"date_created": "2023-04-03T04:36:58.253Z",
ធ្លាប់ប្រពន្ធថាមានគំនិតឆ្កួតៗ រហូតសុំលែង លោក Larry Ellison ដើរតាមក្តីស្រមៃ ក្លាយជាមហាសេដ្ឋីទី៦
លោក Larry Ellison គឺជាសហស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុន Oracle Corp និងជាមហាសេដ្ឋីកំពូលជួរមុខឈរលេខរៀងទី៦ របស់ពិភពលោក។ ប៉ុន្តែមុនឈានជើងដល់ចំណុចនេះ លោកធ្លាប់ត្រូវបានប្រពន្ធជាទីស្រលាញ់ឱបជាប់នឹងទ្រូងដៀលត្មេះថាមានគំនិតឆ្កួតឡប់ រហូតសុំលែងលះ រីឯខ្សែជីវិតវិញក៏ឆ្លងកាត់ព្យុះភ្លៀងមិនតិចដែរ។
លោក Larry Ellison កើតនៅក្នុងឆ្នាំ១៩៤៩ លើទឹកដីទីក្រុង New York សហរដ្ឋអាមេរិក។ ក្រោយកើតបាន៩ខែ ទារកកម្សត់នេះមានជំងឺរលាកសួត។ ត្បិតជីវភាពគ្រួសារលំបាកតោកយ៉ាកនិងគ្មានលទ្ធភាពព្យាបាលកូនប្រុស ម្ដាយក៏បង្ខំចិត្តបញ្ជូនលោកឱ្យទៅរស់នៅឯទីក្រុង Chicago ជាមួយពូមីងគឺអ្នកស្រី Lillian Ellison និងលោក Louis Ellison។ លុះចម្រើនវ័យពេញកំលោះ ក្រោយរៀនចប់ថ្នាក់វិទ្យាល័យ ម្តាយមីងរបស់ Larry បានបញ្ជូនលោកឱ្យទៅរៀនផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្តនៅឯសាកលវិទ្យាល័យ Illinois។ ប៉ុន្ដែលោកត្រូវបានជួបរឿងអកុសលម្ដងទៀត ដោយបានបង្ខំចិត្តបោះបង់ចោលការសិក្សានៅត្រឹមឆ្នាំទី២ ដោយសារម្ដាយមីងបានស្លាប់ ដែលជាហេតុធ្វើឱ្យលោកពុំមានលុយអាចរៀនបន្ដទៀតបាន។
បន្ទាប់ពីឈប់រៀន ក្នុងវ័យ២១ឆ្នាំកំលោះស្ទើរភ្លើង Larry បានវិចបង្វិចខោអាវនិងហ្គីតាដាក់ចូលក្នុងគូទឡាន ធ្វើដំណើរពី Chicago ឆ្ពោះទៅកាន់ Berkeley នៃរដ្ឋកាលីហ្វ័រញ៉ា។ គ្រានោះលោកបានធ្វើការជាអ្នកមគ្គុទ្ទេសក៍ទន្លេ និងជាគ្រូបង្រៀនឡើងភ្នំថ្ម។ Larry ពិតជារីករាយជាមួយការងារទាំងពីរនេះណាស់ ប៉ុន្តែវាពុំបានផ្តល់ប្រាក់កម្រៃសមរម្យនោះទេ ដែលជាហេតុតម្រូវឲ្យលោកត្រូវស្វែងរកការងារធ្វើបន្ថែមក្នុងនាមជាអ្នកសរសេរកម្មវិធីកុំព្យូទ័រនៅ Berkeley និងបានចូលរៀននៅមហាវិទ្យាល័យសរសេរកម្មវិធី។
Larry រៀនពូកែណាស់ វានាំមកនូវក្តីសុខឲ្យលោកខ្លាំងបំផុត។ Larry បានលើកឡើងយ៉ាងដូច្នេះថា៖ «ជីវិតរបស់ខ្ញុំក្នុងចំណុចនេះ ខ្ញុំគិតថាបានបង្កើតដំណើរការត្រឹមត្រូវនៅក្នុងដំណើរស្វែងរកខ្លួនឯង។ ខ្ញុំបានស្វែងរកឃើញបុព្វហេតុ ខ្ញុំមានការងារពីរបីដែលខ្ញុំស្រលាញ់ ហើយមានមួយដែលអាចឲ្យខ្ញុំរីករាយ និងអាចបង់ថ្លៃវិក័យប័ត្រ។ ខ្ញុំពិតជារីករាយជាមួយជីវិតខ្ញុំណាស់ ប៉ុន្តែប្រពន្ធរបស់ខ្ញុំមិនដូច្នេះទេ អ្វីដែលនាងមើលឃើញគឺការបោះបង់ការសិក្សា ជាមនុស្សដែលចំណាយពេលច្រើនបំផុតនៅលើភ្នំ ដើម្បីធ្វើរឿងគ្មានប្រយោជន៍ប៉ុណ្ណោះ»។
