"date_created": "2023-03-24T04:09:32.783Z",
ស្ងាត់ៗ ក្រុមហ៊ុន OCIC Group សម្រេចចុះMOU ភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រជាមួយ CBRE Cambodia
ភ្នំពេញ៖ កាលពីថ្ងៃទី២៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ កន្លងទៅនេះ ក្រុមហ៊ុន OCIC Group និង CBRE Cambodia បានសម្រេចចុះ MOU ភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍បន្ថែមនូវឱកាសវិនិយោគក្នុងទីផ្សារអចលនទ្រព្យនៅកម្ពុជាការចុះហត្ថលេខានេះត្រូវបានចូលរួមដោយលោកស្រី Lim Lychin នាយកក្រុមហ៊ុន OCIC និងអនុប្រធានក្រុមហ៊ុន OCIC លោក Thierry Tea ព្រមទាំងអ្នកគ្រប់គ្រងក្រុមហ៊ុន CBRE Cambodia អគ្គនាយកលោក Lawrence Lennon និងនាយករងគ្រប់គ្រងលោកស្រី Kinkesa Kim ព្រមទាំងភ្ញៀវកិត្តិយសរួមមានជនជាតិអាមេរិកនឹងនាយកប្រតិបត្តិនៃសភាពាណិជ្ជកម្មលោក Travis Mitchell និងក្រុមប្រឹក្សាភិបាលលោកស្រី Kim Tan Am ផងដែរ។
នេះជាជំហានដំបូងហើយដែលមានការសហការជាថ្មីរវាងក្រុមហ៊ុនសេវាកម្មអចលនទ្រព្យពាណិជ្ជកម្មរបស់អាមេរិក និងក្រុមហ៊ុនអចលនទ្រព្យកម្ពុជា ចំពោះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នានេះគឺមានគោលបំណងបង្កើតឱកាសថ្មីសម្រាប់អ្នកវិនិយោគ អតិថិជន និងអ្នករស់នៅទីក្រុងដូចគ្នាដោយ CBRE មានវត្តមានច្រើនជាង១០០ ប្រទេសជុំវិញពិភពលោក និងក្រុមហ៊ុន OCIC Group ដែលអភិវឌ្ឍអចលនទ្រព្យលំនៅដ្ឋាន និងពាណិជ្ជកម្មខ្នាតធំក៏ដូចជាហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធចាប់តាំងពី ២៣ ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ។ ហើយបច្ចុប្បន្នកំពុងចាប់ផ្តើមដំណាក់កាលដំបូងនៃភាពជាដៃគូកាន់តែទូលំទូលាយដោយផ្តោតលើការវិវត្តន៍នៃគម្រោងរបស់ក្រុមហ៊ុន OCIC Group នៅកោះពេជ្រ ដែលមានទីតាំងនៅចំកណ្តាលរាជធានីភ្នំពេញ។
លោក Lawrence Lenon, នាយកគ្រប់គ្រងក្រុមហ៊ុន CBRE Cambodia ពន្យល់ថា “នៅពេលយើងចាប់ផ្តើមចុះអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នាជាមួយ OCIC យើងទទួលស្គាល់អំពីសក្តានុពលដ៏ធំធេងសម្រាប់ការសហការ និងការច្នៃប្រឌិតក្នុងវិស័យអចលនទ្រព្យ ហើយភាពជាដៃគូនេះនឹងមិនត្រឹមតែនាំមកនូវអត្ថប្រយោជន៍សំខាន់ៗដល់អតិថិជនរបស់យើងប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងរួមចំណែកដល់និរន្តរភាពផងដែរដល់ការអភិវឌ្ឍទេសភាពទីក្រុងរបស់កម្ពុជា”។
ភាពជាដៃគូនេះគឺជាសករាជថ្មីនៃការអភិវឌ្ឍ ដោយផ្តោតលើការវិវត្តន៍ទីក្រុងកោះពេជ្រ ដែលដំបូងឡើយត្រូវបានអភិវឌ្ឍឡើងវិញដោយក្រុមហ៊ុន OCIC Group ក្រោមចក្ខុវិស័យរបស់អ្នកឧកញ៉ា វេជ្ជបណ្ឌិត ពុង ឃាវសែ ត្រឡប់មកវិញក្នុងឆ្នាំ ២០០៥ តំបន់វាលភក់ល្មម ដើម្បីផ្លាស់ប្តូរទៅជាផ្ទះរបស់អាជីវកម្មក្នុងស្រុក និងបរទេស សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម និងពហុជាតិក្រុមហ៊ុននានា ក្នុងស្រុកកំពុងក្លាយជាអន្តរជាតិយ៉ាងឆាប់រហ័ស។ អ្នកអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យបានប្រមូលផ្តុំ ក្រុមអ្នកជំនាញផ្នែកឧស្សាហកម្មនឹងជាមួយស្ថាបត្យករច្នៃប្រឌិតដែលមានបទពិសោធន៍ និងអ្នកជំនាញវ័យក្មេងដែលមកពីប្រទេសបារាំង និងមកកម្ពុជាដើម្បីអភិវឌ្ឍបន្ថែមទៀតនូវបទពិសោធន៍នៃការរស់នៅក្នុងទីក្រុងកោះពេជ្រឱ្យកាន់តែរីកចម្រើនឆ្ពោះទៅកាន់ភាពយូរអង្វែងទីក្រុងអូអេស៊ីសប្រកបដោយនិរន្តរភាព នៅចំកណ្តាលទីក្រុងភ្នំពេញ។
លោក Thierry Tea អនុប្រធានក្រុមហ៊ុន OCIC Group បានផ្តល់យោបល់ថា “ការអភិវឌ្ឍន៍ទីក្រុង គ្រប់ទីកន្លែងក្នុងពិភពលោក ត្រូវការទស្សវត្សន៍ដើម្បីផ្លាស់ប្តូរហើយវាគឺជាការវិនិយោគរយៈពេលវែងខ្លាំងណាស់ការខិតខំប្រឹងប្រែងនិងបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់អ្នកអភិវឌ្ឍន៍សម្រាប់អនាគត។ នៅពេលនេះកោះពេជ្រមានប្រជាពលរដ្ឋជាង ១៥,០០០ នាក់ ដែលមានលំនៅដ្ឋានជាង ២,៥០០ យូនីត ដែលជាប្រភេទអចលនទ្រព្យចម្រុះរួមមាន បុរី អេលីត ថោន។
សាលាអន្តរជាតិកាណាដា (CIS), Ecole Française Internationale (EFI), CIS Roller Dome, Morgan, Tower, Casa Meridian, ឬកន្លែងចតការិយាល័យដែលបានបន្ថែមថ្មីៗដូចជា Aquation និង Elysee Tower មួយនៃ OCIC បេសកកម្មរបស់ក្រុមគឺបង្កើតអូអេស៊ីសពណ៌បៃតងនៅកណ្តាលទីក្រុង ហើយនេះជាមូលហេតុដែលឧទ្យានដូង ការិយាល័យ Aquaation សួនឧទ្យាន និងមជ្ឈមណ្ឌលសហគមន៍ Connexion មានភាពទាក់ទាញ។
ក្នុងនោះដែរ លោកក៏មានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយដែលបានឃើញកោះពេជ្រមានភាពផ្លាស់ប្តូរពោរពេញដោយភាពទាក់ទាញស្របជាមួយនឹងការបន្ថែមរបស់ថ្មីៗនៃហាង F&B រួមទាំង Starbucks, Brown Cafe, Tube ហាងកាហ្វេ និងកន្លែងល្បីៗដូចជា Bar Menaka, ភ្នំពេញ ២៧៨ ឬ Glasshouse ជាដើម កោះពេជ្រកំពុងស្ថិតក្នុងដំណាក់កាលអភិវឌ្ឍន៍រីកចម្រើនរបស់ខ្លួន ជាមួយនឹងការកំណត់តំបន់ដែលកំពុងវិវឌ្ឍន៍ទៅមុខ។
