"date_created": "2023-02-06T04:11:25.699Z",
អេសស៊ីជីប្រកាសលទ្ធផលប្រតិបត្តិការឆ្នាំ២០២២ ព្រមជាមួយយុទ្ធសាស្ត្រដោះស្រាយវិបត្តិសកលធំៗ
បាងកង ថ្ងៃទី ០៦ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ ២០២៣ - ក្រុមហ៊ុន អេសស៊ីជី (SCG) បានប្រកាសពីលទ្ធផលប្រតិបត្តិការឆ្នាំ ២០២២ ដែលបង្ហាញឲ្យឃើញពីការកើនឡើងនូវប្រាក់ចំណូលពីការលក់ ប៉ុន្តែ ប្រាក់ចំណេញមានការធ្លាក់ចុះ ដែលបណ្ដាលមកពីការចំណាយលើថ្លៃថាមពលមានការកើនឡើងខ្លាំង បញ្ហាអតិផរណា និងដំណើរធ្លាក់ចុះនៃសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសចិន និងបញ្ហាវិបត្តិគីមីឥន្ធនៈ ។ ជាការឆ្លើយតប អេសស៊ីជី បានបង្កើនការពង្រីកលើអាជីវកម្មថ្មីៗ ហើយផ្ដល់អាទិភាពលើផលិតផលបៃតង ដើម្បីបំពេញតាមតម្រូវការជានិន្នាការធំ និងចាប់យកឱកាសអំឡុងពេលសេដ្ឋកិច្ចងើបឡើងវិញ ក៏ដូចជាទ្រទ្រង់ដល់កំណើននៃការលូតលាស់ ។ អាជីវកម្មថាមពលកកើតឡើងវិញរបស់ខ្លួន បានកើនឡើង ៧៨% ហើយក្នុងនោះ ការលក់ប៉ូលីមែរបៃតងបានកើនឡើងលើស ១៤០.០០០ តោន និងបានកើនឡើង ៥ ដង ។ ទន្ទឹមនឹងនោះ ដំណោះស្រាយសន្សំសំចៃថាមពលបានទីផ្សារទទួលការស្វាគមន៍ប្រកបដោយភាពវិជ្ជមាន ដោយបានកើនឡើង ៤០% ហើយកំពុងបង្កើននវានុវត្តន៍សម្រាប់ការវេចខ្ចប់ប្រកបដោយនិរន្តរភាព ។ កាលពីពេលថ្មីៗ LSP ត្រូវបានត្រៀមរៀបចំចាប់ផ្ដើមផលិតកម្ម និងផ្គត់ផ្គង់លើទីផ្សារនៅពាក់កណ្ដាលឆ្នាំ ២០២៣ ។ ក្រុមហ៊ុន អេសស៊ីជី ធានាបាននូវហិរញ្ញវត្ថុរឹងមាំ តាមរយះការរក្សាឲ្យបានមុតមាំនូវសន្ទនីយភាព ការកាត់បន្ថយការចំណាយ និងការវិនិយោគដោយប្រុងប្រយ័ត្នស្របតាមយុទ្ធសាស្ត្ររបស់ខ្លួន ។
លោក រ៉ុងរ៉ូត រង្ស៊ីយ៉ូផាស (Roongroote Rangsiyopash) ជាប្រធាន និងជាអគ្គនាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន អេសស៊ីជី មានប្រសាសន៍ថា៖ “នៅក្នុងលទ្ធផលប្រតិបត្តិការរបស់អេសស៊ីជីឆ្នាំ ២០២២ ប្រាក់ចំណូលគឺមានទំហំទឹកប្រាក់ ៦៦.៤២៣ ពាន់លានរៀល (១៦.២៤៤ លានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក) គឺបានកើនឡើង ៧% ធៀបនឹងឆ្នាំមុន ។ ប្រាក់ចំណេញសម្រាប់ឆ្នាំ ២០២២ គឺ ២.