អាជ្ញាធរខេត្តកំពង់ចាម ប្ដេជ្ញាពង្រឹងការផ្សព្វផ្សាយ និងការអនុវត្តច្បាប់ ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាទប់ស្កាត់មិនឲ្យមានសកម្មភាពប្រើប្រាស់ និងចែកចាយថ្នាំញៀន។ ការប្ដេជ្ញាចិត្តនេះ ធ្វើឡើងនៅក្នុងវេទិកាអន្តរជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងការចរាចរ និងប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀននៅព្រឹកថ្ងៃទី២៩ មិថុនា ដែលមានអ្នកចូលរួមជាង ៣ពាន់នាក់។ សង្គមស៊ីវិលនៅក្នុងខេត្ត សម្ដែងការគាំទ្រចំពោះការប្ដេជ្ញាចិត្តនេះ។ សារដែលអាជ្ញាធរខេត្តផ្ញើជូនប្រជាពលរដ្ឋក្នុងឱកាសប្រារព្ធទិវាអន្តរជាតិ ប្រយុទ្ធប្រឆាំងការចរាចរ និងការប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន មានដូចជា ត្រូវនិយាយថាទេចំពោះគ្រឿងញៀន។ លើសពីនេះ ពលរដ្ឋត្រូវចូលរួមទាំងអស់គ្នាតាមគ្រប់រូបភាព គ្រប់ពេលវេលា និងគ្រប់ទីកន្លែង ដើម្បីអនាគតខ្លួនយើង និងសហគមន៍យើងគ្មានគ្រឿងញៀន។ ថ្លែងក្នុងពិធីនេះ អភិបាលរងខេត្ត និងជាប្រធានគណៈកម្មាធិការត្រួតពិនិត្យគ្រឿងញៀន ខេត្តកំពង់ចាម លោក ជឹម លាវ បង្ហាញចំណាប់អារម្មណ៍ថា រាជរដ្ឋាភិបាលបានដាក់ចេញនូវវិធានការដ៏រឹងមាំ ដើម្បីទប់ស្កាត់ ឬលុបបំបាត់រាល់ការជួញដូរ និងការប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀនខុសច្បាប់ឲ្យអស់ពីប្រទេសកម្ពុជា។ លោកថា គ្រឿងញៀនមិនត្រឹមតែធ្វើឲ្យប៉ះពាល់សន្តិសុខសង្គម និងសេដ្ឋកិច្ចប្រទេសជាតិប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ដល់សុវត្ថិភាពប្រជាពលរដ្ឋ ពិសេសយុវវ័យដែលជាកម្លាំងស្នូលក្នុងការអភិវឌ្ឍជាតិ « របាយការណ៍របស់ស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម បង្ហាញថា អ្នកប្រើប្រាស់ថ្នាំញៀនកាលពីឆ្នាំ២០១៥ មានចំនួន ៤១៩នាក់។ ចំនួននេះ គឺកើនឡើងជាង ១០០នាក់ បើប្រៀបធៀបនឹងឆ្នាំ២០១៤។ លើសពីនេះ ក្នុងរយៈពេលមួយឆ្នាំសម្រាប់ឆ្នាំ២០១៥ សមត្ថកិច្ចបង្ក្រាបបទល្មើសគ្រឿងញៀនសរុបចំនួន ១៤២ករណី ចាប់ជនសង្ស័យបាន ២៧៨នាក់ ក្នុងនោះស្រីចំនួនជាង ៣០នាក់ ហើយមានជនជាតិវៀតណាម ម្នាក់ ព្រមទាំងដកហូតគ្រឿងញៀនប្រភេទម្សៅក្រាមពណ៌សជិត ២០០ក្រាម (១៩៦,០១ក្រាម)។ ចំណែកនៅឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០១៦ វិញ សមត្ថកិច្ចខេត្តកំពង់ចាម បង្ក្រាបបានចំនួន ១០៤ករណី ចាប់ខ្លួនជនសង្ស័យបាន ២៤៥នាក់ ក្នុងនោះស្រី ១៩នាក់។ ចំនួនត្រឹមឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០១៦ នេះ គឺជិតស្មើនឹងចំនួនបង្ក្រាបរយៈពេលមួយឆ្នាំកាលពីឆ្នាំ២០១៥។ ចំណែកគ្រឿងញៀនវិញ គឺសមត្ថកិច្ចដកហូតបានចំនួនជាង ៣០០ក្រាម (៣៣៤,៦១ក្រាម) ដែលលើសជាងពាក់កណ្ដាលបើប្រៀបធៀបនឹងឆ្នាំ២០១៥។ ក្នុងឱកាសនោះ ក៏មានការប្ដេជ្ញាចិត្តពីសំណាក់តំណាងប្រជាពលរដ្ឋ មន្ត្រីរាជការ និងសិស្សនិស្សិតថា ត្រូវចូលរួមទប់ស្កាត់មិនឲ្យមានការប្រើប្រាស់ ឬចែកចាយគ្រឿងញៀនក្នុងសហគមន៍ឡើយ។ ជាងនេះទៀត ពួកគេចង់ឲ្យយុវជនត្រូវស្ថិតនៅឲ្យឆ្ងាយពីថ្នាំញៀន មិនត្រូវសាកល្បងជាដាច់ខាត។ ក្រៅពីប្ដេជ្ញាចិត្តហើយ អ្នកចូលរួមថែមទាំងបានដើរហែក្បួនផ្សព្វផ្សាយនៅក្រុងកំពង់ចាម ដើម្បីជាសារអប់រំដល់ប្រជាពលរដ្ឋ។ ជាមួយគ្នានោះ អាជ្ញាធរបានដុតបំផ្លាញចោលនូវគ្រឿងញៀនដែលបង្ក្រាបបានកន្លងមកទៀតផង។ ស្នងការរង និងជាអនុប្រធានអចិន្ត្រៃយ៍លេខាធិការដ្ឋានត្រួតពិនិត្យគ្រឿងញៀន ខេត្តកំពង់ចាម លោកឧត្ដមសេនីយ៍ត្រី ឯម កុសល មានប្រសាសន៍ថា កន្លងមក អាជ្ញាធរបានខិតខំប្រឹងប្រែងអប់រំ និងផ្សព្វផ្សាយដល់ប្រជាពលរដ្ឋតាមមូលដ្ឋាន ឲ្យយល់ដឹងអំពីច្បាប់ និងផលប៉ះពាល់នៃគ្រឿងញៀន។ លើសពីនេះទៀត សមត្ថកិច្ចបានចាត់ទុកបញ្ហាថ្នាំញៀនជាបញ្ហាអាទិភាព ដើម្បីស្រាវជ្រាវរកកូនប្រជាពលរដ្ឋញៀនថ្នាំ ហើយសមត្ថកិច្ចត្រូវណែនាំ និងបញ្ជូនពួកគេទៅមណ្ឌលកែប្រែ ព្រមទាំងបានបង្ក្រាបជាច្រើនករណីរហូតបានលេខមួយទូទាំងប្រទេសទៀតផង។ លោក ឯម កុសល បញ្ជាក់ថា យុទ្ធសាស្ត្របន្តទៀត អាជ្ញាធរនឹងស្រាវជ្រាវរកមុខសញ្ញាអ្នកប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន ដើម្បីអប់រំណែនាំឲ្យពួកគាត់ត្រឡប់មកផ្លូវល្អវិញ និងត្រូវចាកឆ្ងាយពីគ្រឿងញៀន។ បន្ថែមពីនេះ លោកប្ដេជ្ញាថានឹងធ្វើការងារទាំងនេះដូចភ្លៀងរលឹម - មន្ត្រីសម្របសម្រួលអង្គការការពារសិទ្ធិមនុស្សលីកាដូ (LICADHO) ខេត្តកំពង់ចាម លោក ប៊ូ វីរៈ គាំទ្រចំពោះវិធានការរបស់អាជ្ញាធរទាំងនេះ ប៉ុន្តែលោកស្នើឲ្យសមត្ថកិច្ចត្រូវស្វែងរកឧក្រិដ្ឋជនជួញដូរគ្រឿងញៀនធំៗនៅស្រុកខ្មែរមកផ្ដន្ទាទោស និងត្រូវលុបបំបាត់អំពើពុករលួយ ដែលជាហេតុនាំឲ្យការអនុវត្តច្បាប់មិនបានស្មើភាពគ្នា។ លោកថា ប្រសិនបើសមត្ថកិច្ចអាចចាប់មេជួញដូរគ្រឿងញៀនធំៗបាន នោះទើបធ្វើឲ្យការប្ដេជ្ញាចិត្តទប់ស្កាត់ ឬកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀនរបស់ពួកគេមានប្រសិទ្ធភាព។ លោកសង្កេតឃើញថា អ្នកជាប់ពន្ធនាគារពាក់ព័ន្ធបញ្ហាថ្នាំញៀនបច្ចុប្បន្ន គឺភាគច្រើនជាអ្នកប្រើប្រាស់ ឬជាជនរងគ្រោះប៉ុណ្ណោះ ចំណែកឈ្មួញជួញដូរថ្នាំញៀនធំៗវិញ គឺមិនឃើញមានឡើយ៕
