2014-05-26T09:50:00+07:00
bb34d1e4-4673-46fa-b3cd-c2fd6db6213a
ករណីទារកឆែបមាត់ដែលគេចោទថាឪពុកយកទៅកប់ចោលទាំងរស់នៅស្វាយរៀង
ករណីទារកឆែបមាត់ដែលគេចោទថា កើតមកភ្លាមឪពុកយកទៅកប់ចោលទាំងរស់ នៅវត្តព្រៃឆ្លាក់ ខេត្តស្វាយរៀង ស្ថិតនៅក្នុងភាពមិនច្បាស់លាស់នៅឡើយ។ ក្រុមគ្រួសារជនសង្ស័យ បដិសេធចំពោះការចោទប្រកាន់របស់សមត្ថកិច្ច និងការផ្សព្វផ្សាយតាមទំព័រកាសែត ទូរទស្សន៍ក្នុងស្រុកកន្លងនោះ ថាមិនពិត។ ជាមួយគ្នានេះ ក្រុមគ្រួសារបានអំពាវនាវឲ្យអាជ្ញាធរ និងតុលាការ ផ្តល់នូវសច្ចៈយុត្តិធម៌ និងសូមឲ្យដោះលែងជនជាប់ចោទឲ្យនៅក្រៅឃុំបណ្ដោះអាសន្ន ដើម្បីជួយមើលថែទាំកូន។ ពលរដ្ឋ សិស្ស និងគ្រូរួមអាជីពនៅវិទ្យាល័យអង្គរស ឃុំអង្គរស ស្រុកមេសាង ខេត្តព្រៃវែង មានការភ្ញាក់ផ្អើលយ៉ាងខ្លាំង នៅពេលដែលឮដំណឹងថា លោកគ្រូបង្រៀនឈ្មោះ គង់ សុខធី អាយុ ២៩ឆ្នាំ ត្រូវសមត្ថកិច្ចខេត្តស្វាយរៀង ចាប់ខ្លួនកាលពីថ្ងៃទី៣០ មេសា ពីបទចោទយកកូនទើបនឹងកើតបានជិតមួយថ្ងៃ ទៅកប់ចោលទាំងរស់ ដោយសារទារកនោះកើតមកមានមាត់ឆែប។ អ្នកភូមិ និងគ្រូបង្រៀនដែលធ្លាប់ស្គាល់ជនសង្ស័យក្នុងរឿងនេះ ភាគច្រើនថ្លែងថា តាមចរិតឫកពាសម្ដីសំដៅចំណេះដឹង គឺពួកគាត់មិនជឿថា លោកគ្រូ គង់ សុខធី មានចិត្តឃោរឃៅឥតក្តីមេត្តា អត់មនោសញ្ចេតនាជាមួយកូនខ្លួនឯងដល់ថ្នាក់ហ្នឹងឡើយ៖ ។ ចំណែកនៅទីកើតហេតុវិញ គឺនៅវត្តព្រៃឆ្លាក់ ស្ថិតនៅមិនឆ្ងាយប៉ុន្មានពីមន្ទីរពេទ្យខេត្តស្វាយរៀង ដែលកន្លែងភរិយាជនសង្ស័យឈ្មោះ ហេង ដានី សម្រាលបានកូនស្រីមួយនៅទីនោះកាលពីថ្ងៃទី៣០ ទៀបភ្លឺខែមេសា។ កូនសិស្សលោកវត្តព្រៃឆ្លាក់ បីនាក់ក៏មានចំណែកដឹងឮក្នុងរឿងនេះដែរ។ កូនសិស្សលោកទាំង៣នាក់នោះ ម្នាក់ៗមានអាយុប្រមាណជាង ១០ឆ្នាំ។ ពួកគេបានឲ្យដឹងដូចៗគ្នាថា នៅល្ងាចម៉ោងប្រមាណជាង ៤រសៀល ថ្ងៃទី៣០ ខែមេសា ឆ្នាំ២០១៤ មានរ៉ឺម៉កកង់បីមួយជិះចូលមកក្នុងវត្ត