"category": "មុខរបរបច្ចេកវិទ្យា",
អ្នកគ្រប់គ្រងក្រុមហ៊ុនTesla នៅសិង្ហបុរីត្រូវបានបណ្តេញចេញភ្លាមៗ បន្ទាប់ពីElon Muskថានឹងធ្វើរឿងធំ១នេះ
ក្រុមហ៊ុន Tesla បានបញ្ឈប់អ្នកគ្រប់គ្រងក្នុងប្រទេសសិង្ហបុរីរបស់ខ្លួនត្រឹមតែរយៈពេលជាងមួយសប្តាហ៍ បន្ទាប់ពីនាយកប្រតិបត្តិក្រុមហ៊ុនផលិតរថយន្តអគ្គិសនី លោកElon Musk បានព្រមានពីការកាត់បន្ថយការងារជាសកល។ នេះបើយោងតាមការចេញផ្សាយរបស់ទីភ្នាក់ងារសារព័ត៌មាន CNBC ចុះនាថ្ងៃទី១៣ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២។
លោក Christopher Bousigues បានបង្ហោះសារមួយលើគណនី LinkedIn កាលពីថ្ងៃអាទិត្យថា តួនាទីរបស់លោកត្រូវបានលុបចោលហើយ។ តាមរយៈប្រវត្តិរូប LinkedIn របស់ Bousigues បានបង្ហាញថា លោកគឺជាអ្នកគ្រប់គ្រងក្នុងប្រទេសសិង្ហបុរី ដែលត្រូវបានជួលដោយក្រុមហ៊ុន Tesla ត្រឹមតែជាងមួយឆ្នាំប៉ុណ្ណោះ។ ចំពោះមូលហេតុលោកមិនបានផ្តល់ហេតុផលជាក់លាក់សម្រាប់ការបណ្តេញចេញនោះទេ ប៉ុន្តែបាននិយាយថាវាទាក់ទងនឹងការកាត់បន្ថយការងារ។
ជាមួយគ្នានេះ កាលពីដើមខែមិថុនា លោកElon Musk បានផ្ញើលិខិតមួយទៅកាន់និយោជិតដោយប្រកាសពីផែនការ «កាត់បន្ថយប្រាក់ខែគោលចំនួន១០% ដោយសារ Tesla មានបុគ្គលិកលើសចំណុះនៅក្នុងតំបន់ជាច្រើន»។ ទីភ្នាក់ងារសារព័ត៌មាន Reuters បានរាយការណ៍ថានៅក្នុងអ៊ីមែលដាច់ដោយឡែកមួយទៀតផ្ញើទៅកាន់អ្នកគ្រប់គ្រងជាន់ខ្ពស់ លោក Elon Musk បាននិយាយថា លោកមានអារម្មណ៍មិនល្អទាល់តែសោះអំពីសេដ្ឋកិច្ច។
គួរជំរាបផងដែរថា ក្រុមហ៊ុនTesla មានបុគ្គលិកជិត ១០០,០០០នាក់នៅជុំវិញពិភពលោក គិតត្រឹមចុងឆ្នាំ២០២១ និងមានតម្លៃនៅលើទីផ្សារប្រមាណ ១៨.៧៦ពាន់លានដុល្លារ គិតត្រឹមឆ្នាំ២០២២នេះ៕
"date_created": "2022-06-14T01:45:53.594Z",
ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្តៅ ដំណើរមកដល់នៃពានបាល់ទាត់ ពិភពលោក FIFA WORLD CUP™ TROPHY TOUR នាំមកជូនដោយក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា
រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី១៥ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២៖ ព្រឹត្តិការណ៍ដំណើរទេសចរណ៍ពានបាល់ទាត់ពិភពលោក “FIFA World Cup-Trophy Tour” លើកទី៥ ដែលនាំមកជូនដោយក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា នឹងមកដល់រាជធានីភ្នំពេញនៅថ្ងៃនេះ ទី១៥ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ ដោយផ្តល់ឱកាសឱ្យអ្នកគាំទ្រកម្ពុជាទទួលបានបទពិសោធមើលឃើញដោយផ្ទាល់នូវពានបាល់ទាត់ពិភពលោកដែលក្រុមបាល់ទាត់ជម្រើសជាតិគ្រប់ប្រទេសចង់បានបំផុតនេះ។
PHNOM PENH, June 15, 2022 - The fifth FIFA World Cup™ Trophy Tour by Coca-Cola will arrive in Phnom Penh today, June 15th, 2022, giving Cambodian fans the chance to experience football's most coveted prize.
