"date_created": "2023-04-09T09:15:28.737Z",
រកស៊ីជិត២ឆ្នាំខាតលុយខ្ទង់១៥ម៉ឺន$ លោក khoo kar kiat ប្រាប់ពីកំហុសធំ ២ អ្នករកស៊ីគួរជៀសវាង
ចាប់ផ្ដើមជាមួយចក្ខុវិស័យចង់កែប្រែឱ្យមនុស្សផ្លាស់ប្ដូរឥរិយាបទក្នុងការញ៉ាំម្ហូបអាហារតាមបែបថ្មី លោក khoo kar kiat បានលាឈប់ពីការងារដែលលោកធ្លាប់ធ្វើអស់រយៈពេល ៨ឆ្នាំ ដើម្បីដើរតាមក្ដីស្រមៃរបស់ខ្លួន ដោយបង្កើតក្រុមហ៊ុនមួយឈ្មោះ Fastbeeដែលជាក្រុមហ៊ុនដឹកជញ្ជូនម្ហូបអាហារ និងស្តុកទុកក្នុងទូទំនើបមួយ ដែលអតិថិជនខ្លួនអាចមកយកពេលណាក៏បាន។
ប៉ុន្តែអាជីវកម្មមួយនេះមិនបានរីកចម្រើនទៅមុខនោះទេ ពោលគឺវាបានផ្ដល់តែបទពិសោធន៍រកស៊ី រួចក៏ឈានទៅរកភាពបរាជ័យក្រោយពេលចេញរកស៊ីបាន ២២ខែ និងខាតបង់ប្រាក់រហូតដល់ទៅ ២០ម៉ឺនដុល្លារសាំហ្កាពួរឯនោះ (ប្រហែល១៥មឺនដុល្លារអាមេរិក)។ មនុស្សភាគច្រើនបានចែករំលែកពីគន្លឹះជោគជ័យរបស់ខ្លួន ប៉ុន្តែសម្រាប់ លោក khoo kar kiatមិនមានភាពខ្មាសអៀនក្នុងការចែករំលែកបទពិសោធន៍បរាជ័យក្នុងអាជីកម្មរបស់ខ្លួនដល់អ្នករកស៊ីជំនាន់ក្រោយនោះទេ។
ខាងក្រោមនេះជាកំហុសឆ្គងធំៗចំនួន ២ ដែលធ្វើឱ្យអាជីវកម្មជាទីស្រលាញ់របស់លោក khoo kar kiatសម្រេចចិត្តបិទទ្វាក្រោយពេលចាប់ផ្ដើមអស់រយៈពេល ២២ខែ៖
១. ភាពទន់ខ្សោយក្នុងការគ្រប់គ្រងប្រតិបត្តិការអាជីវកម្ម
ប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មគឺពិតជាសំខាន់បំផុតក្នុងការរកស៊ី ព្រោះប្រសិនបើយើងមិនមានប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងច្បាស់លាស់ទេ វានឹងបង្កនូវបញ្ហាជាច្រើនដល់ម្ចាស់អាជីវកម្ម។ ជាក់ស្ដែងសម្រាប់ថ្ងៃចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្មដំបូងរបស់លោក khoo kar kiatបានផ្ដល់នូវបញ្ហាឈឺក្បាលជាច្រើនតាំងពីថ្ងៃទី១មកម៉្លេះ។ អ្នកដឹកជញ្ជូនមិនបានមកដឹកម្ហូបអាហារទៅដាក់ក្នុងទូ ដូច្នេះលោកត្រូវដឹកជញ្ជូនដោយខ្លួនឯង ពេលខ្លះទូខូចត្រូវជួសជុល និងពេលខ្លះអតិថិជនប្រាប់ថាបើកទូមិនចេញ ហើយខ្លះទៀតដាក់អាហារឱ្យអតិថិជនខុស រហូតពេលខ្លះត្រូវហួសម៉ោងញ៉ាំអាហារបស់អតិថិជនក៏មាន។ នេះជាកំហុសឆ្គងដ៏ធំមួយរបស់លោកក្នុងការចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្ម។
២. សម្ពាធពីតម្រូវការទុនពីអ្នកវិនិយោគ
ក្រោយចាប់ផ្ដើមបានមួយរយៈ អាជីវកម្មលោកក៏ត្រូវការទុនបន្ថែមដើម្បីទ្រទ្រង់អាជីវកម្ម និងចង់ពង្រីកខ្លួនឱ្យកាន់តែធំជាងមុន។ ប៉ុន្តែអ្នកវិនិយោគតម្រូវឱ្យលោកពង្រីកទូសម្រាប់ផ្ទុកអាហារឱ្យបាន ១០កន្លែង នៅក្នុងរយៈពេល ៦ខែ ទើបគេនឹងពិចារណាក្នុងការវិនិយោគ។ លោកខំពង្រីកទូមិនទាន់បាន ១០កន្លែងផង ស្រាប់តែក្រុមហ៊ុនជួបបញ្ហាហិរញ្ញវត្ថុដោយអស់លុយសម្រាប់ប្រតិបត្តិការអាជីវកម្ម។ ដូច្នេះជម្រើសលោកបានព្យាយាមទាក់ទងទៅអ្នកវិនិយោគជាច្រើននាក់ដើម្បីមកបណ្ដាក់ទុន ប៉ុន្តែជាលទ្ធផល អាជីវកម្មមួយនេះ មិនអាចគៀងគរទុនពីអ្នកវិនិយោគណាម្នាក់ទាល់តែសោះ បើទោះបីជាលោកព្យាយាមខ្លាំងយ៉ាងណាក៏ដោយ។ ជម្រើសចុងក្រោយ លោកក៏សម្រេចចិត្តបិទទ្វារអាជីវកម្មខ្លួនក្រោយដំណើរការបាន ២២ខែ។
