ក្រសួង​សុខាភិបាល និង​ក្រសួង​អប់រំ អំពាវនាវ​ដល់​យុវជន​និង​ពលរដ្ឋ ឲ្យ​បញ្ឈប់​ការប្រើប្រាស់​បារី​អេឡិចត្រូនិច (E-cigarette) ពីព្រោះ​វា​បណ្តាល​ឲ្យ​ប៉ះពាល់​ធ្ងន់ធ្ងរ​ដល់​សុខភាព និង​អាច​ឈាន​ដល់​ការ​បាត់​បង់ជីវិត។ សេចក្ដី​ប្រកាស​របស់​ក្រសួង​សុខាភិបាល កាលពី​ថ្ងៃទី​២៤ ខែ​មិថុនា ឲ្យ​ដឹង​ថា មាន​ភស្តុតាង​ជាច្រើន​បង្ហាញ​ថា ការប្រើប្រាស់​បារី​អេឡិចត្រូនិច បង្ក​ផល​ប៉ះពាល់​ដល់​សុខភាព បណ្ដាល​ឱ្យ​ញៀន បង្ក​ផល​ប៉ះពាល់​ធ្ងន់ធ្ងរ​ដល់​បេះដូង​និង​សួត រហូត​ដល់​បាត់បង់​ជីវិត ដោយសារ​នៅពេល​ប្រើប្រាស់​បារី​អេឡិចត្រូនិច សារធាតុ​គីមី និង​ជាតិ​នីកូទីន ត្រូវ​បាន​ស្រូប​ចូល​ទៅ​ក្នុង​រាងកាយ ហើយ​ចូល​ទៅក្នុង​ខួរក្បាល​របស់​អ្នក​ជក់។ ក្រសួង​សុខាភិបាល​សង្កត់ធ្ងន់​ថា ការ​ប្រើប្រាស់​បារី​អេឡិចត្រូនិច ក្នុងចំណោម​កុមារ និង​មនុស្ស​វ័យ​ជំទង់ មាន​ផល​ប៉ះពាល់​ធ្ងន់ធ្ងរ​ដល់​ការអភិវឌ្ឍន៍​ខួរក្បាល បណ្តាល​ឲ្យ​មាន​ផលវិបាក​រយៈពេល​វែង ដូចជា បាត់បង់​ការ​ចងចាំ និង​មាន​ជំងឺ​ថប់​អារម្មណ៍ ជាដើម។ ទោះបីជា​ក្រសួងសុខាភិបាល បាន​ប្រកាស​ហាមឃាត់​ការប្រើប្រាស់ និង​ការ​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​លក់​ចែក​ចាយ​បារី​អេឡិចត្រូនិ​នេះ តាំងពី​ឆ្នាំ​២០១៤​មក និង​សេចក្តី​ប្រកាស​ណែនាំ​បន្ថែម​របស់​រដ្ឋាភិបាល កាលពី​ឆ្នាំ​២០២១ កន្លង​មក​នេះ​ក្តី ក៏​ក្រសួង​សង្កេតឃើញ​ថា មាន​ជន​ឆ្លៀតឱកាស​មួយចំនួន នៅ​បន្ត​ផ្សព្វផ្សាយ​លក់​ផលិតផល អេ​ច ធី ភី (HTPs) ឬ (e-cigarette) នៅ​លើ​បណ្ដាញ​សង្គម ដែល​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​នេះ គឺជា​ទង្វើ​ល្មើសច្បាប់។ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​បារី​អេឡិចត្រូនិច​នេះ ក្រសួង​អប់រំ កាលពី​ថ្ងៃ​សុក្រ​ម្សិលមិញ​នេះ​ដែរ ក៏​បាន​ចេញ​សេចក្តី​ណែនាំ​ពី​ការទប់ស្កាត់​ការប្រើប្រាស់​បារី​ប្រភេទ​នេះ និង​ផលិតផល នៅ​តាម​គ្រឹះស្ថានសិក្សា សាធារណៈ​និង​ឯកជន ផង​ដែរ។ ក្រសួង​អប់រំ ក៏បាន​ណែនាំ​ដល់​អង្គភាព​ចំណុះ​ក្រសួង មន្ទីរអប់រំ​រាជធានី​-​ខេត្ត និង​គ្រឹះស្ថានសិក្សា​រដ្ឋ​និង​ឯកជន​ទាំងអស់ ត្រូវ​ផ្សព្វផ្សាយ​ពី​ផល​ប៉ះពាល់​ធ្ងន់ធ្ងរ​នៃ​ការប្រើប្រាស់​បារី​អេឡិចត្រូនិច ដល់​បុគ្គលិក​អប់រំ​និង​អ្នក​សិក្សា ព្រមទាំង​ហាម​ដាច់ខាត​ការប្រើប្រាស់ ការចែក​ចាយ ការ​ជួញដូរ និង​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ពាណិជ្ជកម្ម​គ្រប់​រូបភាព ទាំង​ក្នុង​និង​ជុំវិញ​បរិវេណ​គ្រឹះស្ថានសិក្សា។ ក្រសួង​ក៏បាន​អំពាវនាវ ដល់​មាតាបិតា អាណាព្យាបាល បុគ្គលិក​អប់រំ និង​អ្នក​សិក្សា ត្រូវ​រាយការណ៍​ជូន​សមត្ថកិច្ច​ដើម្បី​ចាត់វិធានការ​ជាបន្ទាន់ ប្រសិនបើ​រក​ឃើញ​មុខ​សញ្ញា ទីតាំង​ចែកចាយ ការ​ជួញដូរ និង​ការប្រើប្រាស់​បារី​អេឡិចត្រូនិច៕
