2014-05-26T09:50:00+07:00
bb34d1e4-4673-46fa-b3cd-c2fd6db6213a
ករណី​ទារក​ឆែប​មាត់​ដែល​គេ​ចោទ​ថា​ឪពុក​យក​ទៅ​កប់​ចោល​ទាំង​រស់​នៅ​ស្វាយរៀង
ករណី​ទារក​ឆែប​មាត់​ដែល​គេ​ចោទ​ថា កើត​មក​ភ្លាម​ឪពុក​យក​ទៅ​កប់​ចោល​ទាំង​រស់ នៅ​វត្ត​ព្រៃឆ្លាក់ ខេត្ត​ស្វាយរៀង ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ភាព​មិន​ច្បាស់​លាស់​នៅ​ឡើយ។ ក្រុម​គ្រួសារ​ជន​សង្ស័យ បដិសេធ​ចំពោះ​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​របស់​សមត្ថកិច្ច និង​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​តាម​ទំព័រ​កាសែត ទូរទស្សន៍​ក្នុង​ស្រុក​កន្លង​នោះ ថា​មិន​ពិត។ ជាមួយ​គ្នា​នេះ ក្រុម​គ្រួសារ​បាន​អំពាវនាវ​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ និង​តុលាការ ផ្តល់​នូវ​សច្ចៈ​យុត្តិធម៌ និង​សូម​ឲ្យ​ដោះ​លែង​ជន​ជាប់​ចោទ​ឲ្យ​នៅ​ក្រៅ​ឃុំ​បណ្ដោះអាសន្ន ដើម្បី​ជួយ​មើល​ថែទាំ​កូន។ ពលរដ្ឋ សិស្ស និង​គ្រូ​រួម​អាជីព​នៅ​វិទ្យាល័យ​អង្គរ​ស ឃុំ​អង្គរ​ស ស្រុក​មេសាង ខេត្ត​ព្រៃវែង មាន​ការ​ភ្ញាក់​ផ្អើល​យ៉ាង​ខ្លាំង នៅ​ពេល​ដែល​ឮ​ដំណឹង​ថា លោកគ្រូ​បង្រៀន​ឈ្មោះ គង់ សុខធី អាយុ ២៩​ឆ្នាំ ត្រូវ​សមត្ថកិច្ច​ខេត្ត​ស្វាយរៀង ចាប់​ខ្លួន​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​៣០ មេសា ពី​បទ​ចោទ​យក​កូន​ទើប​នឹង​កើត​បាន​ជិត​មួយ​ថ្ងៃ ទៅ​កប់​ចោល​ទាំង​រស់ ដោយសារ​ទារក​នោះ​កើត​មក​មាន​មាត់​ឆែប។ អ្នក​ភូមិ និង​គ្រូបង្រៀន​ដែល​ធ្លាប់​ស្គាល់​ជន​សង្ស័យ​ក្នុង​រឿង​នេះ ភាគ​ច្រើន​ថ្លែង​ថា តាម​ចរិត​ឫកពា​សម្ដី​សំដៅ​ចំណេះ​ដឹង គឺ​ពួក​គាត់​មិន​ជឿ​ថា លោកគ្រូ គង់ សុខធី មាន​ចិត្ត​ឃោរឃៅ​ឥត​ក្តី​មេត្តា អត់​មនោសញ្ចេតនា​ជាមួយ​កូន​ខ្លួន​ឯង​ដល់​ថ្នាក់​ហ្នឹង​ឡើយ៖ ។ ចំណែក​នៅ​ទី​កើត​ហេតុ​វិញ គឺ​នៅ​វត្ត​ព្រៃឆ្លាក់ ស្ថិត​នៅ​មិន​ឆ្ងាយ​ប៉ុន្មាន​ពី​មន្ទីរពេទ្យ​ខេត្ត​ស្វាយរៀង