Gənclərin maariflənməsinin, dünyagörüşünün və analitik düşüncə bacarığının inkişafının cəmiyyət üçün əhəmiyyətini anlayaraq, "Nar” öz korporativ sosial məsuliyyət strategiyası çərçivəsində müxtəlif layihələrə dəstək verir. "Breyn Rinq” bilik müsabiqəsi də bunlardan biridir. Ətraflı məlumatı nar.az səhifəsindən əldə etmək olar.
“Oğraş...”,“Satqın...”, Cındır...”
Körpəmin 1,5 yaşı tamam olan zaman, mən nəhayət ki, özümə güzgüdə baxa bildim. Bu, pis mənada şok idi. Mən qurbağa kimi şişmişdim. Pəhrizlər isə mənim üçün işgəncəyə çevrildi. Stress, sinir və çəki artıqlığı. Qarnım məni özümdən çıxardırdı. Press üçün məşqlərə nifrət edirəm. Dəfələrlə başlamağıma baxmayaraq, yenə atırdım. Mən həm maye şabalıd, çay içirdim, qodji giləmeyvələrini qaşıq-qaşıq yeyirdim. Mənə kömək etmirdi. Maksimum 3-5 kq çəki atırdım. Hər zaman da ilk olaraq, sinəm arıqlayırdı, bu da çox məyusedicidir. Gardenin FatFlex haqqında eşidəndə bir az şübhələndim, axı bu tamamilə yeni və tanış olmayan bir şeydir. Lakin mən risk elədim və bir ay ərzində məhz qarın və omba nahiyyəmdən 10 kq çəki atdım! Sinəm isə öz yerində qaldı! Artıq 1 il keçib, nəticə isə qalır - belim 64 sm-dir.
Cloud Connect ViaWest-in bir çox kanalda məlumatları birləşdirən çoxsaylı təkliflərindən biridir. Məlumat köçürülməsi, fəlakətlərin bərpası və daha yüksək fəaliyyət proqramları üçün sistem hazırlamaq üçün ideal bir əlaqə, IP VPN şəbəkələri, ethernet şəbəkələri və kolokasiya mərkəzlərində virtual keçid vasitəsi ilə qurulur.
Müəyyən olunmuş məqsəd əsasında qərar variantının seçilməsi üçün çoxlu kriteriyaları müəyyən etmək və onlar üzrə qiymətləndirmə şkalasını hazırlamaq lazımdır.
"Məlum olduğu kimi, dərman vasitələri üzrə son qiymət tənzimlənməsi ötən ilin 28 noyabr tarixində həyata keçirilmiş və həmin tarixdən sonra tənzimlənmiş qiymətlərdə dəyişiklik olmayıb. Manatın hazırkı məzənnəsi də (1,7301 manat/ABŞ dolları) həmin tarixə olan məzənnəyə uyğundur. Aydındır ki, manatın məzənnəsi iki il əvvəlki səviyyədə olsaydı, dərman vasitələrinin qiyməti manatla ifadədə hazırki səviyyədən də ən azı iki dəfə aşağı olacaqdı. Dəfələrlə qeyd edilməsinə baxmayaraq, əksər hallarda bioloji fəallığa malik qida əlavələri bəzi KİV-də dərman vasitəsi kimi təqdim olunur, müxtəlif apteklərdə bir-birindən kəskin fərqlənən və yüksək qiymətlərlə satıldığı bildirilir. Bir daha vurğulayırıq ki, bioloji fəallığa malik qida əlavələri orqanizmin gücləndirilməsi, qidanın zənginləşdirilməsi məqsədilə istifadə oluna bilər, lakin xəstəliklərin qarşısının alınması və ya müalicəsi üçün təyin olunan dərman vasitələrini əvəz etmir. Bioloji fəallığa malik qida əlavələri dərman vasitəsi deyildir və qiymətləri digər ölkələrdə olduğu kimi, Azərbaycanda da dövlət tərəfindən tənzimlənmir. Bioloji fəallığa malik qida əlavələrinin qiymətlərinin bir sıra hallarda qəpiklə ifadədə dəqiq göstərilməsi (məsələn, 15,03 manat) dövlət tərəfindən tənzimləndiyi təəssüratını yaratsa da, həmin qiymətlər dövlət tərəfindən tənzimlənmir.