លោក Leonardo Garcia នាយប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុនកូកា-កូឡា ប្រចាំប្រទេសវៀតណាម និងកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ឆ្នាំនេះ យើងមានក្តីរំភើប ក្នុងការនាំយកពានបាល់ទាត់ពិភពលោកដ៏ល្បីឈ្មោះ ធ្វើដំណើរទេសចរណ៍ទៅកាន់ប្រទេសចំនួន៥១ ដែលផ្តល់ឱកាសឱ្យអ្នកគាំទ្រឱ្យទទួលបានបទពិសោធដ៏អស្ចារ្យពិតប្រាកដ តាមរយៈជំនឿ និងក្តីសុបិន្តរួមគ្នាចំពោះការប្រកួតកីឡាដ៏ធំនេះ»។ លោកបន្ថែមថា៖ «ព្រឹត្តិការណ៍ដំណើរទេសចរណ៍ពានរង្វាន់បាល់ទាត់ពិភពលោកដែលនាំមកជូនដោយក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា កម្ពុជា នេះ នឹងលើកស្ទួយអ្នកគាំទ្រគ្រប់ជំហាននៃដំណើរឆ្ពោះទៅកាន់ព្រឹត្តការណ៍ប្រកួតកីឡាបាល់ទាត់ពិភពលោក ហើយយើងពិតជារំភើបក្នុងការនាំយកពានបាល់ទាត់ពិភពលោកមកកាន់ប្រទេសកម្ពុជា»។
“This year, we’re excited to bring the iconic Original FIFA World CupTM Trophy to 51 football nations giving fans the chance to experience real magic through a collective belief and passion for the game,” said Leonardo Garcia – General Manager Coca-Cola Vietnam and Cambodia. “The FIFA World CupTM Trophy Tour by Coca-Cola will uplift and refresh fans every step of the way to the tournament and we’re excited to bring the Original FIFA World CupTM Trophy to Cambodia.”
ក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា អញ្ជើញអ្នកគាំទ្របាល់ទាត់ទាំងអស់នៅកម្ពុជាឱ្យចូលមកទស្សនានិមិត្តរូបដ៏លេចធ្លោបំផុតនៅក្នុងវិស័យកីឡាបាល់ទាត់នេះ ព្រមទាំងទទួលយកបទពិសោធដ៏អស្ចារ្យពិតប្រាកដពីព្រឹត្តិការណ៍កីឡាដ៏ធំបំផុតគឺការប្រកួតបាល់ទាត់ពិភពលោកឆ្នាំ២០២២ (FIFA World Cup 2022)។ ក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា សហព័ន្ធបាល់ទាត់ពិភពលោក (FIFA) និងគណៈកម្មការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា អញ្ជើញអ្នកគាំទ្រមកទស្សនាពានបាល់ទាត់ពិភពលោក ដោយផ្ទាល់ភ្នែក ពោលគឺជាពានរង្វាន់ដែលសហព័ន្ធបាល់ទាត់ពិភពលោក នឹងប្រគល់ជូនដល់ប្រទេសដែលឈ្នះការប្រកួតពានរង្វាន់បាល់ទាត់ពិភពលោក។ សម្រាប់មនុស្សរាប់ពាន់នាក់ នេះនឹងក្លាយជាឱកាសតែម្តងគត់ក្នុងមួយជីវិតដើម្បីមើលនិមិត្តរូបដ៏លេចធ្លោបំផុតនៅក្នុងកីឡាបាល់ទាត់ និងបង្កើតក្តីសុបិន្តចំពោះកីឡាមួយនេះ។
Coca-Cola is inviting football fans to see the most iconic symbol in football and experience the real magic of the world’s largest, most anticipated sporting event – the 2022 FIFA World CupTM. Coca-Cola, FIFA and NOCC invite fans to get up close with the same Original FIFA World CupTM Trophy that is presented by FIFA to the winning country of the FIFA World CupTM. For thousands, it will be a once-in-a-lifetime opportunity to see the most iconic symbol in football and share their passion for the game.
