អង្គការយូណេស្កូ បានដាក់បញ្ចូលក្បួនព្យាបាលជំងឺបុរាណរបស់តៃប៉ិមួយឈ្មោះថា លំ ទៅក្នុងបញ្ជីសម្បត្ដិវប្បធម៌មនុស្សជាតិអរូបិយ។ ក្បួនព្យាបាលជំងឺបុរាណរបស់តៃប៉ិ តាមរយៈការត្រាំក្នុងទឹក គឺជាចំណេះដឹង និងក្បួនតម្រាដែលពាក់ព័ន្ធនឹងជីវិត សុខភាព ការព្យាបាល និងការទប់ស្កាត់ជំងឺ ដែលប្រជាពលរដ្ឋតៃប៉ិតែងយកមកអនុវត្ត នៅតំបន់ស្វយ័តតៃប៉ិ ភាគខាងត្បូងឈាងខាងលិចប្រទេសចិន។ ក្នុងភាសាតៃប៉ិ ពាក្យ «លំ» សំដៅទៅលើចំណេះដឹង និងក្បួនតម្រាពីបុរាណនៃវិធីមុជទឹក នៅក្នុងស្រះទឹកក្ដៅធម្មជាតិ ឬក្នុងទឹកដែលមានស្លឹករុក្ខជាតិ ឬ ស្ទីមជាដើម ដើម្បីរក្សាតុល្យភាពរវាងកាយនិងចិត្ត ធ្វើយ៉ាងណាអោយធានាបានថាមនុស្សមានសុខភាពល្អ និង ជាសះពីជំងឺទាំងឡាយ។ ពាក្យថា «សូវ៉ា រីកប៉ា» (Sowa-Rigpa) មានគេស្គាល់ជាទូទៅថា ជាប្រព័ន្ធព្យាបាលរបស់ប្រជាជនតៃប៉ិ។ ក្បួននេះ ស្ថិតក្នុងចំណោមក្បួនព្យាបាលជំងឺដ៏ចំណាស់បំផុត ដែលនៅមានគេយកមកប្រើ និង មានការកត់ត្រាជាឯកសារបានយ៉ាងល្អបំផុតក្នុងពិភពលោក។ ក្បួននេះ មានដើមកំណើតនៅតៃប៉ិ ហើយក៏មានគេនិយមយកមកប្រើនៅប្រទេសឥណ្ឌា នេប៉ាល់ ប៊ូតាន់ ម៉ុងហ្គោលី និង រុស្ស៊ី។ ក្បួនព្យាបាលនេះ ដើរស្របនឹង ជុងវ៉ាង៉ា ឬធាតុទាំងប្រាំដែលបានកត់ចំណាំ នៅក្នុងក្បួនព្យាបាលបុរាណរបស់តៃប៉ិ រួមមានដូចជា ដី ទឹក ខ្យល់ ភ្លើង និងអាកាស។ ក្បួនបុរាណនេះ មានគេយកទៅប្រើប្រាស់នៅតាមតំបន់ទាំងឡាយ ដែលប្រជាជនតៃប៉ិតាំងនៅ នៅឯតំបន់ស្វយ័តតៃប៉ិ ក៏ដូចជាខេត្តទាំងឡាយដែលនៅជុំវិញតំបន់នេះ រួមមានដូចជាខេត្ត ឈីងហាយ ស៊ីឈាន់ កានស៊ូ និង យុនណានជាដើម។ នេះបើយោងតាមក្រសួងវប្បធម៌និងទេសចរចិន។ ក្បួនព្យាបាលជំងឺបុរាណរបស់តៃប៉ិ តាមរយៈការត្រាំក្នុងទឹក ត្រូវបានដាក់បញ្ចូលទៅក្នុងបញ្ជីជាតិនៃធាតុដែលតំណាងអោយសម្បត្ដិវប្បធម៌អរូបិយរបស់ប្រទេសចិន ចំនួនពីរលើក គឺនៅឆ្នាំ២០០៨ម្ដង និង ឆ្នាំ២០១៤ ម្ដង។ សព្វថ្ងៃ ប្រទេសចិន មានវត្ថុចំនួន៤០មុខ ដែលត្រូវបានដាក់បញ្ចូលទៅក្នុងបញ្ជីរបស់អង្គការយូណេស្កូ រួមមានដូចជាតំបន់និងក្បួនតម្រាចំនួន៣២ នៅក្នុងបញ្ជីសម្បតិ្ដវប្បធម៌មនុស្សជាតិអរូបិយ សម្បត្ដិវប្បធម៌អរូបិយចំនួន៧ដែលត្រូវការការពារជាបន្ទាន់ និងកម្មវិធីមួយដែលត្រូវបានជ្រើសរើសអោយដាក់បញ្ចូលទៅក្នុងបញ្ជីនៃវិធីការពារល្អៗ៕
2018-12-05T00:14:00+07:00
e52a0dc8-c96c-4aca-b3c4-6492887772f8
ទេសរដ្ឋមន្រ្តី អៀង មូលី៖ «កិច្ចប្រជុំពេញអង្គអាជ្ញាធរជាតិ ប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺអេដស៍លើកទី២ ឆ្នាំ២០១៨ គឺជាកិច្ចប្រជុំលើកដំបូងសម្រាប់រាជរដ្ឋាភិបាលនៅក្នុងនីតិកាលទី៦នេះ»
