2020-02-02T14:25:00+07:00
871f101d-695f-49a7-ad1a-3aa2fda7eee9
និស្សិតខ្មែរកំពុងព្រួយបារម្ភខ្លាំងពីសុខភាព ទោះលោក ហ៊ុន សែន ព្រមានឲ្យបន្តនៅរួមសុខរួមទុក្ខជាមួយចិននៅវូហាន
និស្សិត​ខ្មែរ​ជាច្រើន​នាក់ ដែល​កំពុង​ជាប់​ផុង​ក្នុង​ទីក្រុង​វូហាន ប្រទេស​ចិន នៅតែ​ស្នើ​សុំ​យ៉ាង​ទទូច ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ជម្លៀស​ពួកគាត់​ទៅ​កម្ពុជា​វិញ ឱ្យ​បាន​ឆាប់​តាម​ដែល​អាច​ធ្វើ​ទៅ​បាន ដោយសារ​ជំងឺ​រលាក​ប្រព័ន្ធ​ផ្លូវ​ដង្ហើម​បង្ក​ដោយ​វីរុស​កូរ៉ូណា កំពុង​បន្ត​រាតត្បាត​ខ្លាំង​នៅ​ទីនោះ​។ ចំណែក​រដ្ឋាភិបាល នៅតែ​ព្រងើយកន្តើយ ចំពោះ​សំណូមពរ​របស់​ពួកគាត់​ដដែល ព្រោះ​អះអាង​ថា បើ​ជម្លៀស​ខ្លាច​ចិន​អន់ចិត្ត។ និស្សិត​ខ្មែរ​ដែល​កំពុង​រស់នៅ​ក្នុង​ទីក្រុង​វូហាន ដែល​ជា​កន្លែង​ផ្ទុះ​កា​រីក​រាលដាល​ខ្លាំង នៃ​វីរុស​កូរ៉ូណា នៅ​តែ​សង្ឃឹមថា រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា នឹង​ពិចារណា​ឡើងវិញ ក្នុង​ការ​យក​ពួកគាត់ ចេញពី​ទីនោះ ព្រោះ​ពួកគាត់ និង​ក្រុម​គ្រួសារ ព្រួយបារម្ភ​យ៉ាង​ខ្លាំង អំពី​សុវត្ថិភាព និង​សុខភាព។ និស្សិត​បរិញ្ញាបត្រ​ឆ្នាំ​ទី​៤ ជំនាញ​វិស្វកម្ម​សំណង់​ស៊ីវិល​នៃ​សកល​វិទ្យាល័យ​វូហាន (Wuhan University) លោក ភួង បុប្ផាគីមហុង រៀបរាប់​ថា បច្ចុប្បន្ន​លោក កំពុង​រស់នៅ​ក្នុង​ស្ថានភាព​ភ័យខ្លាច និង​ឯកោ​តែ​ម្នាក់​ឯង​ក្នុង​បន្ទប់ ស្រប​ពេល​ដែល​វីរុស​កូរ៉ូណា កំពុង​បន្ត​វាយប្រហារ និង​រីក​រាលដាល​យ៉ាង​លឿន ក្នុង​ប្រទេស​ចិន ជាពិសេស​ក្នុង​ទីក្រុង​វូហាន តែម្ដង​។ លោក​ឱ្យ​ដឹង​ថា មក​ទល់​ពេល​នេះ ពុំ​ទាន់​ឃើញ​មាន​មន្ត្រី​ស្ថាន​ទូត ឬ​ស្ថាន​កុងស៊ុល​ខ្មែរ​នៅ​ប្រទេស​ចិន ចុះ​សួរសុខទុក្ខ​លោក​ដោយ​ផ្ទាល់​ឡើយ​។ ប៉ុន្តែ​លោក​ទទួល​បាន​ការ​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់ និង​មានការ​ឧបត្ថម្ភ​អាហារ​បី​ពេល ដោយ​ឥតគិតថ្លៃ ពី​ខាង​សាលា​ទៅវិញ។ និស្សិត​វ័យ​២៣​ឆ្នាំ​រូប​នេះ បន្ត​ថា ស្ថានភាព​នៅ​ទីនោះ ស្ងប់ស្ងាត់​ខ្លាំង ហើយ​លោក​ឃើញ​រដ្ឋាភិបាល​ប្រទេស​នានា បាន​ជម្លៀស​និស្សិត​របស់​ខ្លួន ចេញពី​ទីក្រុង​វ៉ូហាន​ជា​បន្តបន្ទាប់ ពោល​គឺ​នៅ​សល់​តែ​និស្សិត​ខ្មែរ និង​និស្សិត​ប្រទេស​ក្រីក្រ​មួយ​ចំនួន​តូច​ប៉ុណ្ណោះ៖ « »។ និស្សិត ភួង បុប្ផាគីមហុង ឱ្យ​ដឹង​ដែរ​ថា អាណាព្យាបាល​របស់​លោក មាន​ក្តី​បារម្ភ​យ៉ាង​ខ្លាំង ហើយ ពួក​លោក​ដែល​ជាប់​នៅ​ក្នុង​ទីក្រុង​វូហាន នៅតែ​សង្ឃឹម​ថា រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុ​ជា នឹង​ចាត់វិធានការ​ជម្លៀស ពួក​លោក​ចេញទៅ​កម្ពុជា​មួយ​រយៈ ព្រោះថា​សាលា ក៏បាន​ផ្អាក​កម្មវិធីសិក្សា​បណ្ដោះ​អាសន្ន​ដែរ៖ « »។ ជំងឺ​រលាក​ប្រព័ន្ធ​ដង្ហើម ដែល​បង្ក​ដោយ​វីរុស​កូរ៉ូណា​ថ្មី​នេះ បាន​ផ្ទុះឡើង​នៅ​ទីក្រុង​វូហាន ខេត្ត​ហ៊ូបេ (Hubei) ប្រទេស​ចិន ចាប់​តាំង​ពី​ចុងខែ​ធ្នូ ឆ្នាំ​២០១៩​។ នៅ​ខេត្ត​របស់​ចិន​មួយ​នេះ មាន​និស្សិត​ខ្មែរ ចំនួន​២៣​នាក់ កំពុង​ជាប់​ផុង​នៅ​ទីនោះ ដោយសារ​អាជ្ញាធរ​ចិន បាន​បិទ​ទីក្រុង និង​ខេត្ត​នេះ​ទាំងមូល ដោយ​មិន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ធ្វើដំណើរ​ចេញចូល​ទៀត​ឡើយ។ ទោះជា​យ៉ាងណា រដ្ឋាភិបាល​បរទេស​នា​នា បាន​សហការ​ជាមួយ​រដ្ឋាភិបាល​ចិន ជម្លៀស​ពលរដ្ឋ​និង​និស្សិត​របស់​ខ្លួន​ចេញពី​ទីនោះ​ជា​បន្តបន្ទាប់ ដើម្បី​គេច​ពី​វីរុស​កូរ៉ូណា ហើយ​មានតែ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ទេ ដែល​ទុក​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ឱ្យ​បន្ត​ស្នាក់នៅ​ប្រទេស​ចិន ដើម្បី​រួមសុខ​រួម​ទុក្ខ​ជាមួយ​ប្រជាជន​ចិន ក្រោម​ហេតុផល​ថា ជឿជាក់​លើ​ចិន​ក្នុង​ការ​គ្រប់គ្រង​ស្ថានការណ៍​នេះ។ និស្សិត​ខ្មែរ​ម្នាក់ទៀត កំពុង​សិក្សា​ថ្នាក់​បរិញ្ញាប័ត្រ​ឆ្នាំ​ទី​៣​ជំនាញ​សេដ្ឋកិច្ច ពាណិជ្ជកម្ម​អន្តរជាតិ នៃ​សកល​វិទ្យាល័យ​បច្ចេកវិទ្យា​វូហាន​(Wuhan University Of Technology) លោក លី សេដ្ឋា ប្រាប់ អាស៊ីសេរី​ថា តំបន់​ដែល​លោក​កំពុង​រស់នៅ​ក៏ មាន​សភាព​ស្ងាត់ជ្រងំ​ដែរ ហើយ​ម្នាក់ៗ​សំងំ​នៅតែ​ក្នុង ផ្ទះ។ លោក​បន្ត​ថា នៅ​សាលា​របស់​លោក គឺ​មិន​មាន​ការឧបត្ថម្ភ​អាហារ​នោះ​ទេ ដូច្នេះ​លោក​តែង​តែ​ទៅ​ផ្សារ ដើម្បី​ទិញ​ម្ហូបអាហារ​ដោយ​ខ្លួនឯង សម្រាប់​បរិភោគ​ក្នុង​រយៈពេល​មួយ​សប្ដាហ៍ ឬ​ពីរ​សប្ដាហ៍​។ ​និស្សិត​រូប​នេះ បញ្ជាក់​ថា លោក​មិនទាន់​ឃើញ​មាន​មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ខ្មែរ ចុះ​សួរ​សុខ ទុក្ខ​លោក​ដោយ​ផ្ទាល់ ឬ​ផ្ដល់​ជំនួយ​អ្វី​ទេ​។ ប៉ុន្តែ លោក​ទទួល​បាន​ថវិកា​ខ្លះៗ ពី​សប្បុរសជន សម្រាប់​ជួយ​ផ្គត់ផ្គង់​ការ​ចំណាយ​ផ្សេងៗ ក្នុង​គ្រា​មាន​អាសន្ន​នេះ៖ « »។ និស្សិត លី សេដ្ឋា បញ្ជាក់​ថា លោក​នៅតែ​ចង់​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល ជម្លៀស​ពួក​លោក