"date_created": "2024-01-09T07:29:34.140Z",
MSI បានបង្ហាញនូវកុំព្យូទ័រយួរដៃ AI-Ready ថ្មីៗនិងឧបករណ៍លេងហ្គេមយួរដៃដំបូងរបស់ខ្លួននៅ CES 2024
រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី០៩ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៤ - ជាមួយនឹងរលកសន្ទុះនៃការអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យា AI ទូទាំងសាកលលោក MSI ដែលជាម៉ាកកុំព្យូទ័រយួរដៃកំពូលលំដាប់ថ្នាក់ពិភពលោក បាននាំមុខគេលើភាពប្រសព្វរបស់ខ្លួនចំពោះសោភ័ណភាពដ៏ប្រណិត ដំណើរការខ្លាំង និងបច្ចេកវិទ្យាច្នៃប្រឌិត។ ការដាក់បង្ហាញកុំព្យូទ័រយួរដៃដែលដំណើរការដោយបច្ចេកវិទ្យា AI ចុងក្រោយបំផុតរបស់ខ្លួនដែលមានបំពាក់នូវ Neural Processing Unit (NPU) នៅក្នុងប្រព័ន្ធដំណើរការ Intel® Core™ Ultra, MSI ជំរុញភាពជឿនលឿននៃបច្ចេកវិទ្យា។ អ្វីដែលពិសេសនោះ MSI ក៏បានដាក់បង្ហាញ Claw ដែលជាឧបករណ៍លេងហ្គេមយួរដៃដំបូងរបស់ខ្លួននៅ CES 2024 ។កុំព្យូទ័រយួរដៃទំហំ 18 អ៊ីងដ៏ទំនើបរបស់ក្រុមហ៊ុន MSI ដែលបំពាក់នូវប្រព័ន្ធដំណើរការ Intel® 14th Gen HX-series processors និងម៉ូឌុលចំហាយទឹកបន្ថយកម្ដៅដ៏ធំ មានគោលបំណងដណ្តើមយកឈ្មោះជាកុំព្យូទ័រយួរដៃដ៏មានឥទ្ធិពលបំផុតរបស់ពិភពលោក។ ជួរនៃកុំព្យូទ័រយួរដៃនេះពង្រីកឥទ្ធិពលរបស់ប្រព័ន្ធដំណើរការស៊េរី HX-series ជំនាន់ទី 14 ដល់ការលេងហ្គេម និងការបង្កើតមាតិកាដ៏ទំនើបទាន់សម័យ ដែលបំពាក់ដោយថាមពលពេញលេញនៃក្រាហ្វិកស៊េរី RTX 40 ។
លោក Eric Kuo អនុប្រធានប្រតិបត្តិ និងប្រធានគ្រប់គ្រងផ្នែកកុំព្យូទ័រយួរដៃ របស់ MSI បានថ្លែងថា៖ « យើងពិតជារំភើបក្នុងការស្វែងយល់ និងជំរុញភាពជឿនលឿននៃបច្ចេកវិទ្យា AI នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ។ MSI ខិតខំបន្តនាំមុខគេ ហើយជាមួយនឹងកុំព្យូទ័រយួរដៃដែលដំណើរការដោយ AI ថ្មីរបស់យើង យើងកំពុងពង្រឹងខ្លួនយើងបន្ថែមទៀតជាម៉ាកយីហោដែលបំពេញតាមតម្រូវការរបស់អតិថិជនជានិច្ច។»
