g‘oyalarni yangidan-yangi qirralarini kashf etish mumkin. Bahod
jiha!
. U o‘zbek tas
Devid Bekxem 2003–2007 yillar davomida Madridning "Real” sharafini himoya qilgan va barcha turnirlarda 155 o`yin o`tkazgan
Mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari faoliyati samaradorligini yanada oshirish, hududiy boshqaruv organlariga yuklangan funksional vazifalarning amalga oshirilishi uchun shart-sharoitlar yaratish, shuningdek qishloq tumanlari hokimliklari tuzilmasini maqbullashtirish maqsadida Vazirlar Mahkamasi qaror qiladi:
1. Vazirlar Mahkamasining “Davlat boshqaruvi hududiy organlari tuzilmasini takomillashtirish to‘g‘risida” 2004-yil 5-yanvardagi 2-son qarori bilan belgilangan (7g-ilova) boshqaruv xodimlari soni doirasida 1-ilovaga muvofiq ayrim qishloq tumanlari hokimliklari tuzilmasiga hokimning birinchi o‘rinbosari — shahar hokimi qo‘shimcha lavozimi kiritilsin.
2. Qo‘rg‘ontepa, Romiton, Zomin, Nishon, Sirdaryo, Xazorasp va Sariosiyo tumanlari hokimliklari boshqaruv apparatining 2-ilovaga muvofiq namunaviy tuzilmasi tasdiqlansin.
3. Mazkur qarorning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri Sh.M. Mirziyoyev zimmasiga yuklansin.
Shifokorlar umurtqa pog‘onasida muammolari bo‘lgan kishilarga planka mashqini bajarishda juda ehtiyot bo‘lishni maslahat beradi
Yukni barobar taqsimlash texnikasiga rioya qilinmasa, u tananing qandaydir bir qismiga tushib qoladi, bundan ko‘pincha bel zarar ko‘radi
[OKOZ:1.07.00.00.00 Moliya va kredit to‘g‘risidagi qonunchilik. Bank faoliyati / 07.24.00.00 Qimmatli qog‘ozlar. Qimmatli qog‘ozlar bozori / 07.24.04.00 Qimmatli qog‘ozlar bozorida kasb faoliyati / 07.24.04.10 Boshqaruvchi kompaniya][TSZ:1.Moliya / Qimmatli qog‘ozlar. Qimmatli qog‘ozlar bozori]O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI DAVLAT MULKI QO‘MITASI hUZURIDAGI QIMMATLI QOg‘OZLAR BOZORI FAOLIYATINI MUVOFIQLAShTIRISh VA NAZORAT QILISh MARKAZI BOSh DIREKTORININGBUYRUg‘IBOShQARUVChI KOMPANIYALAR O‘Z MABLAG‘LARI MIQDORINING HISOBI VA INVESTITSIYa AKTIVLARINING O‘RTAChA YILLIK QIYMATINI ANIQLASh TARTIBI TO‘G‘RISIDAGI NIZOMNI TASDIQLASh HAQIDA[O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2004-yil 5-martda 1322-son bilan davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi] O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2003-yil 19-apreldagi 189-son “Xususiylashtirilgan korxonalarni korporativ boshqarishni takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta’minlash maqsadida hamda O‘zbekiston Respublikasining “Qimmatli qog‘ozlar bozorining faoliyat ko‘rsatish mexanizmi to‘g‘risida”gi Qonuniga va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 1996-yil 30-martdagi 126-son qarori bilan tasdiqlangan “O‘zbekiston Respublikasi Davlat mulki qo‘mitasi huzuridagi Qimmatli qog‘ozlar bozori faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish markazi to‘g‘risida”gi nizomga muvofiq buyuraman: 1. Boshqaruvchi kompaniyalar o‘z mablag‘lari miqdorining hisobi va investitsiya aktivlarining o‘rtacha yillik qiymatini aniqlash tartibi to‘g‘risida nizom ilovaga muvofiq tasdiqlansin. 2. Mazkur buyruq O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligida davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan kundan boshlab o‘n kun o‘tgandan keyin kuchga kiradi.Bosh direktor M.S. YuNUSMATOVToshkent sh.,2003-yil 30-dekabr,2003-19-sonDavlat mulk qo‘mitasi huzuridagi Qimmatli qog‘ozlar bozori faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish markazi bosh direktorining 2003-yil 30-dekabrdagi 2003-19-son buyrug‘i bilan TASDIQLANGAN Boshqaruvchi kompaniyalar o‘z mablag‘lari miqdorining hisobi va investitsiya aktivlarining o‘rtacha yillik qiymatini aniqlash tartibi to‘g‘risida NIZOM Mazkur Nizom O‘zbekiston Respublikasining “Qimmatli qog‘ozlar bozori to‘g‘risida”gi Qonuni (O‘zbekiston Respublikasi qonun hujjatlari to‘plami, 2008-y., 29-30-son, 278-modda), O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2003-yil 19-apreldagi 189-son “Xususiylashtirilgan korxonalarni korporativ boshqarishni takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga (O‘zbekiston Respublikasi qonun hujjatlari to‘plami, 2003-y., 7-8-son, 63-modda) muvofiq o‘z mablag‘lari miqdorini (bundan buyon matnda o‘z mablag‘lari deb yuritiladi) va investitsiya aktivlarining ishonchli boshqaruvchisining ishonchli boshqaruvida bo‘lgan investitsiya aktivlarining o‘rtacha yillik qiymatini aniqlash tartibini belgilaydi.Oldingi tahrirga qarang. Mazkur Nizomning amal qilishi qonunchilik hujjatlariga muvofiq investitsiya aktivlarini ishonchli boshqarishni amalga oshiruvchi tijorat banklariga nisbatan tatbiq etilmaydi.(muqaddimaning ikkinchi xatboshisi O‘zbekiston Respublikasi adliya vazirining 2021-yil 30-noyabrdagi 20-mh-sonli buyrug‘i (ro‘yxat raqami 3338, 30.11.2021-y.) tahririda — Qonunchilik ma’lumotlari milliy bazasi, 30.11.2021-y., 10/21/3338/1117-son)1-§. Umumiy qoidalar 1. Mazkur Nizom maqsadlarida quyidagi asosiy tushunchalar qo‘llaniladi:Oldingi tahrirga qarang. investitsiya aktivlari — qimmatli qog‘ozlar, pul mablag‘lari va qonunchilik hujjatlariga muvofiq investitsiya aktivlari deb e’tirof etiladigan boshqa mol-mulk;(1-bandning ikkinchi xatboshisi O‘zbekiston Respublikasi adliya vazirining 2021-yil 30-noyabrdagi 20-mh-sonli buyrug‘i (ro‘yxat raqami 3338, 30.11.2021-y.) tahririda — Qonunchilik ma’lumotlari milliy bazasi, 30.11.2021-y., 10/21/3338/1117-son) investitsiya aktivlarini ishonchli boshqaruvchisi (bundan buyon ishonchli boshqaruvchi) — investitsiya aktivlarini ishonchli boshqarishni amalga oshiruvchi yuridik shaxs; ishonchli boshqarishning ta’sischisi — ishonchli boshqarish shartnomasiga binoan investitsiya aktivlarini ma’lum muddatga boshqarish uchun topshiradigan ishonchli boshqarish shartnomasining tarafi; naf oluvchi — ishonchli boshqaruvning ta’sischisi yoki ishonchli boshqaruv shartnomasida belgilangan ishonchli boshqaruvchining o‘z zimmasiga olgan majburiyatlarni bajarilishini talab qilish huquqiga ega bo‘lgan boshqa shaxs; qimmatli qog‘ozlar bozorini tartibga solish bo‘yicha vakolatli davlat organi — O‘zbekiston Respublikasi Kapital bozorini rivojlantirish agentligi. 