ក្រសួងសុខាភិបាល និងក្រសួងអប់រំ អំពាវនាវដល់យុវជននិងពលរដ្ឋ ឲ្យបញ្ឈប់ការប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិច (E-cigarette) ពីព្រោះវាបណ្តាលឲ្យប៉ះពាល់ធ្ងន់ធ្ងរដល់សុខភាព និងអាចឈានដល់ការបាត់បង់ជីវិត។ សេចក្ដីប្រកាសរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល កាលពីថ្ងៃទី២៤ ខែមិថុនា ឲ្យដឹងថា មានភស្តុតាងជាច្រើនបង្ហាញថា ការប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិច បង្កផលប៉ះពាល់ដល់សុខភាព បណ្ដាលឱ្យញៀន បង្កផលប៉ះពាល់ធ្ងន់ធ្ងរដល់បេះដូងនិងសួត រហូតដល់បាត់បង់ជីវិត ដោយសារនៅពេលប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិច សារធាតុគីមី និងជាតិនីកូទីន ត្រូវបានស្រូបចូលទៅក្នុងរាងកាយ ហើយចូលទៅក្នុងខួរក្បាលរបស់អ្នកជក់។ ក្រសួងសុខាភិបាលសង្កត់ធ្ងន់ថា ការប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិច ក្នុងចំណោមកុមារ និងមនុស្សវ័យជំទង់ មានផលប៉ះពាល់ធ្ងន់ធ្ងរដល់ការអភិវឌ្ឍន៍ខួរក្បាល បណ្តាលឲ្យមានផលវិបាករយៈពេលវែង ដូចជា បាត់បង់ការចងចាំ និងមានជំងឺថប់អារម្មណ៍ ជាដើម។ ទោះបីជាក្រសួងសុខាភិបាល បានប្រកាសហាមឃាត់ការប្រើប្រាស់ និងការធ្វើអាជីវកម្មលក់ចែកចាយបារីអេឡិចត្រូនិនេះ តាំងពីឆ្នាំ២០១៤មក និងសេចក្តីប្រកាសណែនាំបន្ថែមរបស់រដ្ឋាភិបាល កាលពីឆ្នាំ២០២១ កន្លងមកនេះក្តី ក៏ក្រសួងសង្កេតឃើញថា មានជនឆ្លៀតឱកាសមួយចំនួន នៅបន្តផ្សព្វផ្សាយលក់ផលិតផល អេច ធី ភី (HTPs) ឬ (e-cigarette) នៅលើបណ្ដាញសង្គម ដែលការផ្សព្វផ្សាយនេះ គឺជាទង្វើល្មើសច្បាប់។ ពាក់ព័ន្ធនឹងបារីអេឡិចត្រូនិចនេះ ក្រសួងអប់រំ កាលពីថ្ងៃសុក្រម្សិលមិញនេះដែរ ក៏បានចេញសេចក្តីណែនាំពីការទប់ស្កាត់ការប្រើប្រាស់បារីប្រភេទនេះ និងផលិតផល នៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សា សាធារណៈនិងឯកជន ផងដែរ។ ក្រសួងអប់រំ ក៏បានណែនាំដល់អង្គភាពចំណុះក្រសួង មន្ទីរអប់រំរាជធានី-ខេត្ត និងគ្រឹះស្ថានសិក្សារដ្ឋនិងឯកជនទាំងអស់ ត្រូវផ្សព្វផ្សាយពីផលប៉ះពាល់ធ្ងន់ធ្ងរនៃការប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិច ដល់បុគ្គលិកអប់រំនិងអ្នកសិក្សា ព្រមទាំងហាមដាច់ខាតការប្រើប្រាស់ ការចែកចាយ ការជួញដូរ និងការផ្សព្វផ្សាយពាណិជ្ជកម្មគ្រប់រូបភាព ទាំងក្នុងនិងជុំវិញបរិវេណគ្រឹះស្ថានសិក្សា។ ក្រសួងក៏បានអំពាវនាវ ដល់មាតាបិតា អាណាព្យាបាល បុគ្គលិកអប់រំ និងអ្នកសិក្សា ត្រូវរាយការណ៍ជូនសមត្ថកិច្ចដើម្បីចាត់វិធានការជាបន្ទាន់ ប្រសិនបើរកឃើញមុខសញ្ញា ទីតាំងចែកចាយ ការជួញដូរ និងការប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិច៕
2022-06-25T10:32:00+07:00
efbc23f4-8017-4957-9846-25b07ab81c5f
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន៖ ក្រុមប្រទេស BRICS មានតួនាទីកាន់តែសំខាន់មិនអាចខ្វះបាន ក្នុងការស្តារសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកពីវិបត្តិជំងឺកូវីដ១៩ (Video inside)