ដែល​កន្លែង​ភរិយា​ជន​សង្ស័យ​ឈ្មោះ ហេង ដានី សម្រាល​បាន​កូន​ស្រី​មួយ​នៅ​ទីនោះ​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​៣០ ទៀប​ភ្លឺ​ខែ​មេសា។ កូន​សិស្ស​លោក​វត្ត​ព្រៃឆ្លាក់ បី​នាក់​ក៏​មាន​ចំណែក​ដឹង​ឮ​ក្នុង​រឿង​នេះ​ដែរ។ កូន​សិស្ស​លោក​ទាំង​៣​នាក់​នោះ ម្នាក់ៗ​មាន​អាយុ​ប្រមាណ​ជាង ១០​ឆ្នាំ។ ពួក​គេ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ដូចៗ​គ្នា​ថា នៅ​ល្ងាច​ម៉ោង​ប្រមាណ​ជាង ៤​រសៀល ថ្ងៃ​ទី​៣០ ខែ​មេសា ឆ្នាំ​២០១៤ មាន​រ៉ឺម៉ក​កង់​បី​មួយ​ជិះ​ចូល​មក​ក្នុង​វត្ត ក្នុង​នោះ​ដោយ​មាន​បុរស​វ័យ​កណ្ដាល​ពីរ​នាក់ ម្នាក់​ជា​អ្នក​បើក និង​ម្នាក់​ទៀត​រាង​ក្មេង​ជាង​បន្តិច ជិះ​ខាង​ក្រោយ​ទំនង​ជា​បី​ក្មេង ប៉ុន្តែ​រុំ​កន្សែង​ជិត​មិន​អាច​ឲ្យ​គេ​ឃើញ​ទេ ហើយ​ក្មេង​នោះ​ក៏​មិន​ឮ​យំ​អី​ដែរ។ ក្រុម​ក្មេង​ដដែល​បាន​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ទៀត​ថា អ្នក​រត់​រ៉ឺម៉ក​កង់​៣​នោះ​ឈប់​នៅ​មុខ​ព្រះវិហារ កន្លែង​ព្រៃ​កប់​សព​ជាប់​មាត់​ទន្លេ​វៃកូ។ ពួក​គេ​ត្រូវ​អ្នក​រត់​រ៉ឺម៉ក ហៅ​ឲ្យ​ជួយ​ជីក​រណ្ដៅ៖ ។ ក្រុម​ក្មេង​ឲ្យ​ដឹង​ទៀត​ថា ដោយសារ​ពួក​គេ​មាន​ចម្ងល់​សួរ​នាំ​ច្រើន​ពេក អ្នក​រត់​រ៉ឺម៉ក​នោះ​ឈប់​ឲ្យ​ជីក ហើយ​ឲ្យ​ទៅ​កាប់​បន្លា​វិញ ដើម្បី​យក​មក​ដាក់​លើ​ផ្នូរ ហើយ​គាត់​ក៏​ចាប់​ផ្ដើម​កប់​ក្មេង​នោះ៖ ។ ក្រុម​ក្មេង​ដដែល​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ទៀត​ថា កប់​រួច​ក៏​បាន​យក​ចប​បុក​ជ្រំ​ពី​លើ​ផ្នូរ​នោះ ហើយ​ក៏​ចេញ​បាត់​ទៅ។ ចំណែក​ទារក​ដែល​កប់​ហើយ​នោះ វា​ក៏​យំ​ខ្លាំង​ក្នុង​ផ្នូរ ពួក​គេ​ភ័យ​ក៏​រត់​ទៅ​ប្រាប់​ព្រះសង្ឃ​ថា មាន​គេ​កប់​ក្មេង​ទាំង​រស់។ ព្រះសង្ឃ​ក៏​នាំ​អ្នក​ដទៃ​ទៀត​ទៅ​មើល ស្រាប់​តែ​ឃើញ​ស្នាម​កប់​ថ្មីៗ ហើយ​មាន​សំឡេង​ទារក​កំពុង​យំ​ក្នុង​ពំនូក​អាចម៍​ដី​នោះ ក៏​នាំ​គ្នា​កាយ​ភ្លាមៗ​ដោយ​មាន​ថត​រូបភាព​ទុក​ជា​ភស្តុតាង​ផង។ ពេល​កាយ​អាចម៍​ដី​ចេញ​អស់ ក៏​ឃើញ​ក្មេង​នោះ​មាន​រុំ​ច្រើន​ជាន់ មាន​កន្សែង​ផង ក្រមា​ផង ទាំងអស់​គ្នា​ក៏​បើក​យក​ក្មេង​ចេញ​មក​ភ្លាមៗ ក្មេង​នោះ​មាន​ឆែប​មាត់ ហើយ​យក​ទៅ​ដាក់​នៅ​មុខ​កុដិ​លោក និង​ហៅ​សមត្ថកិច្ច អាជ្ញាធរ​ភូមិ​ឃុំ​មក​ដឹង​ឮ មុន​យក​ទៅ​សង្គ្រោះ​នៅ​មន្ទីរ​ខេត្ត​នៅ​ល្ងាច​ថ្ងៃ​ពុធ ទី​៣០ មេសា។ ទាក់ទង​បញ្ហា​នេះ អ្នក​រត់​រ៉ឺម៉ក​កង់​៣​ម្នាក់​អាយុ​ប្រមាណ​ជាង ៤០​ឆ្នាំ គាត់​តែង​តែ​ចាំ​ដឹក​ម៉ូយ​នៅ​មុខ​មន្ទីរពេទ្យ​ខេត្ត​ស្វាយរៀង នោះ។ លោក​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ទាំង​ស្ទាក់ស្ទើរ​ថា នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៣០ មេសា មាន​គេ​ជួល​គាត់​ឲ្យ​យក​សព​ក្មេង​ទៅ​កប់​នៅ​វត្ត​ព្រៃឆ្លាក់ ប៉ុន្តែ​គាត់​មិន​ដឹង​ថា​ក្មេង​នោះ​មុខ​មាត់​យ៉ាង​ម៉េច​ទេ ដោយសារ​គេ​រុំ​ជិត៖ ។ ប្រភព​ដដែល​ក៏​បាន​បដិសេធ​ការ​អត្ថាធិប្បាយ​របស់​ក្មេង​វត្ត​ទាំង​បី​នាក់ ដែល​អះអាង​ថា អ្នក​រត់​រ៉ឺម៉ក​កង់​បី​ជា​អ្នក​ជីក​កប់​ទារក​ទាំង​ដឹង​ថា​ក្មេង​នោះ​នៅ​រស់៖ ។ ចំណែក​ខាង​មន្ទីរពេទ្យ​វិញ ភ្លាមៗ​នោះ​មិន​ទាន់​ដឹង​ថា​ទារក​ដែល​សង្គ្រោះ​ចេញ​ពី​ក្នុង​ផ្នូរ យក​មក​មន្ទីរពេទ្យ​នោះ​ជា​កូន​អ្នក​ណា​ពិត​ប្រាកដ​ទេ។ នាយក​មន្ទីរពេទ្យ​ខេត្ត​ស្វាយរៀង លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត ចាន់ ដារ៉ា បាន​ឲ្យ​ដឹង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១២ ឧសភា ថា ក្រោយ​ពេល​ផ្អើល​ឈូឆរ​គ្រប់​គ្នា​នោះ ទើប​ដឹង​ថា​ជា​កូន​របស់​ម្តាយ​ឈ្មោះ ហេង ដានី និង​លោក គង់ សុខធី ដែល​កាល​នោះ​កំពុង​សម្រាក​នៅ​មន្ទីរពេទ្យ​នៅ​ឡើយ៖ ។ ចំណែក​ឪពុក​ត្រូវ​សមត្ថកិច្ច​កោះ​ហៅ​សាកសួរ​ភ្លាមៗ ហើយ​ក៏​ចាប់​ឃាត់​ខ្លួន​តែ​ម្តង​នៅ​ព្រលប់​ថ្ងៃ​ទី​៣០ មេសា។ ម្តាយ​ទារិកា​ដែល​កំពុង​កើត​ទុក្ខ​មិន​ដឹង​បាត់​កូន​ទៅ​ណា​អស់​មួយ​យប់​មួយ​ថ្ងៃ ក៏​មាន​អារម្មណ៍​ត្រេកអរ​បាន​មួយ​ភ្លែត បន្ទាប់​ពី​ក្រុម​គ្រូពេទ្យ​បាន​ប្រគល់​កូន​មក​ឲ្យ​វិញ។ ប៉ុន្តែ​សេចក្តី​ត្រេកអរ​នេះ ត្រូវ​បាន​រលាយ​បាត់​អស់​ទៅ​វិញ​ភ្លាមៗ ក្រោយ​ពី​ដឹង​ថា​អាជ្ញាធរ​ចាប់​ប្ដី​របស់​ខ្លួន។ មន្ត្រី​អធិការដ្ឋាន​នគរបាល​ក្រុង​ស្វាយរៀង បាន​ប្រាប់​កាសែត​ក្នុង​ស្រុក​ថា ការ​សាកសួរ​បឋម ឪពុក​ទារក​ឈ្មោះ គង់ សុខធី ជា​គ្រូបង្រៀន​វិទ្យាល័យ​អង្គរ​ស ស្រុក​ព្រៃវែង មាន​ព្រំប្រទល់​ជាប់​ខេត្ត​ស្វាយរៀង បាន​ឆ្លើយ​ថា ខ្លួន​ខ្មាស​គេ​ដោយសារ​កូន​កើត​មក​មាន​មាត់​ឆែប ក៏​យក​ទៅ​កប់​ទៅ។ ទាក់ទង​បញ្ហា​នេះ ហេង ដានី មិន​ដឹង​ថា​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​នោះ​ពិត ឬ​ក៏​យ៉ាង​ណា​ទេ ព្រោះ​នាង​សម្រាល​កូន​ហើយ​ខ្សោយ​កម្លាំង​ខ្លាំង គេង​សន្លប់​អត់​ដឹង​ខ្លួន ប៉ុន្តែ​ក្នុង​ចិត្ត​នាង​មិន​ជឿ​សោះ​ឡើយ​ថា ប្ដី​ខ្លួន​ដាច់​ចិត្ត​ធ្វើ​បែប​នេះ៖ ។ បដិសេធ​ចំពោះ​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​នេះ​ដែរ បងស្រី​ជន​សង្ស័យ​ឈ្មោះ គង់ ហ៊ឹម ដែល​ជា​អ្នក​ថែ​ទារក​នោះ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ប្អូន​គាត់​មិន​មាន​ចិត្ត​ឃោរឃៅ​យក​កូន​ទៅ​កប់​ទាំង​រស់​ដូច​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​នោះ​ទេ។ លោកស្រី​បន្ត​ថា អ្វីៗ​គឺ​ជា​រឿង​យល់​ច្រឡំ។ រូប​គាត់​ផ្ទាល់ និង​សាច់ញាតិ​ដទៃ​ទៀត​គិត​ថា ទារក​នោះ​ស្លាប់​ហើយ ពីព្រោះ​មិន​ឃើញ​មាន​ដក​ដង្ហើម ឬ​កម្រើក​ខ្លួន មិន​យំ ពេល​បន្តក់​ទឹក​ឲ្យ​ក៏​មិន​លេប។ ស្ត្រី​ដដែល​ក៏​ពិគ្រោះ​ជាមួយ​ប្អូន​ជា​ឪពុក​ទារក​នោះ រហូត​ព្រមព្រៀង​គ្នា​ឲ្យ​ទៅ​រក​ជួល​គេ​ឲ្យ​យក​ទៅ​កប់៖ ។ លោកស្រី​បន្ត​ថា រូប​គាត់​ផ្ទាល់ និង​ប្អូន​ជា​ជន​សង្ស័យ​នោះ ពេល​នោះ​កំពុង​បារម្ភ​ពី​រឿង​សុខភាព​ប្រពន្ធ​ក្រោយ​សម្រាល​កូន​មាន​ការ​លំបាក​ខ្លាំង