2. Ishonchli boshqaruvchi boshqaradigan investitsiya aktivlarining o‘rtacha yillik qiymatidan kamida 5 foiz miqdorida o‘z mablag‘lariga ega bo‘lishi kerak. Ishonchli boshqaruvchilar o‘z mablag‘larining belgilangan talablarga muvofiqligi har chorakda qimmatli qog‘ozlar bozorini tartibga solish bo‘yicha vakolatli davlat organi tomonidan mazkur Nizomga muvofiq ishonchli boshqaruvchilar tomonidan taqdim etiladigan hisobotlarga asosan nazorat qilinadi. 3. Investitsiya aktivlarni qiymatini baholash va hisoblash quyidagilar uchun amalga oshiriladi:Oldingi tahrirga qarang. ishonchli boshqaruvchining o‘z mablag‘lari miqdorining qonunchilik hujjatlarida belgilangan talablarga muvofiqligini aniqlash;(3-bandning ikkinchi xatboshisi O‘zbekiston Respublikasi adliya vazirining 2021-yil 30-noyabrdagi 20-mh-sonli buyrug‘i (ro‘yxat raqami 3338, 30.11.2021-y.) tahririda — Qonunchilik ma’lumotlari milliy bazasi, 30.11.2021-y., 10/21/3338/1117-son) ishonchli boshqaruvdagi investitsiya aktivlarining o‘rtacha yillik qiymatini aniqlash; ishonchli boshqaruvchining faoliyati natijalarini baholash; amaldagi qonunchilikka zid bo‘lmagan boshqa maqsadlarda. 4. Mazkur Nizom maqsadlari uchun o‘z mablag‘larining miqdori quyidagi summalardan belgilanadi: ustav kapitali (aksiyadorlardan (ishtirokchilar) olingan va (yoki) sotib olingan o‘zining aksiyalari (ulushlari, hissalari) bundan mustasno); qo‘shilgan kapital; zaxira kapital; taqsimlanmagan foyda (qoplanmagan zararni); maqsadli tushumlar; kelgusi xarajatlar va to‘lovlar zaxiralari. 5. O‘z mablag‘lari miqdori va investitsiya aktivlarining qiymati O‘zbekiston Respublikasi pul birligi — so‘mda ifodalanadi. 6. Agar ishonchli boshqaruvchi o‘z mablag‘lari miqdori mazkur Nizomning 2-bandida belgilangan talablarga javob bermasa, ishonchli boshqaruvchi uni bir oydan kechiktirmay belgilangan talablarga muvofiqlashtirishi kerak.Oldingi tahrirga qarang. Ushbu talablar bajarilmagan taqdirda, ishonchli boshqaruvchi amaldagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda javobgar bo‘ladi.(6-bandning ikkinchi xatboshisi O‘zbekiston Respublikasi adliya vazirining 2021-yil 30-noyabrdagi 20-mh-sonli buyrug‘i (ro‘yxat raqami 3338, 30.11.2021-y.) tahririda — Qonunchilik ma’lumotlari milliy bazasi, 30.11.2021-y., 10/21/3338/1117-son)2-§. Investitsiya aktivlarini qiymatini aniqlash, baholash va qayta baholash 7. Ishonchli boshqaruvchining investitsiya aktivlarining qiymatini muntazam baholash har chorakda hisobot davridan keyingi birinchi kunidan amalga oshiriladi. Muntazam baholash natijalari ishonchli boshqaruvchining investitsiya aktivlarini shakllantirish bo‘yicha hisobotda aks ettiriladi. 