2022-06-25T10:32:00+07:00
efbc23f4-8017-4957-9846-25b07ab81c5f
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន៖ ក្រុមប្រទេស BRICS មានតួនាទីកាន់តែសំខាន់មិនអាចខ្វះបាន ក្នុងការស្តារសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកពីវិបត្តិជំងឺកូវីដ១៩ (Video inside)
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា បានលើកឡើងថា ក្រុមប្រទេសមានសេដ្ឋកិច្ចចម្រើនលូតលាស់ BRICS ដែលរួមមានប្រេស៊ីល រុស្ស៉ី ឥណ្ឌា ចិន និងអាហ្វ្រិកខាងត្បូង មានតួនាទីកាន់តែសំខាន់មិនអាចខ្វះបានក្នុងការស្តារសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកឡើងវិញពីវិបត្តិជំងឺកូវីដ១៩ ដែលបានរាតត្បាតពិភពលោក អស់រយៈពេលជាងពីរឆ្នាំកន្លងមកនេះ។ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានលើកឡើងបែបនេះ ក្នុងកិច្ចសន្ទនាជាន់ខ្ពស់នៃថ្នាក់ដឹកនាំប្រទេស «ប្រ៊ីកបូក (BRICS Plus)» ស្ដីពីការអភិវឌ្ឍសកលក្រោមមូលបទ «លើកកម្ពស់ភាពជាដៃគូអភិវឌ្ឍន៍សកល សម្រាប់យុគសម័យថ្មីដើម្បីរួមគ្នអនុវត្តរបៀបវារៈឆ្នាំ២០៣០ សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព»។ កិច្ចសន្ទនានេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយប្រទេសចិន តាមប្រព័ន្ធវីដេអូ ដោយមានការចូលរួមពីលោក ស៊ី ជីនពីង ប្រធានាធិបតីចិន, លោក Matemela Cyril Ramaphosa ប្រធានាធិបតីអាហ្វ្រិខាងត្បូង, លោកJair Messias Bolsonaro ប្រធានាធិបតីប្រេស៊ីល, លោក Putin ប្រធានាធិបតីរុស្ស៉ី និងលោក Modi នាយករដ្ឋមន្ត្រីឥណ្ឌា។ កិច្ចសន្ទនានេះ ក៏មានការចូលរួមពីបណ្តាប្រមុខរដ្ឋ/រដ្ឋាភិបាល កំពុងអភិវឌ្ឍន៍មួយចំនួនទៀត។ កិច្ចសន្ទនារជាន់ខ្ពស់នៃថ្នាក់ដឹកនាំប្រទេស «ប្រ៊ីកបូក (BRICS Plus)» មានសារៈសំខាន់ក្នុងពិនិត្យលើវិបត្តិ និងផលប៉ះពាល់ផ្នែកសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសក្នុងតំបន់ និងលើពិភពលោក កើតចេញពីវិបត្តិជំងឺកូវីដ១៩ និងបញ្ហាដទៃទៀត ដើម្បីដាក់ចេញនូវយន្តការជាដំណោះស្រាយស្រោចស្រង់សេដ្ឋកិច្ចសាកលឡើងវិញ។ ក្នុងសុន្ទរកថាគន្លឹះនៃកិច្ចសន្ទនាដ៏មានសារៈសំខាន់នេះ សម្តេចតេជោ បានសម្តែងនូវអំណរគុណជូនចំពោះលោក