៤៨៦ ពាន់លានរៀល (៦១០ លានដុល្លារ) គឺបានធ្លាក់ចុះ ៥៥% ដោយសារតែដំណើរធ្លាក់ចុះនៃសេដ្ឋកិច្ច វិបត្តិគីមីឥន្ធនៈ និងចំណាយលើថាមពលកើនឡើង ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ សម្រាប់ត្រីមាសទី៤ នៃឆ្នាំ ២០២២ ប្រាក់ចំណេញ មានចំនួន ១៨ ពាន់លានរៀល (៤ លានដុល្លារ) ។ ទាំងអស់នេះ ក៏ដោយសារតែវិបត្តិជាច្រើនដែលកើតចេញពីសង្គ្រាមរុស្ស៊ី និងអ៊ុយក្រែន ការកើនឡើងយ៉ាងគំហុកនូវតម្លៃធ្យូងថ្ម និងអគ្គិសនី បញ្ហាអតិផរណា ដំណើប្រែប្រួលខ្លាំងនៃតម្លៃប្រាក់បាតថៃ ការធ្លាក់ចុះនៃសេដ្ឋកិច្ចប្រទេសចិន និងបញ្ហាវិបត្តិគីមីឥន្ធនៈធំបំផុតក្នុងរយៈកាល ២០ ឆ្នាំមកនេះ ។ ផ្ទុយមកវិញ អេសស៊ីជី បានតាមដានយ៉ាងដិតដល់ចំពោះស្ថានភាពនេះ ហើយបានសម្របខ្លួនឲ្យបានលឿន ដើម្បីកាត់បន្ថយហេតុប៉ះពាល់មកលើក្រុមហ៊ុនជារួម ដោយផ្ដោតជាសំខាន់លើការរក្សាស្ថិរភាពហិរញ្ញវត្ថុ កាត់បន្ថយចំណាយដោយប្រើប្រាស់ប្រភពថាមពលកកើតឡើងវិញ និងបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលនៅក្នុងដំណើរការផលិតកម្មរបស់ខ្លួន ហើយកសាងយុទ្ធសាស្ត្រដោយប្រុងប្រយ័ត្នចំពោះការសម្រេចចិត្តក្នុងការវិនិយោគ។ ជា លទ្ធផល ក្រុមហ៊ុនមានសមតុល្យសាច់ប្រាក់ត្រឹមត្រូវ ក្នុងចំនួន ១១.០៤៧ លានរៀល (២.៧០៩ លានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក) ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ បញ្ហាប្រឈមថ្មីៗ ក៏បានបង្កើតឲ្យមានឱកាសអាជីវកម្មថ្មីៗផងដែរ ជាពិសេសតម្រូវការផលិតផលបៃតង ដែលជានិន្នាការធំក្នុងសកលលោក ហើយដែលកើនឡើងជាលំដាប់ ដូចជាថាមពលកកើតឡើងវិញ ប៉ូលីមែរបៃតង ដំណោះស្រាយសន្សំសំចៃថាមពល និងការវេចខ្ចប់ប្រកបដោយនិរន្តរភាព ។
ក្នុងឆ្នាំ ២០២២ ការលក់របស់ SCG Green Choice បានកើនឡើង ៣៤% ឬស្មើនឹង ៥១% នៃការលក់សរុប ដែលលើសពីគោលដៅ។ រាល់អង្គភាពអាជីវកម្មរបស់អេសស៊ីជី បានត្រៀមលក្ខណៈរួចរាល់ក្នុងការបោះជំហានទៅមុខដើម្បីពង្រឹងអាជីវកម្មរបស់ខ្លួន ។
ស្របពេលដែលវិស័យទេសចរណ៍ និងការប្រើប្រាស់បានកើនឡើងមកវិញនៅឆ្នាំ ២០២៣ នេះ សេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសថៃ ត្រូវបានរំពឹងថានឹងងើបឡើងវិញ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ទីផ្សារអាស៊ានក៏នឹងប្រសើរឡើងក្រោយពេលប្រទេសចិនបើកទ្វារប្រទេសឡើងវិញ ។ ក្រោយចប់រដូវរងារ តម្លៃធ្យូងថ្មត្រូវបានរំពឹងថា នឹងធ្លាក់ចុះ ។ ចំណែកឯអតិផរណាបានបង្ហាញសញ្ញាថានឹងធ្លាក់ចុះផងដែរ។ ដូច្នេះ អេសស៊ីជី ជឿថា យើងនឹងអាចជំនះលើវិបត្តិនេះ ហើយដោះស្រាយចំពោះតម្រូវការថ្មីៗបានគ្រប់គ្រាន់” ។