8. Ishonchli boshqarmaning ta’sischisi va/yoki naf oluvchisi ishonchli boshqaruvchidan investitsiya aktivlarini qiymatini ishonchli boshqaruv shartnomasida belgilangan muddatlarda va shartlarda qo‘shimcha baholashni o‘z ihtiyori bilan talab qilishga haqlidir. Baholash natijalari ishonchli boshqaruvchi tomonidan ishonchli boshqaruv shartnomasida belgilangan muddatlarda ishonchli boshqaruv ta’sischisi va/yoki naf oluvchining e’tiboriga yetkaziladi. 9. Investitsiya aktivlarining tarkibi Ularning qiymatini aniqlashda hisobga olingan investitsiya aktivlarining tarkibi quyidagilarni o‘z ichiga oladi: xo‘jalik yurituvchi subyektlarning qimmatli qog‘ozlari, shu jumladan ishonchli boshqaruv shartnomasini imzolash vaqtida davlat mulkchiligida bo‘lgan qimmatli qog‘ozlar; davlat mulkida bo‘lgan va ularni ishonchli boshqarish to‘g‘risida shartnoma tuzish vaqtida xo‘jalik yurituvchi subyektlarning ulushi (hissasi); qimmatli qog‘ozlarga investitsiya qilishga mo‘ljallangan pul mablag‘lari; ishonchli boshqaruvchi tomonidan shartnoma majburiyatlarini bajarish natijasida olgan pul mablag‘lari va qimmatli qog‘ozlar. 10. Investitsiya aktivlarini sotib olish va ularni qayta baholash natijalari buxgalteriya hisobida belgilangan tartibda qayd etiladi. 11. Hisobot davrining oxirida listinga kiritilgan hamda birja va birjadan tashqari savdo tashkilotlarining savdo maydonchalarida kotirovka qilingan emitentlar qimmatli qog‘ozlari, ushbu qimmatli qog‘ozlar hisobot davrida sotilgan o‘rtacha narx asosida qayta baxolanishi kerak. Agar hisobot davrida ushbu qimmatli qog‘ozlar bilan bitimlar tuzilmagan bo‘lsa, avvalgi o‘rtacha narx qayta baholash uchun qo‘llaniladi. 12. Birja va birjadan tashqari savdo tashkilotchilarining listingiga kiritilmagan, lekin ikkilamchi birja va birjadan tashqari bozorda sotilgan emitentlarning qimmatli qog‘ozlari, agar ular kamida ikkita yuridik shaxs tomonidan sotilgan bo‘lsa va bitimlar hajmi ushbu emitent tomonidan chiqarilgan bir turdagi qimmatli qog‘ozlarning umumiy miqdoridan kamida 5 foizini tashkil etgan bo‘lsa hisobot davri uchun bitimlarning o‘rtacha narxida baholanadi. 13. Agar hisobot davrida 11 va 12-bandlarda ko‘rsatilgan qimmatli qog‘ozlar bilan bitimlar birja va birjadan tashqari savdo tashkilotchilarining savdo maydonchalarida tuzilmagan bo‘lsa, unda qayta baholash maqsadida oldingi o‘rtacha narx qo‘llaniladi. O‘tkazilgan bitimlarning o‘rtacha bahosi va hajmi birja tashkilotlari va birjadan tashqari savdo tashkilotchilari tomonidan belgilanadi va ishonchli boshqaruvchining so‘roviga asosan taqdim etiladi. 14. Qisqa muddatli davlat obligatsiyalarni (QMDO) har bir chiqarish uchun alohida baholanadi, bunda obligatsiyalar investitsiya aktivlarini oxirgi baholash sanasidan boshlab ikkilamchi savdolarda sotilgan o‘rtacha narx hisobga olinadi. Investitsiya aktivlarini baholash vaqtida QMDOning muayyan masalasi bo‘yicha ikkilamchi savdolar o‘tkazilmagan taqdirda, unda ushbu obligatsiyalar dastlabki joylashtirish bo‘yicha kim oshdi savdosida sotilgan o‘rtacha narxda baholanadi. 