កិច្ចប្រជុំពេញអង្គអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធនឹងជំងឺអេដស៍លើកទី២ ឆ្នាំ២០១៨ ដែលជាកិច្ចប្រជុំលើកដំបូង សម្រាប់រាជរដ្ឋាភិបាល នៅក្នុងនីតិកាលទី៦នៃរដ្ឋសភា បានដំណើរការរយៈពេលមួយព្រឹកពេញ នៅថ្ងៃទី០៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៨ នៅអគារមិត្តភាព នៃទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី ក្រោមអធិបតីភាពលោកទេសរដ្ឋ អៀង មូលី ប្រធានអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធនឹងជំងឺអេដស៍ ដោយមានការចូលរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធនឹងជំងឺអេដស៍ ប្រធានគណៈកម្មាធិការប្រយុទ្ធនឹងជំងឺអេដស៍គ្រប់ក្រសួង ស្ថាប័ន រាជធានី ខេត្ត ប្រធានលេខាធិការដ្ឋានប្រយុទ្ធ នឹងជំងឺអេដស៍រាជធានី ខេត្តទាំង២៥ អង្គការHP+ អង្គការUNAIDS និងអង្គការសង្គមស៊ីវិល សរុបប្រមាណចំនួន១៧០រូប។ អង្គប្រជុំបានពិនិត្យពិភាក្សាលើសមិទ្ធផល ស្ថានភាពរាលដាលមេរោគអេដស៍ ឧបសគ្គ ឱកាស ស្ថានភាពហិរញ្ញប្បទាន គោលនយោបាយ និងគោលដៅយុទ្ធសាស្រ្តពិភពលោក ព្រមទាំងគោលដៅ និងការតាំងចិត្តជាយុទ្ធសាស្រ្តជាតិ។ បន្ទាប់ពីការពិភាក្សាផ្លាស់ប្តូរយោបល់ដ៏ទូលំទូលាយមក សមាជិក សមាជិកា នៃកិច្ចប្រជុំពេញអង្គអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធនឹងជំងឺអេដស៍ បានប្តេជ្ញា បន្តនូវឆន្ទៈរួមគ្នា ក្នុងការប្រយុទ្ធទប់ស្កាត់ និងលុបបំបាត់ការឆ្លងរាលដាលមេរោគអេដស៍ឱ្យបានជោគជ័យ តាមរយៈការធ្វើឱ្យសម្រេចនូវគោលនយោបាយសូន្យបី(សូន្យនៃការឆ្លងមេរោគអេដស៍ថ្មីសូន្យនៃការមាក់ងាយ និងរើសអើង និងសូន្យនៃការស្លាប់ដោយសារជំងឺអេដស៍) និងគោលដៅយុទ្ធសាស្ត្រ ៩៥ ៩៥ ៩៥ នៅឆ្នាំ២០២៥ (៩៥% នៃអ្នកដែលផ្ទុកមេរោគអេដស៍ទាំងអស់ បានដឹងពីស្ថានភាព ផ្ទុកមេរោគអេដស៍ពួកគេ ៩៥% នៃអ្នកផ្ទុកមេរោគអេដស៍ ដែលបានធ្វើរោគវិនិច្ឆ័យហើយ បានទទួលការព្យាបាលដោយឱសថប្រឆាំងនឹងមេរោគអេដស៍ជាប់ជាប្រចាំ និង៩៥% នៃអ្នកទាំងអស់ ដែលទទួលការព្យាបាលដោយឱសថប្រឆាំងនឹងមេរោគអេដស៍ ទទួលបានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ក្នុងការកាត់បន្ថយចំនួនមេរោគអេដស៍នៅក្នុងខ្លួនដែលលែងជាគ្រោះគំរាមកំហែងដល់អ្នកផ្ទុកមេរោគអេដស៍)។ ក្នុងគោលបំណង នៃការសម្រេចជោគជ័យខាងលើ កិច្ចប្រជុំពេញអង្គនៃអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធនឹងជំងឺអេដស៍ បានដាក់ចេញនូវការសម្រេចចិត្តដូចតទៅ៖ កិច្ចប្រជុំពេញអង្គអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធនឹងជំងឺអេដស៍លើកទី២ ឆ្នាំ២០១៨ ដែលជាកិច្ចប្រជុំលើកដំបូងសម្រាប់រាជរដ្ឋាភិបាលនៅក្នុងនីតិកាលទី៦នៃរដ្ឋសភា បានដំណើរការរយៈពេលមួយព្រឹកពេញ នៅថ្ងៃទី០៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៨ នៅអគារមិត្តភាពនៃទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី ក្រោមអធិបតីភាពលោក អៀង មូលី ទេសរដ្ឋមន្ត្រី ប្រធានអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធនឹងជំងឺអេដស៍ ដោយមានការចូលរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធនឹងជំងឺអេដស៍ ប្រធានគណៈកម្មាធិការប្រយុទ្ធនឹងជំងឺអេដស៍គ្រប់ក្រសួង ស្ថាប័ន រាជធានី ខេត្ត ប្រធានលេខាធិការដ្ឋានប្រយុទ្ធនឹងជំងឺអេដស៍រាជធានី ខេត្តទាំង២៥ អង្គការHP+ អង្គការUNAIDS និងអង្គការសង្គមស៊ីវិល សរុបប្រមាណចំនួន១៧០រូប។ អង្គប្រជុំបានពិនិត្យពិភាក្សាលើសមិទ្ធផល ស្ថានភាពរាលដាលមេរោគអេដស៍ ឧបសគ្គ ឱកាស ស្ថានភាពហិរញ្ញប្បទាន គោលនយោបាយ និងគោលដៅយុទ្ធសាស្រ្តពិភពលោក ព្រមទាំងគោលដៅ និងការតាំងចិត្តជាយុទ្ធសាស្រ្តជាតិ។ បន្ទាប់ពីការពិភាក្សាផ្លាស់ប្តូរយោបល់ដ៏ទូលំទូលាយមក សមាជិក សមាជិកានៃកិច្ចប្រជុំពេញអង្គអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធនឹងជំងឺអេដស៍ បានប្តេជ្ញាបន្តនូវឆន្ទៈរួមគ្នាក្នុងការប្រយុទ្ធទប់ស្កាត់ និងលុបបំបាត់ការឆ្លងរាលដាលមេរោគអេដស៍ឱ្យបានជោគជ័យ តាមរយៈការធ្វើឱ្យ សម្រេចនូវគោលនយោបាយសូន្យបី(សូន្យនៃការឆ្លងមេរោគអេដស៍ថ្មី សូន្យនៃការមាក់ងាយនិងរើសអើង និងសូន្យនៃការស្លាប់ដោយសារជំងឺអេដស៍) និងគោលដៅយុទ្ធសាស្ត្រ ៩៥ ៩៥ ៩៥ នៅឆ្នាំ២០២៥ (៩៥% នៃអ្នកដែលផ្ទុកមេរោគអេដស៍ទាំងអស់បានដឹងពីស្ថានភាពផ្ទុកមេរោគអេដស៍ពួកគេ ៩៥% នៃអ្នកផ្ទុកមេរោគអេដស៍ដែលបានធ្វើរោគវិនិច្ឆ័យហើយ បានទទួលការព្យាបាលដោយឱសថប្រឆាំងនឹងមេរោគអេដស៍ជាប់ជាប្រចាំ និង៩៥% នៃអ្នកទាំងអស់ដែលទទួលការព្យាបាលដោយឱសថប្រឆាំងនឹងមេរោគអេដស៍ទទួលបានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ក្នុងការកាត់បន្ថយចំនួនមេរោគអេដស៍នៅក្នុងខ្លួនដែលលែងជាគ្រោះគំរាមកំហែងដល់អ្នកផ្ទុកមេរោគអេដស៍)។ *ទី១៖ អាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធនឹងជំងឺអេដស៍ ក្រសួង ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធនានា និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍រៀបចំបញ្ចប់ និងដាក់ឱ្យអនុវត្តផែនការយុទ្ធសាស្រ្តជាតិទូលំទូលាយ និងពហុវិស័យឆ្លើយតប ទៅនឹងមេរោគអេដស៍ និងជំងឺអេដស៍លើកទី៥ ឆ្នាំ២០១៩-២០២៣ និងយុទ្ធសាស្ត្រជាតិធានាចីរភាព សម្រាប់ឆ្លើយតបការងារប្រយុទ្ធនឹងជំងឺអេដស៍ នៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ *ទី២៖ អាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធនឹងជំងឺអេដស៍បញ្ចូលសកម្មភាពដែលបានលើកឡើងនៅក្នុងផែនទីចង្អុលផ្លូវ នៃការឆ្លើយតបដោយចីរភាពទៅក្នុងផែនការយុទ្ធសាស្រ្តជាតិទូលំទូលាយ និងពហុវិស័យឆ្លើយតបទៅនឹងមេរោគអេដស៍ និងជំងឺអេដស៍ លើកទី៥ ឆ្នាំ២០១៩-២០២៣។ *ទី៣៖ អាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធនឹងជំងឺអេដស៍ ត្រូវសហការជាមួយក្រសួងមហាផ្ទៃ និងក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ដើម្បីផ្តល់ថវិកាអនុវត្តការបញ្រ្ជាបការងារប្រយុទ្ធនឹងមេរោគអេដស៍ ជំងឺអេដស៍ទៅក្នុងផែនការអភិវឌ្ឍ និងវិនិយោគឃុំ សង្កាត់។ *ទី៤៖ ក្រសួងសុខាភិបាល និងក្រសួងផែនការត្រូវកំណត់ថាអ្នកផ្ទុកមេរោគអេដស៍ជាក្រុមប្រជាជនងាយរងគ្រោះដែលត្រូវទទួលបានអត្តសញ្ញាណគ្រួសារក្រីក្រ និងមូលនិធិសមធម៌ដែលធានាដល់ការទទួលបានសេវាថែទាំសុខភាព និងការគាំពារសង្គម។ *ទី៥៖ ក្រសួងសុខាភិបាល និងក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ ត្រូវកែសម្រួល និងរៀបចំវិធាន និងនីតិវិធីក្នុងការផ្តល់ថវិកាដើម្បីឱ្យស្រុកប្រតិបត្តិ មន្ទីរពេទ្យបង្អែក និងមណ្ឌលសុខភាពមានថវិកាផ្ទាល់សម្រាប់ការងារឆ្លើយតបមេរោគអេដស៍ និងជំងឺអេដស៍។ *ទី៦៖ ទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី ក្រសួងមហាផ្ទៃ ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ ក្រសួងសុខាភិបាល និងអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធនឹងជំងឺអេដស៍ ត្រូវទទួលស្គាល់តួនាទីសំខាន់របស់អង្គការសង្គមស៊ីវិលក្នុងការឆ្លើយតបនឹងមេរោគអេដស៍ ជំងឺអេដស៍ និងបន្តគាំទ្រឱ្យមានការចូលរួមបន្តទៀតតាមរយ:ការផ្តល់មូលនិធិពីរាជរដ្ឋាភិបាល តាមលទ្ធភាពថវិកាជាតិ។ *ទី៧៖ ឧត្តមក្រុមប្រឹក្សាសេដ្ឋកិច្ចជាតិត្រូវសិក្សាលំហថវិកា ដើម្បីធានាការអនុវត្តការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការបញ្ចប់បញ្ហាអេដស៍នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៥។ *ទី៨៖ ក្រសួងសុខាភិបាលត្រូវបន្តពង្រឹងធនធានមនុស្ស ការធ្វើលទ្ធកម្ម ការផ្គត់ផ្គង់ឱសថបរិក្ខារ និងប្រព័ន្ធព័ត៌មាន ដើម្បីបញ្ជ្រាបការឆ្លើយតបការរាលដាលមេរោគអេដស៍ និងជំងឺអេដស៍ឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព និងធានាចីរភាព៕