ក៏​សម្រេច​ចិត្ត​ដោយ​មិន​បាន​ពិគ្រោះ​ជាមួយ​គ្រូពេទ្យ៖ ។ ទាក់ទង​បញ្ហា​សុខភាព​ម្តាយ​ហ្នឹង​កូន​នោះ​វិញ នាយក​មន្ទីរពេទ្យ​ខេត្ត​ស្វាយរៀង លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត ចាន់ ដារ៉ា ​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា សុខភាព​ម្តាយ​មុន​សម្រាល​មាន​ឈាម​ឡើង ប៉ុន្តែ​ពេល​សម្រាល​ហើយ​ស្ថានភាព​បាន​វិល​មក​ធម្មតា ចំណែក​ទារក​កើត​មក​ភ្លាម​ក៏​មាន​កម្លាំង​បេះដូង​រៀង​ចុះ​ខ្សោយ​បន្តិច​ដែរ ប៉ុន្តែ​គ្រូពេទ្យ​ធ្វើ​ចលនា​ជួយ​សង្គ្រោះ​សព្វ​បែប​យ៉ាង​ទៅ ទារក​នោះ​ក៏​មាន​កម្លាំង​អាច​ដក​ដង្ហើម​បាន​ដោយ​ខ្លួន​ឯង​ធម្មតា។ លោក​វេជ្ជបណ្ឌិត​បន្ត​ទៀត​ថា ក្រោយ​ពី​ក្រុម​គ្រូពេទ្យ​សង្គ្រោះ​ទារក​នោះ​ឲ្យ​មាន​សុខភាព​ធម្មតា ហើយ​ក៏​ប្រគល់​ទៅ​ឲ្យ​ក្រុម​គ្រួសារ​មាន​ជីដូន​ក្មេង​នោះ​ជាដើម និង​បាន​ពន្យល់​ថា ក្មេង​នោះ​មាន​សុខភាព​ល្អ​ធម្មតា​ទេ គ្រាន់​តែ​ឆែប​មាត់ ប៉ុន្តែ​កុំ​បារម្ភ មាត់​នេះ​អាច​ព្យាបាល​បាន​ស្អាត​ដូច​ក្មេង​ដទៃ​ទៀត​ដែរ៖ ។ បច្ចុប្បន្ន កុមារី​ដែល​មាន​អាយុ​ជាង ២០​ថ្ងៃ ឈ្មោះ គង់ សុខធីតា និង​មាន​ឈ្មោះ​មួយ​ទៀត គឺ ពុធ សំណាង ដែល​ក្រុម​គ្រូពេទ្យ និង​អ្នក​ជួយ​សង្គ្រោះ​ដាក់​ឲ្យ ព្រោះ​នាង​មាន​សំណាង​រស់​ឡើង​វិញ​ចំ​ថ្ងៃ​ពុធ ទី​៣០ មេសា ឆ្នាំ​២០១៤។ ម្តាយ​ថា​កូន​នេះ​អាច​ជួប​ការ​លំបាក បើ​គ្មាន​ឪពុក​ជួយ​មើល​ថែ និង​រក​ចំណូល​ជួយ​ផ្គត់ផ្គង់​គ្រួសារ ដូច្នេះ នាង​សូម​អំពាវនាវ​ឲ្យ​សមត្ថកិច្ច តុលាការ​ជួយ​ដោះ​លែង​ប្ដី​ខ្លួន​ឲ្យ​នៅ​ក្រៅ​ឃុំ​បណ្ដោះអាសន្ន ដើម្បី​ជួយ​មើល​ថែ​កូន៖ ។ អង្គការ​លីកាដូ (Licadho) ប្រចាំ​ខេត្ត​ស្វាយរៀង ថា​ជន​សង្ស័យ លោក គង់ សុខធី កំពុង​ស្ថិត​ក្នុង​ដៃ​តុលាការ​ស៊ើប​អង្កេត​នៅ​ឡើយ ហើយ​អង្គការ​នេះ​ក៏​កំពុង​ឃ្លាំ​មើល​រឿង​នេះ​ដែរ ព្រម​ទាំង​មាន​គម្រោង​សុំ​ចូល​ជួប​ជន​សង្ស័យ​នៅ​ពេល​ឆាប់ៗ​ខាង​មុខ​នេះ៕