ក្រុមហ៊ុនហ៊ិននីគែន ខេមបូឌា តែងតាំងលោក ANDY HEWSON ជានាយកគ្រប់គ្រងថ្មី
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី៧ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០២៣ – ថ្ងៃនេះក្រុមហ៊ុន ហ៊ិននីគែន ខេមបូឌា បានប្រកាសតែងតាំង លោក Andy Hewson ជានាយកគ្រប់គ្រងថ្មីរបស់ខ្លួនជាផ្លូវការ។ លោក Andy បានចូលកាន់តំណែងថ្មីនេះ ចាប់តាំងពីថ្ងៃទី១ ខែសីហា ឆ្នាំ ២០២៣ ដែលលោក Andy ស្ថិតនៅក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់ លោក Uday Sinha ដែលជានាយកគ្រប់គ្រងប្រចាំតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក (APAC) នៃក្រុមហ៊ុន ហ៊ិននីគែន។
លោក Andy ឡើងកាន់តំណែងជានាយកគ្រប់គ្រងរបស់ក្រុមហ៊ុន ហ៊ិននិគែន ខេមបូឌា ជំនួសលោក Samson Wong ដែលបានកាន់តំណែងនៅក្រុមហ៊ុននេះអស់រយៈពេលប្រាំឆ្នាំកន្លងទៅ។ ក្រោមការដឹកនាំរបស់លោក Samson ក្រុមហ៊ុនហ៊ិននិគែន ខេមបូឌា បានពន្លឿនដំណើរផ្លាស់ប្តូរដឹកនាំប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត និរន្តរភាព និងការទទួលខុសត្រូវខ្ពស់ តាមរយៈការបង្កើនគុណតម្លៃដល់ខ្សែសង្វាក់ផលិតកម្មក្នុងស្រុក និងផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ត្រឡប់ទៅដល់សហគមន៍។ នៅក្នុងកំឡុងពេលនៃការរីករាលដាលនៃមេរោគរាតត្បាតកូវីដ-១៩ លោក Samson បានដាក់ចេញនូវរបៀបវារៈការងារយុទ្ធសាស្រ្តចំនួនពីរ គឺ "ការផ្តោតលើមនុស្ស (People-First)" និង "ធ្វើឱ្យប្រទសកម្ពុជាកាន់តែប្រសើរឡើង (Brew A Better Cambodia)" ដើម្បីបញ្ជាក់ឡើងវិញនូវការប្តេជ្ញាចិត្តដ៏មុតមាំនិងយូរអ្វែងរបស់ក្រុមហ៊ុនចំពោះប្រជាជនខ្មែរ និងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
លោក Andy បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ខ្ញុំពិតជាមានកិត្តិយសណាស់សម្រាប់ឱកាសបន្តកសាងកេរ្តិ៍ដំណែលដ៏មានអត្ថន័យរបស់លោក Samson និងអ្នកដឹកនាំជំនាន់មុនដែលបានបន្សល់ទុកចាប់តាំងពីឆ្នាំ ១៩៩៤ ដែលវាជាឫសគល់ដំបូងដែលធ្វើឱ្យក្រុមហ៊ុនហ៊ិននីគែន ខេមបូឌា ត្រូវបានបង្កើតឡើង។ ខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណដល់ លោក Samson សម្រាប់ការជួយណែនាំ និងគាំទ្រប្រកបដោយការយកចិត្តទុកដាក់របស់លោក មិនត្រឹមតែក្នុងកំឡុងពេលប៉ុន្មានខែដំបូងរបស់ខ្ញុំនៅទីនេះប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែច្រើនឆ្នាំកន្លងមកនេះផងដែរ ដែលពួកយើងបានក្លាយជាមិត្តរួមអាជីពការងារនៅក្រុមហ៊ុន។ ខ្ញុំពិតជារំភើបរីករាយណាស់ក្នុងការបន្តការងារដ៏អស្ចារ្យជាមួយនឹងក្រុមការងារដ៏សកម្មខ្លាំងក្លាចំនួន ៧០០ នាក់ ដើម្បីសម្រេចការងារតាមគោលបំណងរបស់យើង ក្នុងការបង្កើតនូវភាពសប្បាយរីករាយរួមគ្នាយ៉ាងពិតប្រាកដ ដើម្បីជម្រុញឱ្យប្រទេសកម្ពុជា និងពិភពលោកមានការអភិវឌ្ឍន៍កាន់តែល្អប្រសើរឡើង»។