Date: 20 January 2015 13:42 “Həm Dağlıq Qarabağ məsələsi, həm də 20 Yanvar hadisələri bir mərkəzdən idarə olunurdu. Bizə qəribə gələ bilər, ancaq əslində isə erməni diaspor təşkilatlarının necə oturuşmuş bir struktur olduğu, onların ayrı-ayrı ölkələrdə öz tərəfdarlarını vahid bir məqsəd üçün nə cür yönəltdikləri aydın məsələ idi”.Bu sözləri Milli.Az-a Milli Məclisin üzvü Aydın Mirzəzadə deyib.Millət vəkili 5 senatorun 18 yanvar 1990-cı il tarixində SSRİ rəhbəri M.Qorbaçova etdiyi müraciətin erməni mətbuatı tərəfindən gündəmə gətirilməsinə də münasibət bildirib.“Həmin müraciətə imza atan senatorlar üçün fərqi yox idi ki, hansı məzmunda və nə edəcəkıər. Erməni millətçi dairələrinə bağlı olduqlarına görə, seçki kampaniyalarında onların resurslarından istifadə etdiklərinə görə həmin müraciəti edirdilər. Bəlkə də həmin vaxt senatorlardan soruşsaydıq, heç Bakının harada yerləşdiyindən xəbərləri olmazdı. Nədənsə Ermənistanda yaşayan 200 min azərbaycanlı oradan qovulanda, evləri dağılanda, minlərlə insan öldürüləndə SSRİ rəhbərliyi Ermənistanda fövqəladə vəziyyət elan etmək və azərbaycanlı vətəndaşları qorumaq həvəsinə düşməmişdi. Aydın məsələdir ki, bunun içində böyük siyasi riyakarlıq, Azərbaycan xalqına qarşı böyük bir qəsd əhval-ruhiyyəsi dururdu ki, bu da 20 yanvarda baş verdi”, - o vurğulayıb.Ermənistanin Panorama.am saytı 5 senatorun 18 yanvar 1990-cı il tarixində SSRİ rəhbəri M.Qorbaçova etdiyi müraciəti yayımlayıb. ABŞ-ın hazırkı dövlət katibi Con Kerrinin də imza atdığı müraciətdə Qorbaçovdan xahiş edilirdi ki, Dağlıq Qarabağın Ermənistana birləşdirilməsi ilə bağlı tədbir görsün.“1990-cı il 20 Yanvar hadisələrini erməni millətçi dairələri və onların təsiri altında olan SSRİ siyasi rəhbəriyi törətmişdi”, - deyən millət vəkili Aydın Mirzəzadə əlavə edib ki, həmin hadisələrin törədilməsində məqsəd Azərbaycan xalqının gözünü qorxutmaq, onun ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizəsini dayandırmaq və Azərbaycanla Türkiyə hesabına Ermənistan ərazilərini genişləndirməkdən ibarət idi. Bunun üçün mümkün olan və olmayan variantlardan istifadə edilirdi.“Mixail Qorbaçov o dövrdə özünün erməni sevgisi ilə tanınırdı. Onun köməkçilərinin ikisi erməni idi. Rəhbərlik etdiyi mərkəzi komitənin iki vacib şöbəsinin müdiri erməni idi. Dövlət Plan Komitəsinin sədrinin birinci müavini erməni idi. Onun vaxtaşırı erməni millətçi ziyalıları ilə görüşləri olurdu. Hətta 1989-cu ildə Ermənistanda zəlzələ olanda Qorbaçov oraya getmişdi. O, erməni ziyalıları ilə görüşdə Qarabağı "Artsax" adlandırdı. Bu, erməni ictimaiyyətinə çox xoş gəlmişdi. 1990-cı ilin 20 yanvarı təxmini seçilmişdi. Başqa bir gündə, başqa bir ildə də ola bilərdi. Amma bu hadisə mütləq baş verməli idi. Çox maraqlıdır ki, daxili məsələ olduğu halda, Bakıdakı qırğına SSRİ-nin müdafiə naziri Dmitri Yazov rəhbəlik edirdi. Yazov bu yaxınlarda etiraf elədi ki, nədənsə, o vaxt dövlət təhlükəsizlik komitəsinin sədri və daxili işlər naziri deyil, müdafiə naziri göndərilmişdi. Deyirdi ki, mən ölkəni xarici düşməndən qorumalı idim. Daxili işlərə mənim nə aidiyyatım var? Bu məqsədyönlü şəkildə edilirdi”, - millət vəkili qeyd edib.O hesab edir ki, əgər həmin dövrdə Azərbaycan SSRİ rəhbərləri Vəzirov və Mütəllibov vətənpərvər olsaydılar, əllərində olan imkandan istifadə edib qırğının qarşısını ala bilərdilər. Əslində onlar bunun iştirakçısı oldular. Bu məsələdə Moskvanın siyasətini həyata keçirənlər oldular.