លោក ធម្មស័ក សេដ្ឋាឧត្តម (Thammasak Sethaudom) អនុប្រធានប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន អេសស៊ីជី មានប្រសាសន៍ថា៖ “ ដោយសារតែវិបត្តិដែលកើតឡើងចេញពីការកើនឡើងយ៉ាងគំហុកនៃតម្លៃធ្យូងថ្ម និងអគ្គិសនី ធ្វើឲ្យ អេសស៊ីជី ត្រូវចូលទៅប្រើប្រាស់វិស័យថាមពលកកើតឡើងវិញ ដោយមានសមត្ថភាពផលិតបាន ២៣៤ មេហ្គាវ៉ាត់ក្នុងឆ្នាំ ២០២២ គឺកើនឡើង ៧៨% បើធៀបនឹងមួយឆ្នាំកន្លងទៅ ដោយមានបណ្ដាញផ្គត់ផ្គង់វ័យឆ្លាត សម្រាប់អគារឧស្សាហកម្ម និងបណ្ដាញរោងចក្រឧស្សាហកម្ម សណ្ឋាគារ និងមន្ទីរពេទ្យ ។ គម្រោងនេះត្រូវបានដំឡើងកាលពីពេលថ្មីៗ នៅក្រុមហ៊ុន Saha-Union Group នៅសង្កាត់ បាងផាកង ដោយបានភ្ជាប់ថាមពលកកើតឡើងវិញសម្រាប់ ១០ ក្រុមហ៊ុន កាត់បន្ថយការចំណាយលើថាមពលបាន ៣០% និងកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់កាបូនិចបាន ៣.៦៧០ តោន ក្នុងមួយឆ្នាំៗ ។ អាជីវកម្មនេះប្រើប្រាស់ជំនាញថាមពលកកើតឡើងវិញរបស់អេសស៊ីជី ដើម្បីកាត់បន្ថយហេតុប៉ះពាល់ពីការកើនឡើងនូវថ្លៃថាមពល ដែលបង្កឡើងដោយដំណើឡើងចុះនៃតម្លៃថាមពលលើទីផ្សារពិភពលោក។ ក្នុងឆ្នាំ ២០២២ អេសស៊ីជី បានបង្កើនការប្រើប្រាស់ឥន្ធនៈជំនួសពី ២៦% ដល់ ៣៤% បើធៀបនឹងមួយឆ្នាំមុន ហើយបង្កើនសមត្ថភាពផលិតថាមពលព្រះអាទិត្យពី ១៣០ មេហ្គាវ៉ាត់ ទៅដល់ ១៩៤ ម៉ែហ្គាវ៉ាត់ បើធៀបនឹងមួយឆ្នាំមុន ។ ព្រមជាមួយគ្នានេះ អេសស៊ីជី បានអនុវត្តប្រសើរលើសពីគោលដៅរបស់ខ្លួន តាមរយៈការកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់កាបូនិច បាន ៣ លានតោន ។ បន្ថែមលើនេះ ក្រុមហ៊ុនក៏កំពុងអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យាចាប់យក និងប្រើប្រាស់កាបូន (CCU) សម្រាប់ផលិតកម្មស៊ីម៉ង់ត៍នៅក្នុងប្រទេសថៃ និងអាស៊ាន ដើម្បីសម្រេចបាននូវគោលដៅ គ្មានការបំភាយឧស្ម័ន ឬ Net Zero 2050 ដោយសហការជាដៃគូជាមួយនឹងក្រុមហ៊ុន Nippon Steel Engineering និង Thai Nippon Steel Engineering & Construction” ។
