2024-07-22T15:57:00+07:00
fe360b71-6e34-4d4c-8d17-3192ccf24e43
កម្ពុជាបោះជំហានយ៉ាងខ្លាំងក្នុងការស្តារវិស័យទេសចរណ៍ឡើងវិញ
វិស័យទេសចរណ៍កម្ពុជាមានការឡើងចុះគួរឱ្យកត់សម្គាល់ក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ដោយសារជំងឺ Covid-19 និងវិស័យទេសចរណ៍ពិភពលោកដែលស្ទុះងើបឡើងវិញយឺតក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំបន្ទាប់។ លោកស្រី Virginie Kury អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន Asian Trails Cambodia បានប្រាប់កាសែតខ្មែរថាមស៍ថា កាលពីឆ្នាំមុន ទីផ្សារទេសចរណ៍កម្ពុជាបានបង្ហាញពីការងើបឡើងវិញគួរឱ្យកត់សម្គាល់ពីបញ្ហាប្រឈមដែលបង្កឡើងដោយជំងឺ Covid-19 និងបានបង្កើតសក្តានុពលសម្រាប់ការស្ទុះងើបឡើងវិញពេញលេញនៅឆ្នាំ២០២៤ ។ លោកស្រីបានបន្តថា ចំនួនភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិបានកើនឡើងពី ២,២៧ លាននាក់ក្នុងឆ្នាំ២០២២ ដល់ជាង ៥,៤ លាននាក់ក្នុងឆ្នាំ២០២៣ ដែឡបានគាំទ្រដោយការធ្វើពិពិធកម្មទីផ្សារក្រៅប្រទេសដូចជាប្រទេសថៃ វៀតណាម ចិន សហរដ្ឋអាមេរិក និងបារាំង។ បន្ថែមពីលើនេះ លោកស្រីបានមានប្រសាសន៍ថា វិស័យទេសចរណ៍ក្នុងស្រុកក៏មានការកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់ផងដែរក្នុងរយៈពេលថ្មីៗនេះ ដែលបង្ហាញពីការងើបឡើងវិញនៃសេដ្ឋកិច្ច និងទំនុកចិត្តជាថ្មីនៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចក្នុងស្រុក។ ប៉ុន្តែ លោកស្រីបានកត់សម្គាល់ថា បើប្រៀបធៀបនៅឆ្នាំ២០១៩ កម្ពុជាបានស្វាគមន៍ភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិជាង ៦,៦ លាននាក់។ លោកស្រីបានបន្ថែំថា “ នៅឆ្នាំ២០២៤ ទីផ្សារទេសចរណ៍កម្ពុជាត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងងើបឡើងវិញយ៉ាងពេញលេញ” ទោះជាយ៉ាងនេះក្តី ការព្យាករណ៍នេះគឺផ្អែកលើកត្តាមួយចំនួន រួមទាំងការកើនឡើងជាបន្តបន្ទាប់នៃការមកដល់នៃភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិ ជាពិសេសតាមផ្លូវអាកាស។ លោកស្រីសង្ឃឹមថា អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោតាខ្មៅ (TIA) នឹងតភ្ជាប់ជើងយន្តហោះថ្មីកាន់តែច្រើន ដែលនឹងធ្វើអោយចំនួនអ្នកដំណើរកើនឡើង។ ទន្ទឹមនឹងនោះ លោកស្រីបានមានប្រសាសន៍ថា អាស៊ីកំពុងមាននិន្នាការកើនឡើងក្នុងចំណោមអ្នកដំណើរអន្តរជាតិ ក៏ដូចជាប្រតិបត្តិការទេសចរណ៍ដែលលើកកម្ពស់ចីរភាព។ លោកស្រីបានបន្តថា និន្នាការទាំងពីរនេះបង្ហាញពីសក្ដានុពលដ៏អស្ចារ្យនៃទីផ្សារកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ ២០២៤ និងក្នុងឆ្នាំទៅមុខទៀត។ និយាយទៅកាន់កាសែតខ្មែរថាមស៍ លោក Alexander Scheible នាយកគ្រប់គ្រងទូទៅនៃសណ្ឋាគារ Plantation Urban Resort and Spa នៅទីក្រុងភ្នំពេញ បានមានប្រសាសន៍ថា