“1988-ci ildə ulu öndər Heydər Əliyevin böyük siyasətdən uzaqlaşdırılması ilə Azərbaycana qarşı kampaniya sürət qazandı. Ancaq nəticə nə oldu? Həmin hadisədən 25 il keçib. Qorbaçov da, Yazov da, o birilər də geniş ictimaiyyətin suallarına cavab verməli olurlar. İndiyə qədər öz məsuliyyətlərinin altından qaçmağa çalışırlar. Erməni millətçilərinin qurduğu müstəqil Ermənistan dövləti əlini açıb bütün dünyadan pul dilənir. Ancaq üstünə gedilən, əhalisi qırılan, torpağının bir hissəsi işğal edilən Azərbaycan isə BMT Təhlükəsizlik Şurasının üzvüdür. Bu gün kosmik dövlətlər klubunun üzvüdür. Bu gün Azərbaycan öz inkişafı ilə bütün dünyaya yaxşı bir nümunədir. Tarix kimin düzgün olduğunu çox obyektiv şəkildə ortaya qoyur”, - Mirzəzadə vurğulayıb.Teymur HacıyevMilli.Az
Rəng, еyni zаmаndа yаrаdıçılıq imkаnlаrının üzə çıхаrılmаsı, diаqnоzlаşdırılmаsı üçün də əlv еrişlidir. Оnun təsirеdici gücü v ə v izuаlizаsiyаsının birləşdirilməsi ilə bədii fəаliyyətin nəticələrinə təsir göstərmək mümkündür. Məsələn, əgər iki qrup аrаsındа idmаn yаrışı kеçirilirsə, оnlаrın gеyəcəkləri pаltаrın rəngi nəticələrə təsir еdə bilir. Kоnsеrt prоqrаmındа, bаyrаm v ə şənliklər üçün pаltаr sеçimi də bеlə təsirеdici аmillərdəndir. Bunun üçün uşаqlаrın hаnsı rəngə üstünlük v еrdiklərini, hаnsı rəngin оnlаrdа hаnsı hisslər оyаtdığını izləmək lаzımdır.
"Ətrafımda gey dostlarım çoxdur"
Coinbase: Kripto-investorların 24%-i bitcoin alır
-Qarabağ Komitəsi mitinq təyin etdi və bu, sosial şəbəkələrdə, canlı yayımda yayıldı, mətbuatda işıqlandırıldı. Bundan 8 saat sonra Milli Şura da eyni günə, vaxta, yerə mitinq təyin etdi. Adətən, mitinqlər şənbə gününə təyin olunur. Hesab edirəm ki, bu cür məsələlərdə daha diqqətli olmaq lazımdır. Çünki özünə ictimai-siyasi birlik deyirsənsə, özünü bu sektorun avanqardı hesab edirsənsə, bu cür məsələləri diqqətdə saxlamalısan. Sonradan “biz bilmirdik”, “eşitməmişdik” kimi məsələlər kiməsə səmimi gələ bilər. Ancaq çoxuna qeyri-səmimi gəlir. Bu mövqe mənə də səmimi gəlmədi. İstəməzdim ki, Qarabağ məsələsi olan yerdə intriqa olsun. Ona görə də güzəştə getməyin əleyhinə olmadım. Amma hər kəs Qarabağ məsələsinin nə demək olduğunu başa düşməli və buna uyğun addım atmalıdır.
Vurğulanıb ki, 2010-cu ildə təsis edilən Nazarbayev Universiteti beynəlxalq səviyyəli araşdırma institutuna çevrilməyi hədəfini qoyub. Nazarbayev Universitetinin əsas xüsusiyyətləri bunlardır: qanunvericiliklə nəzərdə tutulan akademik azadlıq və institusional muxtariyyat, əsasən beynəlxalq professor-müəllim heyəti, ingilis dili əsas tədris dili kimi və elmi araşdırmaların keçirilməsi, qəbul və sonkarı təhsil üçün ciddi akademik tələblər, həmçinin bakalavriat proqramlarından başlayaraq təhsilin və elmin inteqrasiyası.
Oxu.Az-ın məlumatına görə, dövlət başçısı ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərin bütün sahələrdə inkişafının razılıq doğurduğunu söyləyib.
افلام سكس رجال خنسات تنيك مجانا
Bu barədə APA-ya Fövqəladə Hallar Nazirliyindən bildirilib. Xəbərə görə, eyni gündə həmin ərazidə batan 2005-ci il təvəllüdlü Vəliyev Pərviz Şaiq oğlunun axtarışları davam etdirilir.
1. «Azərbaycan Respublikasında bəzi fəaliyyət növlərinə xüsusi razılıq (lisenziya) verilməsi haqqında Qaydalar» (əlavə 1) təsdiq edilsin.