រក្រតី បន្ទាប់​ពី​បរិភោគ​នំ​អន្សម។ អភិបាល​ស្រុក​ឆ្លូង លោក ហេង សុផា ឲ្យ​ដឹង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី៦ ឧសភា​ថា ពលរដ្ឋ​នៅ​ភូមិ​ប្រមា ឃុំ​កំពង់ដំរី ស្រុក​ឆ្លូង ៤៣​នាក់ កើត​មាន​អាការៈ​វិល​មុខ រាក ទន់​ដៃ​ជើង និង​ក្អួត​ចង្អោរ ក្រោយ​ពី​ពួក​គាត់​បរិភោគ​នំ​អន្សម។ លោក​បន្ត​ថា រហូត​ដល់​ល្ងាច​ថ្ងៃ​ដដែល ពួក​គាត់​ភាគ​ច្រើន​បាន​ធូរ​ស្រាល ហើយ​បាន​វិល​ទៅ​ផ្ទះ​វិញ។ លោក​បញ្ជាក់​ថា បាតុភាព​នេះ ពុំ​មាន​គ្រោះថ្នាក់​អាយុ​ជីវិត​ដល់​ពលរដ្ឋ​ណា​ម្នាក់​នោះ​ទេ។ លើស​ពី​នេះ​ មន្ត្រី​ជំនាញ នៃ​មន្ទីរ​សុខាភិបាល​ខេត្ត​ក្រចេះ បាន​យក​សំណាក​នំ​អន្សម​នោះ​ធ្វើ​កោសល្យវិច័យ ប៉ុន្តែ​នៅ​មិន​ទាន់​បង្ហាញ​លទ្ធផល​នៅ​ឡើយ​ទេ៖ « លោក ហេង សុផា បន្ថែម​ថា អាជ្ញាធរ​ស្រុក​បាន​ចុះ​ទៅ​សួរ​សុខទុក្ខ​ពលរដ្ឋ និង​បាន​អប់រំ​ណែនាំ​ឲ្យ​ពួក​គាត់​ឲ្យ​សំអាត​កាក​សំណល់ នំ​ដែល​ផ្ទុក​សារធាតុ​ពុល​នោះ។ លើស​ពី​នេះ អាជ្ញាធរ​បាន​ផ្តល់​ថវិកា​មួយ​ចំនួន និង​ជំរុញ​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​ត្រូវ​ទទួលទាន​ថ្នាំ​ពេទ្យ​ស្រប​តាម​វេជ្ជបញ្ជា​របស់​គ្រូពេទ្យ​ឲ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ ក្រោយ​ពេល​វិល​ពី​មន្ទីរពេទ្យ ទៅ​សម្រាក​ព្យាបាល​នៅ​ផ្ទះ​វិញ។ លោក​ថា នំ​អន្សម​ដែល​ពលរដ្ឋ​បរិភោគ​នោះ ជា​នំ​ដែល​អ្នក​ភូមិ​វេច​លក់​តាម​ភូមិ៕