"date_created": "2022-05-05T03:31:52.255Z",
បច្ចេកវិទ្យា Blockchain បានផ្តល់ឱកាសវិនិយោគដ៏សម្បូរបែបដល់អ្នកវិនិយោគអចលនទ្រព្យ
វិស័យអចលនទ្រព្យបានឈានទៅកាន់របត់ថ្មីមួយដោយធ្វើការរួមបញ្ចូលនូវ បច្ចេកវិទ្យាប្លុកឆេន (Blockchain) ដើម្បីបង្កើតជាទម្រង់ (Platform) វិនិយោគដ៏ល្អមួយ។ ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាថ្មីនេះបាននឹងកំពុងផ្តល់ឱកាសកាន់តែសម្បូរបែបដល់សាធារណៈជនទូទៅ ជាពិសេសវិនិយោគិនក្នុងការវិនិយោគអចលនទ្រព្យដែលមានតម្លៃរាប់លានដុល្លារ ទោះបីជាវិនិយោគិនមានដើមទុនតិចតួចក៏ដោយ។
បច្ចេកវិទ្យា Blockchain នេះក៏ត្រូវបានធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាប្រើប្រាស់ដើម្បីបង្កើតប្រព័ន្ធ «ទូទាត់បាគង» ដែលបាននឹងកំពុងក្លាយជាដំណោះស្រាយដ៏មានប្រសិទ្ធភាពសម្រាប់ការធ្វើប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជាផងដែរ។ រីឯការប្រើប្រាស់ក្នុងវិស័យវិនិយោគជាពិសេស វិស័យអចលនទ្រព្យវិញ ក្រុមហ៊ុន Z1 FINANCIAL ដែលជាក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធរបស់ Zillennium Co., Ltd (Z1 Group) បានប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា Blockchain ដើម្បីបង្កើតទម្រង់ (Platform) វិនិយោគ ដែលអាចផ្តល់ឱ្យសាធារណៈជនធ្វើការវិនិយោគអចលនទ្រព្យទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេសតាមរយៈការទិញចំណែកកម្មសិទ្ធនៅលើទម្រង់ (Platform) នេះ។ (ពត៌មានលម្អិតមាននៅក្នុងអត្ថបទក្រោយអំពី៖ ទម្រង់ (Platform) របស់ Z1 FINANCIAL និងប្រព័ន្ធ Ecosystem ក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យ)។
អ្វីជាបច្ចេកវិទ្យា Blockchain?
បច្ចេកវិទ្យា Blockchain គឺជាប្រព័ន្ធផ្ទុកទិន្នន័យស្វ័យប្រវត្តិ ដែលអាចកត់ត្រារាល់ប្រតិបត្តិការតាមប្រព័ន្ធឌីជីថលនៅក្នុងខ្សែច្រវាក់នៃប្លុក ហើយបង្កើតបានជាបញ្ជីប្រវត្តិប្រតិបត្តិការប្រកបដោយសុក្រឹតភាព និងមានការរៀបរៀងទៅតាមលំដាប់លំដោយនៃពេលវេលា។ ទម្រង់ (Platform) វិនិយោគដែលប្រើបច្ចេកវិទ្យា Blockchain នេះអាចឱ្យភាគីអ្នកទិញ និងអ្នកលក់ធ្វើប្រតិបត្តិការរវាងគ្នានិងគ្នាបានដោយផ្ទាល់ ដោយមិនទាមទារឱ្យមានការធានាពីភាគីកណ្តាលនោះទេ។ ដោយសារថាបច្ចេកវិទ្យា Blockchain អាចបញ្ជាក់ភាពត្រឹមត្រូវ សុវត្ថិភាព និងមិនអាចក្លែងបន្លំបាន។