លោក Romy Gai ប្រធានផ្នែកធុរកិច្ចរបស់សហព័ន្ធបាល់ទាត់ពិភពលោកបានថ្លែងថា៖ «ពានបាល់ទាត់ពិភពលោកគឺជានិមិត្តរូបដ៏អស្ចារ្យបំផុតមួយនៅក្នុងវិស័យកីឡា។ ការនាំយកពាននេះមកធ្វើដំណើរទេសចរណ៍ផ្តល់ឱ្យយើងនូវឱកាសពិសេសមួយ ដើម្បីបង្ហាញពាននេះទៅកាន់សហគមន៍នៅជុំវិញពិភពលោកដែលចូលចិត្តកីឡាបាល់ទាត់។ ដំណើរទេសចរណ៍ពានរង្វាន់នេះ ដែលនឹងត្រូវបញ្ចប់នៅក្នុងប្រទេសកាតាដែលជាម្ចាស់ផ្ទះរៀបចំកីឡាបាល់ទាត់ពិភពលោក បង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងក្នុងការធ្វើឱ្យវិស័យកីឡាបាល់ទាត់មានលក្ខណៈជាសាកល នៅពេលដែលយើងបានសម្រេចបានក្តីសុបិន្តរបស់អ្នកគាំទ្ររបស់យើង និងនាំមកនូវក្តីរីករាយនិងភាពរំភើបដោយការនាំយកពានបាល់ទាត់ពិភពលោកមកដល់ប្រទេសរបស់ពួកគេតែម្តង តាមរយៈការជួយជ្រោមជ្រែងពីដៃគូយូរអង្វែងរបស់យើងគឺ ក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា »។
“The FIFA World Cup Trophy is one of the greatest symbols in sport,” said Romy Gai, FIFA’s Chief Business Officer. “Bringing it on tour gives us a unique opportunity to shine a spotlight on the fantastic communities around the world who love the beautiful game. The trophy tour – which will end back in Qatar, our amazing hosts – highlights our commitment to making football truly global as we realize the dreams of our fans and bring the joy and excitement of the FIFA World Cup to their doorsteps, together with our long-standing partner Coca-Cola.”
ព្រឹត្តិការណ៍ដំណើរទេសចរណ៍ពានបាល់ទាត់ពិភពលោកដែលនាំមកជូនដោយក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា បានចាប់ផ្តើមនៅក្នុងខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ នៅក្នុងទីក្រុងឌូបៃ ហើយនឹងធ្វើដំណើរទេសចរណ៍ទៅកាន់ប្រទេសចំនួន៥១ ហើយសម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍លើកដំបូងមិនធ្លាប់មាននេះ ដំណើរទេសចរណ៍នេះនឹងធ្វើដំណើរទៅកាន់ប្រទេសដែលបានជាប់ឡើងទៅកាន់វគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រនៃពានរង្វាន់បាល់ទាត់ពិភពលោកទាំង ៣២ប្រទេស ដើម្បីបំផុសទឹកចិត្តអ្នកគាំទ្រនៅទូទាំងពិភពលោកតាមរយៈបទពិសោធមិនធ្លាប់មានពីមុនមកដល់អតិថិជន។
The FIFA World CupTM Trophy Tour by Coca-Cola kicked off in May 2022 in Dubai and will visit 51 football nations, and for the first time ever, the tour will visit all 32 FIFA World CupTM qualifying countries, inspiring fans across the world through exclusive consumer experiences.
នេះជាលើកទីមួយហើយដែលព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះទទួលព្រឹត្តិការណ៍ដំណើរទេសចរណ៍ពាន បាល់ទាត់ពិភពលោក ដែលនាំមកជូនដោយក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា។ ដើម្បីបង្កើនភាពរំភើបរីករាយ អ្នកគាំទ្រនឹង ទទួលបានភាពរីករាយពីព្រឹត្តិការណ៍លំដាប់ពិភពលោកមួយនេះ ដែលបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា និងសហព័ន្ធបាល់ទាត់ពិភពលោកក្នុងការបង្កើតឥទ្ធិពលវិជ្ជមានសម្រាប់សង្គម តាមរយៈគំនិតផ្តួចផ្តើមដែលផ្តោតសំខាន់ចំពោះអ្នកគាំទ្រ។
This is the first time that the Kingdom of Cambodia is hosting the FIFA World Cup™ Trophy Tour by Coca-Cola. With the excitement building up, fans are expected to enjoy a world-class experiential event, showcasing the commitment of COCA-COLA and FIFA to creating positive social impacts through fan-centric initiatives.