ខណៈពេលដែលទីផ្សារទេសចរណ៍កម្ពុជាទាំងមូលមិនទាន់ឈានដល់កម្រិតមុនពេលមានជំងឺCovid ប៉ុន្តែវាស្ថិតនៅលើផ្លូវវិជ្ជមានក្នុងការងើបឡើងវិញ។ លោកបានមានប្រសាសន៍ថា បើប្រៀបធៀបទៅនឹងឆ្នាំ២០២២ និង២០២៣ លំហូរនៃភ្ញៀវទេសចរមានភាពប្រសើរឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់ក្នុងឆ្នាំនេះ ដោយលោកបានលើកឡើងថា ក្នុងត្រីមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៤ សណ្ឋាគាររបស់លោកក្នុងរាជធានីភ្នំពេញទទូលបានភ្ញៀវច្រើនជាងត្រីមាសទី១ ឆ្នាំ២០១៩។ ទោះជាយ៉ាងនេះក្តី លោកបានកត់សម្គាល់ថា ចាប់តាំងពីពេលនោះមកឧស្សាហកម្មនេះបានធ្លាក់ចុះតាមរដូវកាលក្នុងខែមេសា និងឧសភា។ លោកបានបន្ថែមថា និន្នាការដ៏សំខាន់ដែលបន្ត និងគួរឱ្យកត់សម្គាល់មុនពេលមាន Covid គឺថាភ្ញៀវកំពុងកក់ទុកបន្ថែមដោយមិនបានជូនដំណឹងពីចម្ងាយ។ លោកបានបន្តថា លើសពីនេះ ភ្នាក់ងារទេសចរណ៍អនឡាញ បន្តកាន់កាប់ចំណែកទីផ្សារដ៏ធំ ហើយកត្តានេះគឺសំខាន់សម្រាប់ការបណ្តាក់ទុនទេសចរណ៍ថ្មីណាមួយនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ លោកបានពន្យល់ថថា “យើងក៏ឃើញការផ្លាស់ប្តូរនៃការទំនាក់ទំនងរបស់ភ្ញៀវ ការធ្វើការសម្រេចចិត្ត និងការកក់ទុកកាន់តែច្រើនឡើងៗតាមរយៈវេទិកាប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គម” ។ លោកបានបន្តថា៖ «និន្នាការនេះគូសបញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់នៃប្រតិបត្តិករទេសចរណ៍ដែលរក្សាវត្តមានតាមអ៊ីនធឺណិតដ៏រឹងមាំ និងការផ្តល់ជូននូវជម្រើសការកក់ដែលអាចបត់បែនបាន»។ លោកបានបន្ថែមទៀតថា ខណៈដែលអាកាសយានដ្ឋានថ្មីក្នុងខេត្តសៀមរាប និងរាជធានីភ្នំពេញត្រូវបានបង្កើតឡើង អាកាសយានដ្ឋានតែមួយមុខនឹងមិនអាចបង្កើនលំហូរទេសចរណ៍មកកម្ពុជានោះទេ។ ជំនួសមកវិញ លោកបានសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃទីផ្សារទេសចរណ៍របស់ប្រទេសដែលផ្តល់ជូនជាអន្តរជាតិ ដើម្បីលើកកម្ពស់ការយល់ដឹង ក៏ដូចជាកាត់បន្ថយឧបសគ្គផ្សេងៗក្នុងការចូល។ ជាមួយនឹងស្ថានភាពផ្លាស់ប្តូរនៅឆ្នាំ២០២៤ ប្រតិបត្តិករទេសចរណ៍ក៏កំពុងផ្លាស់ប្តូរការអនុវត្តអាជីវកម្មរបស់ពួកគេកាន់តែខ្លាំងឡើងដើម្បីសម្របទៅនឹងតម្រូវការ។ លោកស្រី Kury ប្រធានគ្រប់គ្រងក្រុមហ៊ុនទេសចរណ៍ បានលើកឡើងថា អាជីវកម្មរបស់ខ្លូនត្រូវបានពង្រីកឥតឈប់ឈរទាក់ទងនឹងផលិតផលថ្មីៗ ហើយតែងតែស្វែងរកអ្វីដែលថ្មីសម្រាប់ភ្ញៀវដើម្បីទទួលបានបទពិសោធន៍ និងផ្គូផ្គងទិសដៅទាំងនោះជាមួយនឹងទីផ្សារចម្រុះរបស់ពួកគេ។ លោកស្រីបានបន្តថា ដើម្បីបង្កើនអាជីវកម្មថ្មី អាជីវកម្មរបស់អ្នកស្រីក៏កំពុងបង្កើនគោលដៅទីផ្សារជាមួយនឹងការតភ្ជាប់ផ្លូវអាកាសផ្ទាល់មកកម្ពុជាដូចជាប្រទេសឥណ្ឌា និងប្រទេសផ្សេងទៀត។ លោកស្រីបាននិយាយថា “ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ការផ្លាស់ប្តូរដ៏សំខាន់បំផុតគឺការអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យាផ្ទៃក្នុង