"date_created": "2022-09-01T03:10:15.778Z",
មិនគួរជឿ! ទំនិញក្លែងក្លាយប្រេនល្បីៗ LV, CHANEL និងCOACH ចំនួន៣៦ម៉ឺនមុខ ត្រូវអាជ្ញាធរថៃរឹបអូស
នាយកដ្ឋានស៊ើបអង្កេតពិសេសរបស់ថៃ (DSI) បានរឹបអូសទំនិញចំនួន ៣៦ ម៉ឺនមុខ ដែលបានក្លែងបន្លំម៉ាកយីហោប្រណិតៗនៅក្នុងខេត្ត ណាខុនណាយុគ( NAKHON NAYOK) និងឃ្លាំងមួយនៅស្រុក ប៉ាងប៉ុន (BANG BON)។ នេះបើតាមការចុះផ្សាយរបស់សារព័ត៌មាន BANGKOKPOST នៅថ្ងៃទី៣០ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២២ កាលពីពេលកន្លងទៅនេះ។
អគ្គនាយករង DSI លោក ផាយ៉ាវ ថុងសេន (PHAYAO THONGSEN) បានឱ្យដឹង កាលពីថ្ងៃអង្គារថា "ទំនិញក្លែងក្លាយសរុបទាំងអស់មានចំនួន ៣៦០,០០០ ទំនិញត្រូវបានហាមឃាត់ បើគិតជាទំហំសាច់ប្រាក់មានចំនួនប្រមាណជា ២០លានបាត (៥៤,៨៦៨៩លានដុល្លារ) " ។
ទំនិញចំនួន ៣០ម៉ឺនមុខគឺត្រូវបានថតចម្លងពី ម៉ាកយីហោថ្លៃៗដែលមានដូចជា LOUIS VUITTON, CHANEL និង COACH ដែលស្ថិតក្នុងខេត្តណាខុនណាយុគ និងចំនួន ៦ម៉ឺនទៀតគឺបានរកឃើញពីខោខូវប៊យម៉ាកយីហោក្លែងក្លាយក្នុងតំបន់ ប៉ាង ប៉ុន។
អ្នកតំណាង អគ្គនាយករង DSI បានប្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយថា នេះគឺជាការរឹបអូសដ៏ធំបំផុតរបស់ DSI លើទំនិញក្លែងក្លាយ ស្របពេលដែលប៉ូលិសបាននិយាយថា ទំនិញក្លែងក្លាយទាំងនេះ គឺនាំចូលពីប្រទេសជិតខាង ហើយទំនិញទាំងនោះក៏នាំចូលដោយខុសច្បាប់ និងគេចពីការបង់ពន្ធនាំចូល ២៥% ផងដែរ ។
គួរជម្រាបផងដែរថា ដោយសារតែមានការរកឃើញទំនិញក្លែងក្លាយច្រើនមុខពេក ប្រទេសថៃអាចនឹងត្រូវបានដកចេញពី បញ្ជីឃ្លាំមើល តំណាងពាណិជ្ជកម្មរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក នេះបើយោងតាមប្រសាសន៍អគ្គនាយករង DSI ហើយនេះក៏មិនមែនជាករណីទីមួយនោះទេ ប៉ុន្តែមានជាច្រើនករណីមកហើយនៅក្នុងប្រទេសមួយនេះ ទាក់ទងទៅនឹងការចរាចរណ៍ ទំនិញក្លែងក្លាយ ។
"date_created": "2022-08-31T14:50:58.050Z",
ពិធីសម្ពោធជាផ្លូវការនៃស្តេចស្រាវិស្គី ដ៏ប្រណីត ROYAL SALUTE 30 ឆ្នាំ “KEY TO THE KINGDOM”
ថ្ងៃទី31 ខែសីហា ឆ្នាំ2022- ភ្នំពេញ ក្រុមហ៊ុន ភើណូដ រីខាដ (ខេមបូដ) ដែលជាក្រុមហ៊ុននំាចូលនិងចែកចាយផ្តាច់មុខនូវស្រាវិស្គី Royal Salute បានរៀបចំកម្មវិធីសម្ពោធជាផ្លូវការនូវស្រាវិស្គី Royal Salute 30 ឆ្នាំ Key To The Kingdom ដែលត្រូវបានលាយបញ្ចូលនិង សម្រិតសម្រាំងយ៉ាងពិសេសជាមួយរសជាតិបែបថ្មី និងប្រណីតភាព នៃស្កុតវិស្គី ដែលផ្សារផ្ជាប់ទៅនឹងកេរ្តិ័ដំណែល និងទំនាក់ទំនងជាប្រវត្តិសាស្រ្តទៅនឹងគ្រួសាររជាវង្សនៃចក្រភពអង់គ្លេស។
