Azərbaycan İnsan hüquqlarının müdafiəsi üzrə Milli Fəaliyyət Planının İcrası və İnsan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi, qanunun aliliyinin təmin edilməsi, eyni zamanda vətəndaş cəmiyyətinin inkişafı sahəsində bir sıra tədbirlər görülüb. Bu istiqamətlər üzrə həyata keçirilməsi planlaşdırılan tədbirlərə gəlincə, Ombudsman aparatının təklifi ilə İnsan Hüquqları üzrə Milli Fəaliyyət Planının (MFP) internet saytı yaradılıb. Saytda MFP-nin icrasının vəziyyətinə dair məlumatlar, dövrü hesabatlar, işçi qrupların görüşləri barədə məlumatların və digər informasiyanın əks etdirilir.
Azərbaycan – Portuqaliya – 2:3
Azan səsi, gecə qızla görüş və…
“Uşaqlığım İmişlidə keçib. Orta məktəbi də orda oxumuşam. Coğrafi ərazi olaraq nə qədər quru təsir bağışlasa da, deyim ki, çox maraqlı, kaloritli rayondur. Xeyli maraqlı xatirələrim var bu rayonla bağlı. Birini deyim, siz də tanış olun. Deməli, 8, ya 9-cu sinifdə oxuyurdum. Məktəbin məzun siniflərindən bir qızı sevirdim. Deyəsən, onun da mənə könlü vardı. Ara-sıra məktəbin xəlvəti guşələrində görüşürdük. Qəribədir, bütün məktəblərdə belə yerlər olur. Bu da Tanrının bir lütfü olsa gərək. Xülasə, sevgimiz böyüdükcə keçdik məşhur xalq mahnısında deyildiyi kimi “yar bizə qonaq gələcək” mərhələsinə. Evlərinin beşmetrliyində bir məscid də vardı. Xanımın da ailəsi ellikcə dindar. Gecə görüşlərinə “mane” olan azan səsi bütün ailəni oyadırdı. Əl-əlbət, məcbur olub sübh azanı verilincəyə qədər bitirirdik ol məşum, məsud görüşləri. Günlərin bir günü görüşə gedərkən yolumu məsciddən saldım, qalxıb minarəyə səsucaldıcıya gedən elektrik xəttini sezilməz ustalıqla qırdım. Vəssalam. Bununla da gecə görüşlərini təxminən iki saata qədər uzatmağa müvəffəq olduq. O qız məktəbi qurtarıncaya qədər, universitetə qəbul olub Bakıya köçüncəyə qədər səsucaldıcının susqunluq müəmması heç kəsə bəlli olmadı. Sonralar altşüurumdakı bu günah hissi şeirlərimin birində belə ifadə olundu:
İnyeksiya düzgün olunubsa, artıq ilk iynədən sonra nəticəni görmək olar. 2-3 gündən sonra əzələ üzərində botoksun təsirini hiss edəcəksiniz. Maksimum 10-14 gündən sonra son nəticə əldə olunacaq və bu effekt 3 ay və daha çox davam edə bilər.
Bununla əlaqədar xəbər portalının baş redaktoru Azər Talıbov Baş Prokurorluğa dəvət edilərək, “Prokurorluq haqqında” qanunun tələblərinə müvafiq olaraq rəhbəri olduğu xəbər portalında dövlət orqanlarının mətbuat xidmətləri ilə dəqiqləşdirmə aparılmadan sensasiya naminə informasiyaların yayılmasına, habelə dövlət sirri təşkil edən məlumatların və ibtidai araşdırma məlumatlarının qanunsuz olaraq ictimailəşdirilməsinə son qoyulması tələb edilməklə, gələcəkdə bu xarakterli məlumatların yayılmasının davam etdiriləcəyi təqdirdə barəsində cinayət məsuliyyəti də daxil olmaqla, qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş daha ciddi tədbirlər görüləcəyi barədə rəsmi xəbərdarlıq edilmişdir.
Milli komandamızın futbolçusu Elhad Nəziri Rumıniya mətbuatına müsahibə verib. Futbolxeber.az-ın məlumatına görə, Nəziri yaşını və soyadını dəyişməsi haqda yazılanlara münasibət bildirib. Nəziri “lipa” olduğunu təkzib edərək, “facebook”dakı...
Dövlət Xidməti: Rusiya tərəfinin iddia etdiyi kimi, Azərbaycan məhsullarında zərərli orqanizmlər aşkar edilməyib Dövlət Xidməti: Rusiya tərəfinin iddia etdiyi kimi, Azərbaycan məhsullarında zərərli orqanizmlər aşkar edilməyib 19 Noyabr, 2015 14:13 Bakı. 19 noyabr. REPORT.AZ/ Azərbaycandan ixrac olunan yüklərə ətraflı fitosanitar karantin baxışı ilk yüklənmə yerində həyata keçirilir. Baxışdan sonra isə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Dövlət Fitosanitar Nəzarət Xidmətinin yerli qurumları tərəfindən yükə fitosanitar sertifikat verilir.Dövlət Fitosanitar Nəzarət Xidmətinin Mətbuat Katibliyindən verilən məlumata görə, bunu Dövlət Xidmətinin rəisi Camal Quliyev "Report"un sorğusuna cavab olaraq bildirib. Qeyd edək ki, Rusiya mətbuatının yazdığına görə, ötən gün Rusiya Baytarlıq və Fitosanitar Nəzarəti üzrə Federal Xidmətinin Dağıstan İdarəsinin yaydığı məlumatda Azərbaycandan ixrac edilən 10,8 ton xırnik və 5,8 ton nar məhsulunu daşıyan nəqliyyat vasitəsinin süprüntüsündə (yük yerindən toplanan məhsul qırıntıları) Rusiya və Azərbaycan ərazisində məhdud dairədə yayılmış karantin zərərli orqanizmlərdən - şərq meyvəyeyəni və qızılı sarmaşıq aşkar edildiyinə görə geri qaytarıldığı göstərilib. Mal sahibinə qarşı isə inzibati tədbirlər görüldüyü bildirilir."Xidmətin müfəttişləri Dövlət Gömrük Komitəsinin müfəttişləri ilə birlikdə həmin yükə baxış keçirib və yükdə qeyd edilən zərərli orqanizmlər aşkar edilməyib. Rusiya tərəfinin iddia etdiyi kimi, nəqliyyat vasitəsinin süprüntüsündə də həmin orqanizmlər aşkar edilməyib. Eyni zamanda, qeyd edilən karantin növləri ümumiyyətlə, bu məhsullara aid olmadığından, yük sahibi inzibati məsuliyyətə cəlb olunmayıb. Həmin yükün göstəriciləri standartların tələblərinə uyğun olduğu üçün daxili bazarda satılmasında heç bir məhdudiyyət qoyulmayıb", - deyə C.Quliyev qeyd edib. Mətndə orfoqrafik səhv aşkar etdinizsə, səhv olan hissəni qeyd edib Ctrl + Enter düymələrini sıxın.