ស៊ី ជីនពីង ដែលបានអញ្ជើញសម្តេចចូលរួមក្នុងកម្មវិធី ដើម្បីរួមចំណែកពង្រឹង និងពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងបណ្ដាប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ាន និងប្រ៊ីក (BRICS) សំដៅនាំមកនូវការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព, បរិយាប័ន្ន និងភាពសុខដុមរមនាសម្រាប់សកលលោក។ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានគូសរំលេចថា ក្នុងរយៈពេលជាង ២ឆ្នាំកន្លងមកនេះ ការរីករាលដាលនៃវិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩ បណ្តាលឱ្យមានការខាតបង់នូវវឌ្ឍនភាពសង្គម-សេដ្ឋកិច្ចនៃប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍ ដែលសម្រេចបានក្រោមក្របខណ្ឌរបៀបវារៈឆ្នាំ២០៣០ សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។ បច្ចុប្បន្នតំបន់ និងសកលលោក បាននិងកំពុងបន្តប្រឈមកាន់តែស្រួចស្រាល់ឡើងៗ ហើយកាន់តែស្មុគស្មាញ និងមិនអាចប៉ាន់ប្រមាណបាន ចំពោះការអភិវឌ្ឍ រួមមាន ការប្រកួតប្រជែងផ្នែកភូមិសាស្ត្រនយោបាយ, សង្គ្រាមយោធា, ពាណិជ្ជកម្ម និងបច្ចេកវិទ្យា, ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ, ការរឹតបណ្តឹងនូវគោលនយោបាយរូបិយវត្ថុ។ល។ សម្តេចតេជោ បានសង្កត់ធ្ងន់ថា កត្តាទាំងនេះ បាននិងកំពុងបង្កឱ្យមានការផ្លាស់ប្ដូរនិម្មាបនកម្មសេដ្ឋកិច្ចសកលលោក និងបន្ទច់បង្អាក់ចរន្តសកលភាវូបនីយកម្ម ដែលធ្វើឱ្យខ្សែច្រវាក់តម្លៃសកល និងផលិតភាពសកលមានការធ្លាក់ចុះគួរឱ្យកត់សម្គាល់។ ស្ថិតក្នុងបរិការណ៍ដែលការរីករាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ បានស្រាកស្រាន្ដ និងការខិតខំស្តារសេដ្ឋកិច្ចដែលជាសេដ្ឋកិច្ចកំពុងលូតលាស់ខ្លាំងប្រកបដោយ សកលលោកជាអាទិភាពចំពោះមុខនេះ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានគូសរំលេចថា ក្រុមប្រទេស BRICS មានតួនាទីសំខាន់ណាស់ក្នុងការជួយស្តារសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកចេញពីវិបត្តិ។ សម្តេចតេជោ បានគូសបញ្ជាក់ដូច្នេះ «BRICS ដែលជាប្រទេសមានសេដ្ឋកិច្ចកំពុងលូតលាស់ខ្លាំងប្រកបដោយសក្តានុពល មានតួនាទីកាន់តែសំខាន់មិនអាចខ្វះបានក្នុងការពង្រីក និងពង្រឹងចលនានៃសកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ចសកលលោកឱ្យត្រលប់ទៅរកកំណើនសក្តានុពល ដើម្បីពន្លឿនការសម្រេចបាននូវគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព»។ សម្តេចតេជោ បន្ថែមថា ។ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានបង្ហាញនូវទស្សនៈទានដែរថា ដើម្បីស្តារឡើងវិញនូវសេដ្ឋកិច្ចសាកលចេញពីវិបត្តិដូចបានលើកបង្ហាញខាងលើ ទាមទារឱ្យមានការប្រកាន់ខ្ជាប់នូវស្មារតីបើកចំហ និងគាំទ្រប្រព័ន្ធពាណិជ្ជកម្មពហុភាគី និងពង្រឹងពហុភាគីនិយម ជាពិសេសលើកកម្ពស់ការបើកចំហសម្រាប់ពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិ និងកាត់បន្ថយរបាំងពាណិជ្ជកម្មនានា ជាពិសេសលើទំនិញយុទ្ធសាស្ត្រ ដូចជាស្បៀងអាហារ, ថ្នាំពេទ្យ និងថាមពល ដើម្បីជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយចីរភាព និងពង្រឹងភាពធន់នៃខ្សែច្រវាក់តម្លៃតំបន់ និងសកល។ «ការពង្រឹង និងពង្រីកកិច្ចសហការក្នុងវិស័យសង្គម-សេដ្ឋកិច្ចថ្មីៗ ក៏ជាកិច្ចការអាទិភាពផងដែរ។ ក្នុងនោះយើងគួរផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់ជាពិសេសលើការបង្កើន កិច្ចសហការក្នុងការពង្រឹងសមត្ថភាព និងពន្លឿនការធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថល និងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល ដែលជាប្រភពកំណើនថ្មី ជាពិសេសជួយប្រទេសមានកម្រិតអភិវឌ្ឍន៍ទាប ដើម្បីឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការជាក់ស្តែងសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល»។ នេះជាការគូសបញ្ជាក់បន្ថែមរបស់សម្តេចតេជោ។ សម្តេចតេជោ ក៏បានមើលឃើញផងដែរថា ការលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចបៃតង ក៏ជាផ្នែកមួយមិនអាចខ្វះបានសម្រាប់ទ្រទ្រង់កិច្ចអភិវឌ្ឍសង្គម-សេដ្ឋកិច្ច ប្រកបដោយចីរភាព តាមរយៈការគាំទការពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើការកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបៃតង, ការជំរុញការធ្វើអន្តរកាលថាមពល និងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាបៃតងជាដើម។ ក្រៅតែពីការបង្ហាញនូវទស្សនៈទានមួយចំនួនហើយនោះ សម្តេចតេជោ បានក៏បានបង្ហាញនូវការប្តេជ្ញាចិត្តផងដែរថា ក្នុងនាមជាប្រធានអាស៊ានសម្រាប់ឆ្នាំ២០២២នេះ កម្ពុជានឹងខិតខំប្រឹងប្រែងដើរតួនាទីយ៉ាងសកម្មបន្ថែមទៀត ដើម្បីបន្តពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអាស៊ានជាមួយដៃគូ ក្នុងគោលដៅជំរុញការស្តារសេដ្ឋកិច្ចឡើងវិញក្រោយវិបត្តិជំងឺកូរីដ-១៩ ប្រកបដោយបរិយាប័ន្ន, ចីរភាព និងភាពធន់ ដើម្បីឆ្ពោះទៅរកការសម្រេចបាននូវរបៀបវារៈ ឆ្នាំ២០៣០ សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព៕