ការផ្សារភ្ជាប់អត្ថន័យនៃស្រាវិស្គី Royal Salute 30 ឆ្នាំ Key To The Kingdom ក្នុងគោលបំណងដើម្បីរំលឹក និង អបអរនូវពិធីថ្វាយកូនសោរដែលត្រូវបានគេប្រារព្វឡើងជារៀងរាល់ឆ្នាំនៅរាជវាំង Holyrood នៅក្នុងប្រទេសស្កុតឡែន ដើម្បីថ្វាយកូនសោរដល់ម្ចាស់ក្សត្រី Elizabeth ទីពីរ ក្នុងរយៈពេលដែលទ្រង់គង់នៅក្នុងរាជវាំងសម្រាប់ប្រារព្ធពិធី។ ទ្រង់នឹងត្រូវដង្ហែរជាមួយកូនសោរដែលជាតំណាងនៃកម្មវិធីទៅកាន់ទីក្រុង Edinburgh ។ គួរបញ្ជាក់ផងដែរថាពិធីនេះគឺជាពិធីមួយដែលគេប្រារព្ធឡើងមានរយៈពេលយូរជាងគេក្នុងចំណោមពិធីទាំងអស់នៅក្នុងរាជវង្សអង់គ្លេស ដែលជាពិធីតំណាងអោយកត្តិយសនិងសេរីភាព។ រសជាតិថ្មីនៃស្តេចស្រាវិស្គី Royal Salute 30 ឆ្នាំនេះត្រូវបានសម្រិតសម្រាំងយ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់ ដោយជ្រើសរើសយកនូវស្រាវិស្គីដែលកម្រនិងប្រណីតៗដែលមានអាយុយ៉ាងតិច 30 ឆ្នាំពីតំបន់នានានៅក្នុងប្រទេសស្កុតឡែនមករួមបញ្ជូលគ្នា។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ស្រាវិស្គី Royal Salute ត្រូវបានបង្កើតឡើងដំបូងក្នុងឆ្នាំ 1953 ដើម្បីជាដង្វាយដល់ម្ចាស់ក្សត្រី Elizabeth ទីពីរ ក្នុងឱកាសនៃពិធីគ្រងរាជសម្បត្តិ ក៏ដូចជាសម្រាប់ជាដង្វាយទៅកាន់ខ្សែរាជវង្សានុវង្សនៅក្នុងចក្រភពអង់គ្លេសនៅក្នុងកម្មវិធីពិសេសៗជាច្រើនទៀត។ ជាមួយនឹងបទពិសោធន៍ជាច្រើនឆ្នាំ ក្នុងការលាយនូវវិស្គីប្រណីតៗ លោក Sandy Hyslop អ្នកឯកទេសផលិតស្រាវិស្គីរបស់ Royal Salute បានខិតខំយ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការលាយបញ្ចូលនូវវិស្គីដែលល្អៗក្នុងការផលិតនូវស្រា Royal Salute 30 ឆ្នាំនេះឡើង ដែលមានរសជាតិផ្អែមស្រទន់នៃក្លិនផ្លែឈើចំរុះ ដូចជាផ្លែសារី ក្រូចឃ្វិច និងក្លិនរមួតនៃទឹកឃ្មុំ ជាពិសេសទៅទៀតនោះ អ្នកទទួលទាននឹងទទួលនូវរសជាតិឈ្ងុយឈ្ងប់ ។
លោក Sandy មានប្រសាសន៍ថា “ស្រាវិស្គីប្រភេទថ្មីមួយនេះត្រូវបានផលិតឡើង ដើម្បីអបអរនូវពិធីថ្វាយកូនសោរជូនក្សត្រនៃចក្រភពអង់គ្លេស វាជាពីធីបុណ្យប្រវត្តិសាស្រ្តមានអាយុកាលយូរអង្វែងមកហើយ។ ដើម្បីឱ្យសាកសមទៅនឹងកម្មវិធីប្រវត្តិសាស្រ្តដ៏យូរអង្វែងមួយនេះ យើងសម្រិតសម្រាំង និងជ្រើសរើសយកតែវិស្គីដែលមានគុណភាពខ្ពស់ មានរសជាតិនិងក្លិនដ៏ល្អឥតខ្ចោះមកលាយបញ្ចូលគ្នាដើម្បីផលិតនូវវិស្គីដ៏ប្រណីតមួយនេះ” ។
លើសពីនេះទៅទៀត មិនត្រឹមតែទៅលើគុណភាពនៃវិស្គីនោះទេ សូម្បីតែដបស្រាត្រូវបានឆ្លងកាត់ការឆ្លាក់ដោយដៃ ជាដបប៉សឺឡែនដែលមានការតុបតែងដោយគំរូនៃដាវពីកេរដំណែលរបស់ជនជាតិស្កុតឡែន ជាពិសេសរូបរាងនិងការរចនានៅលើដបទំាងមូលត្រូវបានផ្តោតសំខាន់ទៅនឹងអត្ថន័យនៃ កូនសោរ រួមជាមួយនឹងវត្ថុដំណាងផ្សេងៗរួមមាន រូបស្នែង ផ្កាកូលាប ដាវរាជវង្ស និង ព្រះឆាយាលក្ខណ៍ ដែលជាដង្វាយសំខាន់សម្រាប់ពិធីផងដែរ។