អត្ថប្រយោជន៍នៃបច្ចេកវិទ្យា Blockchain
ទម្រង់ (Platform) វិនិយោគអចលនទ្រព្យដោយប្រើបច្ចេកវិទ្យា Blockchain បានផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើនលើសពីការដោះដូរអចលនទ្រព្យតាមប្រតិបត្តិការតាមបែបលំនាំចាស់កន្លងមក ។ ខាងក្រោមនេះជាអត្ថប្រយោជន៍សំខាន់ៗ ដែលគេប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា Blockchain សម្រាប់ប្រតិបត្តិការក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យ៖
មានដើមទុនត្រឹម១០០ដុល្លារ ក៏អាចវិនិយោគអចលនទ្រព្យតម្លៃរាប់លានដុល្លារបាន
ផលវិបាកមួយនៃការវិនិយោគអចលនទ្រព្យគឺការទាមទារឱ្យមានដើមទុនច្រើន ហើយកត្តានេះតែងជាឧបស័គ្គដ៏ធំដែលធ្វើឲ្យអ្នកមានដើមទុនតិចតូចពិបាកឈានជើងចូលក្នុងការវិនិយោគអចលនទ្រព្យ។ យ៉ាងណាក៏ដោយ តាមរយៈទម្រង់ (Platform) វិនិយោគអចលនទ្រព្យដោយប្រើបច្ចេកវិទ្យាប្លុកឆេន គេអាចប្រើប្រាស់អត្តសញ្ញាណឌីជីថល (Tokenization) ដើម្បីបំបែកគម្រោងអចលនទ្រព្យទាំងមូលឲ្យទៅជាច្រើនចំណែកកម្មសិទ្ធឌីជីថល ហើយដែលអាចឱ្យសាធារណៈជនមានលទ្ធភាពវិនិយោគអចលនទ្រព្យនោះដោយប្រើដើមទុនតិចតូច។
Tokenization គឺជាដំណោះស្រាយមួយដែលត្រូវបានគេប្រើប្រាស់ដើម្បីបំបែកទ្រព្យរូបីយទៅជាចំណែកទ្រព្យឌីជីថលតូចៗ ឬហៅថា digital token ដែលអាចអនុញ្ញាតឱ្យសាធារណៈជនក្លាយជាចំណែកនៃកម្មសិទ្ធិអចលនទ្រព្យនោះ។
ឧទាហរណ៍៖ អគារមួយតម្លៃ ១០លានដុល្លារ ហើយអចលនទ្រព្យនោះត្រូវបានបំបែកជា 100,000 digital tokens ដែលក្នុងមួយ token មានតម្លៃ ១០០ដុល្លារ។ ដូច្នេះមានន័យថា ទោះមានដើមទុន100 ដុល្លារ ក៏វិនិយោគិនអាចក្លាយជាចំណែកម្ចាស់កម្មសិទ្ធិអចលនទ្រព្យតម្លៃ ១០លានដុល្លារនោះបានដែរ។ ហើយ Token នោះអាចជួញដូរបានដោយសុវត្ថិភាពនៅក្នុងទម្រង់ (Platform) វិនិយោគ ដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា Blockchain ។
ប្រតិបត្តិការងាយស្រួល និងមានប្រសិទ្ធិភាពខ្ពស់
កិច្ចសន្យាឆ្លាតវៃ (smart contract) ត្រូវបានរៀបចំ និងចងក្រងទាក់ទងនឹងឯកសារនានានៅក្នុងបច្ចេកវិទ្យា Blockchain ហើយដែលជួយសម្រួលនៅពេលដែលមានប្រតិបត្តិការទិញ-លក់អចលនទ្រព្យ។
កាត់បន្ថយពេលវេលា
រាល់ប្រតិបត្តិការនៅលើបច្ចេកវិទ្យា Blockchain អាចសម្រេចភ្លាមៗដោយមិនចាំបាច់ត្រូវរង់ចាំ ឬចំណាយពេលវេលាច្រើនថ្ងៃដូចមុនៗឡើយ។
សន្ទនីយភាព