2016-06-29T16:30:00+07:00
65e92601-d171-44aa-80f0-09c2309fa7f9
"អ្នកផ្ទុកសារធាតុថ្នាំញៀនគឺជាជនរងគ្រោះដែលត្រូវការគាំពារនិងព្យាបាល"
អង្គការខាណា (Khana) បានចេញផ្សាយរបាយការណ៍ប៉ាន់ស្មានថា កម្ពុជាមានអ្នកប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន ១៣.០០០នាក់ ក្នុងនោះអ្នកប្រើប្រាស់ ១.០៨៦នាក់ នៅរាជធានីភ្នំពេញ។ មន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ ទទួលបន្ទុកគ្រឿងញៀនបញ្ជាក់ថា បញ្ហាគ្រឿងញៀនមិនត្រឹមតែវាយលុកនៅតាមទីប្រជុំជន និងទីក្រុងទេ ទន្ទឹមនឹងនេះ ថ្នាំញៀនបានបន្តរីករាយដាល់បន្ថែមទៀតទៅដល់ជនបទដែរ។ សំឡេងអ្នកធ្លាប់ប្រើប្រាស់ថ្នាំញៀន៖ ។ ក្រុមអង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាលដែលជាដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ប្រយុទ្ធប្រឆាំងសារធាតុថ្នាំញៀនបានចាត់ទុកអ្នកប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀនថា គឺជាក្រុមគោលដៅដែលរងគ្រោះ ហើយចាំបាច់ណាស់ត្រូវការការពារ និងព្យាបាលដោយយកចិត្តទុកដាក់ពីសង្គម និងក្រុមគ្រួសារ។ ការថ្លែងដូចនេះរបស់មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់អង្គការខាណា ធ្វើឡើងនៅក្នុងវេទិកាពិគ្រោះយោបល់ស្ដីពីយុទ្ធនាការគាំទ្រ និងបញ្ឈប់ទណ្ឌកម្មលើអ្នកប្រើប្រាស់ថ្នាំញៀន កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី២៧ ខែមិថុនា ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ។ នាយកប្រតិបត្តិនៃអង្គការខាណា លោក ជួប សុខចំរើន ឲ្យដឹងថា មានអ្នកដែលធ្លាប់ប្រើប្រាស់សារធាតុញៀនជាច្រើនមកហើយ ក្រោមការគាំពារកម្មវិធីដោយអង្គការខាណា ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០០៤ មកដែលពួកគេបានវិលត្រឡប់ទៅរកសភាពដើមវិញ។ ថ្វីបើពុំមានតួលេខពិតប្រាកដ លោក ជួប សុខចំរើន យល់ឃើញថា ការធ្វើសមាហរណកម្មរបស់ពួកគេវិញនេះ បញ្ជាក់ថា ប្រសិនបើពុំមានការគាំពារ និងមើលថែពីសង្គមទេ នោះពួកគេនឹងមិនមានឱកាសទៀតឡើយ៖ ។ ប្រធានអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀន លោក កែ គឹមយ៉ាន ថ្លែងកាលពីថ្ងៃទី២៦ ខែមិថុនា ថា អ្នកប្រើប្រាស់ និងជួញដូរគ្រឿងញៀនក្នុងរយៈពេល ៦ខែនៅដើមឆ្នាំ២០១៦ នេះ មានចំនួនកើនឡើង ៨.