ចេញពី​ទីក្រុង​វូ​ហាន​បណ្ដោះអាសន្ន ព្រោះ​ដើម្បី​កុំ​ឱ្យ​ក្រុម​គ្រួសារ​របស់​លោក​បារម្ភ​ខ្លាំង ហើយ​ម្យ៉ាងទៀត​ក្នុង​ស្ថានភាព​អាក្រក់​បែប​នេះ លោក យល់​ថា គ្មាន​អ្វី​ប្រសើរ​ជាង​វិល​ទៅ​មាតុភូមិ​របស់​ខ្លួន​វិញ​នោះ​ទេ៖ « »។ ដោយឡែក ក្រុម​និស្សិត​មួយ​ចំនួន​ទៀត ហាក់​មិនសូវ​ហ៊ាន​និយាយ​នោះ​ទេ ព្រោះ​ពួកគេ បារម្ភ​ខ្លាច​ប៉ះពាល់ ដល់​ការរស់នៅ​និង​សិក្សា​ក្នុង​ប្រទេស​ចិន បន្ទាប់ពី​លោកនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ប្រកាស​ឱ្យ​ពួកគេ​បន្ត​រស់នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ចិន និង​បង្ហាញ​ការ​មិន​ពេញចិត្ត​ចំពោះ​និស្សិត​រូប​ណា​ដែល​ចាក​ចេញទៅ​កម្ពុជា ក្នុង​គ្រា​ប្រទេស​ចិន​មាន​អាសន្ន​បែបនេះ។ តាំង​ពីមុន​អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក ប្រកាស​អាសន្ន​អំពី​ការ​រីក​រាលដាល​ដ៏​គ្រោះថ្នាក់​នៃ​វីរុស​កូរ៉ូណា​នេះ​ម្ល៉េះ ប្រទេស​ជាច្រើន​នៅ​លើ​ពិភពលោក បាន​ចាត់វិធានការ​ជា​បណ្ដើរ ដើម្បី​ជម្លៀស​ប្រជាពលរដ្ឋ​របស់​ខ្លួន​ចេញពី​ទីក្រុង​វូហាន និង​បាន​ផ្អាក​ជើង​ហោះ​ហើរ​ពី​ប្រទេស​ចិន ឬ​បិទ​ច្រក​ព្រំដែន​មួយ​រយៈ ដើម្បី​សុវត្ថិភាព​ពលរដ្ឋ​របស់​ខ្លួន។ ប៉ុន្តែ ចំពោះ​កម្ពុជា រដ្ឋាភិបាល​មិន​ត្រឹម​គ្មាន​វិធាន​ការ​នាំ​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ ដែល​នៅ​ជាប់​គាំង​នៅ​ទីក្រុង​វូហាន មក​ស្រុកកំណើត​វិញ​នោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​លោកនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ថែមទាំង​ព្រមាន​ពលរដ្ឋ​ទាំងនោះ អំពី​ផលវិបាក នៃ​ការ​គេច​ចេញពី​គ្រោះអាសន្ន​នេះ​ទៀត​ផង​។ លោក ហ៊ុន សែន បង្គាប់​ឱ្យ​អ្នក​ទាំងនោះ បន្ត​នៅ​រួមសុខ​រួម​ទុក្ខ​ជាមួយ​ជនជាតិ​ចិន ដែល​កើត​កំពុង​ឆ្លង និង​ប្រឈម​នឹង​ការ​ឆ្លង​មេរោគ​ដ៏​កាច​សាហាវ និង​កំពុង​រីក​រាលដាល​នេះ ដោយ​លោក​អះអាង​ថា ដើម្បី​រឹតចំណង​រវាង​រដ្ឋាភិបាល​ប្រទេស​ទាំងពីរ​ផង និង​ដើម្បី​ជួយ​ប្រទេស​ចិន ក្នុង​គ្រា​មាន​អាសន្ន​នេះ​ផង៖ « »។ ស្រប​ពេល​ដែល​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ កំពុង​ជ្រួលច្របល់ រក​វិធី​ការពារ​ខ្លួន​តែ​រៀងៗ​ខ្លួន លោក ហ៊ុន សែន ថែមទាំង​និយាយ​ចំអក​ដល់​អ្នក​ដែល​ព្រួយបារម្ភ​ខ្លាំង អំពី​ការ​ឆ្លង​មេរោគ​នេះ ថា​ភ័យ​ហួសហេតុ​ពេក​។ លោក​ថែមទាំង​លើកទឹកចិត្ត​កុំ​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ពាក់​ម៉ាស់​ការពារ ដោយ​ព្រមាន​បណ្ដេញ​អ្នកសារព័ត៌មាន និង​អ្នកណា​ក៏ដោយ​ដែល​ពាក់​ម៉ាស់ ចូល​ក្នុង​វិមាន​សន្តិភាព ក្នុង​ពេល​លោក​កំពុង​ធ្វើ​សន្និសីទ​សារព័ត៌មាន​នោះ​ទៀត​ផង៖ « »។ ទោះជា​យ៉ាងណា និស្សិត​ខ្មែរ​មួយ​រូប​ដែល​ទើប​មកដល់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ដោយ​ខ្លួនឯង ថ្លែង​ក្នុង​លក្ខខណ្ឌ​មិន​បញ្ចេញ​ឈ្មោះ ព្រោះ​បារម្ភ​ពី​សុវត្ថិភាព​ថា រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​គួរ​ជួយ​ជម្លៀស​និស្សិត​ខ្មែរ ដែល​ស្ថិត​ក្នុង​ទីក្រុង​វូហាន​នោះ ព្រោះ​ពួកគេ​ប្រឈម​គ្រោះថ្នាក់​ខ្លាំង ហើយ​ជាពិសេស ទោះបីជា​ពួកគេ នៅ​ទីនោះ​ក៏​មិន​អាច​ជួយ​អ្វី​ដល់​រដ្ឋាភិបាល​ចិន​ដែរ។ យុវនិស្សិត​រូប​នេះ បន្ត​ថា ពួក​និស្សិត​ទាំងនោះ គឺជា​ធនធានមនុស្ស សម្រាប់​ជួយ​អភិវឌ្ឍ​កម្ពុជា​នា​ពេល​អនាគត ហើយ​ប្រសិនបើ​ការ​ព្រងើយ​កន្តើយ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​បែបនេះ ធ្វើ​ឱ្យ​កើត​មានរឿង​អកុសល​ចំពោះ​និស្សិត​ទាំងនោះ​វិញ គឺជា​រឿង​ឈឺចាប់ និង​សោកស្ដាយ​សម្រាប់​ជាតិខ្មែរ ហើយ​រដ្ឋាភិបាល នឹង​ត្រូវ​មហាជន​ស្តី​បន្ទោស។ ចំពោះ​ករណី​នេះ អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងសុខាភិបាល លោក លី សូវ៉ាន់ ឆ្លើយតប​យ៉ាង​ខ្លី​ថា រដ្ឋាភិបាល នៅ​មាន​ជំហរ មិន​បិទ​ជើង​ហោះហើរ​ពី​ចិន និង​មិន​ជម្លៀស​និស្សិត​ខ្មែរ ពី​ទីក្រុង​វូហាន​ដដែល « »។ មន្ត្រី​នាយកដ្ឋាន​ប្រយុទ្ធ​នឹង​ជំងឺឆ្លង​រូប​នេះ ឱ្យ​ដឹង​ដែរ​ថា គិត​ត្រឹម​ល្ងាច​ថ្ងៃ​ទី​១ ខែ​កុម្ភៈ កម្ពុជា​មិន ទាន់​រក​ឃើញ​ករណី​ឆ្លង​ថ្មី ដែល​បង្កឡើង​ដោយ​វីរុស​កូរ៉ូណា​នោះ​ទេ ក្រៅពី​បុរស​ជនជាតិ​ចិន​ម្នាក់​ដែល​កំពុង​សម្រាក​ព្យាបាល​ក្នុង​មន្ទីរពេទ្យ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ ហើយ​ដែល​លោក​អះអាង​ថា កំពុង​មាន​ស្ថានភាព​សុខភាព​ល្អ​ធម្មតា​នោះ​។ ក្រុម​គ្រូពេទ្យ​កម្ពុជា ក៏​រក​ឃើញ​ករណី​សង្ស័យ​ជា​បន្តបន្ទាប់​ដែរ ប៉ុន្តែ​គ្មាន​នរណា​ម្នាក់ ចេញ​រោគសញ្ញា​ជា​វិជ្ជមាន​នៅឡើយ​ទេ។ អាស៊ីសេរី បាន​ព្យាយាម​ទាក់ទង​អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងការបរទេស​កម្ពុជា លោក កុយ គួង ជាច្រើន លើក តែ​ទូរស័ព្ទ​ចូល​ពុំ​មាន​អ្នកទទួល កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១ ខែ​កុម្ភៈ​។ ប្រធាន​មជ្ឈមណ្ឌល​ប្រជាពលរដ្ឋ​សម្រាប់​ការអភិវឌ្ឍន៍ និង​សន្តិភាព លោក យង់ គិមអេង មាន​ប្រ សាសន៍​ថា នៅ​ពេល​ដែល​អង្គភាព​សុខភាព​លោក​(WHO) ប្រកាស​ដាក់​ពិភពលោក​ក្នុង​ភាព​អាសន្ន ដោយសារតែ​វីរុស​កូរ៉ូណា​នេះ គឺ​មានន័យថា មេរោគ​ដ៏​កាច​សហាវ​នេះ មិន​អាច​ថមថយ ឬ​មិនទាន់ រក​វិធី​បង្ការ​និង​ទប់ស្កាត់​ការ​រីក​រាលដាល​បានទេ ដូច្នេះ​សម្រាប់​និស្សិត​ខ្មែរ​ដែល​រស់នៅ​ប្រទេស​ចិន ជាពិសេស​ក្នុង​ទីក្រុង​វូហាន គឺ​មាន​ការ​ប្រឈម​ខ្លាំង​។ មន្ត្រី​សង្គម​ស៊ីវិល​រូប​នេះ​ក៏​ទទូច​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល កម្ពុជា គួរតែ​ពិចារណា​ឡើងវិញ​ក្នុង​ការ​ចាត់វិធានការ​កម្រិត​ខ្ពស់​បំផុត ដើម្បី​ការពារ​សុវត្ថិភាព និង សុខុមាលភាព​របស់​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ទាំង​ក្នុង​ប្រទេស​និង​ក្រៅ​ប្រទេស ដូចដែល​មាន​ចែង​ក្នុង​ច្បាប់រដ្ឋធម្មនុញ្ញ៖ « »។ មាត្រា​៣៣​នៃ​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ ចែងថា ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ដែល​កំពុង​រស់នៅ​នៅ​ឯ​បរទេស ត្រូវ​បាន​រដ្ឋ​គាំ ពារ​។ ចំណែក​មាត្រា​៣៥ ចែងថា សេចក្ដី​ស្នើ​ទាំងឡាយ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ ត្រូវ​បាន​ទទួល​ការពិនិត្យ និង​ដោះស្រាយ​ដោយ​ហ្មត់ចត់​ដោយ​អង្គការ​រដ្ឋ។ អ្នកវិភាគ​ឯករាជ្យ​លោក​បណ្ឌិត ឡៅ ម៉ុងហៃ បាន​បង្ហោះ​សារ​នៅ​លើ​គណនី​ហ្វេសប៊ុ​ក​របស់​លោក ដោយ​សរសេរ​ឃ្លា​ថា "​គួរ​អនុវត្ត​ឃ្លា​នេះ​ក្នុង​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​៖ « » កាលពី​ថ្ងៃ​យប់​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ខែ​មករា អង្គការ​សុខភាព​ពិភពលោក (WHO) បាន​ចេញ​សេចក្តី​ប្រកាស ដាក់​ពិភពលោក​ក្នុង​ភាព​អាសន្ន​បង្កឡើង​ដោយ​វីរុស​កូរ៉ូណា​ថ្មី ក្រោយ​ពិនិត្យ​ឃើញ​ថា មេរោគ​បង្ក​ឱ្យ​រលាក​សួត​នេះ បាន​សម្លាប់​មនុស្ស និង​ឆ្លង​រីក​រាលដាល​ពី​មនុស្ស​ម្នាក់​ទៅ​មនុស្ស កើន​ឡើងជា​លំដាប់​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស រហូត​ឆ្លង​ដល់​ប្រទេស​ជាច្រើន​ក្នុង​ពិភពលោក​។ ​គិត​ត្រឹម​ថ្ងៃទី​១ ខែ​កុម្ភៈ មាន​មនុស្ស​ស្លាប់​ក្នុង​ប្រទេស​ចិន​កើន​ដល់ ២៥៩​នាក់ និង​បាន​ឆ្លង​ដល់ មនុស្ស​ជាង​១​ម៉ឺន​នាក់។ ករណី​ឆ្លង​មេរោគ​នេះ បាន​រីក​រាលដាល ដល់​ប្រទេស​ចំនួន ២៣ នៅ​លើ​ពិភពលោក រួម​ទាំង​ប្រទេស​ចិន៕