Tokenization អាចបង្កើតឱ្យមានសន្ទនីយភាពទីផ្សារ តាមរយៈការដោះដូរ ឬទិញ-លក់ រវាងវិនិយោគិន និងវិនិយោគិន។
"date_created": "2022-05-05T01:23:55.835Z",
ឈរជើងលើទីផ្សារគ្រឿងអេឡិចត្រូនិក ១០ឆ្នាំ ក្រុមហ៊ុនកូនខ្មែរ ជីហ្គៀ គ្រុប បានប្រែក្លាយខ្លួនជាក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្មចែកចាយគ្រឿងអេឡិចត្រូនិច ដ៏លេចធ្លោមួយក្នុងប្រទេសកម្ពុជា
លោកអ្នកប្រហែលជាបានស្គាល់រួចមកហើយ នូវម៉ាកយីហោល្បីៗដូចជា ម៉ាកយីហោ LG និង Panasonic ជាដើម ប៉ុន្តែលោកអ្នកប្រហែលជាមិនធ្លាប់បានជ្រាបទេថា នៅពីក្រោយភាពល្បីល្បាញរបស់យីហោទាំងពីរនេះ គឺមានក្រុមហ៊ុនកូនខ្មែរយើងដែលជាអ្នកជួយជំរុញឱ្យយីហោទាំងពីរនេះ មានវត្តមាននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ហើយអាចល្បីឈ្មោះថែមទៀតផង។ ក្រុមហ៊ុនធំដែលជាអ្នកនាំចូលផលិតផលម៉ាក LG និង Panasonic នេះ គឺក្រុមហ៊ុន ជីហ្គៀ គ្រុប (GGEAR Group) ។
ក្រុមហ៊ុន ជីហ្គៀ គ្រុប ត្រូវបានបង្កើតឡើងនៅក្នុងឆ្នាំ២០១១ ដោយផ្តើមចេញពីក្រុមហ៊ុននាំចូលផលិតផលអេឡិចត្រូនិច ឈានមុខគេមួយនៅក្នុងប្រទេស។ ក្រុមហ៊ុនកូនខ្មែរ១នេះ មានឈ្មោះដើមថា ជីហ្គៀ ហើយដោយសារក្រុមហ៊ុនកាន់ តែរីកធំឡើងនោះ នៅឆ្នាំ២០១៩ ក្រុមហ៊ុនក៏បានប្តូរឈ្មោះសារអាជីវកម្មរបស់ខ្លួនទៅជាក្រុមហ៊ុន ជីហ្គៀ គ្រុប ដែលមាន ក្រុមហ៊ុនបុត្រសម័្ពន្ធផ្លូវការធំៗចំនួន៥ រួមមានដូចជា ក្រុមហ៊ុន GGEAR Trading ក្រុមហ៊ុន GGEAR Retail, ក្រុមហ៊ុន GGEAR Commercial ក្រុមហ៊ុន GGEAR Elevator និង ក្រុមហ៊ុន GGEAR Pronith ជាដើម។
បច្ចុប្បន្ននេះ ក្រុមហ៊ុន ជីហ្គៀ គ្រុប បានក្លាយជាក្រុមហ៊ុនក្នុងស្រុកដ៏ធំជាងគេមួយ ដែលនាំចូលនិងចែកចាយផលិតផល ម៉ាកល្បី LG ក្នុងទីផ្សារប្រទេសកម្ពុជា ដែលមានដូចជាម៉ាស៊ីនត្រជាក់ ម៉ាស៊ីនបោកគក់ ម៉ាស៊ីនបន្សុទ្ធខ្យល់ ទូរទឹកកក ទូរទស្សន៍ ឧបករណ៍បំពងសម្លេង និងឧបករណ៍ប្រើប្រាស់ក្នុងផ្ទះបាយជាច្រើនផ្សេងទៀត។
ជាមួយគ្នានេះ ជីហ្គៀ គ្រុប ក៏ជាដៃគូដ៏រឹងមាំរបស់ក្រុមហ៊ុន Panasonic ក្នុងការនាំចូល និងចែកចាយម៉ាស៊ីនបោកគក់ ទូរទឹកក និងឧបរកណ៍ប្រើប្រាស់ នៅក្នុងផ្ទះជាច្រើន រួមមានដូចជា Microwave និង Home Shower ជាដើម។ លើសពីនេះទៅទៀតនោះ ក្រុមហ៊ុន ជីហ្គៀ ក៏ជាដៃគូតែមួយគត់របស់ក្រុមហ៊ុនជណ្តើរយន្តដ៏ល្បីឈ្មោះ HYUNDAI Elevator ដែលក្រុមហ៊ុនទទួលបានសិទ្ធនាំចូល និងតំឡើងផ្តាច់មុខ សម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ក្នុងទីផ្សារប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ។
គិតត្រឹមឆ្នាំ២០២១នេះ ក្រុមហ៊ុន ជីហ្គៀ គ្រុប មានបុគ្គលិកសរុបប្រមាណជា ៧៤០នាក់ ដែលភាគច្រើនសុទ្ធសឹងតែជា សិស្សនិស្សិត និងបញ្ញាវន្តខ្មែរទាំងអស់។ អ្វីដែលគួរឱ្យកោតសរសើរជាងនេះ គឺនៅឆ្នាំ២០១៧ ក្រុមហ៊ុន ជីហ្គៀ គ្រុប ទទួលបានវិញ្ញបនបត្រស្តង់ដារ ISO 9001:2015 ជាស្តង់ដារគុណភាពលើប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រង (On Management System) ។ ហើយកាលពីឆ្នាំ២០២០ កន្លងទៅថ្មីៗនេះ ក្រុមហ៊ុនក៏ទើបតែទទួលបាន ISO 45001:2018 ស្តីពីប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងសុខភាព និងសុវត្ថិភាពការងារត្រឹមត្រូវតាមស្តង់ដារដល់បុគ្គលិកគ្រប់ជាន់ថ្នាក់ថែមទៀតផង។
ជាមួយនឹងភាពជោគជ័យយ៉ាងរឹងមាំ ដែលពីមុនធ្លាប់តែជាអាជីវកម្មតូចមួយ មានបុគ្គលិកបម្រើការងារប្រមាណជា២០ នាក់ ប៉ុន្តែពេលនេះ មានបុគ្គលិករាប់រយនាក់ និងមានកំណើនលក់រាប់លានដុល្លារក្នុងមួយឆ្នាំៗនោះ ក្រុមហ៊ុន ជីហ្គៀ គ្រុប ក៏មិនភ្លេចនោះដែរ នៅការចូលរួមយ៉ាងសកម្ម និងខ្លាំងក្លាបំផុត លើសកម្មភាពសង្គមនានាជាពិសេសជាមួយនឹង អង្គការសង្គមស៊ីវិលឈ្មោះ ខេមបូឌា រីសិន និងបានចូលរួមសកម្មភាពជួយសង្គមជាមួយសមាគមគ្រូពេទ្យស័្មត្រចិត្ត សម្តេចតេជោ (TYDA) និងក្រសួងសុខាភិបាលក្នុងការជួយរៀបចំហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធមន្ទីរពេទ្យព្យាបាលអ្នកជំងឺ កូវីដ-១៩ ព្រមទាំងសកម្មភាពចុះពិនិត្យ និងព្យបាលជំងឺជូនប្រជាជននៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជាជាច្រើនដងថែមទៀត។
សព្វថ្ងៃនេះ ក្រុមហ៊ុន ជីហ្គៀ គ្រុប មានរចនាសម្ព័ន្ធអាជីវកម្មជាច្រើនដែលអាជីវកម្មនីមួយៗមានតួនាទីសំខាន់ក្នុងការផ្គត់ផ្គង់ ផលិត និងសេវាកម្មទៅតាមតម្រូវការផ្សេងៗគ្នា ដោយក្នុងនោះរួមមានដូចជា ក្រុមហ៊ុន GGEAR Trading ដែល ជាក្រុមហ៊ុនចែកចាយផលិតផលម៉ាក LG , Panasonic , Master Plug និង ម៉ាក Luceco នៅទីផ្សារកម្ពុជា។ ក្រុមហ៊ុន GGEAR Retail ជាក្រុមហ៊ុនលក់រាយគ្រឿងអេឡិចត្រូនិក ដែលបានបង្កើតហាងទំនើបឈ្មោះថា LG BRANDSHOP , PHUM Eletronics និងមជ្ឍមណ្ឌលសេវាកម្មជួសជុលផលិតផល LG ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