ចក្ខុវិស័យដែលកំពុងទទួលបានការគាំទ្រ គឺមានការកែលម្អផ្លូវដើរតាមដងទន្លេ ដែលមានលក្ខណៈរស់រវើកដែលកំពុងធ្វើដំណើរជុំវិញកោះពេជ្រទាំងមូលតាមមាត់ទន្លេក្លាយជាកន្លែងដែលគ្រួសារ និងគូស្នេហ៍បានចាប់ផ្តើមរីករាយ សម្រាក និងហាត់ប្រាណ។ ដោយមានក្រុមហ៊ុនដូចជា Food Panda, Starbucks, ស្ថានទូតកូរ៉េខាងត្បូង បានបង្កើតការិយាល័យរបស់ខ្លួននៅលើកោះពេជ្រការវិវត្តន៍នេះគូសបញ្ជាក់ពីការទុកចិត្តលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលអ្នកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ពុង ឃាវសែ ប្រធានក្រុមហ៊ុន OCIC Group ជាង១៧ឆ្នាំមុន ជាមួយនឹងខុនដូថ្មីជាង ១,៥០០ យូនីត និងវីឡាថ្មីចំនួន ២០០ ដែលនឹងមកដល់ បន្ថែមពីលើស្ពានជាមួយទីក្រុងនរាដែលនឹងត្រូវបញ្ចប់នៅចុងឆ្នាំនេះ ចរាចរណ៍នៅកោះពេជ្រនឹងកើនឡើងយ៉ាងខ្លាំងនៅប៉ុន្មានខែខាងមុខនេះហើយគ្រួសារភាគច្រើនកំពុងតែរីករាយនឹងកីឡាវាយកូនហ្គោលខ្នាតតូច ការទៅអាងហែលទឹក ជិះកាតាត់ ឬសម្រាកលំហែកាយជាមួយក្មេងៗ ។
ឧទ្យានដូងដែលបានរចនាឡើងប្រកបដោយភាពស្និទ្ធស្នាលនឹងបរិស្ថាន ក្រុមហ៊ុន OCIC Group រួមជាមួយដៃគូ និងអតិថិជនរបស់ខ្លួនរំភើបក្នុងការស្នើសុំជម្រើសផ្តល់ជូនកាន់តែច្រើនសម្រាប់អ្នកគ្រប់គ្នានៅកោះពេជ្រ ជាមួយនឹងយុទ្ធសាស្ត្រថ្មីៗត្រូវបានបង្កើតឡើងតាមរយៈបណ្តាញដែលរីកចម្រើននៃការគាំទ្រភាពជាដៃគូដូចដែលបានចុះហត្ថលេខានៅថ្ងៃនេះ។
ក្នុងចំណោមដៃគូដែលណែនាំដោយទីប្រឹក្សាវិនិយោគអចលនទ្រព្យ Jovany Antonio គឺជាក្រុមហ៊ុន Dara Ventures ដែលជាក្រុមហ៊ុនចាប់ផ្តើមផ្តោតលើការច្នៃប្រឌិត និរន្តរភាពនិងបទពិសោធន៍អតិថិជន ដែលកំពុងប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឱ្យអនុវត្តសម្រាប់ការវិវត្តន៍នៃគម្រោងរបស់កោះពេជ្រ រួមទាំងរបៀបរស់នៅ ការកម្សាន្ត សកម្មភាពគ្រួសារ ក៏ដូចជាការចាប់ផ្ដើមអាជីវកម្ម និងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី SMEs ក្នុងការបង្កើត។
ភាពជាដៃគូជាមួយ CBRE នឹងមានការគាំទ្រដល់ការធ្វើពាណិជ្ជកម្មនៃអគារ Elysée Shophouses និងដំណាក់កាលទី៣ នៃទីប្រជុំជន។