លោក តាន់ណាវង្ស អារីរ៉ាត់ឆាគុល ជានាយកប្រតិបត្តិ និងជាប្រធានក្រុមហ៊ុន SCG Chemicals ឬ SCGC មានប្រសាសន៍ថា៖ “SCGC បន្តអភិវឌ្ឍប៉ូលីមែរបៃតងដែលមានភាពនវានុវត្តន៍របស់ខ្លួន ឈ្មោះថា ‘SCGC GREEN POLYMERTM’ ដែលបានទទួលការគាំទ្រច្រើនពីទីផ្សារសកលលោក ដោយក្នុងនោះ លក់បានរហូតដល់ទៅ ១៤០.០០០ តោន ដែលបានកើនឡើង ៥ ដង ធៀបនឹងមួយឆ្នាំមុន ។ បន្ថែមលើនេះ ក្រុមហ៊ុនបានពង្រីកវិសាលភាពទៅជាអាជីវកម្មកែច្នៃផ្លាស្ទិកពេញលេញ តាមរយៈការទិញយកនូវក្រុមហ៊ុន Kras/Recycling Holding Volendam B.V. ដែលជាក្រុមហ៊ុនគ្រប់គ្រងកាកសំណល់ឈានមុខគេរបស់ប្រទេសហូឡង់ ។ ការទិញយកក្រុមហ៊ុននេះ នឹងជួយពង្រីកសមត្ថភាពរបស់ក្រុមហ៊ុននៅក្នុងការស្តុក ការញែក និងការផលិតជ័រ PCR (Post-Consumer Recycled Resin) សម្រាប់ការប្រើប្រាស់ក្នុងក្រុមគ្រួសារ និងឧស្សាហកម្ម ។ ‘SCGC GREEN POLYMERTM’ ត្រូវបានផ្ដល់វិញ្ញាបនកម្មស្តង់ដារអន្តរជាតិ ពីបណ្ដាស្ថាប័នឈានមុខគេមួយចំនួននៅលើពិភពលោក ដូចជា EuCertPlast មកពីអឺរ៉ុប ដែលបានបញ្ជាក់ថា ប្រភពវត្ថុធាតុដើមសម្រាប់ផលិតកម្មជ័រ PCR គឺបានមកពីកាកសំណល់ផ្លាស្ទិក ដូច្នេះ ជួយកាត់បន្ថយបញ្ហាកាកសំណល់ផ្លាស្ទិកនេះ ។ ក្រុមហ៊ុនក៏ទទួលបានវិញ្ញាបនបត្រមកពី Recyclass សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍ជ៍រស្រោបដែលជួយបង្កើនស័ក្តិសិទ្ធភាពនៃការកែច្នៃឡើងវិញ សម្រាប់ការវេចខ្ចប់ផ្លាស្ទិក ដែលធ្វើឲ្យក្រុមហ៊ុន SCGC ជាក្រុមហ៊ុនដំបូងគេនៅអាស៊ាន ដែលទទួលបានវិញ្ញាបនបត្រនេះ ។ ព្រមជាមួយគ្នានេះ ការបង្កើតក្រុមហ៊ុន Long Son Petrochemicals Company Limited (LSP) ដែលជារោងចក្រគីមីឥន្ធនៈនៅក្នុងប្រទេសវៀតណាម មានវឌ្ឍនភាពបានជាង ៩៨% ហើយហើយគ្រោងនឹងឈានចូលទីផ្សារនៅពាក់កណ្ដាលឆ្នាំនេះ” ។
លោក និធិ ផាតថារ៉ាឆូក ប្រធានអាជីវកម្មស៊ីម៉ង់ត៍ និងសម្ភារៈសំណង់របស់ អេសស៊ីជី មានប្រសាសន៍ថា៖ “អេសស៊ីជីកំពុងជំរុញ អាជីវកម្មជីវិតរស់នៅវ័យឆ្លាត ជាពិសេសគឺដំណោះស្រាយសន្សំសំចៃថាមពល ដែលកំពុងមានតម្រូវការខ្ពស់នៅលើទីផ្សារ ដោយសារតែការកើនឡើងនូវថ្លៃថាមពលអគ្គិសនី ។ ក្នុងឆ្នាំ ២០២២ អាជីវកម្មនេះមានការកើនឡើងជាង ៤០% ។ ជាក់ស្ដែង មានដូចជា ប្រព័ន្ធ ‘SCG Air Scrubber’ ដែលជាប្រព័ន្ធសន្សំសំចៃថាមពលសកលសម្រាប់អាគារធំៗ សាលសន្និសីទ និងផ្សារទំនើបជាដើម ។ ប្រព័ន្ធមានភាពស័ក្តិសិទ្ធខ្ពស់ដែលមានសមត្ថភាពសន្សំសំចៃថាមពលបានរហូតដល់ទៅ ២០-៣០% ។ ប្រព័ន្ធនេះត្រូវបានដំឡើងនៅតាមបណ្ដាអគារធំៗចំនួនប្រាំពីរកន្លែង រាប់បញ្ចូលទាំងសាខខាអគារ Terminal 21 Pattaya និង Kloud by Kbank Siam Square ផងដែរ។ ជាលទ្ធផលដែលគម្រោងនេះទទួលបាននូវភាពវិជ្ជមាន ដូច្នេះ គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍បន្ថែមទៀតនឹងត្រូវបានអនុវត្តដើម្បីពង្រីកផលិតផលឲ្យសមស្របទៅនឹងតម្រូវការផ្សេងៗរបស់អតិថិជន ។ បន្ថែមលើនេះ ដំបូល ‘SCG Built-in Solar Tile’ ដែលជាផ្ទាំងសូឡាប្រកបដោយភាពនវានុវត្តន៍ត្រូវបានណែនាំសម្រាប់ការរស់នៅបែបទាន់សម័យ ដោយមានការរចនាឲ្យសមស្របជាមួយនឹងផ្ទះល្វែង ដែលមានដំបូល ហើយកាត់បន្ថយការចំណាយថ្លៃអគ្គិសនីបានរហូតដល់ទៅ ៦០%”។
លោក វីចាន់ ជិតភូកឌី (Wichan Jitpukdee) នាយកប្រតិបត្តិ SCG Packaging Public Company Limited ឬ SCGP មានប្រសាសន៍ថា៖ “ក្រុមហ៊ុន SCGP បានរៀបចំយុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍន៍នវានុវត្តន៍ បន្ថែមដំណោះស្រាយលើការវេចខ្ចប់ និងបានលើកថវិកាវិនិយោគ និងការចំណាយលើការស្រាវជ្រាវ និងការអភិវឌ្ឍន៍ដែលមានទំហំទឹកប្រាក់សរុប ៨០០ លានបាត សម្រាប់ឆ្នាំ ២០២៣ ដោយអភិវឌ្ឍនូវ ‘Nanocellulose Fibres’ ចេញពីកាកសំណល់កសិកម្ម ដែលប្រើជាវត្ថុធាតុដើមនៅក្នុងការផលិតក្រដាសវេចខ្ចប់ និងការវេចខ្ចប់ចំណីអាហារ ។ ក្រុមហ៊ុនក៏បានត្រៀមល្ខណៈពង្រីកការងាររបស់ខ្លួនឲ្យបានដល់ឧស្សាហកម្មសុខាភិបាល និងឧស្សាហកម្មសមាសធាតុ ក៏ដូចជាអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញបណ្ដុះកោសិការបស់ខ្លួន លើការដាំកសិផល និងដំណាំដែលមានតម្លៃខ្ពស់ ។ បន្ថែមលើនេះ ខ្លួនក៏មានបំណងធ្វើបរិវត្តកម្មសារធាតុសំណល់ពីដំណើរការផលិតកម្មឲ្យក្លាយជាថាមពលកកើតឡើងវិញថែមទៀតផង ។ ក្រុមហ៊ុនកំពុងស្ថិតក្នុងដំណើរការនៃការអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យា ‘Torrefaction Technology’ ដើម្បីបង្កើនភាពស័ក្តិសិទ្ធនៃការប្រើប្រាស់ជីវម៉ាស និងកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ ដែលជាការបង្កើនប្រតិបត្តិការបែប ESG របស់ខ្លួនឲ្យកាន់តែខ្លាំងថែមទៀត”។