នាងចង់ឲ្យលោកធ្វើការជាអ្នកសរសេរកម្មវិធីកុំព្យូទ័រពេញម៉ោង ឬក៏ត្រឡប់ទៅមហាវិទ្យាល័យវិញដើម្បីបញ្ចប់ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ។ លោកចាប់ផ្តើមចូលរៀននៅសាកលវិទ្យាល័យ UC Berkeley និងបានចូលរៀនក្នុងកម្មវិធីពីរបី ប៉ុន្តែមានតែមួយប៉ុណ្ណោះដែលលោកអាចចងចាំបាន គឺថ្នាក់ជិះទូកក្តោង។ នៅពេលថ្នាក់រៀនបានបញ្ចប់លោកមានបំណងចង់ទិញទូកក្តោងមួយ តែប្រពន្ធរបស់លោកបាននិយាយថា វាគឺជាគំនិតដ៏ឆ្កួតឡប់បំផុតតែមួយគត់ដែលនាងបានឮពេញមួយជីវិតរបស់នាង។ នាងបានចោទប្រកាន់លោកថាជាមនុស្សគ្មានការទទួលខុសត្រូវ និងបានដាក់ពាក្យសុំលែងលះជាមួយលោកក្នុងឆ្នាំ ១៩៧៨។ លោក Larry Ellison បានថ្លែងក្នុងថ្ងៃទទួលសញ្ញាបត្រពីសាកលវិទ្យា Southern Californa យ៉ាងដូច្នេះថា៖ «វាគឺជាចំណុចរបត់សំខាន់បំផុតនៅក្នុងជីវិតរបស់ខ្ញុំ ប៉ុន្តែពេលនេះខ្ញុំមិនខកចិត្តនឹងជីវិតខ្លួនឯងទៀតឡើយ ក្តីសុបិនរបស់ពួកគេនិងក្តីសុបិនរបស់ខ្ញុំគឺផ្សេងគ្នា»។
បន្ទាប់ពីពេលនោះមក លោកបានស្រាវជ្រាវហើយស្រាវជ្រាវទៀត ប៉ុន្តែលោកនៅតែមិនអាចស្វែងរកការងារជាវិស្វករ Software ឡើយ ដូច្នេះលោកក៏ព្យាយាមបង្កើតមួយឡើងមក។ Larry បានដាក់បញ្ចូលគ្នាជាមួយគម្រោងមួយហើយចាប់ផ្តើមបង្កើតក្រុមហ៊ុនដោយខ្លួនឯងមានឈ្មោះថា Oracle Corp ក្រោយបានលែងលះគ្នាអស់រយៈពេល៦ខែ។ លោកបានលើកឡើងថា៖ «ផ្លូវនោះវាអនុញ្ញាតឲ្យខ្ញុំអាចគ្រប់គ្រងបរិយាកាសការងាររបស់ខ្ញុំបានទាំងស្រុង។ គោលដៅរបស់ខ្ញុំគឺបង្កើតការងារដ៏ល្អឥតខ្ចោះសម្រាប់ខ្លួនខ្ញុំ ការងារដែលខ្ញុំស្រលាញ់ចេញពីក្រអៅបេះដូង»។
លោកបានប្រកាសស្វែងរកវិស្វករ Software ដ៏មានទេពកោសល្យបំផុត ក្នុង Silicon Valley និងប្រមូលផ្តុំក្រុមអ្នកសរសេរកម្មវិធីដ៏លេចធ្លោដែលជាកាដូព្រះប្រទានឲ្យ។ ក្រុមដែលមានគំនិតឆ្កួតឡប់នេះ បានផ្តល់កំណើតដល់ក្រុមហ៊ុនយក្សដ៏ធំមួយ។ លោកបាននិយាយថា៖ «ខ្ញុំហៅវាថាជាគំនិតឆ្កួតឡប់ ពីព្រោះនៅគ្រានោះគ្រប់គ្នាប្រាប់ខ្ញុំថា វាគឺជាគំនិតឆ្កួតឡប់។ ហើយនៅពេលដែលអ្នកចាប់ផ្តើមប្រាប់មនុស្ស ដំបូងពួកគេហៅអ្នកថាក្រអឺតក្រទម ហើយបន្ទាប់មកពួកគេនិយាយថាអ្នកឆ្កួត។ នៅពេលដែលមនុស្សប្រាប់អ្នកថាអ្នកជាមនុស្សឆ្កួត អ្នកអាចនឹងកំពុងឆ្ពោះទៅរកការបង្កើតថ្មីដ៏សំខាន់បំផុតក្នុងជីវិតរបស់អ្នកហើយ»។