15. Muayyan diller orqali savdo qilish tartibi belgilangan boshqa davlat qimmatli qog‘ozlarini, shuningdek mahalliy davlat hokimiyat organlarining qimmatli qog‘ozlarini baholash diler tomonidan e’lon qilingan oxirgi kotirovkaning qiymati bo‘yicha amalga oshiriladi. Oldingi tahrirga qarang. Agar investitsiya aktivlarining qiymatini aniqlidigan kuni bir xil qimmatli qog‘ozlarning kotirovkasi ikki yoki undan ortiq dilerlar tomonidan e’lon qilingan bo‘lsa unda qonunchilik hujjatlarida boshqacha qoida nazarda tutilmagan bo‘lsa, ushbu qimmatli qog‘ozlarning taxminiy qiymati dilerlar tomonidan e’lon qilingan barcha kotirovkalarning o‘rtacha narxi asosida belgilanadi.(15-bandning ikkinchi xatboshisi O‘zbekiston Respublikasi adliya vazirining 2021-yil 30-noyabrdagi 20-mh-sonli buyrug‘i (ro‘yxat raqami 3338, 30.11.2021-y.) tahririda — Qonunchilik ma’lumotlari milliy bazasi, 30.11.2021-y., 10/21/3338/1117-son) Agar kuponli daromad bilan chiqarilgan davlat qimmatli qog‘ozlari va mahalliy davlat hokimiyat organlari qimmatli qog‘ozlarining kotirovkalari to‘plangan daromad summasini o‘z ichiga olmasa, unda oxirgi qiymat investitsiya aktivlarining qiymatini aniqlashda ushbu qimmatli qog‘ozlarni olishda to‘langan to‘plangan daromad summasi chegirib tashlangan holda, baholash o‘tkazish sanasida to‘plangan daromad summasi sifatida qabul qilinadi. 16. Davlat mulkini boshqarish bo‘yicha vakolatli organ tomonidan ishonchli boshqaruvchiga berilgan xo‘jalik yurituvchi subyektlarning ulushini (ulushlarini) baholash nominal qiymat bo‘yicha amalga oshiriladi. 17. Ushbu Nizomning 11 — 15-bandlariga muvofiq investitsiya aktivlarini baholash imkonsiz bo‘lgan taqdirda, ishonchli boshqaruvchining investitsiya aktivlarini qiymati nominal qiymati bo‘yicha amalga oshiriladi.3-§. Investitsiya aktivlarinning o‘rtacha yillik qiymati 18. Ishonchli boshqaruvchining ishonchli boshqaruvida bo‘lgan investitsiya aktivlarining o‘rtacha yillik qiymati har chorakda hisobot choragi uchun investitsiya aktivlarining qiymati va ushbu Nizomda o‘rnatilgan tartibda belgilangan oldingi uch chorak asosida aniqlanadi. 19. Aktivlarni o‘rtacha yillik qiymatini aniqlash quyidagi tartibda amalga oshiriladi:SAo‘rtacha yillik = (A1 + A2 + A3 + A4)/4, bunda: SAo‘rtacha yillik — investitsiya aktivlarining o‘rtacha yillik qiymati; A1 — hisobot choragidagi investitsiya aktivlarining baholangan qiymati; A2 — o‘tgan chorakdagi investitsiya aktivlarining baholangan qiymati; A3 — avvalgi ikki chorakdagi investitsiya aktivlarining baholangan qiymati; A4 — avvalgi uch chorakdagi investitsiya aktivlarining baholangan qiymati; A1, A2, A3, A4 — ushbu Nizomning 11 — 15-bandlarida belgilangan tartibda hisoblanadi. Hisobot davri uchun ma’lumotlar bo‘lmaganda 19-bandda ko‘rsatilgan o‘rtacha yillik qiymatini hisoblash uchun formulaning surati va maxraji qiymatlari tegishli chorak uchun hisobga olinmaydi, mahraj qiymati esa ma’lumotlar mavjud bo‘lmagan davrlar soniga kamayadi. 20. Ishonchli boshqaruvchining bir nechta muassislaridan ishonchli boshqaruviga olingan investitsiya aktivlarining o‘rtacha yillik qiymati ushbu Nizomda belgilangan tartibda investitsiya aktivlarining qiymatini jamlash yo‘li bilan belgilanadi. Oldingi tahrirga qarang. 