Tam razıyam. Düz düzdə qalır...
"Azərbaycanlı olmağıma hamı təəccüblənir"
aşnalaşmadınız (II cəm, şühudi keç, inkar)
Əhməd bəy Ağaoğlu müsəlman Şərqində müasirləşmə siyasətinin ardıcıl tərəfdarı kimi tanınıb - AZƏRTAC – Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyi
Mən sizdən o qədər divarı yazmağınızdan ötrü incimirəm, nə qədər ki, sizin danmağınıza inciyirəm; sizin qorxudan yalan danışmağınıza inciyirəm. Ona inciyirəm ki, söz yox, divarı yazan üçünüzdən birinizdi; amma üçünüz də and-aman eləyirsiniz ki, siz yazmamısınız. Pəs sizdən savayı bu evdə uşaq ki, yoxdu. Onlara belə bir işin doğru olmadığını izah edir, həmçinin, tapşırır ki, bir də divarı yazmasınlar. Göründüyü kimi, atanın öz uşaqlarının divarı yazmalarından daha çox, onların bunu danmaları, qorxularından yalan danışmaları narahat edir. Ata dünyagörmüş, təcrübəli adamdır, “qoca mürəbbidir”, o, bəzən hirslənib uşaqlarına qışqırsa da, onlara şiddət göstərməmiş, heç cəzalandırma üsulundan da belə istifadə etməmişdir. Ata bu qərara gəlir ki, uşaqların şüuruna zəruri təsir göstərmək, divarı yazmağın pis iş olduğunu onlara anlatmaq lazımdır. Bunun üçün o, əvvəl hökmə, öyüd-nəsihətə müraciət edir. Bunların uşaqlara təsir etmədiyini gördükdən sonra başqa vasitəyə əl atır. Uşaqların yaşına, səviyyəsinə uyğun hərəkət edib bu dəfə onlara heç bir söz demir. Elə düşünür ki, bəlkə uşaqlar öz inadlarından əl çəkələr, divarı yazmağın “hər babətdən pis iş” olduğuna inanalar. Valideyn-övlad rəftarında ata tərbiyə üsulunun üç növündən istifadə edir, təcrübədən keçirir: öyüd-nəsihət, məcburiyyət və inandırma. Sonuncu üsulu ata daha faydalı, təlim-tərbiyə işində əlverişli hesab edir. Lakin bunlar heç bir nəticə vermir. Axırda məlum olur ki, divarı yazan balaca uşaqlar deyil. Divarı yazan “qırx-qırx beş yaşlı, ucaboy, bir kasıb və fağır İran əhli” saqqallı uşaq Kəblə Əzimdir. “Divarda heyvana oxşar bir cızma-qara çəkilib, altından bir neçə əlif, yanında bir neçə girdə şey. Mən çox təəccüb elədim və əhvalım da birdən nədənsə dəyişdi. Kəblə Əzim mətləbi duydu və mən soruşmamış dedi: – Molla əmi, doğrusu mənim dərsim-zadım yoxdu, bu bir yaddaşdı, yazdım ki, hesablar dolaşmasın”.
Müəllif : Üzeyir Hacıbəyov
վտիտ-Թուլակազմ, տկար՝ թույլ կազմվածքով:
gözlənilirdi. Bu isə İsgəndəri taxt-tacdan məhrum edə bilərdi. Bu arada sarayda
hazir meni gozleyen.. Ardın oxu »
Bəs Yerevanın "DQR" tanımaqla bağlı ortaya atdığı "Erməsnitan XİN-nin dili ilə desək, iki deputatın təşəbbüsü ilə bağlı rəy"in məqsədi nə idi?