ក្រោយពីបង្កើតក្រុមហ៊ុនបានមួយរយៈ លោក Larry Ellison ក៏អាចអូសបានអតិថិជនដំបូង គឺក្រុមហ៊ុន IBM ដែលជាក្រុមហ៊ុនចាស់របស់លោកធ្លាប់ធ្វើការនឹងឯង។ ហើយចាប់តាំងពីក្រុមហ៊ុនធំដូចជា IBM មកប្រើសេវាកម្មនេះ ជាហេតុធ្វើឱ្យក្រុមហ៊ុនផ្សេងៗមានទំនុកយ៉ាងខ្លាំង និងមិនខ្លាចក្នុងការប្រើសេវាកម្មគ្រប់គ្រង Database របស់ក្រុមហ៊ុន Oracle នោះទេ។ ចាប់តាំងពីពេលនោះមកក្រុមហ៊ុន Oracleក៏ចាប់ផ្ដើមល្បីល្បាញនិងទទួលបានជោគជ័យជាខ្លាំង ដោយសូម្បីតែក្រុមហ៊ុនធំៗដូចជា Amazon និង Samsung Electronics ជាដើមនោះ ក៏ប្រើប្រាស់សេវាកម្មរបស់ក្រុមហ៊ុន Oracle ដែរ។
យ៉ាងណាមិញ បើគិតមកទល់នឹងពេលនេះ ក្រុមហ៊ុន Oracle បានក្លាយជាក្រុមហ៊ុនបង្កើត Software ដ៏ល្បីឈ្មោះ និងក្លាយជាក្រុមហ៊ុនលេខមួយខាងផ្នែកផ្ដល់សេវាកម្មគ្រប់គ្រងទិន្ន័យ (Database)។ បច្ចុប្បន្នក្រុមហ៊ុន Oracle របស់លោក Larry Ellison មានបុគ្គលិកសរុបរហូតដល់ទៅជាង ១៣៥,០០០ នាក់។ បន្ថែមពីនេះទៀត កាលពីឆ្នាំ២០១៩កន្លងទៅ ក្រុមហ៊ុន Oracle អាចរកចំណូលបានរហូតដល់ទៅជាង ៣៩ពាន់លានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិកឯណោះ។ ក្នុងនោះលោក Larry Ellison គឺជាអ្នកកាន់ហ៊ុនច្រើនជាងបំផុតនៅក្នុងក្រុមហ៊ុន Oracle ដោយមានរហូតដល់ទៅជាង ៣៦.២% និងមានទ្រព្យសម្បត្តិផ្ទាល់ខ្លួនសរុបប្រមាណជា ១០២.៦ ពាន់លានដុល្លារ រួមទាំងជាមហាសេដ្ឋីលេខ៦ ក្នុងចំណោមហាសេដ្ឋីទាំងអស់ទូទាំងពិភពលោក៕
"date_created": "2023-04-03T04:31:47.157Z",
បង់តុងទីនជាប្រចាំ តែពេលចង់ដេញយកលុយមកប្រើ មេតុងទីនបែរគេចមិនព្រមឱ្យដេញ តើគួរធ្វើបែបណា?
តុងទីន ជាមធ្យោបាយសន្សំដើមទុនមួយប្រភេទ ដែលប្រជាជនខ្មែរយើងនិយមលេងតាំងពីយូរមកហើយ។ បើប៉ះមេល្អកូនល្អ មិនជាបញ្ហាអ្វីឡើយ តែបើជ្រុលជាបង់ទៀងទាត់ជាប្រចាំ តែដល់ថ្ងៃចង់ដេញយកលុយមកប្រើការវិញ បែរជាត្រូវមេតុងទីន បដិសេធមិនឱ្យដេញ ឬលើកថ្ងៃឥតឈប់ឈរ តើគួរធ្វើបែបណាទៅ?