21. Ishonchli boshqaruvchi investitsiya fondlarining aktivlarini boshqarish faoliyatini investitsiya aktivlarining ishonchli boshqarish faoliyati bilan birlashtirganda investitsiya aktivlarining o‘rtacha yillik qiymati investitsiya aktivlarining chorak smetalari yordamida hisoblanadi hamda investitsiya fondlarining sof aktivlari qiymati qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda aniqlanadi.(21-band O‘zbekiston Respublikasi adliya vazirining 2021-yil 30-noyabrdagi 20-mh-sonli buyrug‘i (ro‘yxat raqami 3338, 30.11.2021-y.) tahririda — Qonunchilik ma’lumotlari milliy bazasi, 30.11.2021-y., 10/21/3338/1117-son)4-§. Hisobotlarni taqdim etish shakli va muddatlariga qo‘yilgan talablar 22. Investitsiya aktivlarini shakllantirish va investitsiya aktivlarining o‘rtacha yillik qiymati to‘g‘risidagi hisobotlar ishonchli boshqaruvchining qimmatli qog‘ozlar bozorini tartibga solish bo‘yicha vakolatli davlat organi oldidagi hisobot hujjatlari hisoblanadi. Ishonchli boshqaruvchilar chorak hisobot tarkibida investitsiya aktivlarini shakllantirish to‘g‘risidagi hisobotni tuzadi va uni har chorakda moliyaviy hisobotlarni topshirish uchun belgilangan muddatlarda qimmatli qog‘ozlar bozorini tartibga solish bo‘yicha vakolatli davlat organiga taqdim etadi. Investitsiya aktivlarini shakllantirish va investitsiya aktivlarini o‘rtacha yillik qiymati to‘g‘risidagi hisobot, shuningdek ishonchli boshqaruvchi shartnomasiga muvofiq ishonch boshqaruvchining ta’sischisi va/yoki naf oluvchining talabiga binoan ishonchli vakil tomonidan taqdim etiladi. 23. Ishonchli boshqaruvchi chorak hisobotlar bilan bir qatorda buxgalteriya balansining nushasini 1-son shaklini taqdim etadi. Ishonchli boshqaruvchining 4-chorak uchun hisobotiga yillik buxgalteriya balansining 1-son shakli ilova qilinadi.Oldingi tahrirga qarang. 24. Hisobotlar qog‘oz va elektron shaklda taqdim etiladi. Hisobot sahifalari bog‘lanadi, raqamlanadi. (24-bandning birinchi xatboshisi O‘zbekiston Respublikasi Kapital bozorini rivojlantirish agentligi direktorining 2020-yil 20-yanvardagi 2020-03-sonli buyrug‘i (ro‘yxat raqami 1322-3, 05.02.2020-y.) tahririda — Qonun hujjatlari ma’lumotlari milliy bazasi, 05.02.2020-y., 10/20/1322-3/0128-son) Elektron shakldagi hisobot formatiga qo‘yiladigan talablar qimmatli qog‘ozlar bozorini tartibga solish bo‘yicha vakolatli davlat organi tomonidan belgilanadi. Elektron shakldagi hisobotlar mazmuni qog‘oz shaklidagi hisobotlarning mazmuniga mos kelishi kerak.Oldingi tahrirga qarang. 25. Hisobotni imzolagan mansabdor shaxslar qonunchilik hujjatlariga muvofiq hisobotlarda mavjud bo‘lgan ma’lumotlarning to‘g‘riligi uchun javobgardirlar.(25-bandning birinchi xatboshisi O‘zbekiston Respublikasi adliya vazirining 2021-yil 30-noyabrdagi 20-mh-sonli buyrug‘i (ro‘yxat raqami 3338, 30.11.2021-y.) tahririda — Qonunchilik ma’lumotlari milliy bazasi, 30.11.2021-y., 10/21/3338/1117-son) Ishonchli boshqaruvchi investitsiya aktivlarini baholashning to‘g‘riligi va o‘z vaqtida bajarilishi uchun javobgardir.Oldingi tahrirga qarang. 