2022-09-26T04:23:00+07:00
76d38353-6810-4535-ac42-8598f4c29e5f
ការជៀសវាង​ផលវិបាក​នៃ​ជំងឺ​ទឹកនោមផ្អែម​
​ជំងឺ​ទឹកនោមផ្អែម​ដែល​មិនបាន​ព្យាបាល ឬ​គ្រប់គ្រង​មិនបាន​ល្អ​អាច​បណ្តាល​ឲ្យ​មាន​ផលប៉ះពាល់​ពី​យ៉ាង​ជាសំខាន់ គឺ​ផលប៉ះពាល់​ភ្លាមៗ (​ដូចជា​ចុះ​ជាតិ​ស្ករ ការ​សន្លប់​បាត់ស្មារតី ឫ​ស្មារតី​រវើរវាយ​) និង​ផលវិបាក​រ៉ាំ​រៃ​រយៈពេល​វែង​។ កត្តា​សំខាន់​គឺ​ត្រូវ​កាត់បន្ថយ​ភាព​ប្រឈម​នៃ​បញ្ហា​ដែល​បណ្តាល​ពី​ទឹកនោមផ្អែម និង​រក​ឲ្យ​ឃើញ​ទាន់ពេល បើជា​ករណី​កើតមានឡើង ដើម្បី​យើង​សម្រេច​ធ្វើការ​ព្យាបាល​ដោយ​ជោគជ័យ​បាន​។​ ​ក​) ផលវិបាក​រយៈពេល​វែង​ ​ភាគច្រើន​នៃ​ផលវិបាក​រយៈពេល​វែង​គឺ បណ្តាលមកពី ការ​មិនបាន​ព្យាបាល ដោយ​កម្រិត​ជាតិ​ស្ករ​នៅ​ខ្ពស់ សម្ពាធ​ឈាម​ខ្ពស់ វិបត្តិ​លើស​ជាតិ​ខ្លាញ់​ក្នុង​សរសៃឈាម​។​ ​ដូច្នេះហើយ​គោលដៅ​របស់​អ្នក​គឺ ត្រូវ​រក្សា​កម្រិត​ជាតិ​ស្ករ​ឲ្យ​នៅ​ប្រហាក់ប្រហែល​នឹង​ធម្មតា​។ ការឡើង​ជាតិ​ស្ករ​រយៈពេល​យូរ​អាច​បណ្តាល​ឲ្យ​អ្នក​ខូចខាត​ប្រព័ន្ធ​សរសៃឈាម និង​សរសៃប្រសាទ ដែល​អាច​បណ្តាល​ឲ្យ​មាន​៖ – បញ្ហា​បេះដូង និង​សរសៃឈាម​ – ជំងឺ​លើ​បាត​ភ្នែក​ – ជំងឺ​លើ​តម្រងនោម​ – ជំងឺ​លើ​សរសៃវិញ្ញាណ​ – ដំបៅ​លើ​ធ្មេញ និង​អញ្ចាញធ្មេញ​ – បញ្ហា​លើ​ជើង និង​ប្រអប់ជើង​។​ ​ខ​) ចូរ​ការពារ​បេះដូង និង​សរសៃឈាម​របស់​អ្នក​ដោយ​៖ – រក្សា​កម្រិត​ជាតិ​ស្ករ​ឲ្យ​នៅក្បែរ​ឬ​កៀក​ធម្មតា តាម​ដែល​អាច​ធ្វើបាន (​សូម​ពិគ្រោះ​ជាមួយ​គ្រូពេទ្យ​) – កាត់បន្ថយ​ការបរិភោគ​អាហារ​ដែល សម្បូរ​ជាតិ​ខ្លាញ់ និង​កូ​លេ​ស្តេ​រ៉ុល​ – កាត់បន្ថយ​ការប្រើ​អំបិល និង​អាហារ​ដែល​ប្រៃ​ – គ្រប់គ្រង​នូវ​សម្ពាធ​ឈាម និង​កម្រិត​ខ្លាញ់​ក្នុង​សរសៃឈាម តាម​ការកំណត់​របស់​គ្រូពេទ្យ​ជំនាញ​ – ឈប់​ពិសា​បារី​ – ធ្វើ​លំ​ហាត់ប្រាណ បញ្ចេញ​ញើស ឲ្យ​បាន​ទៀងទាត់​ជាប្រចាំ គ្រប់​រូបភាព​ដែល​អាចធ្វើ​ទៅបាន​។​ ​គ​) ចូរ​ការពារ​ប្រព័ន្ធ​សរសៃប្រសាទ ធ្មេញ និង​តម្រងនោម​៖ ​ការគ្រប់គ្រង​កម្រិត​ជាតិ​ស្ករ អាចជួយ​កាត់បន្ថយ​ភាព​ប្រឈម​នឹង​ជំងឺ​លើ​តម្រងនោម ខូចខាត​សរសៃវិញ្ញាណ​ប្រសាទ និង​ខូចខាត​ធ្មេញ និង​អញ្ចាញធ្មេញ​។​ – សញ្ញា​នៃ​ការខូចខាត​សរសៃវិញ្ញាណ​រួមមាន​វិលមុខ​ពេល​ក្រោកឈរ​ភ្លាមៗ ស្ពឹក ឬ​ចាក់​ឆៀបៗ​ប្រអប់ដៃ ឬ​ប្រអប់ជើង​។​ – ចំពោះ​បញ្ហា​តម្រងនោម វា​មិនមាន​រោគសញ្ញា​អ្វី​ពិសេស ឲ្យ​អ្នក​ដឹងថា​ប៉ះពាល់​តម្រងនោម​នោះទេ រហូតដល់​បញ្ហា​តម្រងនោម​នេះ​ធ្ងន់ធ្ងរ​ជ្រុល​ពេលវេលា​ទៅហើយ​។​ – កម្រិត​ជាតិ​ស្ករ និង​កង្វះ​អនាម័យ​មាត់​ធ្មេញ អាច​បណ្តាល​ឲ្យ​មាន​ដង្កូវ​ស៊ី​ធ្មេញ និង​អញ្ចាញធ្មេញ​។ ចូរ​ដុសធ្មេញ និង​អណ្តាត ក្រោយ​រាល់ពេល​អាហារ និង​ត្រូវ​ពិនិត្យ​ធ្មេញ​យ៉ាងហោចណាស់​រាល់ ៦​ខែម្តង ហើយ​ត្រូវ​ច្បាស់​ថា អ្នក​ប្រាប់​ពេទ្យ​ថា​អ្នកមាន​ជំងឺ​ទឹកនោមផ្អែម​។​ ​ឃ​) ចូរ​ការពារ​ស្បែក និង​ប្រអប់ជើង​អ្នក​៖ ​អ្នកមាន​ជំងឺ​ទឹកនោមផ្អែម​ច្រើន​តែមាន​បញ្ហា​ប្រអប់ជើង​។ ប្រអប់ជើង​មាន​បញ្ហា​មិនបាន​ពិនិត្យ និង​ព្យាបាល (​ដែល​បណ្តាលមកពី​ដំណើរ​ឈាម​រត់​មិនល្អ ការប៉ះពាល់​សរសៃវិញ្ញាណ ឬ​មាន​ដំបៅក្លាយ​) អាច​នឹង​បណ្តាល​ឲ្យ​អ្នក​បាត់បង់​ម្រាមជើង ប្រអប់ជើង និង​ជើង​តែម្តង​។​ ​អ្នក​អាច​កាត់បន្ថយ​ភាព​ប្រឈម​នៃ​បញ្ហា​លើ​ប្រអប់ជើង ដោយ​គ្រប់គ្រង​កម្រិត​ជាតិ​ស្ករ​និង​ការពារ​ប្រអប់ជើង​អ្នក បើ​អ្នកមាន​សញ្ញា​ព្រមាន​ណា ឬ​អាសន្ន​មួយ​នៃ​បញ្ហា​ប្រអប់ជើង​ដូចខាងក្រោម​៖ – ឈឺចាប់ ស្ពឹក ឬ​ហើម​លើ ប្រអប់ជើង និង​ជើង​ទាំងមូល​ – ដំបៅ​ដែល​មិន​ព្រម​ជា​ – ស្បែក​ប្រែ​ពណ៌​ទៅជា​ក្រហម ឬ​ជាំ​ – មុត​ដាច់ ស្នាម​ជាំ ឬ​មាន​របួស ប្រអប់ជើង​ណាមួយ​ “​ដើម្បី​ស្វែងយល់​ព័ត៌មាន​បន្ថែម​លំអិត​អំពី​វិធីសាស្ត្រ​ថែរក្សា​សុខភាព​ឲ្យ​បាន​ល្អ សូម​បងប្អូន​មក​ទទួល​ប្រឹក្សា​ជាមួយនឹង​ក្រុមគ្រូពេទ្យ​ឯកទេស​ជំងឺ​ទឹកនោមផ្អែម​នៅ​មន្ទីរពេទ្យ​កាល់ម៉ែត ”៕
d1a04e32-b8fa-45a3-ace2-2bf3070c4b24
អ្នកជំងឺ​ទឹកនោមផ្អែម​គួរ​ដឹង​ពី​របប​អាហារ​ដ៏​ត្រឹមត្រូវ​!