ក្នុងនោះដោយមានបុរសវ័យកណ្ដាលពីរនាក់ ម្នាក់ជាអ្នកបើក និងម្នាក់ទៀតរាងក្មេងជាងបន្តិច ជិះខាងក្រោយទំនងជាបីក្មេង ប៉ុន្តែរុំកន្សែងជិតមិនអាចឲ្យគេឃើញទេ ហើយក្មេងនោះក៏មិនឮយំអីដែរ។ ក្រុមក្មេងដដែលបានបានឲ្យដឹងទៀតថា អ្នករត់រ៉ឺម៉កកង់៣នោះឈប់នៅមុខព្រះវិហារ កន្លែងព្រៃកប់សពជាប់មាត់ទន្លេវៃកូ។ ពួកគេត្រូវអ្នករត់រ៉ឺម៉ក ហៅឲ្យជួយជីករណ្ដៅ៖ ។ ក្រុមក្មេងឲ្យដឹងទៀតថា ដោយសារពួកគេមានចម្ងល់សួរនាំច្រើនពេក អ្នករត់រ៉ឺម៉កនោះឈប់ឲ្យជីក ហើយឲ្យទៅកាប់បន្លាវិញ ដើម្បីយកមកដាក់លើផ្នូរ ហើយគាត់ក៏ចាប់ផ្ដើមកប់ក្មេងនោះ៖ ។ ក្រុមក្មេងដដែលបានឲ្យដឹងទៀតថា កប់រួចក៏បានយកចបបុកជ្រំពីលើផ្នូរនោះ ហើយក៏ចេញបាត់ទៅ។ ចំណែកទារកដែលកប់ហើយនោះ វាក៏យំខ្លាំងក្នុងផ្នូរ ពួកគេភ័យក៏រត់ទៅប្រាប់ព្រះសង្ឃថា មានគេកប់ក្មេងទាំងរស់។ ព្រះសង្ឃក៏នាំអ្នកដទៃទៀតទៅមើល ស្រាប់តែឃើញស្នាមកប់ថ្មីៗ ហើយមានសំឡេងទារកកំពុងយំក្នុងពំនូកអាចម៍ដីនោះ ក៏នាំគ្នាកាយភ្លាមៗដោយមានថតរូបភាពទុកជាភស្តុតាងផង។ ពេលកាយអាចម៍ដីចេញអស់ ក៏ឃើញក្មេងនោះមានរុំច្រើនជាន់ មានកន្សែងផង ក្រមាផង ទាំងអស់គ្នាក៏បើកយកក្មេងចេញមកភ្លាមៗ ក្មេងនោះមានឆែបមាត់ ហើយយកទៅដាក់នៅមុខកុដិលោក និងហៅសមត្ថកិច្ច អាជ្ញាធរភូមិឃុំមកដឹងឮ មុនយកទៅសង្គ្រោះនៅមន្ទីរខេត្តនៅល្ងាចថ្ងៃពុធ ទី៣០ មេសា។ ទាក់ទងបញ្ហានេះ អ្នករត់រ៉ឺម៉កកង់៣ម្នាក់អាយុប្រមាណជាង ៤០ឆ្នាំ គាត់តែងតែចាំដឹកម៉ូយនៅមុខមន្ទីរពេទ្យខេត្តស្វាយរៀង នោះ។ លោកបានឲ្យដឹងទាំងស្ទាក់ស្ទើរថា នៅថ្ងៃទី៣០ មេសា មានគេជួលគាត់ឲ្យយកសពក្មេងទៅកប់នៅវត្តព្រៃឆ្លាក់ ប៉ុន្តែគាត់មិនដឹងថាក្មេងនោះមុខមាត់យ៉ាងម៉េចទេ ដោយសារគេរុំជិត៖ ។ ប្រភពដដែលក៏បានបដិសេធការអត្ថាធិប្បាយរបស់ក្មេងវត្តទាំងបីនាក់ ដែលអះអាងថា អ្នករត់រ៉ឺម៉កកង់បីជាអ្នកជីកកប់ទារកទាំងដឹងថាក្មេងនោះនៅរស់៖ ។ ចំណែកខាងមន្ទីរពេទ្យវិញ ភ្លាមៗនោះមិនទាន់ដឹងថាទារកដែលសង្គ្រោះចេញពីក្នុងផ្នូរ យកមកមន្ទីរពេទ្យនោះជាកូនអ្នកណាពិតប្រាកដទេ។ នាយកមន្ទីរពេទ្យខេត្តស្វាយរៀង លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ចាន់ ដារ៉ា បានឲ្យដឹងនៅថ្ងៃទី១២ ឧសភា ថា ក្រោយពេលផ្អើលឈូឆរគ្រប់គ្នានោះ ទើបដឹងថាជាកូនរបស់ម្តាយឈ្មោះ ហេង ដានី និងលោក គង់ សុខធី ដែលកាលនោះកំពុងសម្រាកនៅមន្ទីរពេទ្យនៅឡើយ៖ ។ ចំណែកឪពុកត្រូវសមត្ថកិច្ចកោះហៅសាកសួរភ្លាមៗ ហើយក៏ចាប់ឃាត់ខ្លួនតែម្តងនៅព្រលប់ថ្ងៃទី៣០ មេសា។ ម្តាយទារិកាដែលកំពុងកើតទុក្ខមិនដឹងបាត់កូនទៅណាអស់មួយយប់មួយថ្ងៃ ក៏មានអារម្មណ៍ត្រេកអរបានមួយភ្លែត បន្ទាប់ពីក្រុមគ្រូពេទ្យបានប្រគល់កូនមកឲ្យវិញ។ ប៉ុន្តែសេចក្តីត្រេកអរនេះ ត្រូវបានរលាយបាត់អស់ទៅវិញភ្លាមៗ ក្រោយពីដឹងថាអាជ្ញាធរចាប់ប្ដីរបស់ខ្លួន។ មន្ត្រីអធិការដ្ឋាននគរបាលក្រុងស្វាយរៀង បានប្រាប់កាសែតក្នុងស្រុកថា ការសាកសួរបឋម ឪពុកទារកឈ្មោះ គង់ សុខធី ជាគ្រូបង្រៀនវិទ្យាល័យអង្គរស ស្រុកព្រៃវែង មានព្រំប្រទល់ជាប់ខេត្តស្វាយរៀង បានឆ្លើយថា ខ្លួនខ្មាសគេដោយសារកូនកើតមកមានមាត់ឆែប ក៏យកទៅកប់ទៅ។ ទាក់ទងបញ្ហានេះ ហេង ដានី មិនដឹងថាការចោទប្រកាន់នោះពិត ឬក៏យ៉ាងណាទេ ព្រោះនាងសម្រាលកូនហើយខ្សោយកម្លាំងខ្លាំង គេងសន្លប់អត់ដឹងខ្លួន ប៉ុន្តែក្នុងចិត្តនាងមិនជឿសោះឡើយថា ប្ដីខ្លួនដាច់ចិត្តធ្វើបែបនេះ៖ ។ បដិសេធចំពោះការចោទប្រកាន់នេះដែរ បងស្រីជនសង្ស័យឈ្មោះ គង់ ហ៊ឹម ដែលជាអ្នកថែទារកនោះបានឲ្យដឹងថា ប្អូនគាត់មិនមានចិត្តឃោរឃៅយកកូនទៅកប់ទាំងរស់ដូចការចោទប្រកាន់នោះទេ។ លោកស្រីបន្តថា អ្វីៗគឺជារឿងយល់ច្រឡំ។ រូបគាត់ផ្ទាល់ និងសាច់ញាតិដទៃទៀតគិតថា ទារកនោះស្លាប់ហើយ ពីព្រោះមិនឃើញមានដកដង្ហើម ឬកម្រើកខ្លួន មិនយំ ពេលបន្តក់ទឹកឲ្យក៏មិនលេប។ ស្ត្រីដដែលក៏ពិគ្រោះជាមួយប្អូនជាឪពុកទារកនោះ រហូតព្រមព្រៀងគ្នាឲ្យទៅរកជួលគេឲ្យយកទៅកប់៖ ។ លោកស្រីបន្តថា រូបគាត់ផ្ទាល់ និងប្អូនជាជនសង្ស័យនោះ ពេលនោះកំពុងបារម្ភពីរឿងសុខភាពប្រពន្ធក្រោយសម្រាលកូនមានការលំបាកខ្លាំង ក៏សម្រេចចិត្តដោយមិនបានពិគ្រោះជាមួយគ្រូពេទ្យ៖ ។ ទាក់ទងបញ្ហាសុខភាពម្តាយហ្នឹងកូននោះវិញ នាយកមន្ទីរពេទ្យខេត្តស្វាយរៀង លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ចាន់ ដារ៉ា បានឲ្យដឹងថា សុខភាពម្តាយមុនសម្រាលមានឈាមឡើង ប៉ុន្តែពេលសម្រាលហើយស្ថានភាពបានវិលមកធម្មតា ចំណែកទារកកើតមកភ្លាមក៏មានកម្លាំងបេះដូងរៀងចុះខ្សោយបន្តិចដែរ ប៉ុន្តែគ្រូពេទ្យធ្វើចលនាជួយសង្គ្រោះសព្វបែបយ៉ាងទៅ ទារកនោះក៏មានកម្លាំងអាចដកដង្ហើមបានដោយខ្លួនឯងធម្មតា។ លោកវេជ្ជបណ្ឌិតបន្តទៀតថា ក្រោយពីក្រុមគ្រូពេទ្យសង្គ្រោះទារកនោះឲ្យមានសុខភាពធម្មតា ហើយក៏ប្រគល់ទៅឲ្យក្រុមគ្រួសារមានជីដូនក្មេងនោះជាដើម និងបានពន្យល់ថា ក្មេងនោះមានសុខភាពល្អធម្មតាទេ គ្រាន់តែឆែបមាត់ ប៉ុន្តែកុំបារម្ភ មាត់នេះអាចព្យាបាលបានស្អាតដូចក្មេងដទៃទៀតដែរ៖ ។ បច្ចុប្បន្ន កុមារីដែលមានអាយុជាង ២០ថ្ងៃ ឈ្មោះ គង់ សុខធីតា និងមានឈ្មោះមួយទៀត គឺ ពុធ សំណាង ដែលក្រុមគ្រូពេទ្យ និងអ្នកជួយសង្គ្រោះដាក់ឲ្យ ព្រោះនាងមានសំណាងរស់ឡើងវិញចំថ្ងៃពុធ ទី៣០ មេសា ឆ្នាំ២០១៤។ ម្តាយថាកូននេះអាចជួបការលំបាក បើគ្មានឪពុកជួយមើលថែ និងរកចំណូលជួយផ្គត់ផ្គង់គ្រួសារ ដូច្នេះ នាងសូមអំពាវនាវឲ្យសមត្ថកិច្ច តុលាការជួយដោះលែងប្ដីខ្លួនឲ្យនៅក្រៅឃុំបណ្ដោះអាសន្ន ដើម្បីជួយមើលថែកូន៖ ។ អង្គការលីកាដូ (Licadho) ប្រចាំខេត្តស្វាយរៀង ថាជនសង្ស័យ លោក គង់ សុខធី កំពុងស្ថិតក្នុងដៃតុលាការស៊ើបអង្កេតនៅឡើយ ហើយអង្គការនេះក៏កំពុងឃ្លាំមើលរឿងនេះដែរ ព្រមទាំងមានគម្រោងសុំចូលជួបជនសង្ស័យនៅពេលឆាប់ៗខាងមុខនេះ៕