លោក រ៉ុងរ៉ូត រង្ស៊ីយ៉ូផាស (Roongroote Rangsiyopash) ជាប្រធាន និងជាអគ្គនាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន អេសស៊ីជី មានប្រសាសន៍ថា បានបញ្ជាក់ថា “លទ្ធផលប្រតិបត្តិការមុនសវនកម្មរបស់ក្រុមហ៊ុនសម្រាប់ឆ្នាំ ២០២២ គឺទទួលបានប្រាក់ចំណូលពីការលក់ជាទឹកប្រាក់ ៦៦.៤២៣ ពាន់លានរៀល (១៦.២៤៤ លានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក) គឺបានកើនឡើង ៧% ធៀបនឹងមួយឆ្នាំមុន ដោយសារតែអាជីវកម្មវេចខ្ចប់ និងស៊ីម៉ង់ត៍ -សម្ភារៈសំណង់ ។ ប្រាក់ចំណេញសម្រាប់ឆ្នាំ ២០២២ គឺ ២.៤៨៦ ពាន់លានរៀល (៦១០ លានដុល្លារ) គឺបានធ្លាក់ចុះ ៥៥% បើធៀបនឹងមួយឆ្នាំមុន ដោយសារតែការធ្លាក់ចុះនៃការលក់សារធាតុគីមី ចំណាយលើថាមពលកើនឡើង និងការធ្លាក់ចុះនូវចំណែកប្រាក់ចំណូលមកពីក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធ ។
ប្រាក់ចំណូលពីការលក់ សរុបទទួលបាន ១៣.៨៧១ ពាន់លានរៀល (៣.៣៥៩ លានដុល្លារ) ក្នុងត្រីមាសទី ៤ ឆ្នាំ ២០២២ ដែលបានធ្លាក់ចុះ ១៤% បើធៀបនឹងត្រីមាសទីបួនមួយឆ្នាំមុន ដោយសារតែការធ្លាក់ចុះនូវតម្លៃ និងចំនួននៃការលក់ផលិតផលគីមី ពីព្រោះតម្រូវការទីផ្សារថមថយ ។ ប្រាក់ចំណេញក្នុងត្រីមាសទី ៤ ឆ្នាំ ២០២២ គឺទទួលបាន ១៨ ពាន់លានរៀល (៤ លានដុល្លារ) ដែលបានធ្លាក់ចុះ ៩៤% បើធៀបនឹងត្រីមាសដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំមុន ដោយសារតែការចែកចាយផលិតផលគីមីធ្លាក់ចុះ ក៏ដូចជាការកើនឡើងនូវការចំណាយលើធ្យូងថ្ម និងថាមពលអគ្គិសនី ។
ប្រាក់ចំណូលរបស់អេសស៊ីជីពីផលិតផល និងសេវាតម្លៃខ្ពស់ (HVA) នៅក្នុងឆ្នាំ ២០២២ ទទួលបាន ២២.៧៣៥ ពាន់លានរៀល (៥.៥៧៦ លានដុល្លារ) ឬស្មើនឹង ៣៤% នៃប្រាក់ចំណូលសរុបពីការលក់ ។ បន្ថែមលើនេះ ប្រាក់ចំណូលពីការអភិវឌ្ឍន៍ផលិតផលថ្មីៗ (NPD) គឺស្មើនឹង ១៧% ហើយចំណូលពីដំណោះស្រាយសេវាកម្ម មានទំហំស្មើនឹង ៦% នៃ ប្រាក់ចំណូលសរុបពីការលក់ ។
ប្រាក់ចំណូលរបស់អេសស៊ីជីពីប្រតិបត្តិការខាងក្រៅប្រទេសថៃ រាប់បញ្ចូលទាំងការនាំចេញពីប្រទេសថៃផង គឺមានទំហំទឹកប្រាក់ ២៩.៩៨៦ ពាន់លានរៀល (៧.៣៥៥ លានដុល្លារ) នៅក្នុងឆ្នាំ ២០២២ ដែលស្មើនឹង ៤៥% នៃប្រាក់ចំណូលសរុបពីការលក់ ហើយមានកម្រិតប្រហាក់ប្រហែលគ្នានឹងកាលពីមួយឆ្នាំមុននោះដែរ។