​ទី​១) របប​អាហារ​ជា​អ្វី​? ​រស់នៅ​ដោយ​ផាសុកភាព ជា​កិច្ចការ​ចាំបាច់​ចាំបាច់​សម្រាប់​មនុស្ស​ទូទៅ និង​ជាពិសេស​សម្រាប់​អ្នកជំងឺ​ទឹកនោមផ្អែម​។ សូមបញ្ជាក់ថា​ អាហារ​ដែល​ល្អ​សម្រាប់​មនុស្ស​ដែលមាន​ជំងឺ​ទឹកនោមផ្អែម គឺ​វា​ល្អ​សម្រាប់​មនុស្ស​ទូទៅ​(​មិនមែនជា​អាហារ​តម​ទេ ដូច​ការលើកឡើង​នៃ​មនុស្ស​មួយចំនួន​នោះទេ​)៖ – ជៀសវាង​អាហារ​ដែល​សំបូរ​ខ្លាញ់​ – អាច​ហូប​បាន​ច្រើន បន្លែ ផ្លែឈើ​មិន​ទុំ​ខ្លាំងពេក គ្រាប់​ធញ្ញជាតិ និង​បរិភោគ​បាយ​សំរូប​ – ហូប​បរិមាណ​តិចតួច​នូវ​ជាតិ​ស្ករ​កែច្នៃ (​ដំណាប់ និង​ស្ករ​គ្រាប់​) – រក្សា​បរិមាណ​ជាតិ​ស្រវឹង​សមរម្យ​ – បញ្ចប់​ការជក់បារី​ជាដាច់ខាត​ – បរិភោគ​ឲ្យ​បាន​ទៀងពេល (​ជៀសវាង​ការ​បង្អត់អាហារ​) ​ទី​២) ការពិនិត្យ​ជា​ស្ករ តាមដាន​ជាតិ​ស្ករ​ព្រឹកព្រហាម​មុន​អាហារ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ថា ​មាន​ជំងឺ​ទឹកនោមផ្អែម​មែន​ឫ មិនមែន​? ​នៅពេល​បរិភោគ​ចូលទៅ នោះ អាហារ​ត្រូវ​បាន​បំបែក​ជា​គ្លុយ​គូស​(​ជាតិ​ស្ករ​)​។ ជាតិ​ស្ករ​ទាំងនោះ ជួយ​កោសិកា​របស់​អ្នកបង្កើត​ថាមពល​ដែល​អ្នកត្រូវការ​សម្រាប់​សុខភាព​។ អាំង​ស៊ុយ​លីន​ជា​អ័រម៉ូន​សំខាន់​តែមួយគត់​ក្នុង​ខ្លួន​មនុស្ស​យើង ដែលមាន​ភារកិច្ច​ដឹកនាំ​ជាតិ​ស្ករ​យកទៅ​ប្រើប្រាស់​នៅ​គ្រប់​កោសិកា​នៃ​រាងកាយ​ទាំងមូល ដើម្បី​បម្លែង​ទៅជា​ប្រភព​ថាមពល អាចឲ្យ​ជីវិត​អាច​រស់​នៅបាន​។ នៅពេលដែល រាងកាយ​យើង​មិនអាច​ប្រើប្រាស់​ឲ្យ​មាន​ប្រសិទ្ធិភាព​ដូច​ធម្មតា​នូវ​អ័រម៉ូន​ឈ្មោះ​អាំង​ស៊ុយ​លីន នោះ​នាំឲ្យ​ការ​លើស​ជាតិ​ស្ករ​ក្នុង​ឈាម (​ឫ​ហៅថា ជំងឺ ទឹកនោមផ្អែម​)​។ មានន័យថា ឫ​មួយ មាន​អាំង​ស៊ុយ​លីន​គ្រប់​គ្រាន់តែ​គ្មាន​ប្រសិទ្ធិភាព ឫ​មួយ​មាន​អាំង​ស៊ុយ​លីន​មាន​ប្រសិទ្ធិភាព តែ​បរិមាណ​មិន​គ្រប់គ្រាន់​សម្រាប់​ដឹកជញ្ជូន​ស្ករ​យកទៅ​ប្រើប្រាស់ ឬមួយ​មាន​បញ្ហា​ទាំងពីរ (​ដែលជា​ករណី​ទូទៅ​ភាគច្រើន នៃ​ជំងឺ​ទឹកនោមផ្អែម​ប្រភេទ​ពីរ កើត​លើ​មនុស្ស​ធំ​)​។​ ​បញ្ជាក់​៖ ​ការ​លើស​ជាតិ​ស្ករ​ក្នុង​ឈាម