2015-12-04T12:10:00+07:00
c051c404-35bb-4eab-b576-fe2d1164aeb7
វិធី​ថែរក្សា​ភ្នែក​កុំ​ឲ្យ​កើត​ជំងឺ​ផ្សេងៗ​នៅ​រដូវ​ក្ដៅ
ការពារ​កែវ​ភ្នែក​របស់​អ្នក ដើម្បី​អាច​ជៀសវាង​កុំ​ឲ្យ​ភ្នែក​ប្រឈម​នឹង​ការ​កើត​ជំងឺ​ភ្នែក​ផ្សេងៗ គឺ​ជា​ប្រការ​ល្អ​ប្រសើរ​សម្រាប់​សុខភាព​ភ្នែក។ ជំងឺ​ភ្នែក​ច្រើន​ប្រភេទ ងាយ​នឹង​កើត​លើ​លោក​អ្នក​ដែល​មិន​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​ការពារ នៅ​ពេល​រដូវ​ក្តៅ​ចូល​មក​ដល់។ តើ​លោក​អ្នក​គួរ​ថែ​រក្សា​ភ្នែក​ដោយ​របៀប​ណា ដើម្បី​កុំ​ឲ្យ​កើត​ជំងឺ​ភ្នែក​ក្នុង​រដូវ​ក្តៅ? ជំងឺ​ភ្នែក​ស្ងួត ជំងឺ​កន្ទុយ​ថ្លែន និង​ជំងឺ​ភ្នែក​ក្រហម គឺ​ងាយ​កើត​ណាស់​នៅ​ក្នុង​រដូវ​ក្តៅ។ តើ​មូលហេតុ​អ្វី​ខ្លះ​ដែល​បណ្ដាល​ឲ្យ​លោក​អ្នក​កើត​ជំងឺ​ភ្នែក​ស្ងួត? ជំងឺ​ភ្នែក​ស្ងួត គឺ​បណ្ដាល​មក​ពី​កម្រិត​បរិមាណ​ទឹក​ភ្នែក​ដែល​ចិញ្ចឹម​ភ្នែក​មិន​គ្រប់គ្រាន់។ ជំងឺ​នេះ​អាច​កើត​មាន​ចំពោះ​មនុស្ស​គ្រប់​វ័យ ពិសេស​ស្ត្រី​ដែល​អស់​រដូវ។ ជា​ធម្មតា ទឹក​ភ្នែក​ផលិត​ចេញ​ពី​ក្រពេញ​តូចៗ​នៃ​ភ្នាស​ភ្នែក និង​ក្រពេញ​ត្របក​ភ្នែក។ នៅ​ពេល​ការ​ផលិត​ទឹក​ភ្នែក​ធ្លាក់​ចុះ ដែល​អាច​ធ្វើ​ឲ្យ​លោក​អ្នក​រមាស់​ភ្នែក រកាំ​ភ្នែក​ដូច​កម្ទេច​ចូល​ភ្នែក ចាញ់​ពន្លឺ និង​អាច​បណ្ដាល​ឲ្យ​មើល​រូបភាព​ផ្សេងៗ​មិន​បាន​ច្បាស់​ល្អ និង​ឃើញ​ពណ៌​ស​អន្លាយ រកាំ​ក្រហាយ មាន​ទឹក​ភ្នែក​ហូរ​ម្តងម្កាល និង​មាន​អាការៈ​ឈឺ​អួល​ក្នុង​គ្រាប់​ភ្នែក។ តាម​ទ្រឹស្ដី​វេជ្ជសាស្ត្រ​បញ្ជាក់​ថា ការ​ប្រែប្រួល​បរិស្ថាន​ដោយ​ការ​ឡើង​កម្ដៅ​ខ្លាំង ការ​ប៉ះ​ខ្យល់​ខ្លាំង ជាអាទិ៍ ការ​ប៉ះ​ខ្យល់​ម៉ាស៊ីន​ត្រជាក់ ការ​ស្ថិត​នៅ​មុខ​កង្ហារ ឬ​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ទៅ​ណា​មក​ណា​ដោយ​មិន​ពាក់​វ៉ែនតា​ការពារ​កម្ដៅ​ថ្ងៃ ការ​បណ្តោយ​ឲ្យ​ខ្យល់ និង​ដី​ហុយ​ចូល​ភ្នែក គឺ​ជា​ហេតុ​អាច​បណ្ដាល​ឲ្យ​លោក​អ្នក​ប្រឈម​នឹង​ជំងឺ​ភ្នែក​ស្ងួត។ បន្ថែម​ពី​លើ​នេះ ការ​ពាក់​ខោនធិក​ឡែន (Contact lens) លើ​កែវ​ភ្នែក​យូរ​មិន​មាន​ការ​ថែទាំ​ត្រឹមត្រូវ ការ​មើល​កុំព្យូទ័រ និង​ការ​មើល​សៀវភៅ​យូរ ក៏​ជា​កត្តា​អាច​បណ្ដាល​ឲ្យ​លោក​អ្នក​ប្រឈម​នឹង​ការ​កើត​ជំងឺ​ភ្នែក​ស្ងួត​ដែរ។ ដើម្បី​ការពារ​កុំ​ឲ្យ​កើត​ជំងឺ​ភ្នែក​ស្ងួត លោក​អ្នក​គប្បី​ទទួល​ទាន​ដំណេក​ឲ្យ​បាន​គ្រប់គ្រាន់ ឧស្សាហ៍​លុប​លាង​មុខ​រាល់​ពេល​មាន​អារម្មណ៍​ថា​ស្ងួត​ភ្នែក ចៀសវាង​ភ្នែក​ត្រូវ​ខ្យល់ និង​កម្ដៅ​ថ្ងៃ​ខ្លាំង។ រៀង​រាល់​ពេល​ធ្វើ​ដំណើរ គប្បី​ពាក់​មួក​ការពារ​ដែល​មាន​របាំង​ការពារ​ភ្នែក ឬ​វ៉ែនតា​ដើម្បី​ការពារ​កុំ​ឲ្យ​ខ្យល់​ប៉ះ​ភ្នែក​ខ្លាំង។ លោក​អ្នក​ត្រូវ​ទទួល​ទាន​ទឹក​ដែល​មាន​សារជាតិ​រ៉ែ​ឲ្យ​បាន​គ្រប់គ្រាន់ ហើយ​ទទួល​ទាន​បន្លែ​បៃតង ដូចជា​ស្លឹក​ម្រុំ ស្លឹក​បាស ត្រួយ​ល្ពៅ និង​ត្រូវ​ការ​ទទួល​ទាន​បន្លែ​ផ្លែ​ឈើ មាន​ជាអាទិ៍​ផ្លែ​ស្វាយ ល្ហុង​ទុំ ការ៉ុត និង​ខ្នុរ ​ជាដើម ឲ្យ​បាន​ច្រើន ដើម្បី​ឲ្យ​សារជាតិ​ចិញ្ចឹម​ភ្នែក និង​ភ្នែក​មាន​សុខភាព​ល្អ។ រីឯ​ជំងឺ​ភ្នែក​ក្រហម​វិញ ប្រធាន​អគារ​ភ្នែក​នៃ​មន្ទីរពេទ្យ​ព្រះ​កេតុមាលា លោក​ចក្ខុ​បណ្ឌិត ហេង ច្រាង មាន​ប្រសាសន៍​ថា រដូវ​ក្តៅ​ក៏​អាច​បណ្ដាល​ឲ្យ​លោក​អ្នក​ប្រឈម​នឹង​ការ​កើត​ជំងឺ​ភ្នែក​ក្រហម​ដែរ។ ជា​ធម្មតា ជំងឺ​ភ្នែក​ក្រហម​អាច​ស្ដែង​ចេញ​ជា​រោគ​សញ្ញា​ក្រហម​នៅ​ជុំវិញ​ប្រស្រី​ភ្នែក ឬ​ត្របក​ភ្នែក មាន​អាការៈ​ហៀរ​ទឹក​ភ្នែក​ខ្លាំង ក្រោយ​ពី​ងើប​ពី​ដំណេក​មាន​ក្រមរ​ជាប់​នឹង​រោម​ភ្នែក មាន​អាចម៍​ភ្នែក និង​រមាស់​ភ្នែក ក្រហាយ​ភ្នែក ភ្នែក​ស្រវាំង និង​ភ្នែក​ចាញ់​ពន្លឺ ជាដើម។ លោក​ចក្ខុ​បណ្ឌិត​ពន្យល់​ថា