លោក Thierry Tea បន្ថែមថា៖ “នៅមានកន្លែងសម្រាប់អាជីវកម្មបន្ថែមទៀតក្នុងតំបន់កោះពេជ្រមានហាង, ផ្សារទំនើប, ហាងកាហ្វេ, ម្ហូបបស្ចិមប្រទេស, ម្ហូបខ្មែរ, ហាងលក់សំលៀកបំពាក់ទាន់សម័យ,ឱសថស្ថាន, សួនកុមារ, ហាងថែទាំទារក, គ្លីនិកវេជ្ជសាស្ត្រ, ហាងកែសម្ផស្ស, កន្លែងហាត់ប្រាណ ហាងនំប៉័ងហាងលក់វត្ថុអនុស្សាវរីយ៍, គ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុ, ហាងលក់បេតិកភណ្ឌវប្បធម៌, ឬកន្លែងលក់អាហារសុខភាព។
យើងពិតជារំភើបក្នុងការធ្វើការជាមួយ CBRE ដើម្បីនាំយកភាពទាក់ទាញបន្ថែមទៀតដល់ការវិនិយោគពីក្រៅប្រទេស ជាពិសេសអ្នកវិនិយោគយុទ្ធសាស្ត្រអន្តរជាតិ ដើម្បីចាប់ដៃគូក្នុងដំណាក់កាលបន្ទាប់របស់ OCIC ការអភិវឌ្ឍរបស់ក្រុម។
លោក Lawrence Lenon បានបន្ថែមថា "យើងរំពឹងថាភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រជាមួយ OCIC នឹងមានឱកាសសម្រាប់ក្រុមហ៊ុនទាំងពីរ រួមទាំងការទទួលបានការយល់ដឹងពីទីផ្សារដ៏មានតម្លៃ សេវាកម្មដែលប្រសើរឡើង និងសមត្ថភាពក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមផ្នែកអចលនទ្រព្យដ៏ស្មុគស្មាញ ជាមួយនឹងវិធីសាស្រ្តសហការកាន់តែច្រើនហើយ យើងមានទំនុកចិត្តថាយើងអាចជំរុញលទ្ធផលវិជ្ជមានសម្រាប់អតិថិជនរបស់យើង និងសហគមន៍ទូលំទូលាយនៅក្នុងកម្ពុជា។
ក្រុមអចលនទ្រព្យដែលកំពុងអភិវឌ្ឍគម្រោងមួយចំនួននៅជ្រោយចង្វារ កោះនរា ឬអូឡាំព្យាPlatinum Squares កំពុងតម្រង់ជួរនៅតាមទីប្រជុំជននាពេលខាងមុខ និងអគារខ្ពស់ៗដែលនឹងត្រូវចេញផ្សាយ ក្នុងឆមាសទីពីរនៃឆ្នាំ 2023 នេះ។ CBRE នឹងគាំទ្រក្រុមហ៊ុន OCIC Group ក្នុងដំណើរឆ្ពោះទៅមុខដើម្បីបន្តអភិវឌ្ឍកោះពេជ្រដើម្បីក្លាយជាទីកន្លែងដ៏អស្ចារ្យនៃការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាពនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ជាមួយនឹងអ្វីដែលថ្មីៗគួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍ជាច្រើនការប្រកាសចូលមកក្នុងឆ្នាំនេះ។
អំពី CBRE Cambodia
