2018-05-08T17:21:23+07:00
5b1c01c1-7322-4e10-aabf-e0b7e85635de
អ្នកស្រុកចិត្របូរី ខេត្តក្រចេះ ចេញពីភូមិកំណើត ក្រោយពេលអ្នកភូមិជាង ១០នាក់ស្លាប់ និងជាង ២រយនាក់ឈឺ
ពលរដ្ឋរស់នៅក្នុងភូមិចំនួន៤ ក្នុងឃុំកន្ទួត ស្រុកចិត្របូរី ខេត្តក្រចេះ បានបង្ខំចិត្តចាកចេញពីផ្ទះសម្បែងដោយសារបារម្ភពីសុខភាព ក្រោយពីអ្នកភូមិជាង ១៣នាក់ ស្លាប់ និងជាង ២រយនាក់ ត្រូវបញ្ជូនទៅសង្គ្រោះបន្ទាន់ដោយសង្ស័យពុលទឹកព្រែក។ អ្នកភូមិថា តំបន់ពួកគាត់រស់នៅនោះ ខ្វះទឹកស្អាតប្រើប្រាស់ និងខ្វះអណ្ដូងទឹក ដែលនាំឲ្យពួកគាត់បង្ខំចិត្តប្រើប្រាស់ទឹកព្រែកក្នុងភូមិនោះ។ ពលរដ្ឋរស់នៅភូមិស្រែនន ឃុំកន្ទួត ឲ្យដឹងនៅថ្ងៃទី៧ ឧសភាថា អ្នកភូមិដែលស្លាប់ដោយសង្ស័យពុលទឹកព្រែកនោះ ភាគច្រើនមិនបានធ្វើបុណ្យសពនោះទេ ដោយសារក្រុមគ្រួសារពួកគាត់រវល់រត់ចោលផ្ទះសម្បែងទៅជ្រកនៅកន្លែងផ្សេងបណ្ដោះអាសន្នសិន ព្រោះបារម្ភពីបញ្ហាសុខភាព។ ពលរដ្ឋរស់នៅភូមិស្រែនន លោក ណាំ យ៉ាន់ បារម្ភថា បើបញ្ហានេះពុំមានដំណោះស្រាយនោះទេ ពលរដ្ឋនៅតែរងគ្រោះដល់អាយុជីវិត ខណៈដែលទឹកព្រែកដែលគាត់ប្រើប្រាស់បម្រើជីវភាពប្រចាំថ្ងៃ ប្រែជាល្អក់ខុសប្រក្រតី នៅគ្រាដែលមានភ្លៀងធ្លាក់។ លោកសង្ស័យថា នៅខ្សែទឹកខាងលើ អាចមានអាជីវកម្មរ៉ែ បង្ហូរកាកសំណល់ចូលទឹកព្រែកទេរ ហើយក៏មានក្រុមហ៊ុនឯកជនខ្លះប្រើប្រាស់ថ្នាំគីមីបាញ់ដំណាំ បង្កទឹកប្រែប្រួលខុសប្រក្រតី។ លោកអំពាវនាវឲ្យអាជ្ញាធរស្វែងរកមូលហេតុឲ្យបានច្បាស់លាស់ ដើម្បីឲ្យពលរដ្ឋវិលមករស់នៅក្នុងភូមិដោយស្ងប់អារម្មណ៍វិញ។ បុរសដដែលបន្ថែមថា ពលរដ្ឋដែលរងគ្រោះករណីនេះ សុទ្ធសឹងជាពលរដ្ឋក្រីក្រ ហេតុនេះពួកគាត់អំពាវនាវឲ្យអាជ្ញាធរខេត្តផ្តល់អណ្តួងទឹក និងជីកស្រះដែលធានាថា ផ្គត់ផ្គង់ទឹកដល់អ្នកភូមិប្រើប្រាស់គ្រប់គ្រាន់។ លោកថា ពលរដ្ឋដែលស្លាប់ដោយសង្ស័យពុលទឹកនោះ មានអាយុចាប់ពី ១៤ឆ្នាំ ដល់ ៧៣ឆ្នាំ ភាគច្រើនជាស្ត្រី។ អធិការស្រុកចិត្របូរី លោក យ៉ាន់ ហ៊ាង មានប្រសាសន៍ថា សមត្ថកិច្ចជំនាញកំពុងស្រាវជ្រាវ ស្វែងរកមូលហេតុ បង្កឲ្យទឹកព្រែកទេរមានភាពមិនប្រក្រតី។ លើសពីនេះ ស្នងការនគរបាលខេត្តក្រចេះ កំពុងចែកទឹកជូនពលរដ្ឋនៅតំបន់នោះប្រើប្រាស់ជាបណ្ដោះអាសន្ន។ ចំណែកអាជ្ញាធរខេត្ត និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ កំពុងចុះអន្តរាគមន៍ជួយពលរដ្ឋរងគ្រោះដោយផ្ដល់ជំនួយមនុស្សធម៌ បញ្ចុះសព និងព្យាបាលជំងឺ។ លោក យ៉ាន់ ហ៊ាង បន្ថែមថា គិតត្រឹមរសៀលថ្ងៃទី៧ ឧសភា អ្នកស្លាប់កើនឡើង ១៣នាក់ និងបញ្ជូនទៅព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យខេត្ត និងរាជធានីភ្នំពេញជិត ២រយនាក់។ មន្ត្រីសង្គមស៊ីវិលសង្កេតឃើញថា ពលរដ្ឋបានស្លាប់ដោយសារបរិភោគទឹកព្រែក មានប្រភពមិនច្បាស់លាស់។ មានន័យថា អាជ្ញាធរខេត្តក្រចេះ មិនបានអនុវត្តវិធានការរក្សាទឹកទុក សម្រាប់ពលរដ្ឋប្រើប្រាស់ឲ្យមានប្រសិទ្ធភាពនោះទេ។ កាលពីឆ្នាំ២០១៥ របបលោក ហ៊ុន សែន បានចេញវិធានការជំរុញឲ្យអាជ្ញាធរខេត្ត និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ រកមធ្យោបាយរក្សាទឹកទុកសម្រាប់ពលរដ្ឋប្រើប្រាស់នៅគ្រប់តំបន់។ នាយកប្រតិបត្តិអង្គការសម្ព័ន្ធគណនេយ្យភាពសង្គមកម្ពុជា (ANSA) លោក សន ជ័យ យល់ថា ពលរដ្ឋស្លាប់ដោយសារប្រើទឹកមិនបានត្រឹមត្រូវ អាចបណ្ដាលមកពីការធ្វេសប្រហែសណាមួយ ក្នុងការគ្រប់គ្រងធនធានទឹកនៅមូលដ្ឋាន។ លោកថា អាជ្ញាធរខេត្តត្រូវពិនិត្យ វិធានការរបស់ខ្លួនក្នុងការគ្រប់គ្រងទឹក និងអភិបាលកិច្ចនៅមូលដ្ឋាន ដោយត្រូវជីកអណ្ដូង ឬស្រះទឹកផ្ដល់ជូនពលរដ្ឋប្រើប្រាស់ចៀសវាងទុកពលរដ្ឋប្រើទឹកអូរ និងព្រែកគ្មានប្រភពច្បាស់លាស់ បង្កគ្រោះថ្នាក់ដល់អាយុជីវិត និងជីវភាព។ លោក សន ជ័យ បន្ថែមថា ប្រទេសកម្ពុជាមានការអភិវឌ្ឍច្រើន ហើយការអភិវឌ្ឍនោះទៀតសោត ក្រុមហ៊ុនឯកជនខ្លះ មិនបានគិតពីផលប៉ះពាល់បរិស្ថាននោះទេ និងបានបង្ហូរកាកសំណល់ និងសារធាតុគីមីចូលទន្លេ និងព្រែក ប៉ះពាល់បរិស្ថាន និងជីវចម្រុះ។ ហេតុនេះលោកទទូចឲ្យអាជ្ញាធរខេត្តរកប្រភពនៃការបំពុលទឹកនោះឲ្យបានច្បាស់លាស់។ ក្រសួងសុខាភិបាលនៅថ្ងៃច័ន្ទ ទី៧ ឧសភា បានចេញសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មានបង្ហាញថា មានសារធាតុគីមីក្នុងស្រាស និងក្នុងទឹកព្រែកទេរ នៅខេត្តក្រចេះ ដែលបង្កឲ្យមនុស្សស្លាប់ និងធ្លាក់ខ្លួនឈឺជាច្រើននាក់។ លើសពីនេះ សំណាកស្រាសនោះ មានសារធាតុមេតាណុលខ្ពស់ រីឯសំណាកទឹកព្រែកទេរ មានធាតុក្រូម (Chromium) រហូតដល់ ១៧៣ មីក្រូក្រាមក្នុងទឹកមួយលីត្រ ដែលបង្កគ្រោះថ្នាក់ខ្លាំងដល់អាយុជីវិត។ ជុំវិញលទ្ធផលនៃ របាយការណ៍របស់អន្តរក្រសួងនេះ អ្នកជំនាញបរិស្ថាន លោក មៀច មាន