ជំងឺ​នេះ​គឺ​បណ្ដាល​មក​ពី​បាក់តេរី វីរុស ការ​ប៉ះ​ទង្គិច​នឹង​សារធាតុ​គីមី​ផ្សេងៗ និង​អាច​បណ្ដាល​មក​ពី​អាល្លែកហ្ស៊ី​នឹង​ធាតុ​អាកាស​ផង​ដែរ៖ «»។ លោក​ចក្ខុ​បណ្ឌិត​បន្ថែម​ថា ការ​បណ្ដែត​បណ្តោយ​ឲ្យ​ភ្នែក​ត្រូវ​នឹង​ពន្លឺ​កាំ​រស្មី​យូវី (UV) ពី​ព្រះអាទិត្យ​ខ្លាំង ដោយ​មិន​ពាក់​វ៉ែនតា​ការពារ​ពន្លឺ​ថ្ងៃ គឺ​ងាយ​ប្រឈម​មុខ​នឹង​ជំងឺ​ដុះ​កន្ទុយ​ថ្លែន។ ជុំវិញ​ជំងឺ​កន្ទុយ​ថ្លែន​នេះ អនុប្រធាន​មន្ទីរពេទ្យ​អង្គឌួង លោក​ចក្ខុ​បណ្ឌិត គង់ ពិសិដ្ឋ មាន​ប្រសាសន៍​ថា វា​គឺ​ជា​កោសិកា​សាច់​ដែល​ដុះ​ចេញ​ពី​ភ្នាស​ស្តើង​នៃ​គ្រាប់​ភ្នែក ដោយ​មាន​សរសៃ​ឈាម​លាត​សន្ធឹង​ទៅ​ដល់​កញ្ចក់​ភ្នែក ហើយ​ទ្រង់ទ្រាយ​នៃ​ការ​ដុះ​សាច់​មាន​ពណ៌​ក្រហម​លាយ​ស។ លោក​បញ្ជាក់​ថា ជំងឺ​នេះ​កើត​មាន​ឡើង​ក្នុង​តំបន់​ក្តៅ​ស្ងួត និង​កខ្វក់ បណ្ដាល​មក​ពី​ធូលី​ដី​ដែល​ហុយ​ច្រើន។ ជំងឺ​នេះ​ងាយ​កើត​ចំពោះ​កម្មករ កសិករ អ្នក​ធ្វើ​ស្រែ​ចម្ការ អ្នក​នេសាទ​ត្រី ដោយសារ​ពួក​គាត់​ប៉ះពាល់​នឹង​ពន្លឺ​ថ្ងៃ​ក្តៅ​ខ្លាំង ខ្យល់​ខ្លាំង និង​ប៉ះពាល់​ធូលី​ដែល​កខ្វក់​ហុយ​ចូល​ភ្នែក​ច្រើន។ តាម​ក្បួន​វេជ្ជសាស្ត្រ ជំងឺ​នេះ​មិន​អាច​ព្យាបាល​ជា​សះ​ស្បើយ​ដោយ​ថ្នាំ​ខ្មែរ​បុរាណ ឬ​ការ​ស្តោះ​ផ្លុំ​នោះ​ឡើយ គឺ​មាន​តែ​គ្រូពេទ្យ​ជំនាញ​ផ្នែក​ភ្នែក ទើប​អាច​ព្យាបាល​ជា​សះ​ស្បើយ។ មធ្យោបាយ​សាមញ្ញ​មួយ​ចំនួន​ដែល​លោក​អ្នក​អាច​ប្រើ ដើម្បី​ការពារ​សុខភាព​ភ្នែក​របស់​លោក​អ្នក គឺ​ការ​ប្រើ​វ៉ែនតា​ជា​វិធី​ដ៏​ងាយ​ស្រួល និង​មាន​សុវត្ថិភាព។ មុន​ពេល​ពាក់​វ៉ែនតា លោក​អ្នក​ទៅ​ប្រឹក្សា​ជាមួយ​លោកគ្រូ​ពេទ្យ​ភ្នែក​ដើម្បី​ពិនិត្យ និង​ធ្វើ​រោគ​វិនិច្ឆ័យ​បញ្ជាក់​ថា លោក​អ្នក​មាន​បញ្ហា​ភ្នែក ឬ​អត់។ ត្រង់​ចំណុច​នេះ លោក​ចក្ខុ​បណ្ឌិត ហេង ច្រាង ពន្យល់​ថា៖ «»។ បច្ចុប្បន្ន