ក្រោយបិទទ្វាអាជីវកម្ម និងមានសាព័ត៌មានមួយចំនួនចុះផ្សាយពីលោក ធ្វើឱ្យមានសាធារណជនជាច្រើនបានផ្ញើសារមកលើកទឹកចិត្តលោកកុំឱ្យអស់សង្ឃឹម និងចែករំលែកបទពិសោធន៍ស្រដៀងគ្នានឹងលោកផងដែរ ដែលធ្វើឱ្យលោកកាន់តែមានកម្លាំងចិត្ត និងមិនអស់សង្ឃឹមនឹងភាពបរាជ័យនេះ។
តាមរយៈបទពិសោធន៍បរាជ័យរបស់លោក បានលើកទឹកចិត្តកុំឱ្យអ្នករកស៊ីជំនាន់ក្រោយខ្លាចរអារជាមយភាពបរាជ័យ ប៉ុន្តែត្រូវគិតថាយើងជាមនុស្ស ហើយគ្មានអ្នកណាអាចជៀសផុតពីកំហុសឆ្គងនោះទេ សំខាន់អ្នកហ៊ានសាកល្បងអ្វីដែលអ្នកចង់ធ្វើ ចេះរៀនសូត្រពីកំហុសទាំងនោះ និងហ៊ានសាកល្បងជាថ្មីម្ដងទៀត៕ អភិវឌ្ឍន៍ខ្លួនជាមួយខ្ញុំទីនេះ ( https://t.me/LongVathanakOfficial )
"date_created": "2023-04-09T09:08:12.191Z",
ទីបំផុតរកឃើញម្ចាស់ពានរង្វាន់អចលនទ្រព្យកម្ពុជា (CREA) ប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ ដ៏មានកិត្យានុភាពក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យហើយនៅសណ្ឋាគារសូហ្វីតែល
រាជធានីភ្នំពេញ ៖ អ្នកអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យ ភ្នាក់ងារ និងអ្នកជំនាញផ្នែកអចលនទ្រព្យអ្នកអស់បានធ្វើការប្រមូល ផ្តុំគ្នានៅសណ្ឋាគារ Sofitel Phnom Penh Phokeethra កាលពីល្ងាច ថ្ងៃសុក្រ ទី០7 ខែមេសា ដើម្បីអបអរសាទរសមិទ្ធផល របស់បុគ្គល និងក្រុមហ៊ុនឆ្នើមក្នុងវិស័យនេះ ។
ព្រឹត្តិការណ៍ដ៏មានកិត្យានុភាពនេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើងជារៀងរាល់ឆ្នាំដោយក្រុមហ៊ុន Realestate.com.kh សហការជាមួយក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់, និយ័តករអាជីវកម្មអចលនវត្ថុ និងបញ្ចាំកម្ពុជា និងសមាគមអ្នកវាយតម្លៃ និងភ្នាក់ងារអចលនវត្ថុកម្ពុជា ។
កម្មវិធីប្រគល់ពានរង្វាន់អចលនទ្រព្យកម្ពុជានេះត្រូវបានប្រារព្ធធ្វើឡើងដោយមានអ្នកជាង 500 នាក់ដែលអញ្ជើញមកពីគ្រប់ផ្នែកនៃវិស័យអចលនទ្រព្យរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ។ អ្នកដែលត្រូវបានតែងតាំង និងអ្នកទទួលពានរង្វាន់ត្រូវបានវាយតម្លៃខ្ពស់ដោយគណៈកម្មការដោយផ្អែកលើភាពជាអ្នកដឹកនាំក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យ ការច្នៃប្រឌិត កំណើនអាជីវកម្ម ផលប៉ះពាល់ និងឧត្តមភាពរួមរបស់ពួកគេ ។