កន្លងមក លោក Andy ធ្លាប់បានបម្រើការងារក្រុមហ៊ុន ហ៊ិននីគែន អស់រយៈពេលជាង ១២ ឆ្នាំ ដែលបានកាន់តួនាទីជាអ្នកគ្រប់គ្រងទូទៅផ្សេងៗទាំងនៅក្នុងនៅក្រុមហ៊ុនហ៊ិននីគែន និងក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធរបស់ក្រុមហ៊ុនហ៊ិននីគែន នៅកោះ Solomon រដ្ឋ New Caledonia និងថ្មីៗនេះគឺនៅប្រទេសសិង្ហបុរី។ បន្ថែមពីលើទំនួលខុសត្រូវរបស់លោកក្នុងមុខងារជានាយកគ្រប់គ្រង លោក Andy ក៏ជាប្រធានគណៈកម្មាធិការដឹកនាំ (នឹងបន្តការងារនេះ) APAC BOOST (Building Our Own Sustainable Talent) ដែលជាកម្មវិធីរយៈពេលវែង ដើម្បីអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សនៅក្នុងតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក។
ក្នុងអំឡុងពេលកាន់តំណែងរបស់លោកនៅប្រទេសសិង្ហបុរីជាមួយក្រុមហ៊ុន Asia Pacific Breweries Singapore ឬ APBS (ផ្នែកនៃក្រុមហ៊ុន HEINEKEN) ពីឆ្នាំ ២០១៨ ដល់ឆ្នាំ ២០២៣ លោក Andy បាននាំមកនូវការផ្លាស់ប្តូរទាំងស្រុងតាមរយៈយុទ្ធសាស្ត្រកំណើនថ្មី និងការផ្តោតជាសំខាន់លើភាពជាអ្នកដឹកនាំ។ នៅឆ្នាំ ២០២៣ APBS ត្រូវបានបញ្ជាក់និងទទួលស្គាល់នូវស្តង់ដាកន្លែងការងារល្អបំផុតពីក្រុមហ៊ុន Great Place to Work និងជាប់ចំណាត់ថ្នាក់នៅក្នុងបញ្ជីកំពូលនិយោជកឆ្នើមទាំង ១០ របស់ក្រុមហ៊ុន Statista ប្រទេសសិង្ហបុរីដែលវាជាក្រុមហ៊ុនស្រាវជ្រាវទីផ្សារពិភពលោក រួមសហការស្រាវជ្រាវដោយក្រុមហ៊ុន The Straits Times ។ ក្រុមហ៊ុន APBS ក៏ជាក្រុមហ៊ុនផលិតស្រាបៀរ Tiger ដ៏ល្បីល្បាញផងដែរ ដែលបានឆ្លងកាត់ព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់មួយនៅពេលដែលក្រុមហ៊ុននេះមានអាយុកាល ៩០ ឆ្នាំក្នុងឆ្នាំ ២០២២ ដែលជាឆ្នាំខ្លា។ នៅឆ្នាំ ២០២៣ ស្រាបៀរ Tiger បានក្លាយជា «ម៉ាកយីហោដ៏មានតម្លៃបំផុតនៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍» ដែលជាប់ចំណាត់ថ្នាក់នៅលើ Kantar BrandZ ដែលជាវេទិកាវាយតម្លៃម៉ាកយីហោពិភពលោកឈានមុខគេក្នុងវិស័យនេះ។
នៅពេលដែលលោក Andy ចូលបម្រើការងារនៅក្រុមហ៊ុន ហ៊ិននីគែន ខេមបូឌា នៅថ្ងៃដំបូង រូបចម្លាក់ខ្លាដែលឈរយ៉ាងអស្ចារ្យនៅច្រកចូលការិយាល័យរបស់ក្រុមហ៊ុនចាំស្វាគមន៍លោកដោយភាពកក់ក្តៅ និងរីករាយរាក់ទាក់បំផុត។ លោក Andy បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ការមានឯកសិទ្ធិដឹកនាំនៅក្រុមហ៊ុនស្រាបៀរនៅកន្លែងដែលក្រុមហ៊ុនបានបង្កើតឡើង គឺជាប្រភពនៃមោទនភាពដ៏អស្ចារ្យសម្រាប់ខ្ញុំ។ ស្រាបៀរ Tiger ក៏ជាមោទនភាពដ៏ពិសេសមួយនៅក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្ររបស់ក្រុមហ៊ុនហ៊ិននីគែន ខេមបូឌា ចាប់តាំងពីវាត្រូវបានផលិតក្នុងស្រុក ហើយបានក្លាយទៅជាម៉ាកយីហោស្រាបៀរលំដាប់អន្តរជាតិមួយក្នុងចំណោមម៉ាកយីយោស្រាបៀរល្បីៗដ៏ទៃទៀតរបស់ក្រុមហ៊ុនរបស់យើង ដែលទទួលបានការពេញនិយម និងរីកចម្រើនលឿនបំផុត។ ថ្ងៃនេះ វាពិតជាអស្ចារ្យណាស់សម្រាប់ខ្ញុំដែលបានឃើញស្រាបៀរ Tiger