កុំព្យូទ័រ​មាន​តួនាទី​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ការ ដែល​អ្នក​ខ្លះ​ចាំបាច់​ត្រូវ​ប្រើ​កុំព្យូទ័រ​យូរ ៨-១០​ម៉ោង​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃៗ ដែល​ជា​ហេតុ​បណ្ដាល​ឲ្យ​ឈឺ​ភ្នែក។ ដើម្បី​ចៀសវាង​បញ្ហា​ឈឺ​ភ្នែក​ពី​ការ​ផ្ចង់​មើល ឬ​ព្រិល​ភ្នែក​ដោយសារ​ការ​ប្រឹង​មើល លោក​អ្នក​គួរ​ទុក​ឲ្យ​ភ្នែក​បាន​សម្រាក​ខ្លះ។ ជា​រៀង​រាល់ ៣០​នាទី​នៃ​ការ​ប្រើប្រាស់​កុំព្យូទ័រ លោក​អ្នក​គួរ​ផ្អាក​ខ្លះ​ដោយ​សម្លឹង​មើល​ទៅ​បរិវេណ​ឆ្ងាយៗ ដូចជា ក្រៅ​បង្អួច​យ៉ាង​តិច ៣-៥​នាទី មុន​នឹង​ត្រឡប់​មក​ធ្វើ​ការ​វិញ ព្រោះ​អាច​ជួយ​កាត់​បន្ថយ​អាការៈ​ឈឺ​ភ្នែក​បាន។ ក្នុង​ករណី​ធូលី​ហុយ​ចូល​ភ្នែក ហាម​ប្រើ​ដៃ​ញី​ភ្នែក ព្រោះ​នឹង​ធ្វើ​ឲ្យ​ធូលី​កប់​ណែន​នៅ​ក្នុង​កញ្ចក់​ភ្នែក។ លោក​អ្នក​គួរ​បិទ​ភ្នែក និង​ប៉ប្រិច​ភ្នែក​វិញ ទឹក​ភ្នែក​នឹង​លាង​សម្អាត​ធូលី​ចេញ​ពី​កែវ​ភ្នែក ឬ​អាច​បើក​ភ្នែក​ដាក់​ក្នុង​ទឹក​ស្អាត ក៏​អាច​ធ្វើ​ឲ្យ​ធូលី​ចេញ​ពី​កែវ​ភ្នែក​បាន។ លោក​អ្នក​គួរ​លាង​ដៃ​នឹង​សាប៊ូ​ឲ្យ​ញឹកញាប់​ក្រោយ​ពេល​ចេញ​ពី​បន្ទប់​ទឹក ឬ​កាន់​វត្ថុ​កខ្វក់ ឬ​ក្រោយ​ពេល​ច្រូត​ស្រូវ​រួច ដើម្បី​ការពារ​កុំ​ឲ្យ​មាន​ធូលី​ដី មេរោគ និង​បាក់តេរី​ដែល​ជាប់​នឹង​ដៃ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ភ្នែក។ លោក​អ្នក ត្រូវ​ជៀសវាង​ការ​ប្រើ​ថ្នាំ​ខ្មែរ​បុរាណ ការ​ស្តោះ​ផ្លុំ​ដោយ​ទឹក​មាត់​ដែល​មាន​ម្លូ ឬ​យក​ទឹក​នោម​លុប​មុខ​ដាច់​ខាត ព្រោះ​អាច​បណ្ដាល​ឲ្យ​ភ្នែក​លោក​អ្នក​ប្រឈម​មុខ​នឹង​ជំងឺ ហើយ​ឈឺ​កាន់​តែ​ធ្ងន់ធ្ងរ​ថែម​ទៀត៖ «»។ លោក​អ្នក គួរ​ទៅ​ជួប​ប្រឹក្សា​យោបល់​ជាមួយ​គ្រូពេទ្យ​ជំនាញ​ផ្នែក​ភ្នែក ដើម្បី​ទទួល​ការ​ព្យាបាល​ត្រឹមត្រូវ នៅ​ពេល​លោក​អ្នក​សង្ស័យ​ថា លោក​អ្នក​មាន​បញ្ហា​សុខភាព​ភ្នែក៕