2022-05-23T09:32:14+07:00
65868e20-46e8-4c35-9c99-4642bdc1c1ce
ក្រសួងសុខាភិបាល ប្រកាសពីវត្តមានជំងឺអុតស្វា (Monkeypox)នៅលើពិភពលោក ហើយគួរចៀសវាងការបរិភោគសាច់សត្វព្រៃ
ភ្នំពេញ៖ លោកជំទាវវេជ្ជបណ្ឌិត ឱ វណ្ណឌីន រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងសុខាភិបាល និងជាប្រធាន គ.វ.ក-១៩ ពន្យល់ពីស្ថានភាពជំងឺអុតស្វា (Monkeypox) នៅលើសកលលោក ដែលមានរៀបរាប់ក្នុងអត្ថបទភ្ជាប់ជូនខាងក្រោមនេះ ។ ត្រូវណែនាំអ្នកធ្វើដំណើរទៅកាន់តំបន់ដែលមានជំងឺរាតត្បាត ឱ្យចេះការពារខ្លួន និងជៀសវាងការប៉ះពាល់ ជាមួយសត្វដែលមានជំងឺ (សត្វស្លាប់ ឬនៅរស់) ដែលអាចមានផ្ទុកនៅវីរុសអុតស្វា (Monkeypox) នេះ (ដូចជា ពពួកសត្វកកេរ សត្វប្រភេទបែបដូចកង់ហ្គូរ៉ូ និងថនិកសត្វ) ហើយគួរចៀសវាងការបរិភោគសាច់សត្វព្រៃ។ សូមបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ បន្តប្រុងប្រយ័ត្ន ការពារខ្លួន និងរក្សាអនាម័យ បរិភោគអាហារឆ្អិនល្អ ព្រមទាំងចៀសវាប៉ះពាល់ផ្ទាល់ជាមួយអ្នកដែលឈឺជំងឺអុតស្វា ឫ សត្វ (រស់ ឫស្លាប់)។ សូមអានអត្ថបទខាងក្រោម ដើម្បីបង្កើនការយល់ដឹង និងចូលរួមអនុវត្តវិធានការការពារទាំងអស់គ្នា ៖ ស្ថានភាពនៃជំងឺអុតស្វ (Monkeypox) នៅលើសាកលលោក, លោកជំទាវវេជ្ជបណ្ឌិត ឱ វណ្ណឌីន រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងសុខាភិបាល និងជាប្រធានគណកម្មការចំពោះកិច្ចចាក់វ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ ក្នុងក្របខណ្ឌទូទាំងប្រទេស (គ.វ.ក-១៩) នៅថ្ងៃទី២២ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ បានលើកឡើងយ៉ាងដូច្នេះថា៖ ១ស្ថានភាពទូទៅនៃជំងឺអុតស្វា (Mokeypox) ៖ . ការផ្ទុះឡើងជាបន្តបន្ទាប់នូវជំងឺអុតស្វា ត្រូវបានបញ្ជាក់កាលពីនៅថ្ងៃទី៦ ខែឧសភា ឆ្នាំ ២០២២ នៅចក្រ ភពអង់គ្លេស (ដោយចាប់ផ្ដើមនៅលើអ្នកដំណើរអង់គ្លេសម្នាក់ ដែលបានធ្វើដំណើរទៅប្រទេសនីហ្សេរី យ៉ា ដែលមានកន្លែងជំងឺនេះបានកើតមានបែបអង់ដេមី (Endemic area) ហើយរោគសញ្ញាជំងឺអុតស្វ បានកើតឡើងលើបុគ្គលនេះ នៅថ្ងៃទី២៩ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២។ បុគ្គលនោះ បានវិលត្រឡប់មកចក្រភពអង់គ្លេសវិញនៅថ្ងៃទី៤ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ (បានធ្វើតេស្ត វិជ្ជមានវីរុសអុតស្វានេះ នៅថ្ងៃទី៦ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២)។ នៅពាក់កណ្តាលខែឧសភា អ្នកជំនាញតាមដាន បានសង្កេតឃើញថា មានការឆ្លងនៅក្នុងសហគមន៍នៃចក្រភពអង់គ្លេសដោយមិនដឹងប្រភពច្បាស់លាស់នៃករណីខ្លះនៃជំងឺអុតស្វានេះ។ ករណីដែលបានរាយការណ៍នៅក្នុងប្រទេស និងក្រៅចក្រភពអង់គ្លេស មានបង្ហាញនៅជាបន្តបន្ទាប់ខាង ក្រោមនេះ ហើយក៏មិនទាន់មានអ្នកស្លាប់នៅឡើយដែរ គិតត្រឹមថ្ងៃទី២១ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២។ ២. ជំងឺអុតស្វា (Monkeypox) ត្រូវបានរាយការណ៍ទៅអង្គការសុខភាពពិភពលោក ៖ ក្រោយពីទទួលបានរបាយកការណ៍ និងបន្ទាប់ពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងតាមដានទំនាក់ទំនង អង្គការសុខភាពពិភព លោកបានពិចារណា និងចាត់ទុកការចម្លងវីរុសនេះ នៅក្នុងចក្រភពអង់គ្លេស មានហានិភ័យ”ទាប” ។ នៅថ្ងៃទី២០ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ អង្គការសុខភាពពិភពលោកបានបើកកិច្ចប្រជុំបន្ទាន់មួយដើម្បីពិភាក្សាអំពីការផ្ទុះឡើងនៃមេរោគនេះ។ • របាយការណ៍ដោយ Reuters នៅថ្ងៃទី២១ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ ៖ កិច្ចប្រជុំគណៈកម្មការអង្គការសុខភាព ពិភពលោក (WHO) ដើម្បីពិភាក្សាអំពីបញ្ហានេះ គឺជា the Strategic and Technical Advisory Group on Infectious Hazards with Pandemic and Epidemic Potential (STAG-IH) ដែលជាអ្នកផ្តល់ប្រឹក្សាអំពីហា និភ័យនៃការឆ្លងជំងឺ បានលើកឡើងថា ជំងឺនេះអាចបង្កជាការគំរាមកំហែងសុខភាពសកល។ រីឯមន្ត្រីរដ្ឋ បាលជាន់ខ្ពស់សហរដ្ឋអាមេរិកបាននិយាយថា “វាហាក់ដូចជាមានហានិភ័យទាបសម្រាប់សាធារណជន ទូទៅនាពេលនេះ”។ អ្នកវិទ្យាសាស្ត្រ ក៏មិនបានរំពឹងថា ការផ្ទុះឡើងនៃជំងឺនេះ នឹងវិវត្តទៅជាជំងឺរាតត្បាត ដូចជំងឺកូវីដ-១៩ ព្រោះវីរុសនេះ មិនឆ្លងងាយៗដូចវីរុសកូវីដ-១៩ (SARS-COV-2) ។ ២.១. មកដល់បច្ចុប្បន្ននេះ មិនទាន់មានករណីជំងឺអុតស្វាបែបនេះនៅកម្ពុជានៅឡើយ ៖ រហូតមកដល់ពេលនេះ មិនទាន់មានករណីសង្ស័យ ឬ ករណីវិជ្ជមានជំងឺនេះ នៅកម្ពុជានៅឡើយទេ។ ទោះជាយ៉ាងណា ប្រជាជនដែលរស់នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ត្រូវមានការប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់ជាប់ជា និច្ច ដោយ បុគ្គល គ្រួសារ និងសហគមន៍ ត្រូវបន្តអនុវត្តវិធានការបង្ការជំងឺផ្ទាល់ខ្លួន ដែលក្រសួងសុខាភិ បាលតែងតែបានណែនាំ និងដូចដែលបានបង្ហាញនៅខាងក្រោមជាបន្តបន្ទាប់ទៀត។ .