ឈរជើងដ៏រឹងមំានៅលើទីផ្សារនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ហើយជម្រុញឱ្យប្រជាជនកម្ពុជាបញ្ចេញនូវសិល្បៈនៃការរស់យ៉ាងរស់រវើកតាមចំណង់ចំណូលចិត្តរបស់ពួកគេ ហើយថែមទាំងបញ្ជ្រាបកម្មវិធីនិរន្តរភាពផលិតកម្មបន្ថែមទៀត តាមរយៈយុទ្ធនាការកម្មវិធីប្រមូលដបស្រាបៀរត្រឡប់មកវិញ ដែលដឹកនាំដោយសហគ្រិនក្នុងវិស័យភោជនីអាហារ និងផ្នែកបដិសណ្ឋារកិច្ច។ ទាំងនេះ គឺជាអត្ថន័យដែលបង្កប់ដោយការយកចិត្តទុកដាក់ នៅពេលដែលយើងនិយាយថា ការរស់ប្រកបដោយគោលបំណងច្បាស់លាស់ ដែលអតិថិជន និងអ្នកប្រើប្រាស់អាចបន្ត និងមានជំនឿជឿជាក់លើយើងបាន ខណៈដែលយើងកំពុងធ្វើការយ៉ាងសកម្មជម្រុញការរីកច្រើននូវជំពូកថ្មីបន្ទាប់ទៀត ជាមួយកេរ្តិ៍ឈ្មោះម៉ាកយីហោស្រាបៀរដ៏ពេញនិយម និងល៏ល្បីល្បាញ ដូចជា Heineken®, Tiger, ABC, Anchor, និង Gold Crown ។
មុនពេលលោក Andy ចូលបម្រើការងារឱ្យក្រុមហ៊ុន ហ៊ិននីគែន លោកមានបទពិសោធន៍ការងារខាងពាណិជ្ជកម្មជាង ១៥ ឆ្នាំ នៅក្នុងវិស័យ Fast-Moving Consumer Goods (FMCG) ដោយផ្តោតលើម្ហូបអាហារ និងភេសជ្ជៈ រួមទាំងប្រភេទស្រាបៀរ ស្រា និងអាហារក្នុងតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក។ លោក Andy បានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រផ្នែកធុរកិច្ចពីសាកលវិទ្យាល័យ Newcastle រដ្ឋ New South Wales ប្រទេសអូស្ត្រាលី ហើយបានបញ្ចប់ការសិក្សាក្រោយឧត្តមសិក្សានៅ INSEAD និង Harvard ។
អំពីក្រុមហ៊ុនហ៊ិននីគែន ខេមបូឌា
ក្រុមហ៊ុនហ៊ិននីគែន ខេមបូឌា ជាក្រុមហ៊ុនផលិតស្រាបៀរឈានមុខគេដ៏មានតម្លៃមួយនៅកម្ពុជា ដែលបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ១៩៩៤។តាមរយៈកម្លាំងជំរុញប្រកបដោយគោលបំណងជាក់លាក់របស់ខ្លួនក្នុងការបង្កើតនូវភាពរីករាយរួមគ្នាដ៏ពិតប្រាកដ ក្រុមហ៊ុនបង្កើតបទពិសោធដ៏អស្ចារ្យសម្រាប់អ្នកពិសា និងអតិថិជនដែលត្រូវការស្រាបៀរម៉ាកយីហោអន្តរជាតិគុណភាពខ្ពស់ ដូចជាស្រាបៀរ Heineken© ស្រាបៀរ Tiger ស្រាបៀរ ABC ស្រាបៀរ Anchor និងស្រាបៀរ Gold Crown។ ជាមួយនឹងការគ្របដណ្តប់នៅទូទាំងប្រទេស និងរោងចក្របច្ចេកវិទ្យាទំនើបបដែលស្ថិតនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ក្រុមហ៊ុន មានបុគ្គលិកចំនួនជាង ៧០០ នាក់ និងផ្ដល់ការងារដោយប្រយោលដល់ប្រជាជនខ្មែរចំនួន ១២០,០០០ នាក់ នៅទូទាំងចង្វាក់ផលិតកម្មរបស់ខ្លួន។
តាមរយៈការប្តេជ្ញាចិត្តចំពោះការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាពនៅប្រទេសកម្ពុជា ក្រុមហ៊ុន ហ៊ិននីគែន ខេមបូឌា មានគោលបំណងបង្កើតផ្នត់គំនិត 'Brew a Better Cambodia' ដោយផ្តោតលើការការពារបរិស្ថាន និរន្តរភាពសង្គម និងការប្រើប្រាស់ធនធានប្រកប ដោយការទទួលខុសត្រូវលើមាគ៌ាទៅកាន់ពិភពរស់នៅមួយ ដែលគ្មានការបំពុលបរិស្ថាន យុត្តិធម៌ និងរស់នៅទទួលបានសុខភាពល្អជាងមុន។ ហ៊ិននីគែន ខេមបូឌា គឺជាផ្នែកមួយនៃក្រុមហ៊ុនហ៊ិននីគែនដែលជាក្រុមហ៊ុនផលិតស្រាបៀរ លំដាប់អន្តរជាតិ ធំបំផុតនៅលើពិភពលោក។