អ្នកឈ្នះរង្វាន់ជាង 30 នាក់ មកពីក្រុមហ៊ុនអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យ និងភ្នាក់ងារដែលឈានមុខគេក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ត្រូវបានប្រកាសពេញមួយយប់ ដោយអ្នកឈ្នះទទួលបានរង្វាន់ជាពានរង្វាន់ចំនួន១, ត្រា CREA ដ៏មានកិត្យានុភាព និងវិញ្ញាបណ្ណបត្រ ដើម្បីបញ្ជាក់ពីភាពជោគជ័យរបស់ក្រុមហ៊ុនពួកគេ ។
ក្រុមហ៊ុន Forest Harmony ក្លាយជាម្ចាស់ពានរង្វាន់ការអភិវឌ្ឍន៍ឆ្នើមបំផុតប្រចាំឆ្នាំ ដែលជាឈ្នះពានរង្វាន់កំពូលសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍ប្រចាំឆ្នាំ។ គម្រោង Le Condé BKK1 បានឈ្នះពានរង្វាន់ Condominium Development of the Year ខណៈដែល Borey Dragon Land 598 បានឈ្នះពានរង្វាន់ Best Landed Property Development of the Year និង Angkor Grace ដែលជាអ្នកឈ្នះពានរង្វាន់ជាច្រើនផ្សេងទៀតបានឈ្នះពានរង្វាន់ Hotel Development of the Year ។
ពានរង្វាន់អ្នកអភិវឌ្ឍន៍កំពូលប្រចាំឆ្នាំរួមមានអ្នកឈ្នះរួមគ្នាសម្រាប់អ្នកអភិវឌ្ឍន៍ទូទៅប្រចាំឆ្នាំពីទាំង Prince Real Estate Group និង SIHA Property ខណៈពេលដែល Forest Harmony បានក្លាយជាម្ចាស់ពានរង្វាន់អ្នកអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យល្អបំផុតប្រចាំឆ្នាំបន្ថែមទៀត រីឯ Le Condé BKK1 ជាប់ឈ្មោះជាម្ចាស់ពានរង្វាន់អ្នក អភិវឌ្ឍន៍ខុនដូល្អបំផុតប្រចាំឆ្នាំ ។
Canopy Sands - Bay of Lights, Daline Property, Borey Sovannaphumi, Meanchey Residences, Borey Bosba និង Morgan EnMaison គឺជាម្ចាស់ពានរង្វាន់ដ៏គួរឱ្យកត់សម្គាល់ផងដែរសម្រាប់ផ្នែកអភិវឌ្ឍន៍ ។
ពានរង្វាន់ទីភ្នាក់ងារកំពូលប្រចាំឆ្នាំត្រូវបានប្រគល់ជូន CBRE និង CPL Cambodia ខណៈ C-Herald, Vanguard, IQI និង Khmer Foundation Appraisal បានប្រមូលពានរង្វាន់ទីភ្នាក់ងារល្អបំផុត ។
ព្រឹត្តិការណ៍នេះក៏មានការបង្ហាញតាមរយៈវីដេអូដ៏អស្ចារ្យមួយដែលបង្ហាញពីការរីកចម្រើនរបស់វិស័យអចលនទ្រព្យក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះក៏ដូចជាការរំលឹកដល់លោក វ៉ាន់ ម៉ូលីវណ្ណ ដែលជាបីតានៃស្ថាបត្យកម្មខ្មែរផងដែរ ។
នាយកប្រតិបត្តិនៃ Realestate.com.kh លោក Tom O'Sullivan បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់គណៈកម្មការវិនិច្ឆ័យ និងបានលើកឡើងពីភាពជោគជ័យនៃពានរង្វាន់ CREA ឆ្នាំ2023 ។
លោក O'Sullivan បានបន្តទៀតថា «ជាមួយនឹងការជ្រើសរើសជាង 100 នៅឆ្នាំនេះ និងជាង 50 ការប្រកួតប្រជែង ព្រឹត្តិការណ៍ប្រគល់ពានរង្វាន់អចលនទ្រព្យនេះទទួលបានជោគជ័យបំផុតដែលមិនធ្លាប់មាននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា» ។ លោក O'Sullivan បានបន្តថ្លែងអំណរគុណចំពោះការគាំទ្រដ៏ច្រើនពីអ្នកឧបត្ថម្ភទាំងអស់ រួមមាន ស្រាបៀរហនុមាន, I.A.A.C Advertising, B2B Cambodia និងរោងភាពយន្តលេជេន» ផងដែរ ។