លើសពីនេះ ក្រុមហ៊ុន ជីហ្គៀ គ្រុប ក៏មានក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធ GGEAR Commercail ដែល ជាក្រុមហ៊ុនតម្លើងប្រព័ន្ធទឹក ភ្លើង និង ទូរទស្សន៍ឌីជីថល ម៉ាស៊ីនបោកគក់សម្រាប់អាជីវកម្ម និង ប្រព័ន្ធម៉ាស៊ីនត្រជាក់ ខ្នាតធំសម្រាប់អគារពាណិជ្ជកម្ម ផ្សារទំនើប និងសាលារៀនជាដើម។ អ្វីដែលគួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍ជាងនេះទៅទៀតនោះគឺ ក្រុមហ៊ុនជើងចាស់មួយនេះ ក៏បានបង្កើតនូវក្រុមហ៊ុន GGEAR Pronith ដែលជាក្រុមហ៊ុនឯកទេសក្នុងការ តម្លើងទ្វារបង្អួច uPVC ដ៏ប្រណិតសម្រាប់គេហដ្ឋាន និងការរស់នៅបែបសម័យថ្មី នៅក្នុងទីផ្សារប្រទេសកម្ពុជា ផងដែរ។
ទន្ទឹមនឹងភាពជោគជ័យលើការពង្រីកអាជីវកម្មពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំឥតឈបឈរនោះ ក្រុមហ៊ុន ជីហ្គៀ គ្រុប ក៏មិនភ្លេច នូវការគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងពីបណ្តាអតិថិជននៅទូទាំងប្រទេស ជាពិសេសនោះគឺបុគ្គលិកដែលបច្ចុប្បន្នមានប្រមាណជា ៧៤០នាក់ ដែលពួកគាត់បានលះបង់កម្លាំងកាយចិត្តជួយរុញឱ្យក្រុមហ៊ុនកូនខ្មែរមួយនេះ ឱ្យអាចឈរជើងយ៉ាងរឹង មាំអស់រយៈពេល១០ឆ្នាំមកនេះ។ ហើយដើម្បីជាការថ្លែងអំណរគុណ និងជាការត្រេកអរ ដែលក្រុមបានដំណើរ ការរយៈពេល១០ឆ្នាំមកនេះ ក្រុមហ៊ុន ជីហ្គៀ គ្រុប ក៏នឹងបង្កើតកម្មវិធីដ៏ធំមួយ នៅពាក់កណ្តាលខែវិច្ជិកា ឆ្នាំ២០២១ ខាងមុខនេះផងដែរ ដើម្បីជាការអរគុណដល់បុគ្គលិកគ្រប់ជាន់ថ្នាក់ ដែលបានចូលរួមយ៉ាងសកម្មជាមួយក្រុមហ៊ុន។
សូមបញ្ជាក់ថា ក្រុមហ៊ុនកូនខ្មែរ ជីហ្គៀ គ្រុប មានចក្ខុវិស័យ ចង់ក្លាយជាសាជីវកម្មលេចធ្លោមួយដែលមានសក្តានុពល ជួញជំរុញដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងធនធានមនុស្សនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ហើយជាមួយគ្នានេះ ក្រុមហ៊ុនមានការ ប្តេជ្ញាចិត្តចែករំលែកនូវគុណតម្លៃជាមូលដ្ឋានគ្រឹះ និងវិវឌ្ឃន៍ភាពរបស់មនុស្សជាតិក្នុងបរិបទរស់នៅប្រកបដោយភាពវៃឆ្លាត តាមរយៈអាជីវកម្មចម្បងៗរបស់ក្រុមហ៊ុនទាំង៥ខាងលើនេះ ដោយផ្តោតសំខាន់ទៅលើពាណិជ្ជកម្ម ផលិតកម្ម សេវាកម្ម និងដំណោះស្រាយសម្រាប់សំណង់អគារ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ផងដែរ ៕
"date_created": "2022-05-04T10:43:14.048Z",
ឈ្នះខុនដូអ័រគីដេ និង រថយន្ត Toyota Raize រួមជាមួយរង្វាន់ផ្សេងៗទៀត៥០រង្វាន់ក្នុងកម្មវិធី Mega Sales របស់អ័រគីដេ!