ពានបាល់ទាត់ពិភពលោក FIFA World Cup™ នឹងមកដល់ប្រទេសកម្ពុជានៅថ្ងៃទី១៥ ខែមិថុនា ហើយពិធីដាក់តាំងបង្ហាញពាននេះ នឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅពហុកីឡដ្ឋានជាតិមរតកតេជោ។ ពានបាល់ទាត់ពិភពលោកបានបំផុសគំនិត និងចែករំលែកភាពអស្ចារ្យនៃការជឿជាក់ជាច្រើនជំនាន់។ អ្នកគាំទ្រដែលមានសំណាងចំនួន២.០០០នាក់ នឹងមានឱកាសដ៏កម្រក្នុងការចូលទស្សនាពានរង្វាន់បាល់ទាត់ពិភពលោកនេះ ដែលធ្វើឡើងពីមាសសុទ្ធ រចនាឡើងនៅឆ្នាំ១៩៧៤ ដោយមានអត្តពលិក២រូប ត្រដាងដៃពីរឡើងលើកទ្រពិភពលោក។ អ្នកគាំទ្រទាំងនេះអាចមើលឃើញដោយផ្ទាល់ភ្នែក និងរីករាយជាមួយនឹងឱកាសដែលមានតែម្តងគត់ក្នុងមួយជីវិត តាមរយៈការថតរូបជាផ្លូវការជាមួយនឹងពាននេះ នៅក្នុងបន្ទប់សុវត្ថិភាពពិសេស ។ អ្នកគាំទ្រតម្រូវឲ្យមានសំបុត្រចូលរួម ទើបអាចក្លាយជាអ្នកដែលមានសំណាងម្នាក់ក្នុងចំណោមមនុស្សចំនួន ២.០០០នាក់នោះ។ ក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា កម្ពុជា បានចែករំលែកព័ត៌មានពេញលេញអំពីរបៀបដើម្បីទទួលបានសំបុត្រចូលរួមតាមរយៈ បណ្តាញទំនាក់ទំនងសង្គមហ្វេសប៊ុកអ្នកគាំទ្រផ្លូវការរបស់ខ្លួន។
The Original FIFA World Cup™ Trophy will arrive on June 15 where an unveiling ceremony will be held at the Morodok Techo National Stadium. The FIFA World Cup™ has inspired and shared the magic of believing through generations. Around 2,000 lucky fans will have the rare chance to catch a glimpse of the Original World Cup™ Trophy made of solid gold with its design of two human figures holding the globe aloft dated back to 1974. These fans can capture and savor this once-in-a-lifetime magical moment via an official photograph to be captured in the photography room. Fans need to get tickets to be part of the 2,000 lucky consumers. Coca-Cola Cambodia has shared the full mechanics on how to get the tickets via their official fanpage.
ក្រៅពីឱកាសដ៏កម្រដែលបានផ្តល់ជូនអ្នកគាំទ្រដែលមានសំណាងចំនួន ២,០០០នាក់នេះ ក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា នឹងអបអរសារទរដល់ពេលវេលាដ៏អស្ចារ្យនេះ ដោយផ្តល់ជូនអ្នកគាំទ្រកម្ពុជាកាន់តែច្រើននូវសកម្មភាពផ្សេងៗដែលពួកគេអាចចូលរួមរីករាយជាមួយគ្នាបាន។ អ្នកចូលរួមអាចរីករាយជាមួយអាហារសម្រន់ក្នុងស្រុករួមជាមួយនឹងភេសជ្ជកូកា-កូឡាត្រជាក់ៗដ៏ពេញនិយមរបស់ពួកគេក្នុងពេលវេលាដ៏អស្ចារ្យនេះ ហើយក៏មានស្តង់លេងហ្គេមផ្សេងៗផងដែរ ដែលអ្នកចូលរួមអាចមានឱកាសឈ្នះរង្វាន់ដ៏តម្លៃផ្សេងៗ សាលកិត្តិនាមកូកា-កូឡា និងការប្រគុំតន្ត្រីផ្សាយបន្តផ្ទាល់ដោយមានការចូលរួមពី DJ និងសិល្បករសិល្បការីល្បីៗក្នុងប្រទេស។ ព្រឹត្តិការណ៍សម្រាប់សាធារណៈជនទូទៅចូលរួមដោយសេរីនោះ នឹងចាប់ផ្តើមនៅថ្ងៃទី១៥ ខែមិថុនា ចាប់ពីម៉ោង ៣:០០រសៀល រហូតដល់ម៉ោង ១០:០០យប់ នៅពហុកីឡដ្ឋានជាតិមរតកតេជោ។
Aside from the rare chance given to these 2,000 lucky consumers, Coca-Cola will celebrate real magic moments that come from togetherness by giving even more Cambodian fans various engaging activities that they can enjoy. People can enjoy local snacks paired with their favorite ice-cold Coca-Cola drink in this free immersive experience, which includes interactive gaming booths where consumers can get a chance to win valuable prizes, the Coca-Cola Hall of Fame, and a live concert featuring some of the country’s top DJs, and live bands. Gates to the free event will open to the general public on June 15 from 3:00 P.M. until 10:00 P.M. at the Morodok Techo National Stadium.