បានសរសេរបង្ហោះតាមបណ្ដាញសង្គមហ្វេសប៊ុកថា របាយការណ៍របស់ក្រសួង មិនស្របគ្នានឹងស្ថានភាពជាក់ស្ដែង។ លោកថា តើស្រាស មានពាក់ព័ន្ធអ្វីជាមួយនឹងទឹកព្រែក ដែលមានចំណុះរាប់លានលីត្រ? តើអ្នកភូមិទាំងនោះទទួលទានស្រាសនោះក្នុងកម្មវិធីអី បានជាពុលក្នុងពេលតែមួយ? បានជាដាក់បន្ទុកទៅលើទឹកព្រែក ដែលប្រជាជនប្រើប្រាស់ច្រើនឆ្នាំមកហើយ ឬក៏មានរោងចក្រ ឬសិប្បកម្ម ឬក៏មានចម្ការដែលប្រើថ្នាំគីមីអី ហើយភ្លៀងធ្លាក់មកហូរច្រោះចូលទឹកព្រែកនោះ ទើបបណ្ដាលឲ្យអ្នកប្រើទឹកព្រែកពុល។ លោកសង្ស័យថា អាចមានការបញ្ចេញចោលកាកសំណល់ ឬសារជាតិអ្វីមួយចេញពីទីតាំងណាមួយ នៅតាមបណ្ដោយ ឬក៏ចេញពីផ្ទៃរងនៃព្រែកនោះក៏ថាបាន។ ពលរដ្ឋដែលរងគ្រោះបាតុភាពនេះ ប្រតិកម្មថា អ្នកភូមិបានស្លាប់ជាង ១០នាក់ និងបញ្ជូនទៅព្យាបាលជាង ២រយនាក់ មិនបានបរិភោគស្រាសនោះទេ ប៉ុន្តែពួកគាត់បានបរិភោគទឹក ដែលដងពីព្រែកទេរនោះ ដោយខ្លះយកមកដាំផឹក ហើយពលរដ្ឋខ្លះទៀតបរិភោគឆៅតែម្តង។ ពលរដ្ឋរស់នៅស្រុកឆ្លូង ខេត្តក្រចេះ ៤៣នាក់ រួមទាំងសិស្សានុសិស្សផង ត្រូវបានបញ្ជូនទៅសង្គ្រោះនៅមន្ទីរពេទ្យស្រុក កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី៦ ឧសភា ដោយសារតែកើតមានអាការៈខុសប្រក្រតី បន្ទាប់ពីបរិភោគនំអន្សម។ អភិបាលស្រុកឆ្លូង លោក ហេង សុផា ឲ្យដឹងនៅថ្ងៃទី៦ ឧសភាថា ពលរដ្ឋនៅភូមិប្រមា ឃុំកំពង់ដំរី ស្រុកឆ្លូង ៤៣នាក់ កើតមានអាការៈវិលមុខ រាក ទន់ដៃជើង និងក្អួតចង្អោរ ក្រោយពីពួកគាត់បរិភោគនំអន្សម។ លោកបន្តថា រហូតដល់ល្ងាចថ្ងៃដដែល ពួកគាត់ភាគច្រើនបានធូរស្រាល ហើយបានវិលទៅផ្ទះវិញ។ លោកបញ្ជាក់ថា បាតុភាពនេះ ពុំមានគ្រោះថ្នាក់អាយុជីវិតដល់ពលរដ្ឋណាម្នាក់នោះទេ។ លើសពីនេះ មន្ត្រីជំនាញ នៃមន្ទីរសុខាភិបាលខេត្តក្រចេះ បានយកសំណាកនំអន្សមនោះធ្វើកោសល្យវិច័យ ប៉ុន្តែនៅមិនទាន់បង្ហាញលទ្ធផលនៅឡើយទេ៖ « លោក ហេង សុផា បន្ថែមថា អាជ្ញាធរស្រុកបានចុះទៅសួរសុខទុក្ខពលរដ្ឋ និងបានអប់រំណែនាំឲ្យពួកគាត់ឲ្យសំអាតកាកសំណល់ នំដែលផ្ទុកសារធាតុពុលនោះ។ លើសពីនេះ អាជ្ញាធរបានផ្តល់ថវិកាមួយចំនួន និងជំរុញឲ្យពលរដ្ឋត្រូវទទួលទានថ្នាំពេទ្យស្របតាមវេជ្ជបញ្ជារបស់គ្រូពេទ្យឲ្យបានត្រឹមត្រូវ ក្រោយពេលវិលពីមន្ទីរពេទ្យ ទៅសម្រាកព្យាបាលនៅផ្ទះវិញ។ លោកថា នំអន្សមដែលពលរដ្ឋបរិភោគនោះ ជានំដែលអ្នកភូមិវេចលក់តាមភូមិ៕