ភ្នំពេញ៖ មកដល់ហើយកម្មវិធីប្រូម៉ូសិនថ្មីប្លែក ពុំធ្លាប់មានពីមុនមកនោះគឺ Mega Sales ដែលអតិថិជនអាចមានឱកាសឈ្នះរង្វាន់ធំ ខុនដូអ័រគីដេចំនួន១រង្វាន់ ដែលមានទីតាំងនៅតាមបណ្តោយផ្លូវ២០០៤ និង រថយន្តដ៏ថ្មីស្រឡាងម៉ាក Toyota Raize ចំនួន២គ្រឿង ជាមួយនឹងរង្វាន់ផ្សេងទៀតជាច្រើនរួមមាន៖ MacBook Pro, iPhone 13 Pro Max, Electric Scooter, Smart Projector, Electric Scooter, Walking Pad, Machin Dishwasher, និងរង្វាន់ Robot Vacuum-Mop សរុបទាំងអស់៥០ រង្វាន់។
កម្មវិធីប្រូម៉ូសិននេះនឹងចាប់ផ្តើមចាប់ពីថ្ងៃផ្សាយដំណឹងនេះរហូតដល់បំណាច់ខែកក្កដាឆ្នាំ២០២២ សម្រាប់គម្រោងអ័រគីដេ ដឹប៊ូតានិចស៊ីធី ខណ្ឌជ្រោយចង្វារ និងគម្រោងអ័រគីដេ ដឹពោធិ៍ចិនតុង ទល់មុខអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិភ្នំពេញ។ រាល់ការកក់ផ្ទះប្រភេទណាមួយដែលក្រុមហ៊ុនបានកំណត់ នោះអតិថិជន និងទទួលបានសន្លឹកឆ្នោតដើម្បីទទួលបានឱកាសក្នុងការឈ្នះរង្វាន់ដែលបានរៀបរាប់ខាងលើ។ កាលបរិច្ឆេទ នៃការចាប់រង្វាន់ និងធ្វើឡើងនៅខាងសីហា ខាងមុខនេះហើយ។ ដូច្នេះកុំអោយឱកាសដ៏កម្រនេះកន្លងផុតទៅអោយសោះ ប្រញ៉ាប់ឡើង មកទទួលយកការផ្តល់ជូនប្រូម៉ូសិនពិសេសនេះ ។
អតិថិជនអាចជ្រើសរើសប្រភេទផ្ទះណាមួយនៃគម្រោងទាំង២របស់ក្រុមហ៊ុនអ័រគីដេ ឌីវែឡុបម៉ិន ដែលរួមមានគេហដ្ឋានគ្រប់ប្រភេទដូចជា៖ វីឡាទោល - វីឡាភ្លោះ - វីឡាកូនកាត់ - ផ្ទះប្រកបអាជីវកម្មហ្ស៊បហោសន៍ - ដីឡូតិ៍ គ្រប់ទំហំ។ គម្រោងនីមួយៗរបស់អ័រគីដេសុទ្ធតែ មានទីតាំងស្ថិតនៅតំបន់ដែលមានសក្តានុពលខ្ពស់ ងាយស្រួលក្នុងការប្រកបអាជីវកម្ម រស់នៅ និងធ្វើដំណើរទៅមក
សម្រាប់ព័ត៌មានលម្អិត អតិថិជនក៏អាចអញ្ជើញទៅទស្សនាផ្ទាល់ នៅការិយាល័យលក់ទាំង២ទីតាំងដែលនៅជិតលោកអ្នក
គម្រោងអ័រគីដេ ដឹប៊ូតានិចស៊ីធី ទីតាំងនៅតាមបណ្តោយផ្លូវជាតិលេខ ៦អា សង្កាត់ព្រែកលាប ខណ្ឌជ្រោយចង្វារ ធ្វើដំណើរត្រឹមតែជាង ៧គ.មប៉ុណ្ណោះពីស្ពានជ្រោយចង្វារ រួចបត់ស្តាំតាមស្តុបអ័រគីដេ
គម្រោងអ័រគីដេ ដឹពោធិ៍ចិនតុង តាមបណ្តោយផ្លូវ វត្តតាំងកសាង (105k) ទល់មុខអាកាសយាន្តដ្ឋានអន្តរជាតិភ្នំពេញ
ឬ ទំនាក់ទំនងមកកាន់លេខទូរស័ព្ទ 076 879 9999 – 085 388 388 – 095 277 277 – 098 733 333 និង ហ្វេសប៊ុកផេក https://www.facebook.com/orkide.development