លោក David Wigglesworth អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា កម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ព្រឹត្តិការណ៍ដំណើរទេសចរណ៍ពានបាល់ទាត់ពិភពលោកដែលនាំមកជូនដោយក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា គឺជាឱកាសមួយដើម្បីបង្រួបបង្រួមមនុស្សជាតិ តាមរយៈជំនឿ និងចំណង់ចំនូលចិត្តរូមគ្នា ក្នុងវិស័យកីឡាបាល់ទាត់។ យើងបានឃើញស្មារតី និងទឹកចិត្តមោះមុតនេះនៅទីនេះក្នុងប្រទេសកម្ពុជាពីអ្នកគាំទ្រដែលមានក្តីរំភើបចិត្តយ៉ាងខ្លាំង និងពីរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាផងដែរដែលបានទទួលស្វាគមន៍យ៉ាងរាក់ទាក់ និងយកចិត្តទុកដាក់ នៅពេលដែលយើងរៀបចំដំណើរមកដល់នៃពានបាល់ទាត់ពិភពលោក។ យើងខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណចំពោះការគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹងពីសំណាក់ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ថោង ខុន ប្រធានគណៈកម្មាធិការជាតិអូឡាំពិកកម្ពុជា និងជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍ ដែលបានដឹកនាំការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍នេះដោយផ្ទាល់ ជាមួយអង្គភាពពាក់ពន្ធ័ដូចជា ក្រសួងអប់រំយុវជន និងកីឡា សហពន្ធ័កីឡាបាល់ទាត់កម្ពុជា សហភាពសហពន្ធ័យុវជនកម្ពុជា ពហុកីឡដ្ឋានជាតិមរតកតេជោ និងអាជ្ងាធរមានសមត្ថកិច្ច»។
David Wigglesworth, Chief Executive Office of Coca-Cola Cambodia Beverages Ltd. shared, “The FIFA World Cup™ Trophy Tour by Coca-Cola is an opportunity to unite people through a common belief and passion in football. We have encountered that spirit and that enthusiasm here in Cambodia as well – from the fans who have been super excited and even more from the Royal government of Cambodia who has been very gracious and accommodating as we prepare for the arrival of the Original FIFA World Cup™ Trophy. We are grateful for the full support of HE. Dr. Thong Khon, President of the National Olympic Committee of Cambodia (NOCC) and Minister of Tourism who directly lead the arrangement of this event with related institutions such as Ministry of Education, Youth and Sport, Football Federation of Cambodia, Union Youth Federation of Cambodia, Morodok Techo National Stadium and authority.”
ព្រឹត្តិការណ៍ដំណើរទេសចរណ៍ពានបាល់ទាត់ពិភពលោកឆ្នាំ ២០២២ ដែលនាំមកជូនដោយក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា មានបេសកម្មគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងប្រកបដោយនិរន្តរភាពនៅក្នុងប្រទេសនីមួយៗដែលដំណើរទេសចរណ៍នេះបានទៅដល់។ នេះជាលើកដំបូងហើយ ដែលព្រឹត្តិការណ៍សម្រាប់អតិថិជន (Consumer activation) នឹងត្រូវបានដឹកនាំជាលក្ខណៈឌីជីថលដោយក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា តាមរយៈការកាត់បន្ថយសំរាមនៅគ្រប់កន្លែងសំចតនៃព្រឹត្តិការណ៍ដំណើរទេសចរណ៍នេះ ហើយសម្ភារៈប្រើប្រាស់សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍នីមួយៗ (Activation material) របស់យើងត្រូវបានផលិតនៅក្នុងស្រុក និងអាចកែច្នៃប្រើប្រាស់ឡើងវិញបាន ព្រមទាំងកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ទឹក ថាមពល សម្ភារៈ រួមទាំងធនធានផ្សេងៗទៀតឱ្យនៅត្រឹមកម្រិតអប្បបរមា។
The 2022 FIFA World Cup™ Trophy Tour by Coca-Cola has a mission to support the development of sustainability efforts at each location the tour visits . For the first time, consumer activations will be digitally led by Coca-Cola, reducing waste at each stop on the tour, our activation materials are locally produced and reusable, and minimizing the consumption of water, energy, materials, and other resources.
ក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា មានទំនាក់ទំនងយូរណាស់មកហើយជាមួយសហព័ន្ធបាល់ទាត់ពិភពលោក ពោលគឺតាំងពីឆ្នាំ១៩៧៦ មកម្ល៉េះ ហើយបានក្លាយជាអ្នកឧបត្ថម្ភផ្លូវការនៃការប្រកួតបាល់ទាត់ពិភពលោកតាំងពីឆ្នាំ១៩៧៨ រហូតមក។ ក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា បានធ្វើការផ្សព្វផ្សាយពាណិជ្ជកម្មនៅគ្រប់កីឡដ្ឋានសម្រាប់ការប្រកួតបាល់ទាត់ពិភពលោកតាំងពីឆ្នាំ១៩៥០ មក ហើយក៏ជាអ្នកគាំទ្រជាយូរមកហើយដល់រាល់ព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតបាល់ទាត់គ្រប់កម្រិតផងដែរ។ នេះជាលើកទី៥ ហើយដែលក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា និងសហព័ន្ធបាល់ទាត់ពិភពលោក បានរួមដៃគ្នារៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ដំណើរទេសចរណ៍ពានបាល់ទាត់ពិភពលោកដែលនាំមកជូនដោយក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា ទៅកាន់ជុំវិញពិភពលោក។
The Coca-Cola Company has had a long-standing relationship with FIFA since 1976 and has been an official sponsor of the FIFA World CupTM since 1978. Coca-Cola has advertised at every FIFA World CupTM stadium since 1950 and is a long-time supporter of football at all levels. This is the fifth time that Coca-Cola and FIFA have come together to bring the FIFA World CupTM Trophy Tour by Coca-Cola to the world.