លោក Daren ONG អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន ភើណូដ រីខាដ (ខេមបូដ) បានមានប្រសាសន៍ថា “ យើងសង្កេតឃើញថានៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ទីផ្សារវិស្គីប្រណីតៗនៅមានកម្រិត។ ហេតុដូចនេះក្នុងនាមយើងគឺជាក្រុមហ៊ុនតែមួយគត់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលនាំចូលផ្តាច់មុខ និងចែកចាយនូវស្រាវិស្គីប្រណីតៗ យើងមានគោលដៅដើម្បីពង្រីកទីផ្សារមួយនេះអោយកាន់តែរីកចម្រើន ធ្វើយ៉ាងណាធានា និងផ្គត់ផ្គង់ជូនដល់អតិថិជននូវផលិតផលសុទ្ធនិងប្រណីតៗ ដើម្បីឆ្លើយតបចំពោះការគាំទ្រផលិតផលរបស់យើង។ ចាប់តាំងពីក្រុមហ៊ុនបានបង្កើតឡើងនៅក្នុងឆ្នាំ 2017 គោលដៅរបស់ក្រុមហ៊ុនភើណូដរីខាដ (ខេមបូដ) គឺធ្វើយ៉ាងណាដើម្បីអភិវឌ្ឍ និង ចូលរួមចំណែកបង្កើនការរីកចំរើននៃវិស័យពាណិជ្ជកម្ម្ ដោយចូលរួមក្នុងការបង្កើននូវគុណភាពនៃការរស់នៅប្រកបដោយប្រណីត ភាព ស្របជាមួយនឹងការរីកចម្រើនលើគ្រប់វិស័យនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ជាមួយភាពស្ញប់ស្ញែងនៃប្រវត្តិសាស្រ្តរបស់ប្រទេសកម្ពុជា យើងក៍មានមោទនភាពដែលយើងបាននាំចូលនូវប្រភេទស្រាវិស្គី Royal Salute ដែលជាវិស្គីមួយមានអាយុកាលយូរលង់និងមានប្រវត្តិផ្សារភ្ជាប់ទៅនឹងខ្សែរាជវង្សគួរអោយស្ញប់ស្ញែងផងដែរ” ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា Royal Salute 30 ឆ្នាំនឹងមានលក់នៅតាមដេប៉ូចែកចាយរបស់ក្រុមហ៊ុនភើណូដ រីខាដ (ខេមបូដ) ទូរទាំងប្រទេសកម្ពុជា។
ពត៌មានបន្ថែមសូមចូលទៅកាន់គេហទំព័រៈwww.royalsalute.com.
អំពី ROYAL SALUTE
ROYAL SALUTE គឺជាស្រាស្កុតវិស្គីដែលត្រូវបានបន្ទំអស់រយៈពេលយ៉ាងតិច 21ឆ្នាំ ដើម្បីជាដង្វាយក្នុងឳកាសគ្រងរាជសម្បត្តិរបស់មហាក្សត្រិយានី Elizabeth ទី2 ជាមួយនឹងការបាញ់នូវកំាភ្លើងចំនួន21ដើមដើម្បីអបអរក្នុងកម្មវិធីគ្រងរាជនេះ។ ទោះបីជា Royal Salute ត្រូវបានផលិតឡើងសម្រាប់អបអរសាទរប្រវត្តិសាស្រ្តរបស់ចក្រភពអង់គ្លេសក្តី តែផលិតផលមួយនេះក៏ត្រូវបានផលិតឡើងសម្រាប់បម្រើឲ្យអ្នកចូលចិត្តវិស្គីនៅក្នុងសម័យទំនើបផងដែរ ជាមួយនឹងការរួមបញ្ចូលគ្នានូវសិល្បៈ ការច្នៃប្រឌិត និងទំរង់នៃការបង្កើតថ្មីនៃផលិតផលនីមួយៗ។ Royal Salute ក៏បានចូលរួមជាមួយនឹង POLO ដែលជាក្រុមកីឡាដ៏ល្បីល្បាញក្នុងសម័យបច្ចុប្បន្ននេះ។ Royal Salute បានធ្វើការឧបត្ថម្ភក្នុងកីឡានេះច្រើនជាង 15 ការប្រកួតនៅលើពិភពលោកដែលនៅក្នុងប្រទេស អង់គ្លេស អាមេរិក អាហ្សង់ទីន ចិន និងកូរ៉េ ជាដើម។