2024-07-22T15:57:00+07:00
fe360b71-6e34-4d4c-8d17-3192ccf24e43
​កម្ពុជា​បោះជំហាន​យ៉ាង​ខ្លាំង​ក្នុង​ការ​ស្តារ​វិ​ស័យ​ទេសចរណ៍​ឡើងវិញ​
វិ​ស័យ​ទេសចរណ៍​កម្ពុជា​មានការ​ឡើងចុះ​គួរ​ឱ្យ​កត់​សម្គាល់​ក្នុង​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​ចុងក្រោយ​នេះ​ ​ដោយសារ​ជំងឺ​ ​Co​v​i​d​-19 ​និង​វិ​ស័យ​ទេសចរណ៍​ពិភពលោក​ដែល​ស្ទុះ​ងើបឡើង​វិញ​យឺត​ក្នុង​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​បន្ទាប់​។​ លោកស្រី​ ​Virgin​i​e​ Kur​y​ ​អគ្គនាយក​ក្រុមហ៊ុន​ ​Asian​ ​Trail​s ​Cam​bo​d​i​a​ ​បាន​ប្រាប់​កាសែត​ខ្មែរ​ថា​ម​ស៍​ថា​ ​កាលពីឆ្នាំមុន​ ​ទី​ផ្សារ​ទេសចរណ៍​កម្ពុជា​បាន​បង្ហាញ​ពី​ការ​ងើបឡើង​វិញ​គួរ​ឱ្យ​កត់​សម្គាល់​ពី​បញ្ហា​ប្រឈម​ដែល​បង្កឡើង​ដោយ​ជំងឺ​ ​Co​v​i​d​-19 ​និង​បាន​បង្កើត​សក្តានុពល​សម្រាប់​ការ​ស្ទុះ​ងើបឡើង​វិញ​ពេញលេញ​នៅ​ឆ្នាំ​២​០​២​៤​ ​។​ លោកស្រី​បាន​បន្ត​ថា​ ​ចំនួន​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​អន្តរជាតិ​បាន​កើន​ឡើង​ពី​ ​២​,​២​៧​ ​លាន​នាក់​ក្នុង​ឆ្នាំ​២​០​២​២​ ​ដល់​ជាង​ ​៥​,​៤​ ​លាន​នាក់​ក្នុង​ឆ្នាំ​២​០​២​៣​ ដែ​ឡ​បាន​គាំទ្រ​ដោយ​ការ​ធ្វើ​ពិពិធ​កម្ម​ទី​ផ្សារ​ក្រៅ​ប្រទេស​ដូចជា​ប្រទេស​ថៃ​ ​វៀតណាម​ ​ចិន​ ​សហរដ្ឋអាមេរិក​ ​និង​បារាំង​។​ បន្ថែម​ពីលើ​នេះ​ ​លោកស្រី​បាន​មានប្រសាសន៍ថា​ វិ​ស័យ​ទេសចរណ៍​ក្នុងស្រុក​ក៏​មានការ​កើន​ឡើង​គួរ​ឱ្យ​កត់​សម្គាល់​ផង​ដែរ​ក្នុងរយៈពេល​ថ្មីៗ​នេះ​ ​ដែល​បង្ហាញ​ពី​ការ​ងើបឡើង​វិញ​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​ ​និង​ទំនុក​ចិត្តជា​ថ្មី​នៅ​ក្នុង​សេដ្ឋកិច្ច​ក្នុងស្រុក​។​ ប៉ុន្តែ​ ​លោកស្រី​បាន​កត់​សម្គាល់​ថា​ ​បើ​ប្រៀបធៀប​នៅ​ឆ្នាំ​២​០​១​៩​ ​កម្ពុជា​បាន​ស្វាគមន៍​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​អន្តរជាតិ​ជាង​ ​៦​,​៦​ ​លាន​នាក់​។​ លោកស្រី​បាន​ប​ន្ថែំ​ថា​ “ ​នៅ​ឆ្នាំ​២​០​២​៤​ ​ទី​ផ្សារ​ទេសចរណ៍​កម្ពុជា​ត្រូវ​បាន​គេ​រំពឹង​ថា​នឹង​ងើបឡើង​វិញ​យ៉ាង​ពេញលេញ​” ​ទោះ​ជា​យ៉ាងនេះ​ក្តី​ ​ការ​ព្យាករណ៍​នេះ​គឺ​ផ្អែកលើ​កត្តា​មួយ​ចំនួន​ ​រួម​ទាំង​ការ​កើន​ឡើង​ជាបន្តបន្ទាប់​នៃ​ការ​មកដល់​នៃ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​អន្តរជាតិ​ ​ជាពិសេស​តាម​ផ្លូវអាកាស​។​ លោកស្រី​សង្ឃឹម​ថា​ ​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​តេជោ​តាខ្មៅ​ (​T​I​A​) ​នឹង​តភ្ជាប់​ជើង​យន្តហោះ​ថ្មី​កាន់តែ​ច្រើន​ ​ដែល​នឹង​ធ្វើ​អោយ​ចំនួន​អ្នកដំណើរ​កើន​ឡើង​។​ ទន្ទឹម​នឹង​នោះ​ ​លោកស្រី​បាន​មានប្រសាសន៍ថា​ ​អាស៊ី​កំពុង​មាន​និន្នាការ​កើន​ឡើង​ក្នុងចំណោម​អ្នកដំណើរ​អន្តរជាតិ​ ​ក៏ដូចជា​ប្រតិបត្តិការ​ទេសចរណ៍​ដែ​លលើក​ក​ម្ពស់​ចីរភាព​។​ លោកស្រី​បាន​បន្ត​ថា​ ​និន្នាការ​ទាំងពីរ​នេះ​បង្ហាញ​ពី​សក្ដានុពល​ដ៏​អស្ចារ្យ​នៃ​ទី​ផ្សារ​កម្ពុជា​ក្នុង​ឆ្នាំ​ ​២​០​២​៤​ ​និង​ក្នុង​ឆ្នាំទៅ​មុខ​ទៀត​។​ និយាយទៅ​កាន់​កាសែត​ខ្មែរ​ថា​ម​ស៍ ​លោក​ ​Ale​x​and​e​r Sc​h​e​i​b​l​e​ ​នាយក​គ្រប់គ្រង​ទូទៅ​នៃ​សណ្ឋាគារ​ ​Plantation​ ​Urban​ ​Resort​ ​and​ S​p​a​ ​នៅ​ទី​ក្រុងភ្នំពេញ​ ​បាន​មានប្រសាសន៍ថា​ ​ខណៈ​ពេល​ដែល​ទី​ផ្សារ​ទេសចរណ៍​កម្ពុជា​ទាំងមូល​មិនទាន់​ឈាន​ដល់ក​ម្រិ​ត​មុន​ពេល​មាន​ជំងឺ​Co​v​i​d​ ​ប៉ុន្តែ​វា​ស្ថិតនៅ​លើ​ផ្លូវ​វិជ្ជមាន​ក្នុង​ការ​ងើបឡើង​វិញ​។​ លោក​បាន​មានប្រសាសន៍ថា​ ​បើ​ប្រៀបធៀប​ទៅ​នឹង​ឆ្នាំ​២​០​២​២​ ​និង​២​០​២​៣​ ​លំ​ហូរ​នៃ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​មាន​ភាព​ប្រសើរ​ឡើង​គួរ​ឱ្យ​កត់​សម្គាល់​ក្នុងឆ្នាំនេះ​ ​ដោយ​លោក​បាន​លើកឡើង​ថា​ ​ក្នុង​ត្រីមាស​ទី​១​ ​ឆ្នាំ​២​០​២​៤​ ​សណ្ឋាគារ​របស់​លោក​ក្នុង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ទ​ទូល​បាន​ភ្ញៀវ​ច្រើនជាង​ត្រីមាស​ទី​១​ ​ឆ្នាំ​២​០​១​៩​។​ ទោះ​ជា​យ៉ាងនេះ​ក្តី​ ​លោក​បាន​កត់​សម្គាល់​ថា​ ​ចាប់តាំង​ពី​ពេល​នោះ​មក​ឧស្សាហកម្ម​នេះ​បាន​ធ្លាក់ចុះ​តាម​រដូវ​កាល​ក្នុង​ខែ​មេសា​ ​និង​ឧសភា​។​ ​លោក​បាន​បន្ថែម​ថា​ ​និន្នាការ​ដ៏​សំខាន់​ដែល​បន្ត​ ​និង​គួរ​ឱ្យ​កត់​សម្គាល់​មុន​ពេល​មាន​ ​Co​v​i​d​ ​គឺថា​ភ្ញៀវ​កំពុង​កក់​ទុក​បន្ថែម​ដោយ​មិនបាន​ជូនដំណឹង​ពី​ចម្ងាយ​។​ លោក​បាន​បន្ត​ថា​ ​លើស​ពី​នេះ​ ​ភ្នាក់ងារ​ទេសចរណ៍​អន​ឡា​ញ​ ​បន្ត​កាន់កាប់​ចំណែក​ទី​ផ្សារ​ដ៏​ធំ​ ​ហើយ​កត្តា​នេះ​គឺ​សំខាន់​សម្រាប់​ការ​បណ្តាក់ទុន​ទេសចរណ៍​ថ្មី​ណាមួយ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​ ​លោក​បាន​ពន្យល់​ថ​ថា​ “​យើង​ក៏​ឃើញ​ការផ្លាស់ប្តូរ​នៃ​ការ​ទំនាក់ទំនង​របស់​ភ្ញៀវ​ ​ការ​ធ្វើការ​សម្រេច​ចិត្ត​ ​និង​ការ​កក់​ទុក​កាន់តែ​ច្រើនឡើង​ៗ​តាមរយៈ​វេទិកា​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​សង្គម​” ​។​ លោក​បាន​បន្ត​ថា​៖​ ​«​និន្នាការ​នេះ​គូស​បញ្ជាក់​ពី​សារៈសំខាន់​នៃ​ប្រតិបត្តិ​ករ​ទេសចរណ៍​ដែល​រក្សា​វត្តមាន​តាម​អ៊ី​ន​ធឺ​ណិ​ត​ដ៏​រឹង​មាំ​ ​និង​ការ​ផ្តល់​ជូន​នូវ​ជម្រើស​ការ​កក់​ដែល​អាច​បត់បែន​បាន​»​។​ ​លោក​បាន​បន្ថែម​ទៀត​ថា​ ​ខណៈ​ដែល​អាកាសយានដ្ឋាន​ថ្មី​ក្នុង​ខេត្ត​សៀមរាប​ ​និង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​ ​អាកាសយានដ្ឋាន​តែមួយមុខ​នឹង​មិន​អាច​បង្កើន​លំ​ហូរ​ទេសចរណ៍​មក​កម្ពុជា​នោះ​ទេ​។​ ​ជំនួស​មកវិញ​ ​លោក​បាន​សង្កត់ធ្ងន់​លើ​សារៈសំខាន់​នៃ​ទី​ផ្សារ​ទេសចរណ៍​របស់​ប្រទេស​ដែល​ផ្តល់​ជូន​ជា​អន្តរជាតិ​ ​ដើម្បី​លើក​ក​ម្ពស់​ការយល់​ដឹង​ ​ក៏ដូចជា​កាត់បន្ថយ​ឧបសគ្គ​ផ្សេងៗ​ក្នុង​ការ​ចូល​។​ ជាមួយនឹង​ស្ថានភាព​ផ្លាស់ប្តូរ​នៅ​ឆ្នាំ​២​០​២​៤​ ​ប្រតិបត្តិ​ករ​ទេសចរណ៍​ក៏​កំពុង​ផ្លាស់ប្តូរ​ការ​អនុវត្ត​អាជីវកម្ម​របស់​ពួកគេ​កាន់តែ​ខ្លាំង​ឡើង​ដើម្បី​សម្រប​ទៅ​នឹង​តម្រូវ​ការ​។​ លោកស្រី​ Kur​y​ ​ប្រធាន​គ្រប់គ្រង​ក្រុមហ៊ុនទេសចរណ៍​ ​បាន​លើកឡើង​ថា​ ​អាជីវកម្ម​របស់​ខ្លូ​ន​ត្រូវ​បាន​ពង្រីក​ឥតឈប់ឈរ​ទាក់ទង​នឹង​ផលិតផល​ថ្មីៗ​ ​ហើយ​តែងតែ​ស្វែងរក​អ្វី​ដែល​ថ្មី​សម្រាប់​ភ្ញៀវ​ដើម្បី​ទទួល​បាន​បទពិសោធន៍​ ​និង​ផ្គូផ្គង​ទិសដៅ​ទាំងនោះ​ជាមួយនឹង​ទី​ផ្សារ​ចម្រុះ​របស់​ពួកគេ​។​ លោកស្រី​បាន​បន្ត​ថា​ ​ដើម្បី​បង្កើន​អាជីវកម្ម​ថ្មី​ ​អាជីវកម្ម​របស់​អ្នកស្រី​ក៏​កំពុង​បង្កើន​គោលដៅ​ទី​ផ្សារ​ជាមួយនឹង​ការ​តភ្ជាប់​ផ្លូវអាកាស​ផ្ទាល់​មក​កម្ពុជា​ដូចជា​ប្រទេស​ឥណ្ឌា​ ​និង​ប្រទេស​ផ្សេងទៀត​។​ ​លោកស្រី​បាន​និយាយ​ថា​ “​ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ​ ​ការផ្លាស់ប្តូរ​ដ៏​សំខាន់​បំផុត​គឺ​ការ​អភិវឌ្ឍ​បច្ចេកវិទ្យា​ផ្ទៃក្នុង​ ​ដើម្បី​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​ប្រព័ន្ធ​របស់យើង​ ​និង​ផ្តល់​ជូន​នូវ​សេវាកម្ម​ផ្តាច់មុខ​ដល់​ភ្នាក់ងារ​របស់យើង​” ​។​ លោក​ ​Ale​x​and​e​r Sc​h​e​i​b​l​e​ ​បាន​កត់​សម្គាល់​ថា​សណ្ឋាគារ​របស់​លោក​ក៏បាន​ធ្វើ​ការផ្លាស់ប្តូរ​ក្នុងរយៈពេល​ថ្មីៗ​នេះ​ផង​ដែរ​ ​ដើម្បី​មិន​ត្រឹមតែ​បង្កើន​បទពិសោធន៍​ភ្ញៀវ​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ​ ​ប៉ុន្តែ​ថែមទាំង​ពង្រីក​ទី​ផ្សារ​អាជីវកម្ម​ ​និង​លំ​ហូរ​ប្រាក់ចំណូល​ផង​ដែរ​។​ លោក​បាន​ពន្យល់​ថា​៖​ ​«​យើង​បាន​បន្ថែម​បន្ទប់​ប្រជុំ​ដើម្បី​បម្រើ​ដល់​អ្នក​ធ្វើដំណើរ​អាជីវកម្ម​ ​បន្ទប់​បរិភោគអាហារ​ឯកជន​ ​ហាង​ ​ហើយ​យើង​ផ្តល់​ទីតាំង​រៀបចំ​ការ​តាំង​ពិព័រណ៍​សិល្បៈ​ជាប្រចាំ​នៅ​សាល​របស់យើង​»​។​ លក្ខណៈ​ពិសេស​បន្ថែម​សម្រាប់​ភ្ញៀវ​ផ្តល់​នូវ​ភាព​បត់បែន​កាន់តែ​ច្រើន​ពី​ប្រភព​ចំណូល​ប្រពៃណី​ ​ដោយ​ជំរុញ​ឱ្យ​ភ្ញៀវ​ជាតិ​ ​និង​អន្តរជាតិ​មក​ទស្សនា​ទី​តាំងរបស់​លោក​។​ ​លោក​បាន​មានប្រសាសន៍ថា​ “​ក្រៅពី​បម្រើ​ជាទី​ផ្សារ​លំហែ​រ​ ​យើង​មានបំណង​បម្រើ​អ្នក​ធ្វើដំណើរ​ធុរកិច្ច​អន្តរជាតិ​ ​ហើយក៏​ជាគោល​ដៅ​ស្វែងរក​ ​និង​ទីកន្លែង​សម្រាប់​អ្នក​រស់នៅ​ទី​ក្រុងភ្នំពេញ​ផង​ដែរ​” ​ដោយ​លោក​បញ្ជាក់​ថា​ ​ភាព​ប្រសើរ​ឡើង​ទាំងនេះ​បាន​ជួយ​ឱ្យ​អាជីវកម្ម​បន្ត​រីក​ចម្រើន​ក្នុងរយៈពេល​ក្រោយ​ ​ជំងឺ​Co​v​i​d​។​ ដោយ​យល់ស្រប​នឹង​ការសង្កេត​របស់​លោកស្រី​ Kur​y​ ​លើ​និន្នាការ​ពិភពលោក​ឆ្ពោះទៅ​រកការ​អនុវត្ត​ការធ្វើដំណើរ​ប្រកបដោយ​និរន្តរភាព​ ​លោក​ ​Ale​x​and​e​r Sc​h​e​i​b​l​e​ ​បាន​និយាយ​ថា​ ​កម្ពុជា​ក៏​កំពុង​មើលឃើញ​ពី​ការ​កើន​ឡើង​នៃ​ចំណាប់អារម្មណ៍​លើ​វិ​ស័យ​ទេសចរណ៍​ធម្មជាតិ​ ​និង​ទេសចរណ៍​ប្រកបដោយ​និរន្តរភាព​ ​ដែល​ជំរុញ​ដោយ​ការ​ផ្តល់​សារសំខាន់​របស់​អ្នក​ធ្វើដំណើរ​ចំពោះ​បរិស្ថាន​ ​និង​ទំនួល​ខុសត្រូវ​សង្គម​។​ ​លោក​បាន​ពន្យល់​ថា​ ​ជា​លទ្ធផល​ ​ផ្ទះសំណាក់​អេកូ ​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​ផ្អែកលើ​សហគមន៍​ ​និង​ប្រតិបត្តិ​ករ​ទេសចរណ៍​ដែល​មាន​ទំនួល​ខុសត្រូវ​កំពុង​លេចចេញ​ជា​រូបរាង​កាន់តែ​ច្រើនឡើង​ ​ដោយ​ផ្តល់​ជូន​នូវ​សកម្មភាព​ដូចជា​ផ្ទះសំណាក់​ ​ការ​អភិ​រក្ស​សត្វព្រៃ​ ​ការ​ទស្សនា​ភូមិ​ ​និង​ការ​ស្វែងយល់​ពី​វប្បធម៌​។​ ​លោក​បាន​និយាយ​ថា​ “​ខណៈ​ដែល​ខ្ញុំ​គាំទ្រ​ទាំងស្រុង​នូវ​និន្នាការ​នេះ​ ​វា​ចាំបាច់​ណាស់​ក្នុង​ការយល់​ដឹង​ – ​ហើយ​មនុស្សជា​ច្រើន​ប្រហែលជា​មិន​យល់ស្រប​ – ​ថា​វា​អាច​គ្រាន់តែ​ជា​ផ្នែក​តូច​មួយ​នៃ​រូបភាព​ទេសចរណ៍​ទាំងមូល​ក្នុង​ពេលនេះ​” ​។​ លោក​បាន​បន្ថែម​ថា​ ​និន្នាការ​គួរ​ឱ្យ​កត់​សម្គាល់​មួយទៀត​គឺ​ការ​កើន​ឡើង​នៃ​អ្នក​ធ្វើដំណើរ​ដែល​ធ្វើការ​តាម​អន​ឡា​ញ​។​ ​ជាមួយនឹង​តម្លៃ​សមរម្យ​នៅ​កម្ពុជា​ ​និង​គោល​នយោបាយ​ទិដ្ឋាការ​បន្ធូរបន្ថយ​បាន​ទាក់ទាញ​អ្នកធ្វើការ​ ​និង​សហគ្រិន​ប្រភេទ​នេះ​ ​ដែល​ពេញចិត្ត​ទៅ​នឹង​របៀបរស់នៅ​បែប​ស្ងប់ស្ងាត់​។​ ​អ្នក​ទាំងពីរ​យល់ស្រប​ថា​ វិ​ស​័​យ​ទេសចរណ៍​បាន​រង​ផល​ប៉ះពាល់​យ៉ាង​ខ្លាំង​ដោយសារ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ចិន​មាន​ចំនួន​ទាប​ក្នុងរយៈពេល​ថ្មីៗ​នេះ​។​ ​លោកស្រី​ Kur​y​ ​បាន​លើកឡើង​ថា​ ​មុន​ពេល​មាន​ជំងឺរាតត្បាត​ ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ចិន​នាំមុខ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​អន្តរជាតិ​ភាគច្រើន​ដែល​មក​កម្ពុជា​។​ នៅ​ឆ្នាំ​២​០​២​៣​ ​ទោះបីជា​ការ​មកដល់​របស់​ភ្ញៀវ​អន្តរជាតិ​បាន​ងើបឡើង​វិញ​ក៏ដោយ​ ​ចំនួន​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​សរុប​មានត្រឹមតែ​ ​៥​,​៤​ ​លាន​នាក់​នៅ​ឆ្នាំ​នោះ​។​ ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ចិន​មាន​តិច​ជាង​ឆ្នាំមុន​ៗ​។​ សព្វថ្ងៃនេះ​ ​និន្នាការ​បង្ហាញ​ពី​ការ​ធ្វើ​ពិពិធ​កម្ម​ឆ្ពោះទៅ​រក​ទី​ផ្សារ​ទេសចរណ៍​ផ្សេងទៀត​ ​ដែល​អាច​ផ្តល់​ឱ្យ​កម្ពុជា​នូវ​មូលដ្ឋាន​ទេសចរណ៍​ផ្សេង​ថ្មីទៀត​។​ លោកស្រី​បាន​មានប្រសាសន៍ថា​ ​កម្ពុជា​ក៏បាន​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​ផង​ដែរ​ ​ដូចជា​ការ​បង្កើន​ភាព​ងាយស្រួល​ក្នុង​ខេត្ត​ផ្សេងៗ​ ​និង​តំបន់​ដែល​មិនសូវ​មាន​អ្នក​ធ្វើដំណើរ​ពីមុន​មក​ ​ការពង្រីក​ការ​ផ្តល់​សេវា​របស់​ខ្លួន​ក្នុង​ប្រទេស​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធ​ភាព​ ​ដែល​ជា​មូលហេតុ​ធ្វើ​អោយ​មានការ​កើន​ឡើង​នៃ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​អន្តរជាតិ​។​ ​អ្វី​ដែល​សំខាន់​បំផុត​នោះ​ ​លោកស្រី​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ ​ការ​មកដល់​របស់​ភ្ញៀវ​អឺរ៉ុប​ ​និង​អាមេរិក​បាន​កើន​ឡើងជា​រៀងរាល់​ឆ្នាំ​ ​ចាប់តាំង​ពី​ឆ្នាំ​២​០​២​១​ ​ដែល​បាន​ដើរ​តួនាទី​យ៉ាងសំខាន់​ក្នុង​ការ​ប៉ះ​ពៅ​នៃ​ការ​មកដល់​ ​និង​ការ​ចំណាយ​របស់​ជនជាតិ​ចិន​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​។​ ទោះបីជា​ចំនួន​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ចិន​តិច​ជាង​មុន​មក​កម្ពុជា​ក៏ដោយ​ ​អ្នកទេសចរ​ចិន​ក៏​មិនទាន់​បាន​ត្រឡប់ទៅ​គោលដៅ​ផ្សេងទៀត​នៅ​ទូទាំង​ពិភពលោក​អោយ​បាន​ច្រើន​នៅឡើយ​ទេ​។​ លោកស្រី​បាន​និយាយ​ថា​ “​យើង​នឹង​អាច​​​រក​ឃើញ​ពិតប្រាកដ​នៅពេលដែល​ទី​ផ្សារ​ទេសចរណ៍​របស់​ប្រទេស​ចិន​បាន​ធូរ​ស្បើយ​បន្តិច​ម្តង​ ​ៗ​ ​ពី​ជំងឺរាតត្បាត​” ​។​ ​ថ្វីបើ​មានការ​ធ្លាក់ចុះ​ជា​បណ្ដោះអាសន្ន​នៃ​អ្នក​ធ្វើដំណើរ​ចិន​នា​ពេលថ្មីៗនេះ​ក៏ដោយ​ក៏​លោក​ Sc​h​e​i​b​l​e​ ​ជឿជាក់​ថា​ការធ្វើដំណើរ​ពី​ចិន​ទៅ​កម្ពុជា​ក្នុងរយៈពេល​វែង​ជាង​នេះ​នឹង​នូវ​តែ​មាន​ពន្លឺ​ល្អ​។​ ​លោក​បាន​បន្ថែម​ថា​«​ខ្ញុំ​មើលឃើញ​ថា​ ​ការ​ថយ​ចុះ​នៃ​វិ​ស​័​យ​ទេសចរណ៍​ចិន​បច្ចុប្បន្ន​ជា​ស្ថានភាព​បណ្ដោះអាសន្ន​ដោយ​មានហេតុ​ផល​ឫសគល់​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ចិន​ផ្ទាល់​។​ ​ទោះជាយ៉ាងណា​ ​ខ្ញុំ​ជឿជាក់​ថា​ ​វា​នឹង​ត្រឡប់មក​ស្ថានភាព​ដូចដើម​វិញ​»​។​ ​លោក​បាន​បញ្ចប់​ថា​៖​ ​«​ដោយមាន​ចំនួន​ប្រជាជន​ច្រើន​ ​គួបផ្សំ​នឹង​កម្លាំង​ទិញ​ដែល​កើន​ឡើង​ជាលំដាប់​ ​ប្រទេស​ចិន​ ​រួម​ជាមួយ​ប្រទេស​ឥណ្ឌា​ ​នឹង​ដើរ​តួនាទី​យ៉ាងសំខាន់​ក្នុង​វិ​ស័យ​ទេសចរណ៍​នៅ​កម្ពុជា​»​។​ អ្នក​ទាំងពីរ​បាន​ណែនាំ​ផង​ដែរ​ថា​ ​ខណៈ​ដែល​កម្ពុជា​បន្ត​ទទួល​បាន​ការចាប់អារម្មណ៍​ពី​ទូទាំង​ពិភពលោក​ក្នុងនាម​ជាគោល​ដៅ​ទេសចរណ៍​សម្រាប់​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​អន្តរជាតិ​ជាច្រើន​ប្រទេស​នេះ​នៅតែ​បន្ត​ជាគោល​ដៅ​ ​ដែល​ជារឿយៗ​ត្រូវ​បាន​រួម​ប​ញ្ជូ​ល​ទៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ថៃ​ ​វៀតណាម​ ​និង​ឡាវ​។​ លោកស្រី​ Kur​y​ ​បាន​មានប្រសាសន៍ថា​ ​កម្ពុជា​តែងតែ​ជា​ផ្នែក​បន្ថែម​នៃ​អ្នកដំណើរ​ក្នុង​តំបន់​ “​ហើយ​ដរាបណា​មិន​មានការ​តភ្ជាប់​ផ្លូវអាកាស​ល្អ​គ្រប់គ្រាន់​ ​យើង​នឹង​នៅតែ​ជា​ផ្នែក​បន្ថែម​”​។​ ​លោកស្រី​បាន​ពន្យល់​ថា​ ​កម្ពុជា​នៅតែ​ជាគោល​ដៅ​បន្ថែម​ដែល​ត្រូវ​បាន​ប​ញ្ជូ​ល​ទៅ​ក្នុង​ការធ្វើដំណើរ​រួម​ជាមួយនឹង​ប្រទេសជិតខាង​។​ លោកស្រី​បាន​លើកឡើង​ទៀត​ថា​ ​វា​នៅតែ​មាន​ការលំបាក​ក្នុង​ការ​លើកទឹកចិត្ត​អតិថិជន​ឱ្យ​ទៅ​ទស្សនា​កន្លែង​ទាក់ទាញ​ផ្សេង​ក្រៅពី​ប្រាសាទ​ក្នុង​ខេត្ត​សៀមរាប​ ​ខណៈ​ដែល​ប្រឈម​នឹង​ការប្រកួតប្រជែង​ខ្លាំង​ពី​ប្រទេសជិតខាង​ ​និង​ទិសដៅ​ពិសេស​របស់​ពួកគេ​ ​ដូចជា​ប្រទេស​ថៃ​ ​និង​វៀតណាម​។​ ​លោកស្រី​បាន​អះអាង​ថា​ ​ទោះ​ជា​នៅ​ឆ្នាំ​ ​២​០​២​៤​ ​មនុស្សជា​ច្រើន​ទៀ​តនឹង​ធ្វើដំណើរ​មក​កម្ពុជា​សម្រាប់​តែ​គោលដៅ​ប៉ុណ្ណោះ​ ​បើ​ទោះបីជា​ភាគច្រើន​មិនទាន់​មាន​ក៏ដោយ​។​ ​លោកស្រី​បាន​មានប្រសាសន៍ថា​ “​យើង​កំពុង​មើលឃើញ​ការ​កើន​ឡើង​នៃ​ទី​ផ្សារ​​​ដែល​បាន​យល់ថា​ ​កម្ពុជា​គឺ​ជាគោល​ដៅ​តែមួយ​គត់​ ​ហើយ​កំពុង​ផ្តល់​ឱ្យ​យើង​នូវ​ការ​ស្នាក់​នៅ​ពី​២​ ​ទៅ​៣​ ​ស​ប្តាហ៍” ​។​ ​ការផ្លាស់ប្តូរ​នេះ​គឺ​ដោយសារ​ភ្នាក់ងារ​ទេសចរណ៍​ដែល​មាន​ជំនាញ​ក្នុង​គោលដៅ​។​ លោកស្រី​បាន​លើកឡើង​ទៀត​ថា​ ​«​អ្នក​ត្រូវតែ​ឃើញ​ដើម្បី​លក់​»​ ​ដោយ​ពន្យល់​ថា​ការ​កើន​ឡើង​នៃ​ការ​ផល​ជះ​កំពុង​បង្វែរ​បន្តិចម្តងៗ​ ​និង​ជំរុញ​អ្នក​ធ្វើដំណើរ​ផ្ទាល់​មក​កម្ពុជា​កាន់តែ​ច្រើន​។​ លោកស្រី​បាន​ពន្យល់​ថា​ ​កម្ពុជា​កំពុង​អភិវឌ្ឍ​ជាគោល​ដៅ​របស់​ខ្លួន​ ​ដោយ​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​ពី​មួយ​ឆ្នាំទៅមួយ​ឆ្នាំ​នៃ​ភាព​ងាយស្រួល​ ​រួម​ជាមួយនឹង​កត្តា​ផ្សេងៗ​ទៀត​។​ លោកស្រី​បាន​បញ្ជាក់​ថា​៖​ ​«​កម្ពុជា​បំពេញ​តម្រូវ​ការ​អ្នក​ធ្វើដំណើរ​ជាច្រើន​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ននេះ​ក្នុង​ផ្នែក​វប្បធម៌​ ​ភាព​ពិតប្រាកដ​ ​ភាព​ទំនើប​ ​និង​ធម្មជាតិ​ ​។​ ប៉ុន្តែ​លោកស្រី​បាន​កត់​សម្គាល់​ថា​ ​ខណៈ​ដែល​ប្រទេស​នេះ​មាន​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ទេសចរណ៍​ដ៏​អស្ចារ្យ​ ​វា​ជារឿយៗ​ខ្វះ​ការ​ប្រាស្រ័យ​ទាក់ទង​អំពី​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ទាំងនោះ​ទៅកាន់​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ដែល​មាន​សក្តានុពល​ទូទាំង​ពិភពលោក​ ​ហើយ​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធ​ភាព​នៅតែ​ជា​បញ្ហា​ប្រឈម​ដ៏​សំខាន់​សម្រាប់​ឧស្សាហកម្ម​ទាំងមូល​។​ លោកស្រី​បាន​ពន្យល់​ថា​ ​ខណៈ​ដែល​មានគំនិត​ផ្តួចផ្តើម​អភិវឌ្ឍន៍​វិ​ស​័​យ​ទេសចរណ៍​ជាច្រើន​បាន​អនុវត្ត​រួចហើយ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ​វា​ចាំបាច់​ណាស់​ដែល​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​គឺ​ត្រូវ​បាន​ធ្វើឡើង​ទាន់ពេល​វេលា​ទាក់ទង​នឹង​ទី​ផ្សារ​ ​និង​ការ​ទំនាក់ទំនង​ ​ដើម្បី​គាំទ្រ​ដល់​កំណើន​នៅ​ទូទាំង​ឧស្សាហកម្ម​ ​តាមរយៈ​ការយល់​ដឹង​ជា​អន្តរជាតិ​។​ លើស​ពី​នេះ​ ​តម្លៃ​សម្រាប់​អ្នក​ធ្វើដំណើរ​មិនទាន់​មាន​ការប្រកួតប្រជែង​គ្រប់គ្រាន់​នៅឡើយ​ទេ​ ​ជាពិសេស​ចំពោះ​តម្លៃ​សំបុត្រ​យន្តហោះ​ ​ដែល​បន្ថែម​ឧបសគ្គ​ដល់​ភ្ញៀវ​។​ ​លោក​ Sc​h​e​i​b​l​e​ ​បាន​យល់ស្រប​ថា​ ​កម្ពុជា​នៅតែ​ជា​ផ្នែក​នៃ​ដំណើរ​ទេសចរណ៍​ក្នុង​តំបន់​ ​រួម​ទាំង​គោលដៅ​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​ផ្សេងទៀត​ ​ហើយ​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​បន្ថែម​ទៀត​គឺ​ចាំបាច់​នៅ​ក្នុង​ឧស្សាហកម្ម​ទេសចរណ៍​សម្រាប់​ការធ្វើដំណើរ​ដែល​ផ្តោត​តែ​លើ​ប្រទេស​កម្ពុជា​តែមួយ​។​ លោក​បាន​មានប្រសាសន៍ថា​ ​ប្រសិនបើ​កម្ពុជា​ចង់​បន្ត​អភិវឌ្ឍ​វិ​ស័យ​ទេសចរណ៍​ជា​ប្រភព​ចំណូល​ដ៏​សំខាន់​ ​និង​ក្លាយ​ជាគោល​ដៅ​តែមួយ​គត់​ដែល​មានការ​ស្នាក់​នៅ​ជាមធ្យម​យូរ​ជាង​នេះ​ ​វា​មាន​សារៈសំខាន់​ណាស់​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ហេ​ដ្ឋា​រចនា​ស​ម្ព័ន្ធ​ទេសចរណ៍​របស់​ប្រទេស​ ​ដោះស្រាយ​តម្រូវ​ការ​នៃ​ផ្នែក​ទេសចរណ៍​ផ្សេងៗ​ ​និង​កែ​លម្អ​ទី​ផ្សារ​ ​និង​ទំនាក់ទំនង​។​ ជាឧទាហរណ៍​ ​លោក​បាន​ពន្យល់​ថា​ “​ឆ្នេរ​ត្រូវការ​ការ​យកចិត្តទុកដាក់​ជាបន្ទាន់​ដើម្បី​បើក​សក្តានុពល​ពេញលេញ​ ​ការ​ទាក់ទាញ​ផ្សេងទៀត​ដូចជា​ឧទ្យាន​ជាតិ​ ​និង​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​ទេសចរណ៍​ធម្មជាតិ​ក៏​ទាមទារ​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​ ​ក៏ដូចជា​ឱកាស​ទិញ​ទំនិញ​ ​បទពិសោធន៍​ធ្វើម្ហូប​ត្រូវតែ​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​ ​ដើម្បី​ផ្តល់​ភាព​ទូលំទូលាយ​ ​និង​បទពិសោធន៍​ចម្រុះ​សម្រាប់​ភ្ញៀវ​។​” ​លោក​ Sc​h​e​i​b​l​e​ ​បាន​បន្ថែម​ថា​ “​ព្រឹត្តិការណ៍​អន្តរជាតិ​ដូចជា​ ​ពិព័រណ៍​ពាណិជ្ជកម្ម​ ​ការ​ប្រ​គុំ​តន្ត្រី​ ​និង​ព្រឹត្តិការណ៍​កីឡា​ ​អាច​ជំរុញ​ទេសចរណ៍​ឱ្យ​រីក​ចម្រើន​”​។​ ​លោកស្រី​ Kur​y​ ​និង​លោក​ Sc​h​e​i​b​l​e​ ​បាន​កត់​សម្គាល់​ថា​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​ទិដ្ឋាការ​ទេសចរណ៍​រួមគ្នា​រវាងប្រទេស​ក្នុង​តំបន់​នឹង​មានប្រយោជន៍​ក្នុង​ការ​បង្កើន​ការ​មកដល់​នា​ពេល​អនាគត​ ​រួម​ទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ​វៀតណាម​ ​ថៃ​ ​និង​ឡាវ​។​ ​នេះ​មានន័យ​ថា​អ្នក​ធ្វើដំណើរ​អាច​ទទួល​បាន​ទិដ្ឋាការ​មួយ​ដើម្បី​ចូល​ទៅកាន់​ប្រទេស​ទាំងអស់​ជា​ផ្នែក​នៃ​ដំណើរ​ទេសចរណ៍​តែមួយ​។​ លោកស្រី​ Kur​y​ ​បាន​មានប្រសាសន៍ថា​ “​កា​រដាក់​ចេញ​នូវ​ទិដ្ឋាការ​តែមួយ​សម្រាប់​តំបន់​ទាំងមូល​នឹង​ជួយ​សម្រួល​យ៉ាង​ខ្លាំង​ដល់​ការធ្វើដំណើរ​សម្រាប់​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ ​ដោយ​លើកទឹកចិត្ត​ពួកគេ​ឱ្យ​រួមបញ្ចូល​ប្រទេស​កម្ពុជា​នៅ​ក្នុង​ដំណើរ​ទេសចរណ៍​របស់​ពួកគេ​”​។​ ​លោកស្រី​បន្ត​ថា​ ​តាមរយៈ​ការ​កាត់បន្ថយ​ថ្លៃ​ទិដ្ឋាការ​ត្រឹម​ ​៣​០​ ​ដុល្លារ​ ​និង​សម្រួល​នីតិវិធី​ ​កម្ពុជា​អាច​ទាក់ទាញ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​ ​ជាពិសេស​អ្នក​ដែល​ស្នាក់​នៅ​រយៈពេល​ខ្លី​។​ ​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​នេះ​ក៏​នឹង​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ក្នុង​តំបន់​ ​សម្រួល​ដល់​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​រួមគ្នា​រវាងប្រទេស​ក្នុង​តំបន់​ ​និង​ទាក់ទាញ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​កាន់តែ​ច្រើន​។​ លោក​ Sc​h​e​i​b​l​e​ ​បាន​និយាយ​ថា​ ​តម្លៃ​ទិដ្ឋាការ​ខ្ពស់​គឺ​ជាហេតុ​ផល​មួយ​ដែល​កម្ពុជា​ត្រូវ​បាន​គេ​ចាត់ទុកថា​ជាគោល​ដៅ​ដែល​មាន​តម្លៃ​ថ្លៃ​ធៀប​នឹង​ប្រទេសជិតខាង​។​ លោក​បាន​បន្ត​ថា​៖​ ​«​ក្រៅពី​សំបុត្រ​ចូល​ទស្សនា​ប្រាសាទអង្គរវត្ត​ដែល​មាន​តម្លៃ​ថ្លៃ​ ​ការ​បង់ពន្ធ​ផ្លូវ​អាកាសយានដ្ឋាន​ ​និង​ការធ្វើដំណើរ​ពី​អាកាសយានដ្ឋាន​ថ្មី​ក៏​មានការ​កើន​ឡើង​យ៉ាង​ខ្លាំង​ ​ជាពិសេស​សម្រាប់​ក្រុម​គ្រួសារ​»​។​ លោក​ Sc​h​e​i​b​l​e​ ​បាន​ពន្យល់​ថា​ ​ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​ភាគច្រើន​បាន​លើកលែង​ទិដ្ឋាការ​ ​សម្រាប់​សញ្ជាតិ​ជាច្រើន​ ​ហើយ​ប្រសិនបើ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ធ្វើ​ដូចគ្នា​នោះ​ ​វា​នឹង​ក្លាយទៅជា​គោលដៅ​ប្រកួតប្រជែង​កាន់តែ​ច្រើន​។​ ​លោក​បាន​អះអាង​ថា​ ​ខណៈ​ដែល​កម្ពុជា​មាន​បេតិកភណ្ឌ​វប្បធម៌​ដ៏​សម្បូរ​បែប​ ​សម្រស់​ធម្មជាតិ​ដ៏​គួរ​ឱ្យ​ទាក់ទាញ​ ​និង​ឆ្នេរសមុទ្រ​ដ៏​ស្រស់​ស្អាត​ ​រួម​ជាមួយនឹង​ស្ថិរភាព​នយោបាយ​ ​ទេសចរណ៍​ត្រូវ​បាន​ចាត់ទុកថា​ជា​អត្ថប្រយោជន៍​សម្រាប់​សហគមន៍​មូលដ្ឋាន​ ​ដោយសារ​វា​បង្កើត​ផល​ចំណេញ​ផ្នែក​សេដ្ឋកិច្ច​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​ ​និង​ជាក់ស្តែង​។​ លោក​បាន​មានប្រសាសន៍ថា​ ​ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ​ ​ដើម្បី​ស្តារ​លំ​ហូរ​សាច់ប្រាក់​នេះ​ឡើងវិញ​ ​កម្ពុជា​ត្រូវតែ​ដាក់ខ្លួន​ឯង​ថា​ជាគោល​ដៅ​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធ​ភាព​ ​ដោយ​ប្រើប្រាស់​ចំណុច​ទាក់ទាញ​ពិសេស​របស់​ខ្លួន​។​ កម្ពុជា​ត្រូវតែ​វិនិយោគ​លើ​យុទ្ធនាការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ម៉ាក​យីហោ​ ​ដូច​ប្រទេស​អា​ស៊ាន​ជាច្រើន​បាន​ធ្វើ​ដោយ​ជោគជ័យ​ក្នុង​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​កន្លងមក​។​ ​លោក​បាន​បន្ថែម​ថា​ ​ដើម្បី​សម្រេច​បាន​នូវ​សក្តានុពល​របស់​ខ្លួន​ ​កម្ពុជា​ត្រូវតែ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​តម្លា​ភាព​ ​ដើម្បី​កសាង​ទំនុក​ចិត្ត​ក្នុងចំណោម​វិនិ​យោគិន​។​ ការ​កែ​លម្អ​សក្តានុពល​មួយផ្សេងទៀត​រួម​មាន​ប្រព័ន្ធ​សង​ប្រាក់​ពន្ធ​លើ​តម្លៃ​បន្ថែម​សម្រាប់​អ្នកទេសចរ​។​ លោក​បាន​បន្ត​ថា​ ​ការផ្លាស់ប្តូរ​បែប​នេះ​នឹង​ធ្វើឲ្យ​កម្ពុជា​ក្លាយ​ជាគោល​ដៅ​ប្រកួតប្រជែង​កាន់តែ​ខ្លាំង​។​ ​លោក​ Sc​h​e​i​b​l​e​ ​ក៏បាន​និយាយ​ផង​ដែរ​ថា​ ​ឱកាស​ជាច្រើន​មាន​សម្រាប់​ការ​ទាក់ទាញ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​អា​ស៊ាន​កាន់តែ​ច្រើន​ ​ដូចជា​ថៃ​ ​និង​វៀតណាម​ ​ដែល​ក្នុងរយៈពេល​ថ្មីៗ​នេះ​ ​បង្ហាញ​ពី​ចំនួន​អ្នក​ធ្វើដំណើរ​មកដល់​ខ្ពស់​បំផុត​នៅ​ឆ្នាំនេះ​។​ លោក​បាន​សង្កត់ធ្ងន់​ថា​ ​ដោយ​មើលឃើញ​ថា​ប្រទេសជិតខាង​មាន​វណ្ណៈ​កណ្តាល​វ័យក្មេង​ ​ដែល​កំពុង​កើន​ឡើង​ ​និង​ចង់​ធ្វើដំណើរ​ ​កម្ពុជា​ត្រូវតែ​ផ្តោត​លើ​ទី​ផ្សារ​ក្នុ​តំបន់​អា​ស៊ាន​នេះ​ផង​ដែរ​។​ ​ដើម្បី​ធ្វើ​ដូច្នេះ​បាន​ ​ការ​ស្នាក់​នៅ​ប្រកបដោយ​គុណភាព​បន្ថែម​ទៀត​គឺ​ចាំបាច់​ដើម្បី​បម្រើ​តម្រូវ​ការ​របស់​ពួកគេ​ ​ដោយ​ពួកគេ​មិន​ចំណាយ​ច្រើន​ដូច​អ្នកទេសចរ​លោក​ខាងលិច​។​ ​លោក​បាន​បន្ត​ថា​ ​ខណៈ​ដែល​ប្រតិបត្តិ​ករ​ផ្តោត​លើ​ភ្ញៀវ​មកពី​បស្ចិមប្រទេស​ ​សម្រាប់​កម្ពុជា​ក្នុងនាម​ជាគោល​ដៅ​អភិវឌ្ឍន៍​ ​វា​មាន​សារៈសំខាន់​ណាស់​ក្នុង​ការ​បម្រើ​អ្នកដំណើរ​អា​ស៊ាន​ឱ្យ​បាន​ស្មើភាព​គ្នា​។​ ​មាន​បញ្ហា​ប្រឈម​ផ្សេងទៀត​ផង​ដែរ​ចំពោះ​ប្រតិបត្តិ​ករ​ទេសចរណ៍​នៅ​កម្ពុជា​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​ ​ដែល​អាច​នឹង​រារាំង​កំណើន​នៅ​ក្នុង​ទី​ផ្សារ​។​ ​លោក​បាន​និយាយ​ថា​ ​ការ​កើន​ឡើង​នៃ​ថ្លៃ​ប្រតិបត្តិការ​ ​រួម​ទាំង​ថ្លៃ​ពលកម្ម​ ​និង​ថ្លៃ​ប្រើប្រាស់​កំពុង​ក្លាយ​ជា​ការលំបាក​កាន់តែ​ខ្លាំង​ឡើង​ក្នុង​ការ​គិ​តម្លៃ​ត​ពី​អតិថិជន​ ​ដោយសារតែ​ការប្រកួតប្រជែង​ខ្លាំង​ ​សម្រាប់​អាជីវកម្ម​ក្នុង​ការ​រក្សា​ប្រាក់ចំណេញ​នៅ​ក្នុង​ទី​ផ្សារ​។​ បញ្ហា​ប្រឈម​ក៏មាន​ផង​ដែរ​ក្នុង​កា​រជួល​បុគ្គលិក​សម្រាប់​ប្រតិបត្តិការ​ទេសចរណ៍​ ​ដែល​រឹត​បន្តឹង​កំណើន​ក្នុង​វិ​ស័យ​នេះ​។​ លោកស្រី​ Kur​y​ ​បាន​និយាយ​ថា​ ​កម្ពុជា​មាន​សាលារៀន​ល្អ​ជាច្រើន​ ​ប៉ុន្តែ​នៅតែ​មាន​តម្រូវ​ការ​ច្រើនពេក​ ​បើ​ធៀប​នឹង​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​កម្លាំង​ពលកម្ម​ ​ក៏ដូចជា​ភាព​ខុសគ្នា​ខ្លាំង​រវាង​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ ​និង​តម្រូវ​ការ​របស់​វិ​ស័យ​ឯកជន​។​ ​លោកស្រី​បាន​ពន្យល់​ថា​ ​នៅ​ក្នុង​អាជីវកម្ម​របស់​ខ្លួន​ ​កង្វះ​កម្លាំង​ពលកម្ម​សំខាន់​គឺ​សម្រាប់​មគ្គុទ្ទេសក៍​ទេសចរណ៍​ជាច្រើន​ភាសា​ ​ព្រោះ​ការងារ​នេះ​មាន​សារៈសំខាន់​ណាស់​ក្នុង​ការ​ផ្តល់​ការ​ពេញចិត្ត​ដល់​អតិថិជន​នៅ​ពេល​មកលេង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​ លោកស្រី​ជឿជាក់​ថា​ ​សាលា​ភាសា​ដែល​មាន​តម្លៃ​សមរម្យ​ ​ប៉ុន្តែ​មានគុណ​ភាព​ខ្ពស់​ ​គួរតែ​អាច​ដោះស្រាយបញ្ហា​នេះ​នា​ពេល​អនាគត​។​ លោក​ Sc​h​e​i​b​l​e​ ​បាន​យល់ស្រប​ថា​ ​ការស្វែងរក​ធនធានមនុស្ស​សមស្រប​ ​គឺជា​បញ្ហា​ប្រឈម​ដ៏​សំខាន់​មួយ​សម្រាប់​ឧស្សាហកម្ម​ទេសចរណ៍​នៅ​កម្ពុជា​ ​ដោយសារ​ការ​ខ្វះខាត​បុគ្គលិក​ដែល​មាន​ជំនាញ​ ​និង​សមត្ថភាព​ ​ជាពិសេស​នៅ​ក្នុង​មុខតំណែង​គ្រប់គ្រង​ក​ម្រិ​ត​មធ្យម​។​ ខណៈ​ពេល​ដែល​មាន​កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាល​ទេសចរណ៍​ជាច្រើន​ដែល​អាច​ប្រើ​បាន​ ​ភាគច្រើន​ផ្តោត​លើ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ក​ម្រិ​ត​ដំបូង​ ​និង​ជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈ​ ​ដោយ​បន្សល់ទុក​គ​ម្លា​ត​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ទេពកោសល្យ​គ្រប់គ្រង​ក​ម្រិ​ត​មធ្យម​ ​និង​ខ្ពស់​ជាង​នេះ​។​ ​លោក​បាន​កត់​សម្គាល់​ថា​ ​ការប្រកួតប្រជែង​ក៏​សម្រេច​បាន​ប្រាក់ចំណេញ​រយៈពេល​មួយ​ឆ្នាំ​ផង​ដែរ​ ​ដោយសារតែ​កម្ពុជា​ក៏​ជាគោល​ដៅ​ទេសចរណ៍​តាម​រដូវ​កាល​ផង​ដែរ​។​ ​លោក​បាន​ពន្យល់​ថា​ ​ដើម្បី​ទាក់ទាញ​អ្នកទស្សនា​ក្នុង​រដូវ​បុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ​ ​វា​ចាំបាច់​ណាស់​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​ថ្មី​ ​ដែល​លើស​ពី​ការ​ផ្តល់​ជូន​ការ​បញ្ចុះតម្លៃ​ ​ឬ​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​។​ ទន្ទឹម​នឹង​នេះ​ ​ប្រតិបត្តិ​ករ​ទេសចរណ៍​ក៏​ប្រឈម​នឹង​ការប្រកួតប្រជែង​ខ្លាំង​ពី​គោលដៅ​ផ្សេងទៀត​ផង​ដែរ​។​ ​លោក​បាន​បន្ត​ថា​៖​ ​«​យើង​ប្រឈម​នឹង​ការប្រកួតប្រជែង​ពី​ប្រទេសជិតខាង​ដូចជា​ប្រទេស​ថៃ​ ​និង​វៀតណាម​ដែល​មាន​ហេ​ដ្ឋា​រចនា​ស​ម្ព័ន្ធ​ទេសចរណ៍​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​យ៉ាងល្អ​»​។​ ​លោកស្រី​ Kur​y​ ​ក៏បាន​យល់ស្រប​ថា​ ​ភាព​ខុសគ្នា​គឺ​ស្ថិតនៅ​លើ​ប្រជាប្រិយភាព​របស់​ប្រទេស​ថៃ​ ​និង​វៀតណាម​ ​ដែល​ជាទី​ផ្សារ​ទេសចរណ៍​ដ៏​ល្បីល្បាញ​អស់​រយៈពេល​ជាយូរមកហើយ​ ​ហើយ​ថែមទាំង​ត្រូវ​បាន​ផ្សព្វផ្សាយ​កាន់តែ​ប្រសើរ​ឡើង​នៅ​លើឆាកអន្តរជាតិ​ផង​ដែរ​។​ លោកស្រី​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ ​«​ប្រទេស​ទាំងនេះ​ត្រូវ​បាន​ចាត់ទុកថា​ជា​ប្រទេស​លេខ​ធ្លោ​រួចហើយ​ ​ហើយ​នេះ​មិនទាន់​ជា​ករណី​សម្រាប់​យើង​នៅឡើយ​ទេ​»​។​ លោក​ Sc​h​e​i​b​l​e​ ​បាន​បន្ត​ថា​ ​ឧស្សាហកម្ម​ទេសចរណ៍​របស់​កម្ពុជា​កំពុង​រីក​ចម្រើន​ ​ប៉ុន្តែ​វា​នៅ​យឺត​ជាង​ប្រទេស​វៀតណាម​ ​និង​ថៃ​បើ​និយាយ​ពី​ហេ​ដ្ឋា​រចនា​ស​ម្ព័ន្ធ ​សមត្ថភាព​ ​និង​ចំណែក​ទី​ផ្សារ​។ ​លោក​បាន​ពន្យល់​ថា​ ​វៀតណាម​បាន​នឹង​កំពុង​ពង្រីក​វិ​ស័យ​ទេសចរណ៍​របស់​ខ្លួន​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​ ​ជាមួយនឹង​ការ​វិនិយោគ​លើ​រមណីយដ្ឋាន​ ​និង​សណ្ឋាគារ​ប្រណីត​លំដាប់​ខ្ពស់​ ​ដោយ​ផ្តោត​លើ​អ្នកទេសចរ​អាស៊ី​ ​និង​ក្នុងស្រុក​ផង​ដែរ​។​ ទន្ទឹម​នឹង​នេះ​ដែរ​ ​ឧស្សាហកម្ម​ទេសចរណ៍​របស់​ប្រទេស​ថៃ​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​យ៉ាងល្អ​ ​និង​មាន​ភាព​ចម្រុះ​ ​ដែល​បម្រើ​ចំណាប់អារម្មណ៍​របស់​អ្នកដំណើរ​ ​ដូចជា​ឆ្នេរ​ ​ការ​ទិញ​ទំនិញ​ ​ទេសចរណ៍​វេជ្ជ​សា​ស្រ្ត ​បទពិសោធន៍​វប្បធម៌​ ​និង​សកម្មភាព​ផ្សងព្រេង​។​ ​ផ្ទុយទៅវិញ​ ​លោក​បាន​មានប្រសាសន៍ថា​ ​ឧស្សាហកម្ម​ទេសចរណ៍​របស់​កម្ពុជា​នៅតែ​ស្ថិត​ក្នុង​ដំណើរការ​អភិវឌ្ឍ​ជម្រើស​ក​ម្រិ​ត​មធ្យម​ ​និង​តម្លៃ​សមរម្យ​ ​ដោយ​ផ្តោត​លើ​វិ​ស័យ​ទេសចរណ៍​បេតិកភណ្ឌ​វប្បធម៌​ ​និង​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​ជា​ចម្បង​។​