CBRE Cambodia គឺជាសាខារបស់ CBRE Group ដែលជាក្រុមហ៊ុនសេវាកម្មអចលនវត្ថុធំជាងគេលើពិភពលោក Fortune 500 និងក្រុមហ៊ុន S&P 500 ដែលមានទីស្នាក់ការកណ្តាលនៅទីក្រុង Dallas រដ្ឋតិចសាស់ សហរដ្ឋអាមេរិក ដែលមានវត្តមាននៅក្នុងប្រទេសជាង ១០០ទូទាំងពិភពលោក។ ហើយក៏ជាក្រុមហ៊ុនសេវាកម្មអចលនទ្រព្យអន្តរជាតិដំបូងគេដែលបង្កើតឡើងក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាផងដែរ។ ចាប់តាំងពីថ្ងៃបើកដំណើរការក្នុងឆ្នាំ ២០០៨ CBRE បានរីកចម្រើនក្លាយជាអ្នកនាំមុខទីផ្សារក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ហើយឥឡូវនេះមានបុគ្គលិកជាង ១០០ ហើយ។
នៅក្នុងនោះដែរ ក៏មានអ្នកជំនាញដែលអាចបានផ្តល់ដំបូន្មានជាយុទ្ធសាស្ត្រ សេវាកម្មលក់ និងជួលប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពសម្រាប់អចលនទ្រព្យគ្រប់ប្រភេទផងដែរ ដូចជាការគ្រប់គ្រងគម្រោង ការវាយតម្លៃ ការប្រឹក្សា និងសេវាកម្មស្រាវជ្រាវ។ www.cbre.com.kh
អំពី OCIC Group
ក្រុមហ៊ុន OCIC គឺជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេមួយរបស់កម្ពុជាដោយបានបង្កើតឱកាសតាំងពីឆ្នាំ ២០០០មកម្លេះផលប័ត្រអាជីវកម្មរបស់ OCIC Group មានការអភិវឌ្ឍន៍អចលនទ្រព្យ អចលនទ្រព្យ ការអប់រំ ការថែទាំសុខភាព និងសេវាវេជ្ជសាស្រ្ត បដិសណ្ឋារកិច្ច និងការកម្សាន្ត ការលក់រាយអាកាសយានដ្ឋាន ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ សំណង់ និងវិស្វកម្ម។ ការអភិវឌ្ឍន៍របស់ OCIC Group រួមមាន OCIC Wedding Hall,សាលពិព័រណ៍ OCIC អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោ កោះពេជ្រ ទីក្រុងនរា ទីក្រុងរណបជ្រោយចង្វារ។ បុរីបាសាក់ សួនអូឡាំព្យា ស៊ីធី។ www.ocic.com.kh ៕
"date_created": "2023-03-24T03:58:29.973Z",
ឃើញ 7-Eleven សឹងគ្រប់កន្លែងនៅខ្មែរ តើដឹងទេថាយីហោមួយនេះបង្កើតឡើងដោយអ្នកណា?
ម៉ាត 7-Eleven ត្រូវបានមនុស្សទូទៅស្គាល់ថាជាម៉ាតដល់ល្បីឈ្មោះមួយ ដែលបានពង្រីកសាខាជាង ៧៨,០២៩ សាខានៅលើពិភពលោក ក្នុងចំណោមនោះក៏មានសាខាក្នុងប្រទេសកម្ពុជាយើងផងដែរ។ទន្ទឹមនឹងវត្តមានរកស៊ីនៅកម្ពុជា ម៉ាត 7-Eleven ត្រូវបានមនុស្សជាច្រើនច្រឡំថាយីហោមួយនេះជារបស់ប្រទេសថៃ តែតាមពិតទៅម៉ាតដ៏ល្បីល្បាញនេះបង្កើតឡើងដោយសហរដ្ឋអាមេរិក។