26. Ko‘rsatilgan ma’lumotlar va hujjatlarning ishonchli boshqaruvchilar tomonidan taqdim etilmasligi, qonunchilik hujjatlari va qimmatli qog‘ozlarni tartibga solish bo‘yicha vakolatli davlat organining talablarini buzish, ishonchli boshqaruvchi sifatida qimmatli qog‘ozlar bozorida professional faoliyatni amalga oshirish uchun taqdim etilgan litsenziyaning amal qilishini qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda to‘xtatib qo‘yish yoki tugatish uchun asos hisoblanadi. (26-band O‘zbekiston Respublikasi adliya vazirining 2021-yil 30-noyabrdagi 20-mh-sonli buyrug‘i (ro‘yxat raqami 3338, 30.11.2021-y.) tahririda — Qonunchilik ma’lumotlari milliy bazasi, 30.11.2021-y., 10/21/3338/1117-son)5-§. Yakuniy qoida 27. Ushbu Nizom O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi bilan kelishilgan.Moliya vaziri M. NURMURATOVToshkent sh.,2003-yil 30-dekabr(O‘zbekiston Respublikasi Qonun hujjatlari to‘plami, 2004-y., 9-son, 111-modda; 2009-y., 26-son, 302-modda; Qonun hujjatlari ma’lumotlari milliy bazasi, 13.03.2019-y., 10/19/1322-2/2768-son; 05.02.2020-y., 10/20/1322-3/0128-son; Qonunchilik ma’lumotlari milliy bazasi, 30.11.2021-y., 10/21/3338/1117-son)
Jinoyatning katta-kichigi bo`lmaydi. Farg`ona shahridagi maishiy xizmat ko`rsatish va pedagogika kasb-hunar kollejining o`qituvchisi pora olayotganda qo`lga tushdi. Voqea tafsilotlari "Sevimli" telekanalining "Zamon" ko`rsatuvida namoyish etildi.
Farg`ona shahridagi maishiy xizmat ko`rsatish va pedagogika kasb-hunar kollejining o`qituvchisi bo`lgan Inomjon Tursunovning ko`zini pul degan balo ko`r qilmaguncha yaxshigina hurmat-e`tiborga ega edi. Uning oylik maoshdan noliydigan joyi bo`lmagan. Ammo korrupsiya degan illat atrofida parvona bo`ldi-yu, hammasi bir zumda ko`kka sovurildi.
Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentiga ariza bilan murojaat qilgan fuqaro Farg`ona shahridagi maishiy xizmat ko`rsatish va pedagogika kasb-hunar kollejiga ikkinchi mutaxassislik bo`yicha o`qishga kirmoqchi ekanligini, ammo mazkur o`quv dargohi o`qituvchisi undan ushbu maqsad uchun 300 AQSh dollari miqdorida pul talab qilayotganligini ma`lum qildi.
Jamshid Xojimberdiev. Jinoyat ishlari bo`yicha Farg`ona shahar sudyasi:
– Inomjon Tursunov hech qanday vakolatga ega bo`lmagan holda, o`zi faoliyat olib borayotgan Farg`ona shahridagi maishiy xizmat ko`rsatish va pedagogika kasb-hunar kollejiga jabrlanuvchini o`qishga kirgizib qo`yishini aytib, firibgarlik yo`li bilan uni aldab, pul olayotgan vaqtda huquqni muhofaza qilish organi xodimlari tomonidan qo`lga olindi. Sudlanuvchi Tursunov Inomjon O`z.R.JKning 168-moddasi 1-qismi bilan 1 yil muddatga ta`lim sohasida mansabdorlik va moddiy javobgarlik lavozimlarida ishlash huquqidan mahrum etish, oylik ish haqining 20 foizi davlat hisobiga o`tkazilishi belgilandi. 1 yil muddatga axloq tuzatish jazosi tayinlandi.