គ្រប់មន្ទីរពេទ្យ និងមណ្ឌលសុខភាពត្រូវតាមដាន និងរាយការណ៍ករណ៏សង្ស័យណាមួយដែល កើតមានឡើងដើម្បីបន្តការស៊ើបអង្កេត។ . ពង្រឹងប្រព័ន្ធតាមដានជំងឺនៅតាមមន្ទីរពេទ្យនានា ពិតជាមានសារៈសំខាន់ណាស់។ ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ពិនិត្យមើលឱ្យបានហ្មត់ចត់ នូវអ្នកដំណើរចូលមកកម្ពុជា ដែលមានកន្ទួល រមាស់នៅលើខ្លួន អមដោយមានគ្រុនក្តៅ និងមានប្រវត្តិធ្វើដំណើរមកពីបណ្ដាប្រទេសប៉ែកខាង អាហ្វ្រិក (ប្រមាណជា ១០ប្រទេស) ដែលមានការកើតឡើងនូវជំងឺអុតស្វា (Monkeypox) បែបជា អង់ដេមី ហើយត្រូវរាយការណ៍ទៅអាជ្ញាធរសុខាភិបាលភ្លាមៗ ឬទៅលេខ ១១៥។ ២.២. ការរាតត្បាត និងស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ន ៖ • ជំងឺអុតស្វា (Monkeypox) គឺជាជំងឺដែលឆ្លងដោយវីរុស (ចម្លងពីសត្វទៅមនុស្ស) នៅតំបន់ត្រូពិចដែលមាន ភ្លៀងនៃអាហ្វ្រិកកណ្តាល និងអាហ្វ្រិកខាងលិច – ជួនកាល មានបញ្ជូនការចម្លងជំងឺនេះ ទៅកាន់តំបន់ផ្សេងៗ ទៀតផងដែរ។ . ស្ថានភាពឆ្លងបច្ចុប្បន្នមានការចាប់អារម្មណ៍ ព្រោះវាខុសពីសភាពដែលយើងបានឃើញពីមុនមក ដោយសារ ការផ្ទុះឡើងនាពេលថ្មីៗនេះ កំពុងកើតមាននៅក្នុងប្រទេសដែលមិនមានអង់ដេមី (non-endemic countries) ។ • ជំងឺនេះមានស្ថានភាពវិវត្តន៍យ៉ាងលឿន ហើយករណីជាច្រើនទៀតទំនងជាត្រូវបានរាយការណ៍ថាមានការ កើនឡើង។ មកទល់នឹងពេលនេះ មាន ២ ករណី ត្រូវបានរកឃើញនៅក្នុងបណ្តាប្រទេសប៉ាស៊ីហ្វិកខាងលិច(WPRO) និងក្នុងប្រទេសអូស្ត្រាលី។ នៅលើសាកលលោក មិនទាន់មានការរាយការណ៍អំពីករណីស្លាប់នៅឡើយទេ។ ២.៣. ករណីដែលបានរាយការណ៍ជូនអង្គការសុខភាពពិភពលោក (WHO) ៖ ៣របៀបនៃការចម្លងជំងឺអុតស្វា (Monkeypox) ៖ • តាមរយៈការប៉ះពាល់រាងកាយផ្ទាល់ ឬមានភាពប៉ះពាល់ជិតស្និទ្ធជាមួយអ្នកដែលមានរោគសញ្ញា រួមទាំង ទំនាក់ទំនងផ្លូវភេទផងដែរ។ ហានិភ័យខ្ពស់នៃការឆ្លង៖ ដោយធ្វើការទំនាក់ទំនងយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយអ្នកដែលមានជំងឺឆ្លងនេះ រួមទាំង បុគ្គលិកសុខាភិបាល គ្រួសារ សមាជិក និងដៃគូផ្លូវភេទ។ • សម្លៀកបំពាក់ ពូក កន្សែង ឬសម្ភារៈដូចជា សម្ភារៈបរិភោគអាហារ/ចានក្បាន ដែលមានជាប់វីរុសបណ្តាល មកពីអ្នកកើតជំងឺអុតស្វាបានប្រើប្រាស់ ឡូកឡំជាមួយគ្នា អាចឆ្លងទៅអ្នកដទៃបាន។ • ដំបៅខាងក្រៅ ឬដំបៅក្នុងមាត់ (ulcers, lesions, or sores) ក៏អាចឆ្លងដែរ មានន័យថា វីរុសនេះ អាចឆ្លងតាម រយៈទឹកមាត់។ • វីរុសនេះ ក៏អាចឆ្លងពីអ្នកមានផ្ទៃពោះទៅទារកតាមរយៈទងសុក ឬពីឪពុកម្តាយដែលមានវីរុសឆ្លងទៅដល់ កូន អំឡុងពេល ឬក្រោយពេលឆ្លងទន្លេ តាមរយៈការប៉ះនឹងស្បែក។ • ក្នុងខណៈពេលដែលការប៉ះពាល់ផ្ទាល់ ត្រូវបានគេកំណត់បានថា ជារបៀបចម្លងផ្ទាល់ ក៏គេនៅមិនទាន់ មានការបញ្ជាក់ច្បាស់នៅឡើយនៅពេលនេះ ថាតើជំងឺនេះ អាចត្រូវបានចម្លងជាពិសេសតាមរយៈផ្លូវភេទ ឬទេ? ដូច្នេះ ការសិក្សា គឺត្រូវធ្វើជាចាំបាច់ ដើម្បីពន្យល់ឱ្យកាន់តែច្បាស់ពីហានិភ័យនេះ។ ៤. រោគសញ្ញានៃជំងឺអុតស្វា (Monkeypox) ៖ មានដូចជា • ក្តៅខ្លួន ឈឺក្បាលខ្លាំង ហើមកូនកណ្តុរ ឈឺសាច់ដុំ និងចេញកន្ទួលដែលមានពងបែក។ • កន្ទួលមានទំនោរប្រមូលផ្តុំនៅលើមុខ បាតដៃ និងបាតជើង។ • មាត់ ប្រដាប់ភេទ និងភ្នែក ក៏អាចរងផលប៉ះពាល់ផងដែរ។ • រោគសញ្ញា និងកន្ទួលលើស្បែក ជាទូទៅមានរយៈពេលជាច្រើនសប្តាហ៍។ ៥. ការព្យាបាលជណងឺអុតស្វា (Monkeypox) ៖ • ករណីភាគច្រើន រោគសញ្ញានៃជំងឺអុតស្វានេះ នឹងបាត់ទៅវិញដោយខ្លួនឯងក្នុងរយៈពេលពី ២ ទៅ ៣ សប្តាហ៍ ប៉ុន្តែក្នុងករណីខ្លះ ជំងឺនេះ អាចនាំឱ្យមានភាពស្មុគស្មាញក្នុងការព្យាបាល និងអាចបណ្តាលឱ្យស្លាប់ដែរ។ ការព្យាបាលត្រូវធ្វើការថែទាំតាមបែបគ្លីនិក (Clinical care) ដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាពពេញលេញ និងកាត់បន្ថយរោគសញ្ញា ព្រមទាំងធ្វើការគ្រប់គ្រងផលវិបាកលើសរីរាង្គបន្ថែមបណ្ដាលមកពីជំងឺឆ្លងនេះ និងការការពារផលវិបាក ឬស្រឡាក រយៈពេលវែង ដែលត្រូវអនុវត្តឱ្យបានដិតដល់។ • ត្រូវបានផ្តល់ជាតិទឹក និងអាហារឱ្យបានគ្រប់គ្រាប់ដល់អ្នកជំងឺ ដើម្បីរក្សាស្ថានភាពអាហារូបត្ថម្ភបានល្អ។ • ការឆ្លងមេរោគ ឬបាក់តេរីបន្ទាប់បន្សំ គួរតែត្រូវបានព្យាបាលតាមសភាពជាក់ស្ដែង។ ៥. វិធានការបង្ការជំងឺឆ្លងអុតស្វា (Monkeypox) ៖ • ការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹង និងការអប់រំនៅក្នុងសហគមន៍ និងដល់បុគ្គលិកសុខាភិបាល ត្រូវធ្វើជាចាំបាច់ ដើម្បីទប់ស្កាត់ និងបញ្ឈប់ការចម្លងបានទាន់ពេលវេលា។ • លើកកម្ពស់ការអនុវត្តកិច្ចការការពាររួមទាំងអនាម័យខ្លួនប្រាណ និងជៀសវាងការប៉ះពាល់ដោយផ្ទាល់ជាមួយ អ្នកដែលមានជំងឺនេះ ដូចជាការប៉ះពាល់ផ្ទាល់ជាមួយអ្នកឈឺ អនុវត្តការរួមភេទប្រកបដោយសុវត្ថិភាពដោយ ប្រើស្រោមអនាម័យ ធ្វើអនាម័យដៃស្អាតដោយសម្អាតជាមួយសាប៊ូ ឬដែលអាល់កុល និងអនុវត្តការការពារការ ចម្លងតាមផ្លូវដង្ហើម។ • បរិភោគចំណីអាហារដែលឆ្អិនល្អ និងរក្សាអនាម័យចំរើអាហារ ទាំងការចម្អិនអាហារឱ្យបានល្អ។ • ចៀសវាងការប៉ះពាល់ជាមួយសត្វ រស់ ឬស្លាប់ និងរក្សាអនាម័យដៃជានិច្ច។ • ការចាក់វ៉ាក់សាំងប្រឆាំងនឹងជំងឺអុតស្វាយកន្លងមក បានបង្ហាញថាជាការការពារប្រឆាំងនឹងជំងឺនេះផងដែរ។ វ៉ាក់សាំងថ្មីប្រឆាំងនឹងជំងឺអុតស្វាយ (Smallpox) និងជំងឺអុតស្វា (Monkeypox) នេះត្រូវបានអនុម័តឲ្យប្រើ ប្រាស់ ប៉ុន្តែមិនទាន់មានប្រើប្រាស់យ៉ាងទូលំទូលាយនៅតាមបណ្តាប្រទេសនៅឡើយទេ។ ៦. អនុសាសន៍របស់អង្គការសុខភាពពិភពលោក (WHO) ជូនដល់ប្រទេសជាសមាជិក ៖ • បង្កើនការតាមដាន និងរាយការណ៍ករណីជំងឺនេះ នៅក្រោមច្បាប់និយ័តកម្មអន្តរជាតិ ២០០៥ (IHR 2005) ។ • ត្រូវតាមដាន និងកំណត់អត្តសញ្ញាណករណ៏ដំបូង ចង្កោមនៃការឆ្លងមេរោគ ប្រភពនៃការឆ្លង ដើម្បីការពារ ការឆ្លងបន្ត ឱ្យបានឆាប់បំផុត។ • ត្រូវប្រុងប្រយ័ត្ន និងតាមដានយ៉ាងហ្មត់ចត់ ចំពោះអ្នកជំងឺដែលមានចេញកន្ទួលពងរមាស់លើស្បែក (rash) ឬ ពងទឹកខុសBIធម្មតា (pustular) ដែលជារឿយៗ មានគ្រុនក្តៅផងដែរ។ បុគ្គលដែលមានចេញកន្ទួលរមាស់អមដោយគ្រុនក្តៅ គួរទៅពិគ្រោះជំងឺភ្លាមៗឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ជាមួយគ្រូ ពេទ្យដែលនៅជិតលោកអ្នក នឹងត្រូវដាក់ឱ្យនៅដាច់ដោយឡែកភ្លាមៗរហូតដល់មានការធ្វើរោគវិនិច្ឆ័យបាន ច្បាស់លាស់ ជាមួយនឹងការធ្វើតេស្ត PCR ផងដែរ។ បុគ្គលិកសុខាភិបាល ត្រូវតែអនុវត្តវិធានការការពារផ្ទាល់ខ្លួនយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់ និងការប្រុងប្រយ័ត្នក្នុងការគ្រប់គ្រងការចម្លងរោគឆ្លងនៅក្នុងមន្ទីរពេទ្យឱ្យបានត្រឹមត្រូវ។ • ត្រូវរាយការណ៍នូវ សញ្ញាមិនធម្មតា និងរោគសញ្ញាដែលសង្ស័យទៅអ្នកជំនាញសុខភាព រួមជាមួយនឹង ប្រវត្តិធ្វើដំណើររបស់អ្នកជំងឺ។ ត្រូវណែនាំអ្នកធ្វើដំណើរទៅកាន់តំបន់ដែលមានជំងឺរាតត្បាត ឱ្យចេះការពារខ្លួន និងជៀសវាងការប៉ះពាល់ ជាមួយសត្វដែលមានជំងឺ (សត្វស្លាប់ ឬនៅរស់) ដែលអាចមានផ្ទុកនៅវីរុសអុតស្វា (Monkeypox) នេះ (ដូចជា ពពួកសត្វកកេរ សត្វប្រភេទបែបដូចកង់ហ្គូរ៉ូ និងថនិកសត្វ) ហើយគួរចៀសវាងការបរិភោគសាច់សត្វព្រៃ៕ រក្សាសិទ្ធិដោយ ៖ សុទ្ធ លី