2022-09-07T01:03:00+07:00
2832c0f6-eee0-4544-a85d-7d86c744a87b
វេជ្ជបណ្ឌិត​ខ្មែរ ដែល​ទទួល​បាន​ពានរង្វាន់​ណូបែល​អាស៊ី ប្ដេជ្ញា​បន្ត​ការងារ​ព្យាបាល​ជំងឺ​ផ្លូវ​ចិត្ត​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ
វេជ្ជបណ្ឌិត​ខ្មែរ​ម្នាក់ ជំនាញ​ព្យាបាល​ជំងឺ​ផ្លូវចិត្ត លោក ឈឹម សុធារ៉ា ដែល​ទើប​ទទួល​បាន​ពានរង្វាន់ រ៉ាម៉ន់ ម៉ាក់សៃសៃ (Ramon Magsaysay) ដែល​ពានរង្វាន់​នេះ ត្រូវ​បាន​គេ​ចាត់​ទុក​ថា ជា​ពានរង្វាន់ ណូបែល សន្តិភាព ក្នុង​តំបន់​អាស៊ី (Asia's Noble Prize) នោះ។ លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត ឈឹម សុធារ៉ា រំភើប និង​រីករាយ ចំពោះ​ការ​ទទួល​បាន​ពានរង្វាន់​កម្រិត​អន្តរជាតិ​មួយ​នេះ ហើយ​លោក​ថា ពានរង្វាន់​នេះ គឺ​ជា​ការ​ជំរុញ​ទឹក​ចិត្ត​លោក និង​ស្ថាប័ន​របស់​លោក​ធ្វើ​ការ​ព្យាបាល​ជំងឺ​ផ្លូវ​ចិត្ត​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​បន្ថែម​ទៀត។ វេជ្ជបណ្ឌិតជំនាញ​ព្យាបាល​ជំងឺ​ផ្លូវ​ចិត្ត លោក ឈឹម សុធារ៉ា កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី៣១ ខែសីហា បាន​ទទួល​ពាន​រង្វាន់ រ៉ាមុន ម៉ាក់សៃសៃ (Ramon Magsaysay Awarded) មួយ​ទៀត ដែល​ត្រូវ​បាន​សហគមន៍​អន្តរជាតិ​ទទួល​ស្គាល់​ថា ជា​ពានរង្វាន់​ណូបែល​សន្តិភាព ប្រចាំ​តំបន់​អាស៊ី ចំពោះ​ការងារ​លើក​កម្ពស់​សុខភាព​ផ្លូវ​ចិត្ត​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ ក្រោយ​ពី​របប​ខ្មែរ​ក្រហម។ វេជ្ជបណ្ឌិត ឈឹម សុធារ៉ា ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​ថា លោក​រំភើប និង​រីករាយ ដែល​ទទួល​បាន​ពានរង្វាន់​អន្តរជាតិ​មួយ​នេះ។ លោក​បន្ថែម​ថា ពានរង្វាន់​នេះ មិន​គ្រាន់តែ​ជា​ការ​ទទួល​ស្គាល់ និង​ផ្ដល់​តម្លៃ​ដល់​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ក្នុង​ការងារ​របស់​លោក​អស់​រយៈ​ពេល​ជាង ២០ឆ្នាំ មក​ហើយ​នោះ​ទេ តែ​វា​ក៏​ជា​ការ​ជំរុញ​ទឹកចិត្ត​ដល់​លោក និង​ស្ថាប័ន​លោក​បន្ត​ការងារ​ក្នុង​វិស័យ ព្យាបាល​ជំងឺ​ផ្លូវចិត្ត​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​បន្ត​ទៀត​ដែរ៖ ... វេជ្ជបណ្ឌិត ឈឹម សុធារ៉ា គឺ​ជា​នាយក​ប្រតិបត្តិ​អង្គការ​ចិត្ត​សង្គម អន្តរវប្បធម៌ ហៅ​កាត់​ថា ធីភីអូ (TPO) ដែល​ជា​អង្គការ​ផ្ដល់​សេវាកម្ម​ព្យាបាល​ជំងឺ​ផ្លូវចិត្ត​ធំ​ជាង​គេ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា តាំង​ពី​ឆ្នាំ២០០២ មក​ម្លេះ។ លោក​មាន​បងប្អូន ២នាក់ ដោយ​លោក​ជា​កូន​ច្បង។ ម្ដាយ​របស់​លោក​ឈ្មោះ ឈឹម មាន គឺ​ជា​ស្ត្រី​មេម៉ាយ តែ​មាន​ការងារ​ជា​ស្ថាបត្យករ តាំងពីទសវត្សទី៦០ មក​ម្ល៉េះ។ លោក ឈឹម សុធារ៉ា បាន​រៀន​ចប់​ថ្នាក់​វេជ្ជបណ្ឌិត តាំង​ពី​ឆ្នាំ១៩៩២ ហើយ​លោក​បាន​ចូល​រៀន​ជំនាញ​ឯកទេស​បន្ថែម​ផ្នែក​ចិត្តសាស្ត្រ និង​បាន​ផ្លាស់ប្ដូរ​ការងារ​ជំនាញ​វះកាត់​របស់​លោក មក​ព្យាបាល​ជំងឺ​ផ្លូវ​ចិត្ត​វិញ នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ១៩៩៤។ ដោយ​មើល​ឃើញ​ពី​សារៈ​សំខាន់ និង​ភាព​ចាំបាច់​សម្រាប់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ជា​ជន​រងគ្រោះ​ពី​របប​ខ្មែរ​ក្រហម ដែល​មាន​ជំងឺ​ផ្លូវចិត្ត​ជា​ច្រើន​នោះ​ លោក ឈឹម សុធារ៉ា បាន​បន្ត​ការ​សិក្សា​ជំនាញ​ផ្លូវចិត្ត​របស់​លោក​បន្ត​ទៀត ដោយ​នៅ​ឆ្នាំ២០០០ លោក​បាន​បញ្ចប់​ថ្នាក់​អនុបណ្ឌិត​ជំនាញ​ចិត្តសាស្ត្រ នៅ​សកលវិទ្យាល័យ នូ សៅវេល (UNSW University) ក្នុង​ទីក្រុង​ស៊ីដនី ប្រទេស​អូស្ត្រាលី (Australia) និង​នៅ​ឆ្នាំ២០១៤ លោក​បាន​បញ្ចប់​ជំនាញ​ចិត្តសាស្ត្រ​ថ្នាក់​បណ្ឌិត នៅ​សកវិទ្យាល័យ ម៉ូណាស (Monash University) ក្នុង​ប្រទេស អូស្ត្រាលី​ទៀត​ផង​ដែរ។ បុគ្គលិក​ដែល​ធ្វើការ​ជាមួយ​លោក ឈឹម សុធារ៉ា ១៥ឆ្នាំ គឺ​លោកស្រី តាំង សុភាព ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​ថា លោក ឈឹម សុធារ៉ា គឺ​ជា​ថ្នាក់​ដឹកនាំ​គំរូ​ក្នុង​ការ​បើក​គំនិត​ទូលាយ ដោយ​​បើក​ការ​ពិភាក្សា​ទទួល​យក​គំនិត​ថ្មីៗ ពី​បុគ្គលិក ហើយ​គាត់​ក៏​មាន​ជំនាញ​ត្រួត​ពិនិត្យ និង​វាយ​តម្លៃ​លើ​លទ្ធផល​ការងារ​ដែរ ដោយ​គាត់​តែងតែ​ផ្ដួចផ្ដើម​គំនិត​ច្នៃប្រឌិត ដើម្បី​ពង្រឹង​គុណភាព​សេវា​ព្យាបាល​ជំងឺ​ផ្លូវចិត្ត​នៅ​ក្នុង​អង្គការ ធីភីអូ (TPO)។ លោកស្រី តាំង សុភាព បន្ថែម​ថា លោក ឈឹម សុធារ៉ា មិន​ត្រឹមតែ​មាន​ជំនាញ​ព្យាបាល​ជំងឺ​ផ្លូវចិត្ត​នោះ​ទេ គាត់​ក៏​ជា​បុគ្គល​គំរូ ក្នុង​ការ​លះបង់​ទាំង​កម្លាំង​កាយ ចិត្ត និង​ថវិកា​ជួយ​ដល់​អង្គការ ធីភីអូ TPO ហើយ​ធ្វើការ​យ៉ាង​សកម្ម ដោយ​មិន​គិត​ពី​ភាព​នឿយហត់៖ ... ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​តាំង​ពី​ឆ្នាំ១៩៥៧ ដោយ​ដាក់​ឈ្មោះ​តាម​អតីត​ប្រធានាធិបតី​ហ្វីលីពីន លោក រ៉ាម៉ុន ម៉ាក់សៃសៃ (Ramon Magsaysay) ដែល​បាន​ស្លាប់​ដោយ​គ្រោះថ្នាក់​ធ្លាក់​យន្តហោះ ក្នុង​ឆ្នាំ១៩៥៧។ ពានរង្វាន់​នេះ ត្រូវ​បាន​សហគមន៍​អន្តរជាតិ​ទទួល​ស្គាល់​ថា ជា​ពានរង្វាន់​កិត្តិយស​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ និង​ចាត់​ទុក​ថា ជា​ពានរង្វាន់​សន្តិភាព ណូបែល ប្រចាំ​តំបន់​អាស៊ី។ នៅ​ក្នុង​ការ​ផ្ដល់​ពានរង្វាន់​លើក​ទី៦៤ នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ២០២២ មូលនិធិ​នេះ ក៏បានផ្ដល់ពានរង្វាន់ដល់បុគ្គល ៣រូបផ្សេងទៀតដែរ ដែល​ពួក​គេ​ទាំង​នោះ​មក​ពី​ប្រទេស​ជប៉ុន (Japan) ឥណ្ឌូនេស៊ី (Indonesia) និង​ប្រទេស ហ្វីលីពីន (Philipines)។ ដោយឡែក មូលនិធិ រ៉ាមុន ម៉ាក់សៃសៃ (Ramon Magsaysay Awarded Foundation) បាន​ផ្ដល់​ពានរង្វាន់​ដល់​វេជ្ជបណ្ឌិត ឈឹម សុធារ៉ា ដោយ​ផ្អែក​លើ​មូលហេតុ​សំខាន់ ដូចជា ការ​លះបង់​ប្រយោជន៍​បុគ្គល ដើម្បី​ផ្ដល់​សេវា​ព្យាបាល​ជំងឺ​ផ្លូវ​ចិត្ត​ឱ្យ​បាន​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​រស់នៅ​តាម​ទី​ជនបទ។ ដឹកនាំ​ការ​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​ផ្នែក​ចិត្តសាស្ត្រ និង​រក​ឃើញ​វិធីសាស្ត្រ​ថ្មីៗ ក្នុង​ការ​ព្យាបាល​ជំងឺ​បាក់ស្បាត និង​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ការងារ ​ដោយ​មិន​គិត​ពី​ភាព​នឿយហត់ ក្នុង​ការ​ជួយ​ផ្សះផ្សា​ផ្លូវ​ចិត្ត​ដល់​ជន​រង​គ្រោះ​ពី​សម័យ​ខ្មែរក្រហម។ កាល​ពី​ឆ្នាំ២០១៧ លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត ឈឹម សុធារ៉ា ក៏​ធ្លាប់​ទទួល​បាន​ពានរង្វាន់វេជ្ជបណ្ឌិត ហ្គីស្លេន (Dr. Guislan Award) ពី​ប្រទេស​បេហ្សិក (Belgium) ទៅ​លើ​ការងារ​លុប​បំបាត់​ស្លាកស្នាម​អវិជ្ជមាន​បណ្ដាល​មក​ពី​ជំងឺ​ផ្លូវចិត្ត ម្ដង​រួច​មក​ហើយ​ដែរ ដោយ​កាល​នោះ លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត​បាន​បរិច្ចាគ​ថវិកា​ពាន​រង្វាន់ ដែល​មាន​ចំនួន ប្រាំម៉ឺន​ដុល្លារ​អាមេរិក (៥០.០០០ដុល្លារ​អាមេរិក) ទៅ​អង្គការ ធីភីអូ (TPO) ទាំង​អស់។ ដោយ​ឡែក លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត ឈឹម សុធារ៉ា និង​ថ្នាក់​ដឹកនាំ​នៃ​អង្គការ ធីភីអូ (TPO) នឹង​ទៅ​ទទួល​ពានរង្វាន់ រ៉ាមុន ម៉ាក់សៃសៃ (Ramon Magsaysay Awarded) នៅ​ថ្ងៃ​ទី៣០ ខែវិច្ឆិកា នៅ​ទីក្រុង​ម៉ានីល (Manila) ប្រទេស​ហ្វីលីពីន (Philippine) ក្នុង​ពេល​ខាង​មុខ៕