៤០០នាក់ ធៀបនឹងឆ្នាំ២០១៥។ អតីតអ្នកធ្លាប់ប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន និងផ្ដាច់សារធាតុថ្នាំញៀននេះ គឺលោក អ៊ុក ថា រស់នៅសង្កាត់ស្ទឹងមានជ័យ រាជធានីភ្នំពេញ ពន្យល់ថា ថ្នាំញៀននេះកាលបើចូលក្នុងខ្លួនហើយគឺធ្វើឲ្យបាត់បង់ស្មារតី មានអារម្មណ៍រវើរវាយ សប្បាយ និងភ្លេចអស់ទុក្ខកង្វល់៖ ។ មន្ត្រីទទួលបន្ទុកគ្រឿងញៀននៃក្រសួងមហាផ្ទៃ បញ្ជាក់ថា សព្វថ្ងៃកម្ពុជា មានអ្នកប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀនជាង ១ម៉ឺននាក់ ក្នុងនោះមានជាង ៧ពាន់នាក់កំពុងទទួលព្យាបាលនៅមណ្ឌលបណ្ដោះអាសន្នទាំងរដ្ឋ និងឯកជនចំនួន ១០។ ការចរាចរគ្រឿងញៀនដែលធំបំផុត ត្រូវគេកំណត់មុខសញ្ញាថា គឺចេញមកពីតំបន់ត្រីកោណមាស។ ដោយឡែក របាយការណ៍របស់អង្គការខាណា វិញរកឃើញថា មានប្រជាពលរដ្ឋជាង ១២លាននាក់ ក្នុងចំណោមបណ្ដាប្រទេសជាង ៩៣ប្រទេស កំពុងប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀនតាមរយៈការចាក់សឺរ៉ាំង។ របាយការណ៍នេះក៏បង្ហាញពីតួលេខប៉ាន់ប្រមាណដែរថា ប្រជាជនកម្ពុជា ចំនួន ១៣ម៉ឺននាក់ ប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន តាមរយៈការចាក់សឺរ៉ាំង និងផ្ទាល់។ ក្រៅពីនេះវិញ អ្នករស់នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ប្រមាណ ១.៣០០នាក់។ ទន្ទឹមនឹងអ្នករស់នៅជាមួយជំងឺអេដស៍ ហើយប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀនតាមរយៈការចាក់សឺរ៉ាំង ប្រមាណជិត ២៥ភាគរយ (២៤.៨) គឺជាអត្រាមួយដ៏ខ្ពស់បំផុត។ ម្យ៉ាងវិញទៀត នៅមានអត្រាអ្នកប្រើប្រាស់ម្ជុល និងសឺរ៉ាំងឡើងវិញ ដែលមានសារធាតុគ្រឿងញៀនជិត ៣១ភាគរយ (៣១.៩)។ មន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ ទទួលស្គាល់ថា ការទប់ស្កាត់ការរត់ពន្ធគ្រឿងញៀននេះ គឺពុំមែនជារឿងងាយស្រួលឡើយ។ លើសពីនេះ អ្នករកស៊ីគ្រឿងញៀន គឺប៉ិនប្រសប់ជាងសមត្ថកិច្ចទៅទៀត។ បើទោះជាបែបណា ការបង្ក្រាបកន្លងទៅ គេសង្កេតឃើញថា ភាគច្រើនគឺជាមនុស្សដែលមានឥទ្ធិពលនៅក្នុងសង្គម មានបុណ្យស័ក្ដិ និងខ្នងបង្អែក អាចជាមន្ត្រីក្នុងជួររដ្ឋាភិបាល ឬថាអាចជាសមត្ថកិច្ចជាដើម។ អគ្គលេខាធិការនៃអគ្គលេខាធិការដ្ឋានអាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀន នាយឧត្ដមសេនីយ៍ មាស វីរិទ្ធ ថ្លែងថា បញ្ហាគ្រឿងញៀនគឺជាបន្ទុកមិនមែនតែកម្ពុជាទេ ប៉ុន្តែកង្វល់នេះគឺនៅជុំវិញពិភពលោក។ លោកបន្តថា កម្ពុជាគឺប្រទេសដែលឆ្លងកាត់ និងការរត់ពន្ធគ្រឿងញៀន។ ការចរាចរគ្រឿងញៀននេះ បានទាញឲ្យកម្ពុជា ត្រូវជួបនូវវិបត្តិដ៏ធ្ងន់ធ្ងរនេះដែរ៖ ។ កាលពីថ្ងៃទី២៦ ខែមិថុនា នាយកដ្ឋានប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀន បានដុតបំផ្លាញគ្រឿងញៀនជិត ១.៦០០គីឡូក្រាម (១.៥៦៦) ដែលគិតជាទឹកលុយមានទំហំប្រមាណជិត ១០ម៉ឺនដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក។ តួលេខដែលបានបំផ្លាញនេះ គឺពាក់ព័ន្ធនឹងសំណុំរឿង៣ករណី ដែលសមត្ថកិច្ចបង្ក្រាបក្នុងដំណាក់កាលចុងក្រោយនេះ។ មន្ត្រីជំនាញក្រសួងមហាផ្ទៃបញ្ជាក់ថា ចំនួនគ្រឿងញៀនគឺនៅមានច្រើនជាងនេះទៀត ដែលសមត្ថកិច្ចចាប់បាន ហើយនិងត្រូវដុតបំផ្លាញចោលក្នុងពេលខាងមុខ។ ស្ថិតក្នុងវ័យប្រមាណ ៣៦ឆ្នាំ លោក អ៊ុក ថា ឲ្យដឹងថា លោកធ្លាប់រស់នៅជាមួយគ្រឿងញៀនជាង ១០ឆ្នាំ ទម្រាំនឹងផ្ដាច់បាននេះ គឺលោកបានបំផ្លាញទ្រព្យសម្បត្តិដែលមាននៅក្នុងគ្រួសារ និងខាតពេលវេលាអស់ជាច្រើនឆ្នាំណាស់មកហើយ។ លោកបន្តថា ទម្រាំភ្ញាក់រលឹកវិញ ស្ទើរហួសពេលទៅហើយ។ ជាងនេះទៀត លោក អ៊ុក ថា ចង់ឃើញយុវជន និងពលរដ្ឋទាំងអស់ត្រូវចៀសឲ្យឆ្ងាយពីគ្រឿងញៀន៖ ៕ 2016-06-28 រថយន្តដែលសមត្ថកិច្ចខេត្តស្ទឹងត្រែង បាញ់ដោយសង្ស័យថាដឹកឈើខុសច្បាប់ កាលពីថ្ងៃទី២៦ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៦។ ស្ដាប់ ឬ ទាញយកសំឡេង / មន្ត្រីឃ្លាំមើលសិទ្ធិមនុស្សនៃសមាគមអាដហុក (ADHOC) អំពាវនាវឲ្យអាជ្ញាធរខែត្រ និងតំណាងអយ្យការខែត្រស្ទឹងត្រែង ស៊ើបអង្កេតបន្ទាន់ចំពោះករណីសមត្ថកិច្ចខែត្រស្ទឹងត្រែង ប្រើប្រាស់អាវុធបាញ់រះលើរថយន្តជាច្រើនគ្រាប់ដែលសង្ស័យថា ដឹកឈើប្រណិត។ សមាគមអាដហុក សម្ដែងក្ដីបារម្ភពីការប្រើប្រាស់អាវុធរបស់សមត្ថកិច្ចថា ជាទម្រង់អាចប៉ះពាល់ដល់ភូមិឃុំមានសុវត្ថិភាព និងអសន្តិសុខសង្គម។ មន្ត្រីឃ្លាំមើលសិទ្ធិមនុស្សឲ្យដឹងនៅថ្ងៃទី២៧ ខែមិថុនា ថា អនុប្រធានមន្ទីរទំនាក់ទំនងរដ្ឋសភា និងនគរបាលប្រឆាំងបទល្មើសសេដ្ឋកិច្ចនៃស្នងការនគរបាលខែត្រស្ទឹងត្រែង លោក ប៉ូ លី យកកាំភ្លើងបាញ់រះលើរថយន្តសាំយ៉ុង (Samyung) និងរថយន្តកាមេរី បាលែន (Camry) ដែលសង្ស័យថា ដឹកឈើប្រណិតពីស្រុកសៀមប៉ាង កាលពីថ្ងៃទី១៦ ខែមិថុនា ឋិតនៅចំណុចព្រៃចាស់លើផ្លូវជាតិលេខ៧អា (7A) ក្នុងភូមិគីឡូលេខ៨ សង្កាត់សាមគ្គី ក្រុងស្ទឹងត្រែង