ដើម្បីទទួលបានព័ត៌មានថ្មីៗ និងចុងក្រោយបំផុត សូមចូលទៅកាន់បណ្តាញទំនាក់ទំនងសង្គមហ្វេសប៊ុកអ្នកគាំទ្រផ្លូវការរបស់ក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា កម្ពុជា៕
To get the latest updates, visit the official fanpage of Coca-Cola Cambodia.
អំពីពានរង្វាន់បាល់ទាត់ពិភពលោក
ពានរង្វាន់បាល់ទាត់ពិភពលោកត្រូវបានប្រគល់ជូនអ្នកឈ្នះការប្រកួតបាល់ទាត់ពិភពលោក តែពានរង្វាន់នេះនៅតែជាកម្មសិទ្ធិរបស់សហព័ន្ធបាល់ទាត់ពិភពលោក។ ពានរង្វាន់នេះផលិតចេញពីមាសសុទ្ធដែលមានទម្ងន់ ៦,១៤២គីឡូក្រាម និងមានរូបអត្តពលិកពីររូបឈរត្រដាងដៃពីរឡើងលើទ្រពិភពលោក។ ការររចនាពានរង្វាន់នេះបានធ្វើឡើងតាំងពីឆ្នាំ១៩៧៤មកម្ល៉េះ។ ពានរង្វាន់បាត់ទាត់ពិភពលោក គឺជានិមិត្តសញ្ញាកីឡាដែលមានការទទួលស្គាល់បំផុតនៅក្នុងពិភពលោក និងជានិមិត្តរូបមិនអាចកាត់ថ្លៃបាន ហើយអាចមានមនុស្សមួយចំនួនតូចប៉ុណ្ណោះដែលអាចប៉ះពាល់ និងកាន់ពានរង្វាន់ដើមនេះ ដែលមនុស្សទាំងនោះត្រូវបានសម្រិតសម្រាំងជម្រើសយ៉ាងខ្លាំង ដូចជាអតីតអ្នកឈ្នះការប្រកួតបាល់ទាល់ពិភពលោក និងប្រមុខរដ្ឋជាដើម។ ដោយសារតែបទប្បញ្ញត្តិចែងថា ពានរង្វាន់បាល់ទាត់ពិភពលោកដើម ត្រូវស្ថិតនៅតែជាកម្មសិទ្ធិរបស់សហព័ន្ធបាល់ទាត់ពិភពលោក ហើយមិនអាចត្រូវបានប្រគល់ផ្តាច់ទៅឱ្យក្រុមកីឡាកដែលឈ្នះការប្រកួតបាល់ទាត់ពិភពលោកឡើយ។ ក្រុមឈ្នះមានសិទ្ធិរក្សាពានរង្វាន់បាល់ទាត់ពិភពលោកពិតបណ្ដោះអាសន្ន ហើយបន្ទាប់មក ពួកគេនឹងត្រូវបានប្រគល់ជូនជាអចិន្ត្រៃយ៍នូវពានរង្វាន់សម្រាប់ការឈ្នះការប្រកួត ដែលហោថា ពានរង្វាន់អ្នកឈ្នះការប្រកួតបាល់ទាត់ពិភពលោក (FIFA World Cup Winner’s Trophy) (ដែលពានរង្វាន់នេះធ្វើឡើងដោយការស្រោបមាស ជំនួសឱ្យមាសសុទ្ធទាំងស្រុង និងមានឆ្លាក់ឆ្នាំ ឈ្មោះប្រទេសរៀបចំម្ចាស់ផ្ទះ និងឈ្មោះប្រទេសដែលឈ្នះនៅព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួតនីមួយៗ)។
The FIFA World Cup™ Trophy is awarded to the winners of the FIFA World Cup™ while remaining in FIFA’s possession. Made of solid gold and weighing 6.142kg, the trophy depicts two human figures holding the globe aloft. Its current design dates back to 1974. As one of the most recognised sports symbols in the world and a priceless icon, the original FIFA World Cup™ Trophy can only be touched and held by a very select group of people, which includes former winners of the FIFA World Cup™ and heads of state. Because regulations state that the original trophy must remain in FIFA’s possession and cannot be won outright, the team winning the FIFA World Cup™ retains the authentic trophy temporarily and is then permanently awarded the tournament edition trophy, the FIFA World Cup™ Winner’s Trophy (which is gold-plated, rather than solid gold, and engraved with the year, host country and winners of the respective event).