យោងតាមការចុះផ្សាយរបស់ Wikipedia បានឱ្យដឹងថា 7-Eleven ជាហាងលក់រាយដ៏ធំមួយរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកដែលមានទីស្នាក់ការកណ្តាលនៅទីក្រុង Dallas រដ្ឋ Texas។ ម៉ាតមួយនេះត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយ John Jefferson Green នៅក្នុងឆ្នាំ ១៩២៧ ដោយបានដាក់ឈ្មោះថា C.Store ឈ្មោះនេះត្រូវបានគេសន្និដ្ឋានថាជាការបូកបញ្ចូលគ្នានៃឈ្មោះម្ចាស់ទីតាំងដំបូងរបស់ C.Store ដែលគាត់មានឈ្មោះថា Joe C. 'Jodie' Thompson។ព្រោះដើមឡើយ លោក Green ពុំមានកន្លែងសម្រាប់បើករកស៊ីឡើយ ប៉ុន្តែគាត់បានទៅពិភាក្សាជាមួយលោក Joe .C ដើម្បីសុំជួលកន្លែងសម្រាប់លក់ជាប្រភេទអាហារដូចជានំប៉័ង ទឹកដោះគោ និងពងមាន់ជាដើម។
ផ្តើមចេញពីការលក់អាហារជាប់នឹងហាងលក់ទឹកកកបានធ្វើឱ្យ C.Store អាចវិវត្តខ្លួនចេញពីហាងលក់គ្រឿងបរិភោគតូចតាចក្លាយជាងហាងល្បីឈ្មោះ និងបានប្តូរឈ្មោះប្តូរត្រកូលពី C.Store ក្លាយទៅជា 7-Eleven ក្នុងឆ្នាំ ១៩៤៧។ ម៉ាតមួយនេះចាប់ផ្តើមទទួលបានការចាប់អារម្មណ៍និងភាពល្បីល្បាញខ្លាំងនៅពេលដែល ហាងនេះចាប់ផ្តើមប្រតិបត្តិការ ការលក់របស់ខ្លួនចាប់ពីម៉ោង ៧ព្រឹកដល់ម៉ោង ១១យប់និងបានពង្រីកការលក់រហូតដល់ ២៤ម៉ោង ដែលជាប្រតិបត្តិការមិនធ្លាប់មានពីមុនមកនៅសហរដ្ឋអាមេរិក។
លុះរហូតដល់ចុងទសវត្សរ៍ឆ្នាំ ១៩៥០ លោក John Thompson ចាប់ផ្តើមធ្វើការពង្រីកសាខា 7-Eleven ដោយផ្សារភ្ជាប់ជាមួយនឹងការបើកជាប់ជាមួយនឹងហ្គារាសសាំង ទៅកាន់រដ្ឋផ្សេងៗទៀតនៅសហរដ្ឋអាមេរិក ដូចជារដ្ឋ Virginia រដ្ឋ Maryland និងរដ្ឋ Pennsylvania ជាដើម។បន្តរហូតដល់ឆ្នាំ ១៩៦៥ 7-Eleven បានធ្វើការផ្លាស់ប្តូរការលក់ដោយបន្ថែមការលក់ជាប្រភេទភេសជ្ជៈនិងកាហ្វេក្នុងម៉ាតរបស់ខ្លួន ជាមួយនឹងការបម្រើសេវាកម្មដោយខ្លួនឯង។រហូតឆ្នាំ ១៩៩០ 7-Eleven បានបន្ថែមមុខងារថ្មីជាហូហែរដោយការដាក់បញ្ចូលនូវអាហារសម្រន់ដើម្បីបំពេញសេចក្តីត្រូវការរបស់អតិថិជន ទាំងនេះហើយដែលជាចំណុចទាក់ទាញបំផុតរបស់7-Eleven ដែលធ្វើយីហោនេះទទួលបានការគាំទ្រពីអតិថិជនរហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ននេះ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា គិតត្រឹមឆ្នាំ២០២១ 7-Eleven បានពង្រីកសាខារបស់ខ្លួនបានជាង ៧៨,០២៩ នៅក្នុងចំណោម ១៩ ប្រទេសជុំវិញពិភពលោក។ក្នុងនោះដែរ ម៉ាត 7-Eleven ត្រូវបាននាំចូលមកកាន់ប្រទេសកម្ពុជាដំបូង នៅថ្ងៃទី ៣០ ខែសីហា ឆ្នាំ ២០២១ ដោយក្រុមហ៊ុន CP Group របស់ប្រទេសថៃ បានបើកហាង 7-Eleven ដំបូងគេនៅ ខណ្ឌ ជ្រោយចង្វារ រាជធានីភ្នំពេញ ៕