ពាក់ព័ន្ធនឹងបញ្ហានេះ សាស្ត្រាចារ្យច្បាប់ អ្នកស្រី ម៉ឹង វ៉ាន់ឌី បានបង្ហើបពីដំណោះស្រាយ៣ជំហាន ដែលអ្នកគួរធ្វើ ដើម្បីឆាប់បានលុយត្រឡប់មកវិញ។ ដំណោះស្រាយទាំង៣ជំហាននោះរួមមាន៖
១. ទាក់ទងសួរកូនតុងទីនក្នុងក្រុម
ជាធម្មតា ពេលដែលមេតុងទីនមិនចង់ឱ្យអ្នកដេញ គេអាចនឹងលើកហេតុផលថា ដេញមិនទាន់បានទេ ព្រោះជាប់វេនអ្នកនេះ វេណអ្នកនោះ ដែលនៅក្នុងក្រុម កំពុងដេញហើយ ចាំគេដេញរួចបានដល់វេនយើងម្ដង។ សម្ដីនេះ ជួនពិត ជួនមិនពិត អាចនឹងមានគេកំពុងដេញមែន ឬមេតុងទីននិយាយយករួចខ្លួន ព្រោះគាត់កំពុងត្រូវការលុយប្រើប្រាស់ខ្លួនឯង។
ដូច្នេះហើយដើម្បីឱ្យប្រាកដចិត្ត អ្នកគួរតែទូរស័ព្ទទៅសាកសួរសមាជិកក្រុមដែលជាកូនតុងទីនដូចគ្នា ឱ្យច្បាស់ ថាសម្ដីរបស់មេតុងទីននិយាយជាការពិតដែរឬទេ?
២. ស្នើមេធាវីចេញលិខិតព្រមាន
បើក្នុងករណីរកឃើញថាមេតុងទីនមានចេតនាកុហកបោកប្រាសអ្នកហើយ អ្នកអាចចាប់ផ្ដើមពឹងពាក់ មេធាវី ឱ្យចេញលិខិតព្រមានទៅកាន់មេតុងទីនឱ្យទម្លាក់ប្រាក់ឱ្យមកវិញ។ ជំហាននេះ អាចចាត់ទុកថាជាការសម្របសម្រួលជំហានដំបូង បើមេតុងទីនយល់ព្រមមកជួប និងព្រមបំពេញតាមការស្នើសុំ អ្នកនឹងបានលុយត្រឡប់មកវិញ។
៣. ដាក់ពាក្យបណ្ដឹង
បើក្នុងករណី ចេញលិខិតព្រមានហើយ មេតុងទីននៅតែបន្តបោកប្រាស មិនព្រមទូទាត់លុយមកឱ្យអ្នកវិញ អ្នកអាចឈានមួយជំហានទៀត ទៅដល់ការដាក់ពាក្យបណ្ដឹងតែម្ដង។ អ្នកស្រី វ៉ាន់ឌី បានបញ្ជាក់ថា ករណីដែលមេតុងទីនកុហកអ្នកម្ដងហើយម្ដងទៀត អាចឈានចូលដល់បណញដឹងព្រហ្មទណ្ឌ ពីបទរំលោភទំនុកចិត្ត។ ដូច្នេះហើយលោកអ្នកអាចពឹងពាក់មេធាវី ឱ្យរៀបចំពាក្យបណ្ដឹងទៅកាន់តុលាការ ដើម្បីឱ្យមេធាវីចេញមុខមកទទួលខុសត្រូវចំពោះមុខច្បាប់។
សូមជម្រាបផងដែរថា តុងទីន មានប្រភពមកពីប្រទេសបារាំង វាជាប្រភេទសមាគមប្រមូលប្រាក់ ឬសន្សំដើមទុន ដើម្បីជួយគ្នាទៅវិញទៅមក ដែលប្រជាជនខ្មែរយើងនិយមលេងអស់រយៈពេលជាយូរមកហើយ ពោលគឺតាំងតាំងពីពេលដែលកម្ពុជា ទទួលបានឥទ្ធិពលពីអាណាព្យាបាលបារាំងមកម្ល៉េះ៕