ដើម្បីធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវប្រព័ន្ធរបស់យើង និងផ្តល់ជូននូវសេវាកម្មផ្តាច់មុខដល់ភ្នាក់ងាររបស់យើង” ។ លោក Alexander Scheible បានកត់សម្គាល់ថាសណ្ឋាគាររបស់លោកក៏បានធ្វើការផ្លាស់ប្តូរក្នុងរយៈពេលថ្មីៗនេះផងដែរ ដើម្បីមិនត្រឹមតែបង្កើនបទពិសោធន៍ភ្ញៀវប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងពង្រីកទីផ្សារអាជីវកម្ម និងលំហូរប្រាក់ចំណូលផងដែរ។ លោកបានពន្យល់ថា៖ «យើងបានបន្ថែមបន្ទប់ប្រជុំដើម្បីបម្រើដល់អ្នកធ្វើដំណើរអាជីវកម្ម បន្ទប់បរិភោគអាហារឯកជន ហាង ហើយយើងផ្តល់ទីតាំងរៀបចំការតាំងពិព័រណ៍សិល្បៈជាប្រចាំនៅសាលរបស់យើង»។ លក្ខណៈពិសេសបន្ថែមសម្រាប់ភ្ញៀវផ្តល់នូវភាពបត់បែនកាន់តែច្រើនពីប្រភពចំណូលប្រពៃណី ដោយជំរុញឱ្យភ្ញៀវជាតិ និងអន្តរជាតិមកទស្សនាទីតាំងរបស់លោក។ លោកបានមានប្រសាសន៍ថា “ក្រៅពីបម្រើជាទីផ្សារលំហែរ យើងមានបំណងបម្រើអ្នកធ្វើដំណើរធុរកិច្ចអន្តរជាតិ ហើយក៏ជាគោលដៅស្វែងរក និងទីកន្លែងសម្រាប់អ្នករស់នៅទីក្រុងភ្នំពេញផងដែរ” ដោយលោកបញ្ជាក់ថា ភាពប្រសើរឡើងទាំងនេះបានជួយឱ្យអាជីវកម្មបន្តរីកចម្រើនក្នុងរយៈពេលក្រោយ ជំងឺCovid។ ដោយយល់ស្របនឹងការសង្កេតរបស់លោកស្រី Kury លើនិន្នាការពិភពលោកឆ្ពោះទៅរកការអនុវត្តការធ្វើដំណើរប្រកបដោយនិរន្តរភាព លោក Alexander Scheible បាននិយាយថា កម្ពុជាក៏កំពុងមើលឃើញពីការកើនឡើងនៃចំណាប់អារម្មណ៍លើវិស័យទេសចរណ៍ធម្មជាតិ និងទេសចរណ៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាព ដែលជំរុញដោយការផ្តល់សារសំខាន់របស់អ្នកធ្វើដំណើរចំពោះបរិស្ថាន និងទំនួលខុសត្រូវសង្គម។ លោកបានពន្យល់ថា ជាលទ្ធផល ផ្ទះសំណាក់អេកូ គំនិតផ្តួចផ្តើមផ្អែកលើសហគមន៍ និងប្រតិបត្តិករទេសចរណ៍ដែលមានទំនួលខុសត្រូវកំពុងលេចចេញជារូបរាងកាន់តែច្រើនឡើង ដោយផ្តល់ជូននូវសកម្មភាពដូចជាផ្ទះសំណាក់ ការអភិរក្សសត្វព្រៃ ការទស្សនាភូមិ និងការស្វែងយល់ពីវប្បធម៌។ លោកបាននិយាយថា “ខណៈដែលខ្ញុំគាំទ្រទាំងស្រុងនូវនិន្នាការនេះ វាចាំបាច់ណាស់ក្នុងការយល់ដឹង – ហើយមនុស្សជាច្រើនប្រហែលជាមិនយល់ស្រប – ថាវាអាចគ្រាន់តែជាផ្នែកតូចមួយនៃរូបភាពទេសចរណ៍ទាំងមូលក្នុងពេលនេះ” ។ លោកបានបន្ថែមថា និន្នាការគួរឱ្យកត់សម្គាល់មួយទៀតគឺការកើនឡើងនៃអ្នកធ្វើដំណើរដែលធ្វើការតាមអនឡាញ។ ជាមួយនឹងតម្លៃសមរម្យនៅកម្ពុជា និងគោលនយោបាយទិដ្ឋាការបន្ធូរបន្ថយបានទាក់ទាញអ្នកធ្វើការ និងសហគ្រិនប្រភេទនេះ ដែលពេញចិត្តទៅនឹងរបៀបរស់នៅបែបស្ងប់ស្ងាត់។ អ្នកទាំងពីរយល់ស្របថា វិស័យទេសចរណ៍បានរងផលប៉ះពាល់យ៉ាងខ្លាំងដោយសារភ្ញៀវទេសចរចិនមានចំនួនទាបក្នុងរយៈពេលថ្មីៗនេះ។ លោកស្រី Kury បានលើកឡើងថា មុនពេលមានជំងឺរាតត្បាត ភ្ញៀវទេសចរចិននាំមុខភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិភាគច្រើនដែលមកកម្ពុជា។ នៅឆ្នាំ២០២៣ ទោះបីជាការមកដល់របស់ភ្ញៀវអន្តរជាតិបានងើបឡើងវិញក៏ដោយ ចំនួនភ្ញៀវទេសចរសរុបមានត្រឹមតែ ៥,៤ លាននាក់នៅឆ្នាំនោះ។ ភ្ញៀវទេសចរចិនមានតិចជាងឆ្នាំមុនៗ។ សព្វថ្ងៃនេះ និន្នាការបង្ហាញពីការធ្វើពិពិធកម្មឆ្ពោះទៅរកទីផ្សារទេសចរណ៍ផ្សេងទៀត ដែលអាចផ្តល់ឱ្យកម្ពុជានូវមូលដ្ឋានទេសចរណ៍ផ្សេងថ្មីទៀត។ លោកស្រីបានមានប្រសាសន៍ថា កម្ពុជាក៏បានធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងផងដែរ ដូចជាការបង្កើនភាពងាយស្រួលក្នុងខេត្តផ្សេងៗ និងតំបន់ដែលមិនសូវមានអ្នកធ្វើដំណើរពីមុនមក ការពង្រីកការផ្តល់សេវារបស់ខ្លួនក្នុងប្រទេសប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ដែលជាមូលហេតុធ្វើអោយមានការកើនឡើងនៃភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិ។ អ្វីដែលសំខាន់បំផុតនោះ លោកស្រីបានបញ្ជាក់ថា ការមកដល់របស់ភ្ញៀវអឺរ៉ុប និងអាមេរិកបានកើនឡើងជារៀងរាល់ឆ្នាំ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០២១ ដែលបានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការប៉ះពៅនៃការមកដល់ និងការចំណាយរបស់ជនជាតិចិននៅក្នុងប្រទេស។ ទោះបីជាចំនួនភ្ញៀវទេសចរចិនតិចជាងមុនមកកម្ពុជាក៏ដោយ អ្នកទេសចរចិនក៏មិនទាន់បានត្រឡប់ទៅគោលដៅផ្សេងទៀតនៅទូទាំងពិភពលោកអោយបានច្រើននៅឡើយទេ។ លោកស្រីបាននិយាយថា “យើងនឹងអាចរកឃើញពិតប្រាកដនៅពេលដែលទីផ្សារទេសចរណ៍របស់ប្រទេសចិនបានធូរស្បើយបន្តិចម្តង ៗ ពីជំងឺរាតត្បាត” ។ ថ្វីបើមានការធ្លាក់ចុះជាបណ្ដោះអាសន្ននៃអ្នកធ្វើដំណើរចិននាពេលថ្មីៗនេះក៏ដោយក៏លោក Scheible ជឿជាក់ថាការធ្វើដំណើរពីចិនទៅកម្ពុជាក្នុងរយៈពេលវែងជាងនេះនឹងនូវតែមានពន្លឺល្អ។ លោកបានបន្ថែមថា«ខ្ញុំមើលឃើញថា ការថយចុះនៃវិស័យទេសចរណ៍ចិនបច្ចុប្បន្នជាស្ថានភាពបណ្ដោះអាសន្នដោយមានហេតុផលឫសគល់នៅក្នុងប្រទេសចិនផ្ទាល់។ ទោះជាយ៉ាងណា ខ្ញុំជឿជាក់ថា វានឹងត្រឡប់មកស្ថានភាពដូចដើមវិញ»។ លោកបានបញ្ចប់ថា៖ «ដោយមានចំនួនប្រជាជនច្រើន គួបផ្សំនឹងកម្លាំងទិញដែលកើនឡើងជាលំដាប់ ប្រទេសចិន រួមជាមួយប្រទេសឥណ្ឌា នឹងដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងវិស័យទេសចរណ៍នៅកម្ពុជា»។ អ្នកទាំងពីរបានណែនាំផងដែរថា ខណៈដែលកម្ពុជាបន្តទទួលបានការចាប់អារម្មណ៍ពីទូទាំងពិភពលោកក្នុងនាមជាគោលដៅទេសចរណ៍សម្រាប់ភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិជាច្រើនប្រទេសនេះនៅតែបន្តជាគោលដៅ ដែលជារឿយៗត្រូវបានរួមបញ្ជូលទៅក្នុងប្រទេសថៃ វៀតណាម និងឡាវ។ លោកស្រី Kury បានមានប្រសាសន៍ថា កម្ពុជាតែងតែជាផ្នែកបន្ថែមនៃអ្នកដំណើរក្នុងតំបន់ “ហើយដរាបណាមិនមានការតភ្ជាប់ផ្លូវអាកាសល្អគ្រប់គ្រាន់ យើងនឹងនៅតែជាផ្នែកបន្ថែម”។ លោកស្រីបានពន្យល់ថា កម្ពុជានៅតែជាគោលដៅបន្ថែមដែលត្រូវបានបញ្ជូលទៅក្នុងការធ្វើដំណើររួមជាមួយនឹងប្រទេសជិតខាង។ លោកស្រីបានលើកឡើងទៀតថា វានៅតែមានការលំបាកក្នុងការលើកទឹកចិត្តអតិថិជនឱ្យទៅទស្សនាកន្លែងទាក់ទាញផ្សេងក្រៅពីប្រាសាទក្នុងខេត្តសៀមរាប ខណៈដែលប្រឈមនឹងការប្រកួតប្រជែងខ្លាំងពីប្រទេសជិតខាង និងទិសដៅពិសេសរបស់ពួកគេ ដូចជាប្រទេសថៃ និងវៀតណាម។ លោកស្រីបានអះអាងថា ទោះជានៅឆ្នាំ ២០២៤ មនុស្សជាច្រើនទៀតនឹងធ្វើដំណើរមកកម្ពុជាសម្រាប់តែគោលដៅប៉ុណ្ណោះ បើទោះបីជាភាគច្រើនមិនទាន់មានក៏ដោយ។ លោកស្រីបានមានប្រសាសន៍ថា “យើងកំពុងមើលឃើញការកើនឡើងនៃទីផ្សារដែលបានយល់ថា កម្ពុជាគឺជាគោលដៅតែមួយគត់ ហើយកំពុងផ្តល់ឱ្យយើងនូវការស្នាក់នៅពី២ ទៅ៣ សប្តាហ៍” ។ ការផ្លាស់ប្តូរនេះគឺដោយសារភ្នាក់ងារទេសចរណ៍ដែលមានជំនាញក្នុងគោលដៅ។ លោកស្រីបានលើកឡើងទៀតថា «អ្នកត្រូវតែឃើញដើម្បីលក់» ដោយពន្យល់ថាការកើនឡើងនៃការផលជះកំពុងបង្វែរបន្តិចម្តងៗ និងជំរុញអ្នកធ្វើដំណើរផ្ទាល់មកកម្ពុជាកាន់តែច្រើន។ លោកស្រីបានពន្យល់ថា កម្ពុជាកំពុងអភិវឌ្ឍជាគោលដៅរបស់ខ្លួន ដោយការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំនៃភាពងាយស្រួល រួមជាមួយនឹងកត្តាផ្សេងៗទៀត។ លោកស្រីបានបញ្ជាក់ថា៖ «កម្ពុជាបំពេញតម្រូវការអ្នកធ្វើដំណើរជាច្រើននាពេលបច្ចុប្បន្ននេះក្នុងផ្នែកវប្បធម៌ ភាពពិតប្រាកដ ភាពទំនើប និងធម្មជាតិ ។ ប៉ុន្តែលោកស្រីបានកត់សម្គាល់ថា ខណៈដែលប្រទេសនេះមានទ្រព្យសម្បត្តិទេសចរណ៍ដ៏អស្ចារ្យ វាជារឿយៗខ្វះការប្រាស្រ័យទាក់ទងអំពីទ្រព្យសម្បត្តិទាំងនោះទៅកាន់ភ្ញៀវទេសចរដែលមានសក្តានុពលទូទាំងពិភពលោក ហើយការផ្សព្វផ្សាយប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពនៅតែជាបញ្ហាប្រឈមដ៏សំខាន់សម្រាប់ឧស្សាហកម្មទាំងមូល។ លោកស្រីបានពន្យល់ថា ខណៈដែលមានគំនិតផ្តួចផ្តើមអភិវឌ្ឍន៍វិស័យទេសចរណ៍ជាច្រើនបានអនុវត្តរួចហើយនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា វាចាំបាច់ណាស់ដែលការផ្សព្វផ្សាយគឺត្រូវបានធ្វើឡើងទាន់ពេលវេលាទាក់ទងនឹងទីផ្សារ និងការទំនាក់ទំនង ដើម្បីគាំទ្រដល់កំណើននៅទូទាំងឧស្សាហកម្ម តាមរយៈការយល់ដឹងជាអន្តរជាតិ។ លើសពីនេះ តម្លៃសម្រាប់អ្នកធ្វើដំណើរមិនទាន់មានការប្រកួតប្រជែងគ្រប់គ្រាន់នៅឡើយទេ ជាពិសេសចំពោះតម្លៃសំបុត្រយន្តហោះ ដែលបន្ថែមឧបសគ្គដល់ភ្ញៀវ។ លោក Scheible បានយល់ស្របថា កម្ពុជានៅតែជាផ្នែកនៃដំណើរទេសចរណ៍ក្នុងតំបន់ រួមទាំងគោលដៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍ផ្សេងទៀត ហើយការអភិវឌ្ឍន៍បន្ថែមទៀតគឺចាំបាច់នៅក្នុងឧស្សាហកម្មទេសចរណ៍សម្រាប់ការធ្វើដំណើរដែលផ្តោតតែលើប្រទេសកម្ពុជាតែមួយ។ លោកបានមានប្រសាសន៍ថា ប្រសិនបើកម្ពុជាចង់បន្តអភិវឌ្ឍវិស័យទេសចរណ៍ជាប្រភពចំណូលដ៏សំខាន់ និងក្លាយជាគោលដៅតែមួយគត់ដែលមានការស្នាក់នៅជាមធ្យមយូរជាងនេះ វាមានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទេសចរណ៍របស់ប្រទេស ដោះស្រាយតម្រូវការនៃផ្នែកទេសចរណ៍ផ្សេងៗ និងកែលម្អទីផ្សារ និងទំនាក់ទំនង។ ជាឧទាហរណ៍ លោកបានពន្យល់ថា “ឆ្នេរត្រូវការការយកចិត្តទុកដាក់ជាបន្ទាន់ដើម្បីបើកសក្តានុពលពេញលេញ ការទាក់ទាញផ្សេងទៀតដូចជាឧទ្យានជាតិ និងគំនិតផ្តួចផ្តើមទេសចរណ៍ធម្មជាតិក៏ទាមទារការអភិវឌ្ឍន៍ ក៏ដូចជាឱកាសទិញទំនិញ បទពិសោធន៍ធ្វើម្ហូបត្រូវតែត្រូវបានបង្កើតឡើង ដើម្បីផ្តល់ភាពទូលំទូលាយ និងបទពិសោធន៍ចម្រុះសម្រាប់ភ្ញៀវ។” លោក Scheible បានបន្ថែមថា “ព្រឹត្តិការណ៍អន្តរជាតិដូចជា ពិព័រណ៍ពាណិជ្ជកម្ម ការប្រគុំតន្ត្រី និងព្រឹត្តិការណ៍កីឡា អាចជំរុញទេសចរណ៍ឱ្យរីកចម្រើន”។ លោកស្រី Kury និងលោក Scheible បានកត់សម្គាល់ថាគំនិតផ្តួចផ្តើមទិដ្ឋាការទេសចរណ៍រួមគ្នារវាងប្រទេសក្នុងតំបន់នឹងមានប្រយោជន៍ក្នុងការបង្កើនការមកដល់នាពេលអនាគត រួមទាំងប្រទេសកម្ពុជា វៀតណាម ថៃ និងឡាវ។ នេះមានន័យថាអ្នកធ្វើដំណើរអាចទទួលបានទិដ្ឋាការមួយដើម្បីចូលទៅកាន់ប្រទេសទាំងអស់ជាផ្នែកនៃដំណើរទេសចរណ៍តែមួយ។ លោកស្រី Kury បានមានប្រសាសន៍ថា “ការដាក់ចេញនូវទិដ្ឋាការតែមួយសម្រាប់តំបន់ទាំងមូលនឹងជួយសម្រួលយ៉ាងខ្លាំងដល់ការធ្វើដំណើរសម្រាប់ភ្ញៀវទេសចរ ដោយលើកទឹកចិត្តពួកគេឱ្យរួមបញ្ចូលប្រទេសកម្ពុជានៅក្នុងដំណើរទេសចរណ៍របស់ពួកគេ”។ លោកស្រីបន្តថា តាមរយៈការកាត់បន្ថយថ្លៃទិដ្ឋាការត្រឹម ៣០ ដុល្លារ និងសម្រួលនីតិវិធី កម្ពុជាអាចទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរ ជាពិសេសអ្នកដែលស្នាក់នៅរយៈពេលខ្លី។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះក៏នឹងពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងតំបន់ សម្រួលដល់ការផ្សព្វផ្សាយរួមគ្នារវាងប្រទេសក្នុងតំបន់ និងទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរកាន់តែច្រើន។ លោក Scheible បាននិយាយថា តម្លៃទិដ្ឋាការខ្ពស់គឺជាហេតុផលមួយដែលកម្ពុជាត្រូវបានគេចាត់ទុកថាជាគោលដៅដែលមានតម្លៃថ្លៃធៀបនឹងប្រទេសជិតខាង។ លោកបានបន្តថា៖ «ក្រៅពីសំបុត្រចូលទស្សនាប្រាសាទអង្គរវត្តដែលមានតម្លៃថ្លៃ ការបង់ពន្ធផ្លូវអាកាសយានដ្ឋាន និងការធ្វើដំណើរពីអាកាសយានដ្ឋានថ្មីក៏មានការកើនឡើងយ៉ាងខ្លាំង ជាពិសេសសម្រាប់ក្រុមគ្រួសារ»។ លោក Scheible បានពន្យល់ថា ប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ភាគច្រើនបានលើកលែងទិដ្ឋាការ សម្រាប់សញ្ជាតិជាច្រើន ហើយប្រសិនបើប្រទេសកម្ពុជាធ្វើដូចគ្នានោះ វានឹងក្លាយទៅជាគោលដៅប្រកួតប្រជែងកាន់តែច្រើន។ លោកបានអះអាងថា ខណៈដែលកម្ពុជាមានបេតិកភណ្ឌវប្បធម៌ដ៏សម្បូរបែប សម្រស់ធម្មជាតិដ៏គួរឱ្យទាក់ទាញ និងឆ្នេរសមុទ្រដ៏ស្រស់ស្អាត រួមជាមួយនឹងស្ថិរភាពនយោបាយ ទេសចរណ៍ត្រូវបានចាត់ទុកថាជាអត្ថប្រយោជន៍សម្រាប់សហគមន៍មូលដ្ឋាន ដោយសារវាបង្កើតផលចំណេញផ្នែកសេដ្ឋកិច្ចយ៉ាងឆាប់រហ័ស និងជាក់ស្តែង។ លោកបានមានប្រសាសន៍ថា ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ដើម្បីស្តារលំហូរសាច់ប្រាក់នេះឡើងវិញ កម្ពុជាត្រូវតែដាក់ខ្លួនឯងថាជាគោលដៅប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ដោយប្រើប្រាស់ចំណុចទាក់ទាញពិសេសរបស់ខ្លួន។ កម្ពុជាត្រូវតែវិនិយោគលើយុទ្ធនាការផ្សព្វផ្សាយម៉ាកយីហោ ដូចប្រទេសអាស៊ានជាច្រើនបានធ្វើដោយជោគជ័យក្នុងប៉ុន្មានឆ្នាំកន្លងមក។ លោកបានបន្ថែមថា ដើម្បីសម្រេចបាននូវសក្តានុពលរបស់ខ្លួន កម្ពុជាត្រូវតែធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវតម្លាភាព ដើម្បីកសាងទំនុកចិត្តក្នុងចំណោមវិនិយោគិន។ ការកែលម្អសក្តានុពលមួយផ្សេងទៀតរួមមានប្រព័ន្ធសងប្រាក់ពន្ធលើតម្លៃបន្ថែមសម្រាប់អ្នកទេសចរ។ លោកបានបន្តថា ការផ្លាស់ប្តូរបែបនេះនឹងធ្វើឲ្យកម្ពុជាក្លាយជាគោលដៅប្រកួតប្រជែងកាន់តែខ្លាំង។ លោក Scheible ក៏បាននិយាយផងដែរថា ឱកាសជាច្រើនមានសម្រាប់ការទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរអាស៊ានកាន់តែច្រើន ដូចជាថៃ និងវៀតណាម ដែលក្នុងរយៈពេលថ្មីៗនេះ បង្ហាញពីចំនួនអ្នកធ្វើដំណើរមកដល់ខ្ពស់បំផុតនៅឆ្នាំនេះ។ លោកបានសង្កត់ធ្ងន់ថា ដោយមើលឃើញថាប្រទេសជិតខាងមានវណ្ណៈកណ្តាលវ័យក្មេង ដែលកំពុងកើនឡើង និងចង់ធ្វើដំណើរ កម្ពុជាត្រូវតែផ្តោតលើទីផ្សារក្នុតំបន់អាស៊ាននេះផងដែរ។ ដើម្បីធ្វើដូច្នេះបាន ការស្នាក់នៅប្រកបដោយគុណភាពបន្ថែមទៀតគឺចាំបាច់ដើម្បីបម្រើតម្រូវការរបស់ពួកគេ ដោយពួកគេមិនចំណាយច្រើនដូចអ្នកទេសចរលោកខាងលិច។ លោកបានបន្តថា ខណៈដែលប្រតិបត្តិករផ្តោតលើភ្ញៀវមកពីបស្ចិមប្រទេស សម្រាប់កម្ពុជាក្នុងនាមជាគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ វាមានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការបម្រើអ្នកដំណើរអាស៊ានឱ្យបានស្មើភាពគ្នា។ មានបញ្ហាប្រឈមផ្សេងទៀតផងដែរចំពោះប្រតិបត្តិករទេសចរណ៍នៅកម្ពុជានាពេលបច្ចុប្បន្ន ដែលអាចនឹងរារាំងកំណើននៅក្នុងទីផ្សារ។ លោកបាននិយាយថា ការកើនឡើងនៃថ្លៃប្រតិបត្តិការ រួមទាំងថ្លៃពលកម្ម និងថ្លៃប្រើប្រាស់កំពុងក្លាយជាការលំបាកកាន់តែខ្លាំងឡើងក្នុងការគិតម្លៃតពីអតិថិជន ដោយសារតែការប្រកួតប្រជែងខ្លាំង សម្រាប់អាជីវកម្មក្នុងការរក្សាប្រាក់ចំណេញនៅក្នុងទីផ្សារ។ បញ្ហាប្រឈមក៏មានផងដែរក្នុងការជួលបុគ្គលិកសម្រាប់ប្រតិបត្តិការទេសចរណ៍ ដែលរឹតបន្តឹងកំណើនក្នុងវិស័យនេះ។ លោកស្រី Kury បាននិយាយថា កម្ពុជាមានសាលារៀនល្អជាច្រើន ប៉ុន្តែនៅតែមានតម្រូវការច្រើនពេក បើធៀបនឹងការផ្គត់ផ្គង់កម្លាំងពលកម្ម ក៏ដូចជាភាពខុសគ្នាខ្លាំងរវាងការបណ្តុះបណ្តាល និងតម្រូវការរបស់វិស័យឯកជន។ លោកស្រីបានពន្យល់ថា នៅក្នុងអាជីវកម្មរបស់ខ្លួន កង្វះកម្លាំងពលកម្មសំខាន់គឺសម្រាប់មគ្គុទ្ទេសក៍ទេសចរណ៍ជាច្រើនភាសា ព្រោះការងារនេះមានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការផ្តល់ការពេញចិត្តដល់អតិថិជននៅពេលមកលេងប្រទេសកម្ពុជា។ លោកស្រីជឿជាក់ថា សាលាភាសាដែលមានតម្លៃសមរម្យ ប៉ុន្តែមានគុណភាពខ្ពស់ គួរតែអាចដោះស្រាយបញ្ហានេះនាពេលអនាគត។ លោក Scheible បានយល់ស្របថា ការស្វែងរកធនធានមនុស្សសមស្រប គឺជាបញ្ហាប្រឈមដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់ឧស្សាហកម្មទេសចរណ៍នៅកម្ពុជា ដោយសារការខ្វះខាតបុគ្គលិកដែលមានជំនាញ និងសមត្ថភាព ជាពិសេសនៅក្នុងមុខតំណែងគ្រប់គ្រងកម្រិតមធ្យម។ ខណៈពេលដែលមានកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលទេសចរណ៍ជាច្រើនដែលអាចប្រើបាន ភាគច្រើនផ្តោតលើការបណ្តុះបណ្តាលកម្រិតដំបូង និងជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ដោយបន្សល់ទុកគម្លាតក្នុងការអភិវឌ្ឍទេពកោសល្យគ្រប់គ្រងកម្រិតមធ្យម និងខ្ពស់ជាងនេះ។ លោកបានកត់សម្គាល់ថា ការប្រកួតប្រជែងក៏សម្រេចបានប្រាក់ចំណេញរយៈពេលមួយឆ្នាំផងដែរ ដោយសារតែកម្ពុជាក៏ជាគោលដៅទេសចរណ៍តាមរដូវកាលផងដែរ។ លោកបានពន្យល់ថា ដើម្បីទាក់ទាញអ្នកទស្សនាក្នុងរដូវបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ វាចាំបាច់ណាស់ក្នុងការអភិវឌ្ឍគំនិតផ្តួចផ្តើមថ្មី ដែលលើសពីការផ្តល់ជូនការបញ្ចុះតម្លៃ ឬការផ្សព្វផ្សាយ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ប្រតិបត្តិករទេសចរណ៍ក៏ប្រឈមនឹងការប្រកួតប្រជែងខ្លាំងពីគោលដៅផ្សេងទៀតផងដែរ។ លោកបានបន្តថា៖ «យើងប្រឈមនឹងការប្រកួតប្រជែងពីប្រទេសជិតខាងដូចជាប្រទេសថៃ និងវៀតណាមដែលមានហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទេសចរណ៍ត្រូវបានបង្កើតយ៉ាងល្អ»។ លោកស្រី Kury ក៏បានយល់ស្របថា ភាពខុសគ្នាគឺស្ថិតនៅលើប្រជាប្រិយភាពរបស់ប្រទេសថៃ និងវៀតណាម ដែលជាទីផ្សារទេសចរណ៍ដ៏ល្បីល្បាញអស់រយៈពេលជាយូរមកហើយ ហើយថែមទាំងត្រូវបានផ្សព្វផ្សាយកាន់តែប្រសើរឡើងនៅលើឆាកអន្តរជាតិផងដែរ។ លោកស្រីបានបញ្ជាក់ថា «ប្រទេសទាំងនេះត្រូវបានចាត់ទុកថាជាប្រទេសលេខធ្លោរួចហើយ ហើយនេះមិនទាន់ជាករណីសម្រាប់យើងនៅឡើយទេ»។ លោក Scheible បានបន្តថា ឧស្សាហកម្មទេសចរណ៍របស់កម្ពុជាកំពុងរីកចម្រើន ប៉ុន្តែវានៅយឺតជាងប្រទេសវៀតណាម និងថៃបើនិយាយពីហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ សមត្ថភាព និងចំណែកទីផ្សារ។ លោកបានពន្យល់ថា វៀតណាមបាននឹងកំពុងពង្រីកវិស័យទេសចរណ៍របស់ខ្លួនយ៉ាងឆាប់រហ័ស ជាមួយនឹងការវិនិយោគលើរមណីយដ្ឋាន និងសណ្ឋាគារប្រណីតលំដាប់ខ្ពស់ ដោយផ្តោតលើអ្នកទេសចរអាស៊ី និងក្នុងស្រុកផងដែរ។ ទន្ទឹមនឹងនេះដែរ ឧស្សាហកម្មទេសចរណ៍របស់ប្រទេសថៃត្រូវបានបង្កើតឡើងយ៉ាងល្អ និងមានភាពចម្រុះ ដែលបម្រើចំណាប់អារម្មណ៍របស់អ្នកដំណើរ ដូចជាឆ្នេរ ការទិញទំនិញ ទេសចរណ៍វេជ្ជសាស្រ្ត បទពិសោធន៍វប្បធម៌ និងសកម្មភាពផ្សងព្រេង។ ផ្ទុយទៅវិញ លោកបានមានប្រសាសន៍ថា ឧស្សាហកម្មទេសចរណ៍របស់កម្ពុជានៅតែស្ថិតក្នុងដំណើរការអភិវឌ្ឍជម្រើសកម្រិតមធ្យម និងតម្លៃសមរម្យ ដោយផ្តោតលើវិស័យទេសចរណ៍បេតិកភណ្ឌវប្បធម៌ និងប្រវត្តិសាស្ត្រជាចម្បង។