លោក Michelle Johnston Holthaus អនុប្រធានប្រតិបត្តិ និងអ្នកគ្រប់គ្រងទូទៅផ្នែកផ្គត់ផ្គង់បំណែកដំណើរការកុំទ្យូទ័រ នៃក្រុមហ៊ុន Intel បានថ្លែងថា៖ « យើងមានមោទនភាពក្នុងការចាប់ដៃគូសហការជាមួយ MSI ដើម្បីផ្តល់នូវបទពិសោធន៍ដែលមិនអាចប្រៀបផ្ទឹមបានសម្រាប់អតិថិជនជុំវិញពិភពលោក។ MSI Claw ថ្មីគឺជាឧបករណ៍លេងហ្គេមយួរដៃថ្មីដ៏គួរឱ្យរំភើបដំណើរការដោយប្រព័ន្ធដំណើរការ Intel Core Ultra ដែលផ្តល់នូវបទពិសោធន៍លេងហ្គេមដែលមិនអាចប្រៀបផ្ទឹមបានសម្រាប់ភាពរីករាយគ្រប់ទីកន្លែងគ្រប់ពេលវេលា។ ហើយ MSI Titan 18 HX ដំណើរការដោយប្រព័ន្ធដំណើរការ Intel Core 14th gen HX ថ្មីរបស់យើង ផ្តល់នូវបទពិសោធន៍លេងហ្គេមលើទូរស័ព្ទដ៏អស្ចារ្យបំផុត។ ជាមួយនឹងការចាប់ផ្តើមដំណើរការនៃ processors ថ្មីទាំងនេះ យើងកំពុងផ្តល់ឱ្យអ្នកលេងហ្គេម អ្នកបង្កើតមាតិកា និងអ្នកជំនាញ នូវដំណើរការកុំព្យូទ័រដែលពួកគេត្រូវការ និងរំពឹងទុកពី Intel និង MSI ។
សម្រាប់ដំណើរការកាន់តែប្រសើរ៖ Intel® Core™ Ultra, Intel® Core™ i9 (ជំនាន់ទី 14 HX-series) និង NVIDIA® GeForce RTX™ GPU៖
កុំព្យូទ័រយួរដៃចុងក្រោយបង្អស់របស់ MSI ដំណើរការដោយ Intel® Core™ Ultra processors ត្រូវបានធ្វើឱ្យប្រសើរសម្រាប់បន្ទុកការងារ AI ប្រកបដោយនិរន្តរភាព ដោយមានបំពាក់នូវ Neural Processing Unit និង Low Power Efficient cores សម្រាប់ដំណើរការថ្មបានយូរ។ Core™ Ultra ក៏រួមបញ្ចូលក្រាហ្វិក ARC™ ផងដែរ ដោយផ្តល់នូវដំណើរការក្រាហ្វិកច្រើនជាងពីរដងក្នុងមួយវ៉ាត់សម្រាប់កម្មវិធីដូចជា ហ្គេម និងការបង្កើតមាតិកា។ លើសពីនេះ MSI ណែនាំស៊េរីកុំព្យូទ័រយួរដៃដែលមានសមត្ថភាពខ្ពស់ដែលបំពាក់ដោយប្រព័ន្ធដំណើរការ Intel® Core™ i9 HX-series ជំនាន់ទី 14 ដែលមានល្បឿននាឡិកា 5.8 GHz និងត្រូវបានពង្រឹងជាមួយនឹង Intel® Application Optimizer សម្រាប់ដំណើរការហ្គេមពិសេស និងការបង្កើតមាតិកា។ កុំព្យូទ័រយួរដៃទាំំងនេះក៏មានបំពាក់នូវ NVIDIA® GeForce RTX™ 40 series GPUs ជាមួយនឹង AI-powered DLSS 3 និងសមត្ថភាពតាមដានកាំរស្មីពេញលេញ AI Tensor Cores ឯកទេសផ្តល់នូវដំណើរការ AI ដ៏ទំនើបក្នុងការលេងហ្គេម ការងារច្នៃប្រឌិត និងផលិតភាពការងារ។
ចាប់ផ្តើមដំណើរឆ្ពោះទៅអនាគតជាមួយនឹងបច្ចេកវិទ្យា AI របស់ MSI៖
MSI បំពេញបន្ថែមផ្នែក hardware ដែលមានបំពាក់រួចជាស្រេចនូវបច្ចេកវិទ្យា AI របស់ខ្លួនជាមួយនឹង AI Software Suite ដែលរួមមានម៉ាស៊ីន AI សម្រាប់ការបង្កើនប្រសិទ្ធភាពដោយស្វ័យប្រវត្តិនៃការកំណត់របស់កុំព្យូទ័រយួរដៃ AI Artist សម្រាប់ការផ្ញើរមិនត្រឹមតែអត្ថបទទៅរូបភាពប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងរូបភាពទៅរូបភាព និងរូបភាពទៅអត្ថបទផងដែរ ក៏ដូចជា AI Noise Cancellation Pro សម្រាប់សំឡេងគុណភាពស្ទូឌីយោនៅក្នុងការប្រជុំ ឬការថតសំឡេងពីចម្ងាយ សូម្បីតែនៅក្នុងបរិយាកាសដែលមានសំឡេងរំខានក៏ដោយ។ វិធីសាស្រ្តដ៏ទូលំទូលាយនេះបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ MSI ចំពោះយុគសម័យថ្មីនៃបច្ចេកវិទ្យា AI ។
សូមណែនាំ Claw ឧបករណ៍លេងហ្គេមយួរដៃដំបូងរបស់ MSI៖
MSI បានដាក់បញ្ចេញ Claw ដែលជាម៉ាស៊ីនលេងហ្គេមយួរដៃដំបូងដ៏ទំនើបដែលដំណើរការដោយ Intel Core™ Ultra processors និង Intel XeSS technology វាជួយពង្រឹង FPS យ៉ាងសំខាន់ ធានាបាននូវបទពិសោធន៍លេងហ្គេមរលូន និងអស្ចារ្យសូម្បីតែនៅលើចំណងជើង AAA ក៏ដោយ។ ជាមួយនឹងបច្ចេកវិទ្យាកំដៅ MSI Cooler Boost Hyperflow និងថាមពលថ្ម 53Whr ដ៏ច្រើននោះ Claw ធានាបាននូវការលេងហ្គេមល្អបំផុតសម្រាប់ឈ្មោះកម្រិត AAA ដោយផ្តល់នូវថាមពលថ្មដ៏គួរឱ្យកត់សម្គាល់រយៈពេល 2 ម៉ោងក្រោមលក្ខខណ្ឌដំណើរការពេញលេញ។
ឧបករណ៍នេះមានលក្ខណៈពិសេស UI ដែលងាយស្រួលប្រើ (MSI Center M) កម្មវិធីបើកដំណើរការហ្គេមរហ័ស និងគាំទ្រ MSI APP Player សម្រាប់ហ្គេមទូរស័ព្ទចល័តទាំង Windows និង Android ។
Claw ត្រូវបានរចនាឡើងសម្រាប់ការប្រើប្រាស់ដោយងាយស្រួល រួមមានអេក្រង់ Touchscreen ទំហំ 7 អ៊ីង Full HD ជាមួយនឹងអត្រាrefresh rate 120 Hz កំណត់ឡើងវិញនូវស្តង់ដារហ្គេមនៅលើឧបករណ៍យួរដៃ។ លោក Eric Kuo អនុប្រធានប្រតិបត្តិ និង ប្រធានគ្រប់គ្រងផ្នែកកុំព្យូទ័រយួរដៃ របស់ MSI បានលើកឡើងថា៖ « នៅក្នុងការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងក្នុងការបង្កើនបទពិសោធន៍លេងហ្គេមសម្រាប់អ្នកប្រើប្រាស់របស់យើង យើងមានគោលបំណងដោះស្រាយចំណុចវិបាកផ្សេងៗនៅលើទីផ្សារ និងបន្តកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងឧបករណ៍មួយនេះ។ យើងមានការរចនាជាក់លាក់ដែលបានកែសម្រួលយ៉ាងម៉ត់ចត់សម្រាប់តែអ្នកលេងហ្គេម ដោយបង្ហាញឧបករណ៍លេងហ្គេមយួរដៃដំបូងបំផុតរបស់យើងគឺ Claw ដែលកំណត់ឡើងវិញនូវស្តង់ដារនៃទីផ្សារ ។»
កុំព្យូទ័រយួរដៃលេងហ្គេមទំហំ 18 អ៊ីញថ្មី : Titan 18 HX / Raider 18 HX / Stealth 18 AI Studio៖
MSI បានដាក់បង្ហាញនូវកុំព្យូទ័រយួរដៃលេងហ្គេមទំហំ 18 អ៊ីញថ្មី រួមមាន Titan 18 HX ដែលទទួលបានពានរង្វាន់, Raider 18 HX ដែលផ្តោតប្រព័ន្ធដំណើរការ និង Stealth 18 AI Studio មានទម្ងន់ស្រាល។ Titan 18 HX និង Raider 18 HX បំពាក់នូវប្រព័ន្ធដំណើរការ Intel 14th gen Core™ i9 processors និងក្រាហ្វិក NVIDIA® GeForce RTX™ 40 Series សម្រាប់ដំណើរការខ្លាំង ខណៈដែល Stealth 18 AI Studio មានបំពាក់ដំណើរការ Intel Core™ Ultra ចុងក្រោយបំផុត។ Titan 18 HX លេចធ្លោជាមួយនឹងម៉ាស៊ីនបន្ថយកម្តៅ និង MSI OverBoost Ultra សម្រាប់ថាមពលសរុប 270W ខណៈពេលដែល Raider 18 HX ផ្តល់ថាមពល 250W ។ គ្រប់ម៉ូដែលទាំងអស់មានអេក្រង់ទំហំ 18 អ៊ីញ ជាមួយនឹងលក្ខណៈពិសេសដូចជា អេក្រង់ 4K 120Hz mini LED ទំហំ 18 អ៊ីញដំបូងគេរបស់ពិភពលោក, DisplayHDR 1000 និងពណ៌ធំទូលាយសម្រាប់បទពិសោធន៍លេងហ្គេមដ៏អស្ចារ្យ។ កុំព្យូទ័រយួរដៃនីមួយៗមានការរចនាផលិតផលថ្មី ដោយ Titan 18 HX មាន Seamless RGB Haptic Touchpad និង Cherry Switch Mechanical Keyboard ។ Titan 18 HX គាំទ្រដល់ទៅ 128GB នៃអង្គចងចាំ និងទំហំផ្ទុក 12TB ខណៈពេលដែល Raider 18 HX មានរបារពន្លឺម៉ាទ្រីស និង 3D ឈរសម្រាប់ការធ្វើឱ្យត្រជាក់ប្រសើរឡើង។ Titan 18 HX និង Stealth 18 AI Studio ត្រូវបានផ្គុំឡើងដោយលោហៈធាតុអាលុយមីញ៉ូមម៉ាញេស្យូមសម្រាប់ភាពធន់នឹងការប្រើប្រាស់បានយូរអង្វែង ដោយកុំព្យូទ័រក្រោយនេះជាកុំព្យូទ័រយួរដៃហ្គេមទំហំ 18 អ៊ីញស្រាលបំផុតមានលក់នៅលើទីផ្សារ។
សម្រាប់ការលេងហ្គេមកម្លាំងខ្លាំង៖ Vector HX/ Crosshair HX/ Pulse AI/ Sword HX/ Cyborg/ Thin 15
MSI បានដាក់បង្ហាញនូវកុំព្យូទ័រយួរដៃលេងហ្គេមដ៏ទូលំទូលាយ រួមមាន Vector 16/17 HX, Crosshair 16/17 HX, និង Pulse 16/17 AI ទាំងអស់ផ្តល់នូវថាមពល GPU ដែលមិនមានការសម្រុះសម្រួលសម្រាប់បទពិសោធន៍លេងហ្គេមពិសេស។ គួរកត់សម្គាល់ថា Vector 17 HX លេចធ្លោជាមួយនឹងបច្ចេកវិទ្យា MSI Overboost ដែលមានថាមពលសរុប 250W សម្រាប់សមត្ថភាពលេងហ្គេមដែលមិនអាចប្រៀបផ្ទឹមបាន។ ស៊េរី Crosshair HX និង Pulse AI បង្ហាញពីការរចនាបែបកម្ដៅប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតជាមួយនឹង 6 exhaust និង 2 intake ports ដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាពលំហូរខ្យល់សម្រាប់ដំណើរការខ្ពស់បំផុត។ ម៉ូដែលទាំងនេះក៏មានធាតុផ្សំនៃការរចនាដ៏ទំនើបផងដែរ ដូចជាអំពូល Backlight ក្តារចុច RGB 24-zone ជាមួយនឹង Crosshair 16/17 HX បំពាក់នូវគំរូយានអវកាសនាពេលអនាគត និង Pulse 16/17 AI ណែនាំគំរូជីពចរអេឡិចត្រូម៉ាញេទិកដ៏ល្អឥតខ្ចោះ។ លើសពីនេះ MSI ពង្រីកការលេងហ្គេមដ៏ពេញនិយមរបស់ខ្លួនជាមួយនឹងការផ្តល់ជូនដូចជា Sword 16/17 HX ពណ៌ space gray ជាមួយ PCR materials, Cyborg 15 AI ជាមួយនឹង processor Intel Core™ Ultra ចុងក្រោយបំផុត និងតួដ៏ភ្លឺច្បាស់នាពេលអនាគត, Thin 15 in cosmos gray ជាមួយ ការរចនា WASD ថ្លា និងក្តារចុចខាងក្រោយពណ៌ខៀវ។ និង Cyborg 14 ដែលអាចចូលប្រើបាន ដោយផ្តល់ឱ្យអ្នកប្រើប្រាស់នូវជម្រើសចម្រុះ រួមបញ្ចូលគ្នានៃការរចនានិងមុខងារពិសេស។ ។
សម្រាប់ការប្រើប្រាស់ទូទៅ៖ Prestige Series / Content Creation Series
MSI ណែនាំស៊េរី Prestige AI ដែលបំពាក់នូវប្រព័ន្ធដំណើរការ Intel Core™ Ultra ចុងក្រោយបង្អស់។ Ultralight Prestige 16 AI ទម្ងន់ 1.5kg ផលិតដោយអាលុយមីញ៉ូម-ម៉ាញេស្យូម មានថាមពលថ្ម 99.9WHr ប្រើបាន 19 ម៉ោង។ ស្តើង Prestige 14 AI ដែលមានថ្មធំជាងគេក្នុងថ្នាក់ 14 អ៊ីង (90Whrs) ម៉ូដែលទាំងពីរនេះ គាំទ្ររហូតដល់ PD 3.1 140W Charging សម្រាប់ផលិតភាពបន្ថែម។ មានការបញ្ជាក់ដោយ Intel Evo និង Nvidia Studio កុំព្យូទ័រយួរដៃទាំងនេះរួមបញ្ចូលគ្នានូវដំណើរការខ្ពស់ជាមួយនឹងការចល័តទម្ងន់ស្រាល ដែលដំណើរការដោយ NVIDIA® GeForce RTX™ 40 series Laptop GPU ។ Prestige 13 AI Evo, ultralight នៅ 990g, មានថាមពលថ្ម 75WHrs និងអេក្រង់ OLED 16:10 ជាមួយនឹង 100% DCI-P3 wide color gamut ។
MSI ក៏បានបន្ថែមនូវសេរ៊ីកុំព្យូទ័រយួរដៃសម្រាប់ការបង្កើតមាតិកាជាមួយនឹង Creator Z17 HX Studio ដ៏មានអានុភាព និង Creator 16 AI Studio ដែលអាចចល័តបាន ដែលទាំងពីរមានអេក្រង់ OLED 16:10 និងការរចនាចំហាយទឹកបន្ថយកម្តៅដែលដាក់វាជាកុំព្យូទ័រយួរដៃដ៏មានឥទ្ធិពលបំផុត។ លើសពីនេះ MSI ណែនាំ Creator M14 និង Creator M16 HX ដើម្បីផ្តល់ឱ្យអ្នកបង្កើតនូវជម្រើសចម្រុះ។ ការពង្រីកវិសាលភាពកុំព្យូទ័រយួរដៃរបស់ MSI បង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តចំពោះដំណើរការខ្លាំង និងការរចនាសោភ័ណភាព ដែលឈានទៅដល់សម័យ AI នៃកុំព្យូទ័រ។