ខេត្តស្ទឹងត្រែង។ សមាគមអាដហុក ចង់ឃើញអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធស្រាវជ្រាវរកមូលហេតុនាំឲ្យកើតមានករណី នេះ និងស្រាវជ្រាវរកលិខិតបេសកកម្មនានាទាក់ទិនការប្រើប្រាស់អាវុធរបស់ នគរបាលដើម្បីបញ្ជាក់ពីភាពស្របច្បាប់។ មន្ត្រីសម្របសម្រួលនៃសមាគមអាដហុក ខែត្រស្ទឹងត្រែង លោក ហូ សំអុល សង្ស័យថា ការបាញ់រះលើរថយន្តដឹកឈើប្រណិត គឺជាហេតុផលទារប្រាក់ដើម្បីជាថ្នូរដោះលែង ឬក៏បាញ់ដើម្បីឲ្យរថយន្តឈប់ដើម្បីជំរិតទារប្រាក់។ លោកថា ប្រសិនបើសមត្ថកិច្ចទាំងនោះពុំមានបេសកកម្មប្រើប្រាស់អាវុធ ហើយបានបាញ់ដោយសេរី គឺជាទង្វើខុសច្បាប់។ លោកថា ប្រសិនសមត្ថកិច្ចទាំងនោះមានលិខិតបញ្ជាបេសកកម្មប្រើប្រាស់អាវុធ ក៏ពុំមានសិទ្ធិយកកាំភ្លើងបាញ់បង្ក្រាបអ្នករកស៊ីឈើដែរ ដរាបណាជនល្មើសមិនមានអាវុធតដៃ។ លោក ហូ សំអុល បារម្ភថា ការប្រើប្រាស់កាំភ្លើងបាញ់បោះដោយសេរីពុំមានច្បាប់ទម្លាប់គឺជា ទម្រង់អសន្តិសុខសង្គមធ្ងន់ធ្ងរដែលជាដើមចមបង្កភាពភ័យខ្លាចដល់ ពលរដ្ឋ៖ ។ វិទ្យុអាស៊ីសេរី មិនអាចទាក់ទងស្នងការនគរបាលខែត្រស្ទឹងត្រែង លោក ម៉ៅ តារា និងអ្នកនាំពាក្យអគ្គស្នងការដ្ឋាននគរបាលជាតិ លោក គៀត ចន្ថារិទ្ធ ដើម្បីសុំការអធិប្បាយបន្ថែមចំពោះករណីនេះបានទេ នៅថ្ងៃទី២៧ ខែមិថុនា។ ចំណែកអ្នកនាំពាក្យក្រសួងមហាផ្ទៃ លោក ខៀវ សុភ័គ មានប្រសាសន៍ថា ការផ្ទុះអាវុធត្រូវមានច្បាប់ទម្លាប់ត្រឹមត្រូវ មិនអាចអាងអំណាចបាញ់បោះដោយសេរីនោះទេ។ លោកស្នើឲ្យអភិបាលខែត្រស្ទឹងត្រែង លោក ម៉ុម សារឿន ស៊ើបអង្កេតរកឫសគល់ករណីនេះ ហើយចាត់វិធានការផ្អែកតាមច្បាប់ស្ដីពីការគ្រប់គ្រងអាវុធ៖ ។ អ្នកនាំពាក្យអគ្គស្នងការនគរបាលជាតិ លោក គៀត ចន្ថារិទ្ធ ធ្លាប់មានប្រសាសន៍ថា មានបទល្មើសខ្លះ នគរបាលបានយកកាំភ្លើងបាញ់ហើយសរសេរក្នុងរបាយការណ៍ថា ផ្ទុះអាវុធដោយអចេតនា។ លោកណែនាំឲ្យនគរបាលទាំងអស់អនុវត្តច្បាប់ឲ្យបានត្រឹមត្រូវ ជាពិសេសការប្រើប្រាស់អាវុធជាដើម ហើយលោកក៏ជំរុញឲ្យនរបាលអនុវត្តច្បាប់ដោយយុត្តិធម៌ ស្មោះត្រង់ និងមានវិជ្ជាជីវៈ៖ ។ លោក ហូ សំអុល កត់សម្គាល់ថា កាលពីចុងខែឧសភា ឆ្នាំ២០១៦ មានករណីបាញ់បោះបណ្ដាលឲ្យពលរដ្ឋភ្ញាក់ផ្អើលនៅពេលឮសំឡេងកាំភ្លើង បាញ់រះច្រើនគ្រាប់ចេញពីបរិវេណផ្ទះអតីតអភិបាលខែត្រស្ទឹងត្រែង លោក ឡូយ សូផាត បច្ចុប្បន្នជាតំណាងរាស្ត្រមណ្ឌលខែត្រស្ទឹងត្រែង តែមកទល់ពេលនេះ សមត្ថកិច្ចមិនទាន់បង្ហាញមូលហេតុនៃការបាញ់បោះនោះនៅឡើយដែរ៕