អេសស៊ីជី នៅតំបន់អាស៊ីន (លើកលែងប្រទេសថៃ)
សម្រាប់ប្រតិបត្តិការរបស់អេសស៊ីជីក្នុងតំបន់អាស៊ាន (លើកលែងប្រទេសថៃ) ប្រាក់ចំណូលពីការលក់ នៅត្រីមាសទី ៤ ឆ្នាំ ២០២២ គឺធ្លាក់ចុះ ១៥% បើធៀបនឹងមួយឆ្នាំមុន ដោយទទួលបានចំណូល ២.៦៨៨ ពាន់លានរៀល (៦៥១ លានដុល្លារ) ដែលស្មើនឹង ១៩% នៃប្រាក់ចំណូលសរុបពីការលក់របស់ក្រុមហ៊ុនអេសស៊ីជី ។ ក្នុងនោះរាប់បញ្ចូលទាំងការលក់ពីប្រតិបត្តិការនៅក្នុងទីផ្សារប្រទេសអាស៊ាននីមួយៗផង និងការនាំចូលពីប្រតិបត្តិការរបស់ប្រទេសថៃផង ។
គិតត្រឹមថ្ងៃទី ៣១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២២ ទ្រព្យសកម្មសរុបរបស់អេសស៊ីជី មានទំហំ ១០៧.៩៨០ ពាន់លានរៀល (២៦.២៤១ លានដុល្លារ) ចំណែកឯទ្រព្យសកម្មសរុបរបស់អេសស៊ីជី នៅក្នុងតំបន់អាស៊ាន (លើកលែងប្រទេសថៃ) មានទំហំទឹកប្រាក់ ៤៨.៤០៩ ពាន់លានរៀល (១១.៧៦៤ លានដុល្លារ) ដែលស្មើនឹង ៤៥% នៃទ្រព្យសកម្មសរុបរួមរបស់អេសស៊ីជី ។
ក្រុមហ៊ុនក៏បានរាយការណ៍ពីប្រាក់ចំណូលប្រចាំត្រីមាសទី ៤ ឆ្នាំ ២០២២ ពីការលក់ ដែលមានទំហំទឹកប្រាក់ ៣៦២ ពាន់លានរៀល (៩៨ លានដុល្លារ) ដែលបានធ្លាក់ចុះ ១០% ធៀបនឹងមួយឆ្នាំមុន ដោយសារតែអាជីវកម្ម PVC ។
កាលពីពេលថ្មីៗនេះ អេសស៊ីជី ក៏បានប្រារព្វអបអរខួប ៣ ទសវត្សរ៍ នៃការធ្វើអាជីវកម្មប្រកបដោយនិរន្តរភាព ក្នុងដំណើរអាជីវកម្មដ៏ជោគជ័យរបស់ខ្លួនក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ហើយបន្តរួមចំណែកលើកកម្ពស់ការរស់នៅសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជាតាមរយៈការរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច ។
ក្នុងឆ្នាំ ២០២២ អេសស៊ីជី នៅកម្ពុជាបានប្រគល់អាហារូបករណ៍ ដែលមានតម្លៃទឹកប្រាក់សរុប ១០០.០០០ ដុល្លារ ដល់សិស្សវិទ្យាល័យ និងនិស្សិតសកលវិទ្យាល័យចំនួន ២៧០ រូប តាមរយៈកម្មវិធី “អេសស៊ីជី ចែករំលែកក្ដីសុបិន” ។ សរុបរយៈពេល ៩ ឆ្នាំ ចំនួនសិស្ស និងនិស្សិតអាហារូបករណ៍ពីកម្មវិធីទំនួលខុសត្រូវសង្គមផ្នែកអប់រំមួយនេះ បានកើនឡើងដល់ជាង ១.