ព្រឹត្តិការណ៍ដំណើរទេសចរណ៍ពានរង្វាន់បាល់ទាត់ពិភពលោកដែលនាំមកជូនដោយក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា កម្ពុជា គឺជាឱកាសដ៏វិសេសវិសាលសម្រាប់មនុស្សទូទៅក្នុងការចារជាប់ក្នុងប្រវត្តិសាស្រ្តបាល់ទាត់ ព្រមទាំងបង្កើតក្តីសុបិន្តរបស់ពួកគេចំពោះកីឡាមួយនេះជាមួយគ្នា។ អារម្មណ៍នៃការមើលឃើញពានរង្វាន់បាល់ទាត់ពិភពលោកពិតនឹងស្ថិតនៅក្នុងការចងចាំរបស់អ្នកគាំទ្របាល់ទាត់ជារៀងរហូត។
The FIFA World Cup™ Trophy Tour by Coca-Cola is an extraordinary opportunity for people to take in a piece of football history and share their passion for the sport with each other. The emotions of seeing the original FIFA World Cup™ Trophy will stay in football fans’ memories forever.
អំពីក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា (The Coca-Cola Company)
ក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា គឺជាក្រុមហ៊ុនភេសជ្ជៈដែលមានផលិតផលក្នុងប្រទេសនិងដែនដីជាង ២០០ ប្រទេសនិងដែនដីនៅលើពិភពលោក។ គោលបំណងរបស់ក្រុមហ៊ុន គឺផ្តល់ភាពស្រស់ស្រាយដល់ពិភពលោក និងបង្កើតឱ្យមានការផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមាន។ យើងចែកចាយភេសជ្ជៈដែលមានម៉ាកយីហោតម្លៃរាប់ពាន់លានដុល្លារជាច្រើនប្រភេទនៅទូទាំងពិភពលោក។ ភេសជ្ជៈដែលមានជាតិហ្គាសរបស់យើងមានដូចជា កូកា-កូឡា Sprite និង Fanta ។ ផលិតផលផ្តល់ជាតិទឹក សម្រាប់អ្នកលេងកីឡា កាហ្វេ និងតែ របស់យើង រួមមាន Dasani, smartwater, ទឹក វីតាមីន, Topo Chico, BODYARMOR, Powerade, Costa, Georgia, Gold Peak, Honest និង Ayataka។ ហើយក៏មានផលិតផលជាប្រភេទផ្តល់អាហារូបត្ថម្ភ ទឹកផ្លែឈើ ទឹកដោះគោ និងភេសជ្ជៈដែលចម្រាញ់ចេញពីរុក្ខជាតិផងដែរ ដែលរួមមាន Minute Maid, Simply, innocent, Del Valle, fairlife និង AdeS ។ យើងកំពុងផ្លាស់ប្តូរជាបន្តបន្ទាប់នូវផលប័ត្រផលិតផលរបស់យើង រាប់ពីការកាត់បន្ថយជាតិស្ករក្នុងភេសជ្ជៈរបស់យើងរហូតដល់ការនាំមកជូនផលិតផលថ្មីប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតទៅកាន់ផ្សារ។ យើងព្យាយាមបង្កើតឱ្យមានការផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមានដល់ជីវិតរបស់ប្រជាជន សហគមន៍ និងភពផែនដី តាមរយៈការផ្តល់ទឹកស្អាតដល់សហគមន៍វិញ ការកែច្នៃសម្បកវេចខ្ចប់ឡើងវិញ ការប្រើប្រាស់ប្រភពធនធានប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងការកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នកាបូន នៅទូទាំងខ្សែចង្វាក់ផ្គត់ផ្តង់របស់យើង។ រួមជាមួយនឹងដៃគូច្រកភេសជ្ជៈរបស់យើង យើងមានបុគ្គលិកកំពុងបម្រើការងារផ្ទាល់ជាង ៧០០.០០០ នាក់ ដែលជួយនាំមកនូវឱកាសសេដ្ឋកិច្ចដល់សហគមន៍មូលដ្ឋាននៅទូទាំងពិភពលោក។ សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម សូលចូលទៅកាន់នៅគេហទំព័រ www.coca-colacompany.com និងអាចស្វែងរកពួកយើងនៅលើបណ្តាញសង្គម Twitter, Instagram, Facebook, និង LinkedIn។
About The Coca-Cola CompanyThe Coca-Cola Company (NYSE: KO) is a total beverage company with products sold in more than 200 countries and territories. Our company’s purpose is to refresh the world and make a difference. We sell multiple billion-dollar brands across several beverage categories worldwide. Our portfolio of sparkling soft drink brands includes Coca-Cola, Sprite and Fanta. Our hydration, sports, coffee and tea brands include Dasani, smartwater, vitamin water, Topo Chico, BODYARMOR, Powerade, Costa, Georgia, Gold Peak, Honest and Ayataka. Our nutrition, juice, dairy and plant-based beverage brands include Minute Maid, Simply, innocent, Del Valle, fairlife and AdeS. We are constantly transforming our portfolio, from reducing sugar in our drinks to bringing innovative new products to the market. We seek to positively impact people’s lives, communities and the planet through water replenishment, packaging recycling, sustainable sourcing practices and carbon emissions reductions across our value chain. Together with our bottling partners, we employ more than 700,000 people, helping bring economic opportunity to local communities worldwide. Learn more at www.coca-colacompany.com and follow us on Twitter, Instagram, Facebook, and LinkedIn.