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា បានលើកឡើងថា ក្រុមប្រទេសមានសេដ្ឋកិច្ចចម្រើនលូតលាស់ BRICS ដែលរួមមានប្រេស៊ីល រុស្ស៉ី ឥណ្ឌា ចិន និងអាហ្វ្រិកខាងត្បូង មានតួនាទីកាន់តែសំខាន់មិនអាចខ្វះបានក្នុងការស្តារសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកឡើងវិញពីវិបត្តិជំងឺកូវីដ១៩ ដែលបានរាតត្បាតពិភពលោក អស់រយៈពេលជាងពីរឆ្នាំកន្លងមកនេះ។ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី បានលើកឡើងបែបនេះ ក្នុងកិច្ចសន្ទនាជាន់ខ្ពស់នៃថ្នាក់ដឹកនាំប្រទេស «ប្រ៊ីកបូក (BRICS Plus)» ស្ដីពីការអភិវឌ្ឍសកលក្រោមមូលបទ «លើកកម្ពស់ភាពជាដៃគូអភិវឌ្ឍន៍សកល សម្រាប់យុគសម័យថ្មីដើម្បីរួមគ្នអនុវត្តរបៀបវារៈឆ្នាំ២០៣០ សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព»។ កិច្ចសន្ទនានេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយប្រទេសចិន តាមប្រព័ន្ធវីដេអូ ដោយមានការចូលរួមពីលោក ស៊ី ជីនពីង ប្រធានាធិបតីចិន, លោក Matemela Cyril Ramaphosa ប្រធានាធិបតីអាហ្វ្រិខាងត្បូង, លោកJair Messias Bolsonaro ប្រធានាធិបតីប្រេស៊ីល, លោក Putin ប្រធានាធិបតីរុស្ស៉ី និងលោក Modi នាយករដ្ឋមន្ត្រីឥណ្ឌា។ កិច្ចសន្ទនានេះ ក៏មានការចូលរួមពីបណ្តាប្រមុខរដ្ឋ/រដ្ឋាភិបាល កំពុងអភិវឌ្ឍន៍មួយចំនួនទៀត។ កិច្ចសន្ទនារជាន់ខ្ពស់នៃថ្នាក់ដឹកនាំប្រទេស «ប្រ៊ីកបូក (BRICS Plus)» មានសារៈសំខាន់ក្នុងពិនិត្យលើវិបត្តិ និងផលប៉ះពាល់ផ្នែកសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសក្នុងតំបន់ និងលើពិភពលោក កើតចេញពីវិបត្តិជំងឺកូវីដ១៩ និងបញ្ហាដទៃទៀត ដើម្បីដាក់ចេញនូវយន្តការជាដំណោះស្រាយស្រោចស្រង់សេដ្ឋកិច្ចសាកលឡើងវិញ។ ក្នុងសុន្ទរកថាគន្លឹះនៃកិច្ចសន្ទនាដ៏មានសារៈសំខាន់នេះ សម្តេចតេជោ បានសម្តែងនូវអំណរគុណជូនចំពោះលោក ស៊ី ជីនពីង ដែលបានអញ្ជើញសម្តេចចូលរួមក្នុងកម្មវិធី ដើម្បីរួមចំណែកពង្រឹង និងពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងបណ្ដាប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ាន និងប្រ៊ីក (BRICS) សំដៅនាំមកនូវការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព, បរិយាប័ន្ន និងភាពសុខដុមរមនាសម្រាប់សកលលោក។ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានគូសរំលេចថា ក្នុងរយៈពេលជាង ២ឆ្នាំកន្លងមកនេះ ការរីករាលដាលនៃវិបត្តិជំងឺកូវីដ-១៩ បណ្តាលឱ្យមានការខាតបង់នូវវឌ្ឍនភាពសង្គម-សេដ្ឋកិច្ចនៃប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍ ដែលសម្រេចបានក្រោមក្របខណ្ឌរបៀបវារៈឆ្នាំ២០៣០ សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។ បច្ចុប្បន្នតំបន់ និងសកលលោក បាននិងកំពុងបន្តប្រឈមកាន់តែស្រួចស្រាល់ឡើងៗ ហើយកាន់តែស្មុគស្មាញ និងមិនអាចប៉ាន់ប្រមាណបាន ចំពោះការអភិវឌ្ឍ រួមមាន ការប្រកួតប្រជែងផ្នែកភូមិសាស្ត្រនយោបាយ, សង្គ្រាមយោធា, ពាណិជ្ជកម្ម និងបច្ចេកវិទ្យា, ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ, ការរឹតបណ្តឹងនូវគោលនយោបាយរូបិយវត្ថុ។ល។ សម្តេចតេជោ បានសង្កត់ធ្ងន់ថា កត្តាទាំងនេះ បាននិងកំពុងបង្កឱ្យមានការផ្លាស់ប្ដូរនិម្មាបនកម្មសេដ្ឋកិច្ចសកលលោក និងបន្ទច់បង្អាក់ចរន្តសកលភាវូបនីយកម្ម ដែលធ្វើឱ្យខ្សែច្រវាក់តម្លៃសកល និងផលិតភាពសកលមានការធ្លាក់ចុះគួរឱ្យកត់សម្គាល់។ ស្ថិតក្នុងបរិការណ៍ដែលការរីករាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ បានស្រាកស្រាន្ដ និងការខិតខំស្តារសេដ្ឋកិច្ចដែលជាសេដ្ឋកិច្ចកំពុងលូតលាស់ខ្លាំងប្រកបដោយ សកលលោកជាអាទិភាពចំពោះមុខនេះ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានគូសរំលេចថា ក្រុមប្រទេស BRICS មានតួនាទីសំខាន់ណាស់ក្នុងការជួយស្តារសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកចេញពីវិបត្តិ។ សម្តេចតេជោ បានគូសបញ្ជាក់ដូច្នេះ «BRICS ដែលជាប្រទេសមានសេដ្ឋកិច្ចកំពុងលូតលាស់ខ្លាំងប្រកបដោយសក្តានុពល មានតួនាទីកាន់តែសំខាន់មិនអាចខ្វះបានក្នុងការពង្រីក និងពង្រឹងចលនានៃសកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ចសកលលោកឱ្យត្រលប់ទៅរកកំណើនសក្តានុពល ដើម្បីពន្លឿនការសម្រេចបាននូវគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព»។ សម្តេចតេជោ បន្ថែមថា ។ សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានបង្ហាញនូវទស្សនៈទានដែរថា ដើម្បីស្តារឡើងវិញនូវសេដ្ឋកិច្ចសាកលចេញពីវិបត្តិដូចបានលើកបង្ហាញខាងលើ ទាមទារឱ្យមានការប្រកាន់ខ្ជាប់នូវស្មារតីបើកចំហ និងគាំទ្រប្រព័ន្ធពាណិជ្ជកម្មពហុភាគី និងពង្រឹងពហុភាគីនិយម ជាពិសេសលើកកម្ពស់ការបើកចំហសម្រាប់ពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិ និងកាត់បន្ថយរបាំងពាណិជ្ជកម្មនានា ជាពិសេសលើទំនិញយុទ្ធសាស្ត្រ ដូចជាស្បៀងអាហារ, ថ្នាំពេទ្យ និងថាមពល ដើម្បីជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយចីរភាព និងពង្រឹងភាពធន់នៃខ្សែច្រវាក់តម្លៃតំបន់ និងសកល។ «ការពង្រឹង និងពង្រីកកិច្ចសហការក្នុងវិស័យសង្គម-សេដ្ឋកិច្ចថ្មីៗ ក៏ជាកិច្ចការអាទិភាពផងដែរ។ ក្នុងនោះយើងគួរផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់ជាពិសេសលើការបង្កើន កិច្ចសហការក្នុងការពង្រឹងសមត្ថភាព និងពន្លឿនការធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថល និងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល ដែលជាប្រភពកំណើនថ្មី ជាពិសេសជួយប្រទេសមានកម្រិតអភិវឌ្ឍន៍ទាប ដើម្បីឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការជាក់ស្តែងសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល»។ នេះជាការគូសបញ្ជាក់បន្ថែមរបស់សម្តេចតេជោ។ សម្តេចតេជោ ក៏បានមើលឃើញផងដែរថា ការលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចបៃតង ក៏ជាផ្នែកមួយមិនអាចខ្វះបានសម្រាប់ទ្រទ្រង់កិច្ចអភិវឌ្ឍសង្គម-សេដ្ឋកិច្ច ប្រកបដោយចីរភាព តាមរយៈការគាំទការពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើការកសាងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបៃតង, ការជំរុញការធ្វើអន្តរកាលថាមពល និងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាបៃតងជាដើម។ ក្រៅតែពីការបង្ហាញនូវទស្សនៈទានមួយចំនួនហើយនោះ សម្តេចតេជោ បានក៏បានបង្ហាញនូវការប្តេជ្ញាចិត្តផងដែរថា ក្នុងនាមជាប្រធានអាស៊ានសម្រាប់ឆ្នាំ២០២២នេះ កម្ពុជានឹងខិតខំប្រឹងប្រែងដើរតួនាទីយ៉ាងសកម្មបន្ថែមទៀត ដើម្បីបន្តពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអាស៊ានជាមួយដៃគូ ក្នុងគោលដៅជំរុញការស្តារសេដ្ឋកិច្ចឡើងវិញក្រោយវិបត្តិជំងឺកូរីដ-១៩ ប្រកបដោយបរិយាប័ន្ន, ចីរភាព និងភាពធន់ ដើម្បីឆ្ពោះទៅរកការសម្រេចបាននូវរបៀបវារៈ ឆ្នាំ២០៣០ សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព៕