ជា​ក្តីកង្វល់​ចម្បង​ដ៏​ធំ​នៃ​វេជ្ជសាស្ត្រ​យើង​នាពេល​បច្ចុប្បន្ន ពីព្រោះ​ផ្តើមចេញពី​បញ្ហា​លើស​ជាតិ​ស្ករ​ក្នុង​ឈាម​តែមួយ​មុខ នាំទៅដល់​ផលប៉ះពាល់​ស្ទើរ​គ្រប់​សរីរាង្គ​ទាំងអស់ ដែល​អាច​នាំទៅដល់​ទាំង​ពិការភាព និង​អាយុជីវិត​។​ ​បើ​មិនបាន​ព្យាបាល​ត្រឹមត្រូវ​និង​ឲ្យ​ទាន់​ពេលវេលា ជំងឺ​នេះ​បណ្តាល​ឲ្យ​មាន​ផលវិបាក​ធ្ងន់ធ្ងរ​ជាច្រើន​ដូចជា​៖ – ផលប៉ះពាល់​បណ្តាល​ខ្សោយតម្រងនោម​ – ការ​ខូច​សាច់ដុំ​បេះដូង ដោយ​មកពី​ស្ទះ​សរសៃ​ឈាម​បេះដូង​ – ដាច់ ឬ​ស្ទះ​សរសៃឈាម​ខួរក្បាល​ – ពិការភាព​ភ្នែក​ – និង​ការបាត់បង់​ការដឹង​ប្រព័ន្ធ​ប្រសាទ​អវយវៈ ដែល​នាំ​ដល់​ការ​ងាយ​មាន​របួស​ជើង និង​ការវះកាត់​ជើង​ ​ទី​៣) ការ​ធ្វើ​លំ​ហាត់ប្រាណ​ – អ្វីដែល​អ្នក​គួរ​ធ្វើ មុន​ចាប់ធ្វើ​ហាត់ប្រាណ​៖ • ស្លៀកពាក់​សំលៀកបំពាក់​សមល្មម​មិន​តឹង​ពេក ពាក់​ស្បែក​ជើងមាន​ទ្រនាប់​ស្រួល​ហ្វឹកហាត់​ • យកតាម​ខ្លួន​នូវ​ដំ​ស្ករ សម្រាប់​ពេល​ចុះ​ជាតិ​ស្ករ​ខ្លាំង​ • សូម​ពិនិត្យ​ជាតិ​ស្ករ​មុន និង​ក្រោយ​ពេលធ្វើ​លំ​ហាត់ប្រាណ​ – លំ​ហាត់ប្រាណ​ប្រភេទ​ណាមួយ​ដែល​អ្នក​ចូលចិត្ត (​ហែល​ទឹក ការដើរ ការ​រាំ លេង​តេ​នី​ស វាយ​សី ទាត់​បាល់ និង​ការងារ​ផ្ទះ​ – គួរ​ធ្វើ​ឲ្យ​បាន ៣០​នាទី​ក្នុង​មួយថ្ងៃ និង ៥​ថ្ងៃ​ក្នុង​មួយ​សប្តាហ៍​ – បើសិន​អ្នក​ចាក់​ផ្តើម​ចាក់​អាំង​ស៊ុយ​លីន សូម​ធ្វើការ​ហាត់ប្រាណ​សន្សឹមៗ ដោយមាន​ដំបូន្មាន​ពី​វេជ្ជបណ្ឌិត ឬ​អ្នកជំនាញ​ ​បញ្ជាក់​៖ ផលប្រយោជន៍​ពី​ការធ្វើ​លំ​ហាត់ប្រាណ​៖ • ធ្វើ​ឲ្យ​ប្រសើរ​នូវ​ការគ្រប់គ្រង​ជាតិ​ស្ករ​របស់​អ្នក​ • ធ្វើ​ឲ្យ​ប្រសើរ​នូវ​សម្ពាធ​ឈាម និង​ចលនា​សន្លាក់​ • ជួយ​ឲ្យ​អ្នក​ស្រក ឫ​រក្សា​ទម្ងន់​បានល្អ​ • ធ្វើ​ឲ្យ​អ្នកមាន​អារម្មណ៍ល្អ ដែលជា​ផល​វិជ្ជមាន​ប្រសើរ​បំផុត​សម្រាប់​សុខភាព​បេះដូង​ “​ដើម្បី​ស្វែងយល់​បន្ថែម​ពី​របប​ចំណីអាហារ ក៏ដូចជា​វិធី​ធ្វើយ៉ាងណា​អោយ​សុខភាព​ល្អ បងប្អូន​អាចមក​ប្រឹក្សា​ជាមួយនឹង​ក្រុម​គ្រូ ពេទ្យ​ឯកទេស​ជំងឺ​ទឹកនោមផ្អែម​នៅ​មន្ទីរពេទ្យ​កាល់ម៉ែត បានជា​រៀងរាល់ថ្ងៃ​”៕