ក្រុមហ៊ុនភេសជ្ជៈកម្ពុជា (កូកា-កូឡា)
ជាក្រុមហ៊ុនភេសជ្ជៈគ្មានជាតិស្រវឹង ឈានមុខគេនៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្រុមហ៊ុនភេសជ្ជៈកម្ពុជា កូកា-កូឡា ឬ កូកា-កូឡាកម្ពុជា ជាក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធ ១០០% របស់សម្ព័ន្ធក្រុមហ៊ុន Bottling Investments Group (BIG) ហើយដែលជាក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធ ១០០% របស់ក្រុមហ៊ុនកូកា-កូឡា។ កូកា-កូឡាកម្ពុជា មានមោទនភាពទទួលបានសិទ្ធិផ្ដាច់មុខពីក្រុមហ៊ុន កូកា-កូឡា និងក្រុមហ៊ុន Monster Energy ក្នុងការផលិត ផ្គត់ផ្គង់ និងចែកចាយផលិតផលរបស់ក្រុមហ៊ុនទាំង ២ ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ក្រុមហ៊ុនភេសជ្ជៈកម្ពុជា កូកា-កូឡា ផ្តល់ការងារប្រមាណ ៨៥០កន្លែង និងការងារប្រយោលប្រមាណជាង ៨,០០០កន្លែងនៅក្នុងសង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់របស់ក្រុមហ៊ុន។ ក្នុងនាមជា ក្រុមហ៊ុនភេសជ្ជៈមួយ ក្រុមហ៊ុនកំពុងបន្តវិនិយោគលើការបង្កើតផលិតផលថ្មី ជម្រើសសំបកវេចខ្ចប់ និងជម្រើសភេសជ្ជៈប្រកបដោយគុណភាព ដែលរួមមាន ភេសជ្ជៈមានជាតិស្ករតិច និងមិនមានជាតិស្ករផងដែរ។ កូកា-កូឡាកម្ពុជា មានផលិតផលដូចជា៖ Coca-Cola, Coca-Cola Zero, Sprite, Fanta, Schweppes, Fuzetea, Dasani, Samurai និង Aquarius។ ក្រុមហ៊ុនប្តេជ្ញាចិត្ត ក្នុងការបង្កើតគុណតម្លៃរួមគ្នាក្នុងសហគមន៍ដែលក្រុមហ៊ុនកំពុងមានប្រតិបត្តិការអជីវកម្ម ដោយធានាថា ចីរភាពគឺជាស្នូលនៃប្រតិបត្តិការអាជីវកម្ម របស់ក្រុមហ៊ុន។ កូកា-កូឡាកម្ពុជា នៅតែកំពុងបន្តកសាងសហគមន៍ដែលខ្លួនកំពុងធ្វើប្រតិបត្តិអាជីវកម្មឱ្យកាន់តែប្រសើរ និងប្រកបដោយចីរភាព។ តាំងពីឆ្នាំ១៩៩៣មក ក្រុមហ៊ុនបានវិនិយោគទឹកប្រាក់រាប់លានដុល្លារលើគម្រោងសហគមន៍ជាច្រើនក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ គម្រោងនោះរួមមាន ពិភពលោកគ្មានសំរាម (World Without Waste) ការផ្តល់ទឹកស្អាតដល់សហគមន៍វិញ (Water Replenishment) ការផ្តល់សិទ្ធអំណាចដល់ស្រ្តី (Women Empowerment) និងការឧបត្ថម្ភជំនួយក្នុងគ្រាអាសន្ន (Emergency Relief) ជាដើម។ សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម សូមចូលលទៅកាន់គេហទំព័រ៖ www.cbcl.com.kh ឬចូលទៅកាន់ទំព័រហ្វេសប៊ុកផ្លូវការរបស់យើង៖ Cambodia Beverage Company Ltd។