៥០០ នាក់ ។ អស់រយៈកាលជិតមួយទសវត្សរ៍ អេសស៊ីជី បានរួមដំណើរ និងជួយប្រឹក្សាលើការសិក្សាដល់សិស្ស និងនិស្សិតទាំងអស់នេះ ឥតឈប់ឈរ ។ កម្មវិធីនេះ បានរួមចំណែកដល់ការកាត់បន្ថយការបោះបង់ចោលការសិក្សានៅថ្នាក់វិទ្យាល័យ ហើយជួយពួកគេរាល់ឆ្នាំសិក្សានីមួយៗ ។ ជាងនេះទៅទៀត អេសស៊ីជី បានផ្ដល់ការបណ្ដុះបណ្ដាលលើការងារបេតុងអេសស៊ីជី ដល់និស្សិតសាកលវិទ្យាល័យផ្នែកវិស្វកម្ម និងស្ថាបត្យកម្មចំនួន ២៦៥ នាក់ផងដែរ ។ សកម្មភាពនេះបានបង្កើតជាសហគមន៍មុខរបរ និងឱកាសការងារសម្រាប់សិស្ស និងនិស្សិតអាហារូបករណ៍ ហើយពង្រឹងបទពិសោធន៍ការងាររបស់ពួកគេជាមួយនឹងអេសស៊ីជីផងដែរ។
ទន្ទឹមនឹងនេះ អេសស៊ីជី កម្ពុជា បានសហការជាមួយនឹងក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ គាំទ្រជាសម្ភារៈសំណង់គិតជាទឹកប្រាក់ ៥.០០០ ដុល្លារ សម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ដល់កម្មវិធីប្រកួតជំនាញថ្នាក់ជាតិលើកទី ៨ ផងដែរ ។ ក្រុមហ៊ុនក៏បានធ្វើការជាមួយនឹងសហគមន៍ប្រជាពលរដ្ឋនៅខេត្តកំពត ដោយផ្ដល់ស៊ីម៉ង់ត៍ ៣០ តោន ដែលមានតម្លៃ ៣.០០០ ដុល្លារ សម្រាប់ការសាងសង់វត្តអារាម និងសាលារៀន ។
លោក លោក រ៉ុងរ៉ូត រង្ស៊ីយ៉ូផាស (Roongroote Rangsiyopash) បានបន្តថា៖ “ឆ្នាំនេះ អេសស៊ីជី បន្តផ្ដល់អាទិភាពលើការរក្សាស្ថិរភាពហិរញ្ញវត្ថុ និងសន្ទនីយភាព ជាមួយនឹងយុទ្ធសាស្ត្រវិនិយោគប្រកបដោយការប្រុងប្រយ័ត្ន ដែលរឹតបន្តឹងលើការចំណាយ និងកាត់បន្ថយការចំណាយលើថាមពល ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ អេសស៊ីជី នឹងជំរុញវឌ្ឍនភាពអាជីវកម្មរបស់ខ្លួនដើម្បីបំពេញនូវសេចក្ដីត្រូវការថ្មីៗ វិនិយោគលើនវានុវត្តន៍ ចាប់យកឱកាសពេលសេដ្ឋកិច្ចកំពុងងើបឡើងវិញ អភិវឌ្ឍនូវដំណោះស្រាយនានា ដើម្បីគាំទ្រដល់និន្នាការធំៗរបស់សកលលោក និងពង្រឹងអាជីវកម្មរបស់ខ្លួន។ ទីផ្សារក្នុងតំបន់បានចាប់ផ្ដើមងើបមកវិញ ហើយត្រូវបានព្យាករណ៍ថា នឹងកើនឡើងបន្ថែមទៀត។ ជាងនេះទៅទៀត អេសស៊ីជី បានត្រៀមលក្ខណៈដើម្បីជួយដល់ការពង្រឹងសង្គមផងដែរ។ អេសស៊ីជីបានបង្កើតការងារសម្រាប់មនុស្សចំនួន ៩.០០០ នាក់ ដែលរងផលប៉ះពាល់ពីវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចក្នុងឆ្នាំ ២០២២ ដើម្បីជួយឲ្យពួកគេទទួលបានប្រាក់ចំណូល និងកាត់បន្ថយវិសមភាពសង្គម”។